Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Περιοστίτιδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

mikeref
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/03/2010 :  14:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους,είχα περιοστίτιδα για έναν ολόκληρο χρόνο την οποία και σχεδόν ξεπέρασα με πελματογράφημα και φυσικοθεραπείες.Για όσους μήνες πονούσα δεν σταμάτησα τις προπονήσεις και πίεζα χωρίς να δίνω σημασία στο πρόβλημα (έπαθα και έμαθα!)με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν μικροκατάγματα στις κνήμες,αυτό που θα ήθελα να μάθω ειναι αν υπάρχει τρόπος να επανέλθει το περιόστεο στην αρχική του κατάσταση όσο ποιό γρήγορα γίνεται...Να δοκιμάσω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής? όπως αυτό π.χ. http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?manufacturers_id=51&products_id=1768 ή μήπως έχεται κάτι καλύτερο να μου προτείνετε? ευχαριστώ εκ των προτέρων...

DrFoot
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2010 :  01:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Δεν υπάρχει συμπλήρωμα διατροφής ή ακόμα και φαρμακευτική ουσία με οοιαδήποτε αποδεδειγμένη ευεργετική επίδραση στο περιόστεο. Λάβε υπόψη σου πως το περιόστεο είναι η μεμβράνη γύρω από το κόκαλο, δηλαδή δεν έχει φυσιολογικά υψηλή περιεκτικότητα ούτε σε άλατα ( ασβεστίου, φωσφόρου κλπ), ούτε και σε συστατικά αντίστοιχα με του χόνδρου (γλυκοζαμίνη, πρωτεογλυκάνες κλπ). Αν και από το περιόστεο (κυρίως) φτιάχνεται καινούριο κόκαλο σε περίπτωση σπασίματος, δεν υπάρχει τροφή ή συμπληρωμα που να το επουλώνει, συμπεριλαμβανομένου και του σκευάσματος που αναφέρεσαι στο link.

Λίγο πιο λαϊκά: το περιόστεο είναι η πέτσα που ξεκοκαλίζουμε στο τέλος από τα παιδάκια. Δεν υπάρχει υποκατάστατο! (Συγνώμη στους νηστεύοντες και στους runners αυστηρής διατροφής...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DMP
Forum-Runner

Greece


209 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2010 :  12:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν κατάλαβα καλά ο mikeref είχε περιοστίτιδα η οποία λόγω του ότι δεν πρόσεξε εξελίχθηκε σε κάταγμα κοπώσεως.

@ DrFoot: Σε κάταγμα κοπώσεως τέτοια σκευάσματα θα βοηθούσαν την αποκατάσταση του οστού?

__________________________
dance and drink and screw,
because there's nothing else to do.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DrFoot
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2010 :  15:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Φίλε DMP: Σηκώνει πολλή συζήτηση το αν μια περιοστίτιδα οδηγεί σαν εξέλιξη σε κάταγμα κοπωσεως. Για το ίδιο το κάταγμα κοπώσεως ωστόσο, μπορεί κανείς να πει τα εξής:

Λόγω τρομερής εμπορικής πίεσης για γρήγορη αποκατάσταση σε elite αθλητές (ποδόσφαιρο, αμερικάνικο football κλπ) έχουν δοκιμαστεί πάρα πολλά στην προσπάθεια να αποκατασταθεί το οστό γρηγορότερα. Αυτά που φαίνεται να είναι όντως πιο αποτελεσματικά είναι η διαδερμική ή υποδόρια ηλεκτροθεραπεία, οι εξωσωματικοί υπέρηχοι και η τεχνική του shock wave με τεχνολογία βασισμένη στη λιθοθρυψία (extracorpeal shock wave therapy). Στην κνήμη και τα μετατάρσια, όπου το κόκαλο βρίσκεται ακριβώς κάτω από το δέρμα, φαίνεται πως οι μέθοδοι αυτές έχουν και την καλύτερη εφαρμογή.

