Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  10:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Όσον αφορά τους κυνόδοντες και τους ξηρούς καρπούς, και το παχύ έντερο τα πράγματα είναι απλά.
Οι προγόνοι μας για δεκάδες-εκατοντάδες ΧΙΛΙΑΔΕΣ χρόνια τρέφονταν και με κρέας. είναι κάτι αδιαμφισβήτητο.
Φτάσαμε τώρα, μην νομίζετε πως είναι πολλά τα τελευταία 40-50χρόνια έχουμε αυτήν την πολυτέλεια της επιλογής, να περιορίσουμε το κρέας, να περιορίσουμε τα "ίχνη μας" στον πλανήτη.
Και ίσως συμφωνούσα ότι πρέπιε να γίνουν βήματα προς τα εκεί.
Αλλά να χαίρομαι όταν σκοτώνεται άνθρωπος, το θεωρώ άρρωστο.
Ακόμα και αν είναι κατα συροήν δολοφόνος.
Δεν μπορώ να χαρώ, έχω ρελέ ασφαλείας μέσα μου. Κάτι νιώθει άσχημα.

Και η απέχθεια για τα ερπετά δεν είναι απομηνάρι μιας θρησκείας, είναι και αυτά γραμμένα βαθειά στον εγκέφαλό μας, για λόγους εξελικτικούς. (τελικά και εσείς έχετε μια θρησκεία αλλά ντάξει).
Ο ελέφαντας φοβάται σαν τρελός το ποντίκι, όχι λόγω θρησκείας, αλλά έτσι είναι προγραμματισμένος.
Το ίδιο και εσύ.
Αν δεις ένα φιδάκι στον κόρφο σου το βραδάκι θα πεταχτείς μέχρι το ταβάνι, ή καμιά ιπτάμενη κατσαριδούλα να σου έρχεται θα τσιρίζεις σαν υστερική γκόμενα. Και ας είναι τόσο μικρούλα και ακίνδυνη. Σου προκαλεί απίστευτη αηδία.
Αν δεις όμως οποιοδήποτε άλλο ζώο, ας πούμε μια αλεπού, έναν λύκο, κάτι, μάλλον θα είσαι πολύ πιο ψύχραιμος. Είναι καθαρά θέμα ενστίκτων. Όπως ο ελέφαντας με το ποντίκι.

Και τέλος, δεν καταλαβαίνω, γιατί απομονώνετε το μυαλό και την νοητική ικανότητα από τις υπόλοιπες ικανότητες των ζώων. Τι θα πει, χωρίς όπλα και κόλπα. Αυτός είναι ο άνθρωπος. Στον ένα έδωσε δυνατό χέρι, στον άνθρωπο έδωσε δυνατό μυαλό, και συλλογική εργασία. Είναι και αυτό μέρος του πακέτου. Έτσι φτάσαμε να λέμε τώρα αυτές τις θεωρείες από το ίντερνετ με wifi σε λάπτοπ.
¨Ετσι φτάσαμε να ζούμε στο 2014, και να έχετε/έχουμε την επιλογή του να σέβεστε τα ζώα. Γιατί αν ζούσαμε στο 400π.χ. είτε θα είχαμε όλοι πεθάνει (μ.ο. ζωής 30 έτη) είτε θα κηνυγάγαμε για να φάμε, και θα ήταν το απολύτως φυσιολογικό.

Edited by - Deorum on 24/09/2014 10:34:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  10:53:35  Εμφάνιση Προφίλ
?? ... Τρέφονταν με κρέας ναι , αλλά δεν είμαστε σαρκοφάγα. Οτι ανατομία έχουμε επάνω μας δεν προέρχεται από την σαρκοφαγία. Η σαρκοφαγία ήρθε στην ζωή του ανθρώπου μέσω της πτωματοφαγίας συγκεκριμένα όταν δεν μπορούσε να βρεί την βασική του τροφή. Οπερ, καρποί, φρούτα κτλ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΝΟΔΟΝΤΕΣ για να ξεσκίζουμε ΣΑΡΚΕΣ . Τι διάβολο ρε γαμώτο. Γιατί δεν ακουτε... Το ίδιο ισχύει και για τον γαστρεντερικό σωλήνα. Είναι χαρακτηριστικό ΦΥΤΟΦΑΓΩΝ ζώων, όπως και ο μηχανισμός της απορόφησης τροφής.

Αρρωστό είναι αυτό που κάνει ο άνθρωπος στα ζώα. Δεν μπορείς ακόμα να το δεις , που θα πάει θα το δεις κάποια στιγμή.

Μια ομάδα κυνηγών στην Ισπανία , 4 άτομα, αλληλοπυροβολήθηκαν. Ενας έμεινε ζωντανός και όταν κατάλαβε τι έγινε , αυτοκτόνησε. Λοιπον ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΤΡΑΓΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. Κάποια ζώα εκείνη την ημέρα, ανυποψίαστα γλυτωσαν τον πιο ατιμοτικό θάνατα. Αρρωστο θεωρώ που πηραν τις μπερέτες για να πάνε να σκοτώσουν πουλιά και δεν ξέρω τι άλλα ζώα. Οπως άρρωστο θεωρώ επίσης μικρά παιδιά να παίζουν με όπλα,,, ή ακόμα και να κυνηγούν με αεροβόλα, να στύνουν σουβλακοβεργες για να φυλακίζουν τα πουλιά... αυτό ειναι άρρωστο.

