Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  12:01:54  Εμφάνιση Προφίλ
Φιλε thrax,

Δεν μου απάντησες για τις καναπεδοαπόψεις. Με προσβάλλει πολύ αυτή η έκφραση και δεν τη δέχομαι από κανέναν και για κανέναν. Δεν είσαι ο μόνος εδώ μέσα που έχει σηκωθεί πρωί για δουλειά ή βόλτα στο βουνό.

----ειπα σε αλλο ποστ παραπανω οτι,
----Δεν προσβαλλω κανενα, αντιθετος με την εκφραση ''καναπεδοαποψεις'' υπονοω οτι για να θηξει καποιος το θεμα του κυνηγιου και να εχει πιο ολοκληρωμενη αποψη, πρεπει να εχει βρεθει στα βουνα να εχει βραχει,να εχει λιωσει παπουτσια ''ψαχνοντας'' βουνα για να εχει γνωμη....

Έχω συνανστραφεί πολλές φορές και από θέσεις υπηρεσιακές και μη με ομοσπονδίες και συνομοσπονδίες και προέδρους και μέλη και θηροφύλακες και όλα αυτά που είπα πριν ισχύουν. Τα νταηλίκια δεν θα κάτσω εδώ να τα ορίσω. Μιλώ για ανθρώπους πολύ ψηλά στη διοίκηση των οργάνων σας που μπουκάρουν σε γραφεία υποργείων ανεμίζοντας δισκέττες, απειλούν υπαλλήλους και χρησιμοποιούν τα πολιτικά τους κονέ (300.000 ψήφοι γαρ) για να κάνουν ότι γουστάρουν.

----Μιλας ''γενικα'' και ''αοριστα''....Καταγγελεις υψηλοβαθμα προσωπα χωρις το ονομα αυτων?

Εγώ τα ζώα φίλε μου δεν τα χωρίζω σε θηρεύσιμα και μη. Η πανίδα στην Ελλάδα έχει υποστεί τεράστια υποβάθμηση λόγω πολλών παραγόντων, ενας εκ των οποίων είναι το ανξέλεγκτο και παράνομο κηνύγι. Μην μου λες τώρα για λίστες θηρεύσιμων και μη, θηροφύλακες των ομοσπονδιών και τι γουστάρει και εξυμνεί η ευρωπαϊκή ένωση.

----Συγνωμη αλλα δεν παω στο βουνο για να κυνηγησω αρκουδες-λυκους-κορμορανους-χηνες κτλπ.
----Και ναι, γενικα στο συνολο η πανιδα εχει υποστει μειωση οπως λες,και ξερεις και πολυ καλα τους λογους!!!.....δεν φταιει το κυνηγι παντως, εκτος αν εισαι και εσυ συμμετοχος σε κανα καταπατημενο δασικο οικοπεδακι, η σε εχει εξηπηρετησει το ανοιγμα δρομου σε μια ορθοπλαγια....
----Ανοιξτε τα ματια σας να δειτε την ''Καταπατηση'' που γινετε στα Ελληνικα βουνα......σε λιγο οχι ζωα δεν θα υπαρχουν αλλα δεν θα βλεπουμε ουτε ενα τετραγωνικο χωρις σπιτι μεσα στο δασος...


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  12:33:31  Εμφάνιση Προφίλ
Sorry apneafrog, αλλά η επιχειρηματολογία θυμίζει λίγο τους καπνιστές: "Μα τόση ρύπανση, ο καπνός του τσιγάρου σε πειράζει; "

Να καταλάβουμε κάτι: Πράξεις μη σωστές (με την πολύ ευρεία έννοια) άλλω δεν αποτελούν σε καμμία περίπτωση δικαολογία για πράξεις μη σωστές δικές μας.

Θεωρώ το κυνήγι μη σωστή πράξη.

Από την αρχή:

Ηθικά και θεμελιωδώς δεν μου αρέσει αφαίρεση ζωής.
Γονιδιακά και εξίσου θεμελιωδώς πρέπει να θανατωθούν ζώα, για πολλούς λόγους που έχουν σχέση με την επιβίωσή μου.

Επομένως; Σε μια οργανωμένη κοινωνία η όποια (αναγκαία) θανάτωση ζώων ΔΕΝ αφήνεται στον κάθε ένα, αλλά σε φορείς και επαγγελματίες ειδικά οργανωμένους και με συγκεκριμένες αρμοδιότητες.

Θα φάω κρέας. Προτιμώ να το πάρω από τον χασάπη παρά εγώ, ως άτομο - μέλος οργανωμένης κοινωνίας, να σκοτώσω ζώο. Αντίστοιχα και για το ψάρι. Δεν είναι υποκρισία, είναι μια λεπτή διαχωριστική γραμμή, γίνεται αντιληπτή;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  12:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Rigelian

Ηθικά και θεμελιωδώς δεν μου αρέσει η αφαίρεση ζωής.