Συμπληρώματα διατροφής έχουν νόημα (όχι όμως αποδεδειγμένο όφελος) στις περιπτώσεις που το κάταγμα καταπόνησης είχε ως υπόβαθρο όχι μόνο την έντονη άσκηση αλλά και την κακή κατάσταση θρέψης, με κλασικό παράδειγμα ανορεκτικές μπαλαρίνες ή κορίτσια της ενόργανης γυμναστικής. Σε δρομέα με καλή κατάσταση θρέψης είναι αρκετά αμφίβολο αν επιταχύνουν την αποκατάσταση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DMP
Forum-Runner

Greece


209 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2010 :  16:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DrFoot


Φίλε DMP: Σηκώνει πολλή συζήτηση το αν μια περιοστίτιδα οδηγεί σαν εξέλιξη σε κάταγμα κοπωσεως. Για το ίδιο το κάταγμα κοπώσεως ωστόσο, μπορεί κανείς να πει τα εξής:

Λόγω τρομερής εμπορικής πίεσης για γρήγορη αποκατάσταση σε elite αθλητές (ποδόσφαιρο, αμερικάνικο football κλπ) έχουν δοκιμαστεί πάρα πολλά στην προσπάθεια να αποκατασταθεί το οστό γρηγορότερα. Αυτά που φαίνεται να είναι όντως πιο αποτελεσματικά είναι η διαδερμική ή υποδόρια ηλεκτροθεραπεία, οι εξωσωματικοί υπέρηχοι και η τεχνική του shock wave με τεχνολογία βασισμένη στη λιθοθρυψία (extracorpeal shock wave therapy). Στην κνήμη και τα μετατάρσια, όπου το κόκαλο βρίσκεται ακριβώς κάτω από το δέρμα, φαίνεται πως οι μέθοδοι αυτές έχουν και την καλύτερη εφαρμογή.

Συμπληρώματα διατροφής έχουν νόημα (όχι όμως αποδεδειγμένο όφελος) στις περιπτώσεις που το κάταγμα καταπόνησης είχε ως υπόβαθρο όχι μόνο την έντονη άσκηση αλλά και την κακή κατάσταση θρέψης, με κλασικό παράδειγμα ανορεκτικές μπαλαρίνες ή κορίτσια της ενόργανης γυμναστικής. Σε δρομέα με καλή κατάσταση θρέψης είναι αρκετά αμφίβολο αν επιταχύνουν την αποκατάσταση.



Πολύ χρήσιμα όλα αυτά,ευχαριστώ πολύ.

__________________________
dance and drink and screw,
because there's nothing else to do.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mikeref
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2010 :  16:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τους δύο...φίλε DMP καλά κατάλαβες! Drfoot άψογη ενημέρωση!στις 10 φυσικοθεραπείες που έκανα με 'πάταγε' στα καλάμια με ενα μηχάνημα shock master λεγόταν και ένιωθα σαν άσφαλτο κατω από κομπρεσέρ με βοήθεισε αρκετά αυτή η μέθοδος(αν και μου τέντωσε πολύ ο μυς σε εκείνο το σημείο)μόλις ξεκίνησα τις προπονήσεις 20λεπτες στην αρχή και σταδιακά ανέβαζα μέχρι μονόωρα σε χόρτο και με καινούργια παπουτσια ήρθαν ξανά οι ενοχλήσεις,έχω απελπιστεί,θέλω να πάω για προπόνηση και δεν μπορώ. Να κάνω κιάλες φυσι/πείες???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mikeref
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2010 :  17:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο youtube shin splints είδα ότι τα δένουν με ταινία και ελαστικούς επιδέσμους, βοηθάει το δέσιμο άραγε??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VAGELARAS
Forum-Runner



158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2010 :  22:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
file to prama theli ksekourasi!!!1 ,2 mines!ta 20lepta ine polla gia arxi!tha to kseperasis to provlima alla prepi na katalavis oti theli na minis ektos proponiseon mexri na to estanese to kalami sou xoris pono!meta arxise stadiaka me 5lepta!!!kali anarosi!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2010 :  09:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ομοιοπαθής. Αφού ξεκουραστείς με το καλό, τρία πράγματα πρέπει να κάνεις:
1. Μη τρέχεις συνέχεια στην ίδια διαδρομή. Να εναλλάζεις συνεχώς σε ταρτάν, χώμα και άσφαλτο.
2. Πολλά παπούτσια αν είναι δυνατόν και απο διαφορετική εταιρία και μοντέλα. Εχώ χρησιμοποιώ 4.
3. Και το σημαντικότερο πολύ καλές διατάσεις και να ξεκινάς πολύ αργά την προπόνησή μέχρι να αισθανθείς ότι ζεστάθηκαν οι μύς.