Με τις κατάλληλες θεραπείες μπορεί ένας εθισμένος πιστολέρο, κυνηγός, να αντικαταστήσει το φονικό του όπλο ΠΟΥ ΣΚΟΤΏΝΕΙ ΑΘΏΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ, με μια φωτογραφική μηχανή. Η ψυχανάλυση σήμερα κάνει θαύματα...


Τελος είσαι ανημέρωτος, παραόλο που τα έχουν γραψει και άλλοι εδώ ίσαμε 30 χιλιάδες φορές , για την ιστορία πίσω από το ζήτημα της βάναυσης εκμετάλευσης των ζώων από τον άνθρωπο. Κρατά και αυτό από την χρυσή ας πουμε εποχή, υπάρχουν αρχαία κείμενα και ΓΝΩΣΤΟΙ φιλόσοφοι της περιόδου που μίλησαν για το πρόβλημα.

ΕΠΙΣΗΣ υπάρχουν πολλοί γνωστοί , γνωστότατοι εκπρόσωποι της επιστήμης, της τέχνης , που έγραψαν και μίλησαν για το πρόβλημα και τους επόμενους αιώνες στα τελευταία 3000 χρόνια.

Δεν είναι θέμα των 40 50 χρόνων....έλεος...τα έχουμε πει τόσες φορές.

Η απεχθεια στα φίδια συγκεκριμένα ΕΙΝΑΙ απομηνάρι της θρησκείας και λοιπον δοξασιών που απορρέουν . Αυτό φαίνεται από την σχέση των ανθρώπων με τα ερπετά που μεγάλωσαν σε μη θρησκόληπτο περιβάλλον που χρησιμοποιεί το φίδι "σαν τον σερνόμενο δια βίου αμαρτωλό".



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 24/09/2014 10:54:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  11:01:15  Εμφάνιση Προφίλ
Το φίδι αλλοιώτικα

ΤΟ ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΜΑ

Α! ωραίο μου φιδάκι
μες στον κόρφο μου ζεστό
Τηνε πάτησες λιγάκι
και ας ήσουν κολοβό

Ευκαιρία να χυμήξεις
άρπαξες απ' τα μαλλιά
δηλητήριο να ρίξεις
στριμωγμένο στη γωνιά

Άδικα είχες ελπίσει
να με φέρεις στο ''αμήν!''
γιατί τόχα προνοήσει:
σε ξεδόντιασα από πριν!

2005 περίπου

Από την ενότητα ''ΤΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΑ''

με γενικό τίτλο ''ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙ''
τα οποία περιμένουν έτοιμα την έκδοσή τους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  11:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Να διαβάζεις καλύτερα, δεν είπα πουθενά ότι ήταν σαρκοφάγο. Είπα τρέφονταν ΚΑΙ με κρέας.
Τα άλλα όλα, είναι ανάξια σχολιασμού
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  12:06:50  Εμφάνιση Προφίλ
Deorum τις περισσότερες φορές είσαι η αποθέωση της κοινής λογικής! Αποκαλύπτομαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  13:00:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Gypaetos

Deorum τις περισσότερες φορές είσαι η αποθέωση της κοινής λογικής! Αποκαλύπτομαι!



E, ναι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  13:02:20  Εμφάνιση Προφίλ
Deorum... είσαι μεγάλη κουφάλα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  16:09:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Να διαβάζεις καλύτερα, δεν είπα πουθενά ότι ήταν σαρκοφάγο. Είπα τρέφονταν ΚΑΙ με κρέας.
Τα άλλα όλα, είναι ανάξια σχολιασμού



Είπες να ξεφορτωθώ τους κυνοδοντές μου.
Σου είπα πως τους κυνόδοντες εγώ , και εσύ, δεν τους έχουμε για να ξεσκίζουμε σάρκες.

Είπες να ξεφορτωθώ το παχύ έντερο.
Σου είπα πως το γαστρεντερικό μας σύστημα συγκαταλέγεται στα φυτοφάγων ζώων και όχι των σαρκοφάγων.

Τώρα μου λες οτι δεν υπονόησες οτι είμαστε σαρκοφάγα.
Τρέλίτσα.

Οσο για τα υπόλοιπα στα οποία απαξιείς να τοποθετηθείς δεν αιφνιδιάζομαι ουτε μου κάνει εντύπωση. Το θεωρώ πολύ πιθανό πριν ακόμα το συζητήσω μαζί σου. Δες το παρακάτω βίντεο για να καταλάβεις τον λόγο:
http://youtu.be/9kbP4ULF5yQ



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  16:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα
Fidelio πολύ ενδιαφέρον το video.