Κώστα σε έπιασα!!!
Βάσιμες πληροφορίες λένε ότι λαμβάνεις προστατευτικά μέτρα για τη μη διαιώνιση του είδους σου.
Αυτό έμεσσα δεν υποδηλώνει αφαίρεση ζωής?

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  12:41:08  Εμφάνιση Προφίλ
Rigelian

Να καταλάβουμε κάτι: Πράξεις μη σωστές (με την πολύ ευρεία έννοια) άλλω δεν αποτελούν σε καμμία περίπτωση δικαολογία για πράξεις μη σωστές δικές μας.

Θεωρώ το κυνήγι μη σωστή πράξη.
----Σεβαστη η αποψη σου για εμενα!

Από την αρχή:

Ηθικά και θεμελιωδώς δεν μου αρέσει αφαίρεση ζωής.
----Το δεχομαι!
Γονιδιακά και εξίσου θεμελιωδώς πρέπει να θανατωθούν ζώα, για πολλούς λόγους που έχουν σχέση με την επιβίωσή μου.
----Πολυ σωστα!

Επομένως; Σε μια οργανωμένη κοινωνία η όποια (αναγκαία) θανάτωση ζώων ΔΕΝ αφήνεται στον κάθε ένα, αλλά σε φορείς και επαγγελματίες ειδικά οργανωμένους και με συγκεκριμένες αρμοδιότητες.
Θα φάω κρέας. Προτιμώ να το πάρω από τον χασάπη παρά εγώ, ως άτομο - μέλος οργανωμένης κοινωνίας, να σκοτώσω ζώο. Αντίστοιχα και για το ψάρι. Δεν είναι υποκρισία, είναι μια λεπτή διαχωριστική γραμμή, γίνεται αντιληπτή;

----Και εγω ζω σε μια οργανωμενη (Ο θεος να την κανει.. ) κοινωνια και δεν κανω κατι που ειναι αντιθετο απο τους νομους που το ιδιο το κρατος-κοινωνια εχει θεσπισει..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  12:42:39  Εμφάνιση Προφίλ
Κανίβαλλε

Edited by - Rigelian on 16/12/2009 12:43:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  16:17:42  Εμφάνιση Προφίλ
Στα θηρεύσιμα είδη να συμπεριλάβουμε και τους ανθρώπους!!!
kanivalle ποιά είναι η άποψη σου;;;;;;; Ηδη είναι γνωστό ότι "κυνηγάς" αθλήτριες.............................

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν

Edited by - gargadua on 16/12/2009 16:18:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  16:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by gargadua

Στα θηρεύσιμα είδη να συμπεριλάβουμε και τους ανθρώπους!!!
kanivalle ποιά είναι η άποψη σου;;;;;;; Ηδη είναι γνωστό ότι "κυνηγάς" αθλήτριες.............................

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν



Και αθλητές!!! Πες μου ότι είσαι άτριχος, τέλος!!! :)

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  16:38:42  Εμφάνιση Προφίλ
Πες μου που είσαι τώρα και τι κάνiiiiειsh, τέλοsh!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

IVORWOMAN
Forum-Runner

Greece


113 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  16:55:57  Εμφάνιση Προφίλ
Άντε βρε παιδιά,ας ξεκινήσει και το κυνήγι αθλητών κι αθλητριών...φτάνει να΄ρχεται ο Apneafrog και να μας βάζει ποτίστρες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AMALIA
Mountain Runner

Greece


953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  17:11:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by IVORWOMAN

Άντε βρε παιδιά,ας ξεκινήσει και το κυνήγι αθλητών κι αθλητριών...φτάνει να΄ρχεται ο Apneafrog και να μας βάζει ποτίστρες





ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KaterinaL
Forum-Runner

Greece


143 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  17:40:32  Εμφάνιση Προφίλ
Κορίτσια λέτε να ζήσουμε βουκολικές σκηνές όπως παρακάτω?
http://www.youtube.com/watch?v=XGa-PwyzHq0
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KaterinaL
Forum-Runner

Greece


143 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  17:43:17  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλία κορίτσι μου, πρόσεχε εκεί που τρέχεις στα όρη, στα βουνά. Κορίτσι πράγμα μόνο του....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  18:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Apneafrog

Φιλε thrax,

Δεν μου απάντησες για τις καναπεδοαπόψεις. Με προσβάλλει πολύ αυτή η έκφραση και δεν τη δέχομαι από κανέναν και για κανέναν. Δεν είσαι ο μόνος εδώ μέσα που έχει σηκωθεί πρωί για δουλειά ή βόλτα στο βουνό.