Με αυτά κατάφερα και έκανα την προετοιμασία μου για το μαραθώνιο όπου τερμάτησα επιτυχώς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

apostolos90
Newbie Forum Runner

32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2010 :  20:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περιοστιτιδα ε? ομοιοπαθής φίλε. Ξέχνα το τρέξιμο όσο και αν για εμας είναι λίγο οδυνυρο. Ξεχνα το μέχρι να περάσει ο πονος. Η θεραπεια ειναι ξεκούραση και παγος. Αυτο ποθ με βοήθησε παρα πολυ είναι τα χειμερινα μπανια. Και κάνεις εναλλακτικη γυμναστικη αντι για τρεξιμο και το παγωμενο θαλασσινο νερό θα σου κανει το πόδι στυλίαρι.χαχαχαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trazaka
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2010 :  01:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα - κι έχοντας διαπιστώσει ότι η πιο αποτελεσματική λύση είναι η ξεκούραση και ο πάγος - σκέφτομαι να δοκιμάσω χρήση ελαστικών περικνημίδων. Μήπως τις έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει την άποψή του από τη χρήση τους;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mikeref
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2010 :  18:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς να γνωρίζω πολλά ο πάγος μόνο μετά από την προπόνηση με βοηθάει, αρκετά βράδια βάζω σε ένα 25κιλο κουβά για να φτάνει μεχρι πάνω τη γάμπα! ζεστό νέρο με πράσινο σαπούνι και πιστέυω βοηθάει πολύ. πάγο ή ζεστό νερό ή ζεστο κρύο εναλάξ?? έχω ακούσει πολλές γνώμες???? φίλε trazaka δεν γνωρίζω κάτι για χρήση ελαστικών περικνημίδων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

apostolos90
Newbie Forum Runner

32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2010 :  20:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω ξεκινησα επιτέλους λίγες προπονήσεις μέτα από ένα μήνα με περιοστίτιδα. Οι ελαστικές επιστραγαλίδες που πίανουν και λίφο κνήμες με βοηθά πολύ. Βεβαια οφείλω να ομολογήσω οτι δεν έλειψαν οι μικρές ενοχλήσεις παρά την αποχή. Αυτή η περιοστίτιδα είναι άτιμος τραυματισμός τελικα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mikeref
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2010 :  14:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας μετά από 5 εδομάδες ξεκούρασης+αντιφλεγμονώδη ξεκίνησα προπόνηση 3 λεπτά περπάτημα 3 τρέξιμο ανεβάζοντας σιγά σιγά ρυθμό χωρίς να νιώθω ενοχλήσεις την πρώτη εβδομάδα, στο τέλος της δεύτερης εβδομάδας ξύπνησα ένα πρωί και ένιωθα ερεθισμένο το αριστερό καλάμι μου,καταραμένη περιοστίτιδα δε λέει να με αφήσει με τίποτα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2010 :  15:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και καλώς σας βρήκα...

Έπαθα το περιβόητο shin splint μετά από 8 εβδομάδες προπόνησης για ημιμαραθώνιο, στα μέσα Μαρτίου. Με τυρράνησε πάνω από δύο μήνες. Συγκεκριμένα, έπαθα το Medial Tibial Stress Syndrome κανονικά και με όλα του τα συμπτώματα. Αναγκάστηκα να διακόπτω το τρέξιμο για περιόδους των 2 ως 3 εβδομάδων και πάλι η ξεκούραση δεν επαρκούσε, καθώς μόλις άρχιζα επανέρχονταν. Τελικά στα τέλη Μαίου πήγα σε ορθοπαιδικό. Τώρα όμως είμαι μια χαρά και νιώθω πως θεραπεύτηκα πλήρως - θα δείξει με τον καιρό.

Ο ορθοπαιδικός συνέστησε ξεκούραση, πάγο, και παπούτσια υποστήριξης καμάρας. Πολύ σημαντικά τα παπούτσια υποστήριξης είπε και μέχρι τώρα φαίνεται να έχει δίκιο. Τα αντιφλεγμονώδη δεν κάνουν τίποτα, τζάμπα χαλάει κανείς τα νεφρά του. Έχω πάρει Brufen, Celebrex και Arcoxia και ήταν σα να μην τα έπαιρνα. Ο πάγος όμως είναι σωτήριος. Τρείς φορές τη μέρα, για 20 λεπτά (με το χρονόμετρο ήμουν). Μαζί με την ξεκούραση, ξανάρχισα το τρέξιμο σε τρεις εβδομάδες. Και πάγο μετά από κάθε τρέξιμο. Ο γιατρός μου είπε να βάζω μια περικνημίδα νεοπρέν, αλλά δεν το έκανα. Πολύ σημαντικά όμως είναι και τα παπούτσια. Νόμιζα ότι είχα κανονικό πάτημα (επειδή έχω κανονική καμάρα), και προβληματιζόμουν "γιατί να πάθω shin splints αφού έχω κανονικό πάτημα"; Τελικά έκανα την αναπόφευκτη ερώτηση "ναι αλλά έχω όντως κανονικό πάτημα"; Ανέβηκα στο διάδρομο, ένας φίλος με τράβηξε βίντεο και να σου ο υπερπρηνισμός. Οπότε πήγα αγόρασα καινούρια παπούτσια υποστήριξης (3 ζευγάρια παρακαλώ - Nike Lunarglide, Nike Zoom Structure Triax, Asics Kayano) για να αντικαταστήσω τα προηγούμενα cushion που είχα. Μου μείναν 4 ζευγάρια που δεν ξέρω τι να τα κάνω (έχω 7 ζευγάρια λες και είμαι ο Γκεμπρεσελασιέ), αλλά όλα πάνε καλά και καθώς αυξάνω τα χιλιόμετρα, ελπίζω να μην με ξαναενοχλήσει.