Πιστεύω το να ξεφύγεις από την θεώρηση του σπισισμού μάλλον επηρρεάζει κατά πολύ τις κοινωνίες μας όπως είναι δομημένες. Και ίσως το πεδίο αντιπαράθεσης σας με τον deorum είναι ακριβώς αυτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  16:45:44  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι , όχι μόνο με τον deorum, αλλά με κάθε άνθρωπο που θα εισχωρήσουμε πιο βαθειά το θέμα. Με τον deorum είναι πολύ soft , που να δεις τι γίνεται έξω live , ειδικά σε διαλέξεις που στο κοινό βρίσκεται ανυποψιαστος κόσμος. Φτάνουμε στην "ρίζα" του προβλήματος και ως εκ τουτου έχουμε συγκρούσεις. Είναι αναποφευκτο.

Αν αρχήσουμε τώρα να ανεβάζουμε άρθρα, εικόνες, βίντεο , με το τι πραγματικά κάνει ο άνθρωπος στα ζώα και το πλανητη του ολάκερο, θα σιχαθούμε την ίδια μας την ύπαρξη. Εχει αντικτυπο πάνω στον άνθρωπο. Ο πλανήτης νοσεί βαριά και πρέπει αυτό το πράγμα να το καταλάβουμε ΤΩΡΑ, να τελειώνουμε επιτέλους με αυτό το καταστροφικό τσουνάμι που έχουμε προκαλέσει ως είδος.

Αν σου άρεσε το παραπάνω βίντεο μπορείς να δεις και αυτό:
Στις 20 Μαρτίου 2012 έγινε στο Δημαρχείο της Μελβούρνης συζήτηση με θέμα «Τα ζώα θα πρέπει να είναι εκτός μενού» που οργανώθηκε από το ίδρυμα IQ ² το οποίο παρέχει ένα φόρουμ διαλόγου για τα κρίσιμα θέματα της ημέρας.

http://youtu.be/oanOlZmsMJU

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  16:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα
Είμαι ενήμερος και έχω δει και σχετικά video δυστυχώς. Απλά πιστεύω ο ακτιβισμός δεν είναι διέξοδος ούτε η κατανόηση θα έρθει από την μια στιγμή στην άλλη στην μεγάλη μάζα. Όπως είχα πει και σε ένα θέμα με την θρησκεία εδώ μέσα το παν είναι το self awareness και σιγά σιγά αυτό να ακτινοβολεί και στον κύκλο μας όσο το δυνατό.

Το θετικό πάντως με το internet είναι οτι πολλά τέτοια παραδείγματα βγαίνουν στην επιφάνεια πολύ περισσότερο από παλιά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  17:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την έννοια του παμφάγου και του σαρκοφάγου, δεν είναι τρελίτσα.
Είναι ημιμάθεια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  17:19:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι σίγουρα, απο την μια στιγμή στην άλλη δεν γίνεται κάτι. Ομως,από την ανακατωσούρα μέσα στο κύτταρο φτάνεις στην ανακατωσούρα ενός οργανισμου και δεν το λέω μόνο με την βιολογική του ερμηνεία, μα την κοινωνική. Από το άτομο το ίδο μέσα του, στην οικογένεια, στην παρέα,στους φίλους, στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο, στην δουλειά, κτλ Ολη η ζωή ενός ανθρώπου που θέλει να αλλάξει κάτι σε αυτόν τον κόσμο είναι ακτιβισμός. Ακόμα και όταν μιλάμε σε επιπεδο ατομικό μόνο, δηλαδή να περιορίζεται κάποιος στο τι κάνει ο ίδιος, ακόμα και αυτό είναι ακτιβισμός. Γιατί όπως είπες , θέλουμε δεν θέλουμε αυτό ακτινοβολεί γύρω μας..

Ακόμα και αυτη εδώ η συζήτηση ειναι ακτιβισμός.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  17:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Επίσης ανημέρωτος δεν είμαι, εμένα με εξημερώσαν όταν ήμουν μικρός, στον παιδικό σταθμό.
Ήμουν λίγο άγριος, (γρίλλιζα και έδειχνα απειλητικά τους κυνόδοντές μου) αλλά με εξημέρωσαν με διάφορες απλές εντολές. SIT, STAY, COME, ATTACK κτλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  17:24:01  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είμαστε παμφάγο ζώο deorum. Αμιγώς.
Τετοιο είναι η αρκουδα, η αλεπου κτλ Εμείς είμαστε καρποφάγα ζώα. Ασχετα αν μπορεί το συστημά μας να χωνεύει κρέας (και χαρτί μπορεί και χωνεύει, πιο εύκολα) , και αυτό βέβαια υπο προυποθέσεις. Δοκίμασε να φας ωμό κρέας να δεις τι θα πει παμφάγο ζώο, αν ζήσεις δηλαδή και δεν δεις τα ραπανάκια ανάποδα απο κανα e-coli..



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 24/09/2014 17:24:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000