----ειπα σε αλλο ποστ παραπανω οτι,
----Δεν προσβαλλω κανενα, αντιθετος με την εκφραση ''καναπεδοαποψεις'' υπονοω οτι για να θηξει καποιος το θεμα του κυνηγιου και να εχει πιο ολοκληρωμενη αποψη, πρεπει να εχει βρεθει στα βουνα να εχει βραχει,να εχει λιωσει παπουτσια ''ψαχνοντας'' βουνα για να εχει γνωμη....

Έχω συνανστραφεί πολλές φορές και από θέσεις υπηρεσιακές και μη με ομοσπονδίες και συνομοσπονδίες και προέδρους και μέλη και θηροφύλακες και όλα αυτά που είπα πριν ισχύουν. Τα νταηλίκια δεν θα κάτσω εδώ να τα ορίσω. Μιλώ για ανθρώπους πολύ ψηλά στη διοίκηση των οργάνων σας που μπουκάρουν σε γραφεία υποργείων ανεμίζοντας δισκέττες, απειλούν υπαλλήλους και χρησιμοποιούν τα πολιτικά τους κονέ (300.000 ψήφοι γαρ) για να κάνουν ότι γουστάρουν.

----Μιλας ''γενικα'' και ''αοριστα''....Καταγγελεις υψηλοβαθμα προσωπα χωρις το ονομα αυτων?

Εγώ τα ζώα φίλε μου δεν τα χωρίζω σε θηρεύσιμα και μη. Η πανίδα στην Ελλάδα έχει υποστεί τεράστια υποβάθμηση λόγω πολλών παραγόντων, ενας εκ των οποίων είναι το ανξέλεγκτο και παράνομο κηνύγι. Μην μου λες τώρα για λίστες θηρεύσιμων και μη, θηροφύλακες των ομοσπονδιών και τι γουστάρει και εξυμνεί η ευρωπαϊκή ένωση.

----Συγνωμη αλλα δεν παω στο βουνο για να κυνηγησω αρκουδες-λυκους-κορμορανους-χηνες κτλπ.
----Και ναι, γενικα στο συνολο η πανιδα εχει υποστει μειωση οπως λες,και ξερεις και πολυ καλα τους λογους!!!.....δεν φταιει το κυνηγι παντως, εκτος αν εισαι και εσυ συμμετοχος σε κανα καταπατημενο δασικο οικοπεδακι, η σε εχει εξηπηρετησει το ανοιγμα δρομου σε μια ορθοπλαγια....
----Ανοιξτε τα ματια σας να δειτε την ''Καταπατηση'' που γινετε στα Ελληνικα βουνα......σε λιγο οχι ζωα δεν θα υπαρχουν αλλα δεν θα βλεπουμε ουτε ενα τετραγωνικο χωρις σπιτι μεσα στο δασος...






Τελευταίο ποστ από μένα για το θέμα αυτό. Βρέθηκα από το να δέχομαι το δικαίωμα στο νόμιμο κυνήγι και κατέληξα να κατηγορηθώ για καναπεδόβιος - συκοφάντης - καταπατητής.

Ο λόγος που άνοιξα το στόμα μου είναι ότι βλέπω για μια ακόμη φορά κάποιος να θίγει κάποιους άλλους χωρίς να ξέρει τίποτε για αυτούς. Αυτοανακυρήχτηκες γνώστης βουνών και πανίδας τη στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς έχουν συστηματικά βαδίσει στην ύπαιθρο, έχουν μιλήσει με αγρότες, βοσκούς, κυνηγούς. Λες καναπεδόβιους όσους δεν συμφωνούν μαζί σου. Πες εδώ i am sorry, γιατί η εξήγηση που έδωσες πιο πάνω απλώς επαναλαμβάνει αυτό που είπες και δεν σε καλύπτει.

Τα πρόσωπα που συνάντησα και φέρθηκαν έτσι αποτελούν την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των εκπροσώπων των κυνηγών. Ονόματα είπα και καταγγελίες έκανα αρμοδίως εκεί που έπρεπε. Μην κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλό σου, καταλαβαίνεις πολύ καλά τι λέω και για ποιους μιλάω, αφού είσαι και της πιάτσας.

Πάω πίσω στο καταπατημένο μου οικοπεδάκι να απολαύσω τη συκωταριά από το ζωάκι που μόλις έσφαξε ο Rigelian, πριν πλακώσει ο Κανίβαλλος και δεν αφήσει ούτε τον ψήστη...

___________________
against the wind...

Edited by - thrax on 16/12/2009 18:45:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  18:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα
Βρε μπάς και εχεις κανα κυνηγετικό κατάστημα και δεν εχεις δει το 10-0;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AMALIA
Mountain Runner

Greece


953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  18:55:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by KaterinaL

Κορίτσια λέτε να ζήσουμε βουκολικές σκηνές όπως παρακάτω?
http://www.youtube.com/watch?v=XGa-PwyzHq0


Καλα, μιλαμε για μεγαλη επιτυχια, αυτη την ατακα λεω οταν με προσπερνανε στους αγωνες.



ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000