Σκέφτομαι πως η αιτία δεν ήταν μόνο ο υπερπρηνισμός, άλλά έδρασε σε συνδυασμό με προπονήσεις ταχύτητας (κάτι intervals τις Τρίτες). Το ανησυχητικό ήταν πως δεν το είχα παρακάνει με τις γρήγορες προπονήσεις. Διαβάζω επίσης το ημερολόγιό μου και βλέπω ότι κάτι μικρές σουβλιές στη αριστερή κνήμη τις ανάφερα ήδη από το Νοέμβριο, 4 μήνες και βάλε πριν νιώσω πως κάτι δεν πάει καλά. Οπότε μάλλον τα shin splints είναι μια κατάσταση που εγκαθίσταται σταδιακά και ύπουλα. Δυστυχώς η ίαση είναι επίσης αργή. Και μάλλον η επιστήμη δεν ξέρει και πολλά για το θέμα, καθώς έχω μείνει με την εντύπωση πως θεραπεύτηκα απλά επειδή το σώμα αυτοθεραπεύθηκε. Ελπίζω όλα αυτά να βοηθήσουν.

Υ.Γ: Για πάγο έβαζα παγοκύστες που χρησιμοποιούν οι φαμακοποιοί όταν μεταφέρουν εμβόλια και ινσουλίνες. Είναι πολύ φτηνές, κρατάνε ώρες παγωμένες και απλά ζητήστε από ένα φαρμακοποιό μια παγοκύστη ότι τάχα έχετε να μεταφέρετε φάρμακα. Μην πάτε να αγοράστε τις πανάκριβες παγοκύστες τζελ, τις τάχα μου για τα ορθοπαιδικά προβλήματα. Πρακτικές για τα γόνατα, αλλά πανάκριβες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

coolsmf79
Advanced Forum-Runner

Greece


249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2010 :  17:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit coolsmf79 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η βασική αιτία αυτών των τραυματισμών (εκτός βέβαια απο την υπερπροπόνηση)...Μήπως παίζει ρόλο στο ότι συνήθως πολλοί δρομείς βασίζονται πιο πολύ στα εβδομαδιαία χιλιόμετρα που θα καλύψουν και στα Long Run χωρίς να αφήνουν χώρο και για κάποιες προπονήσεις ενδυνάμωσης με βάρη, ίσως λίγο yoga, Ποδήλατο ή Κολύμπι και αρκετό χρόνο σε διατάσεις ??? Πέρα απο το φαινόμενο του πρηνισμού και του κατάλληλου παπουτσιού η διατροφή ή η κληρονομικότητα παίζουν κάποιο ρόλο ???...πάντως 3 φόρες/εβδομάδα κάνω άλλου είδους προπόνηση (όχι τρέξιμο) και πάντα αφιερώνω 30 λεπτά (ίσως και 40 λεπτά) για διατατικές ασκήσεις είτε στο τρέξιμο είτε σε άλλες προπονήσεις...το ξέρω είναι βαρετές οι διατάσεις...αλλά δόξα το θεό...ερασιτέχνης δρομέας (50-80 χιλ/εβδομάδα) είμαι και εγώ και ποτέ δεν είχα σοβαρό τραυματισμό....εκτός αν έχω και δε το έχω πάρει χαμπάρι...αλλά πιστεύω αν έχεις κάτι σοβαρό θα στο δείξει ή θα στο πεί το σώμα σου...και τότε θα πρέπει να το ακούσεις.

Impossible is Nothing
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000