Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Περιοστίτιδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

mikeref
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2010 :  17:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει κάνει κάποιος βελονισμό για την περιοστίτιδα?βοηθάει να ξεπεραστούν οι χρόνιες φλεγμονές? σε ένα μήνα πρέπει να είμαι έτοιμος και τώρα κάνω μόνο κολύμπι,αλλά νιώθω ότι το αριστερό καλάμι δεν έχει θεραπευτεί και θα πονέσω πάλι και θα με πάει όλη η χρονιά έτσι μέχρι αρχές του επόμενου καλοκαιριού.Να δοκιμάσω βελονισμό ή κρουστικό υπέρηχο? όποιος μπορεί ας βοηθείσει... ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2010 :  00:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο βελονισμός είναι λίγο, πώς να το πω... απόκρυφη επιστήμη. Από αυτά που έχω ακούσει νομίζω πως με κανένα τρόπο δεν είναι τσαρλατανισμός, αλλά όσο να'ναι το να πας να επιχειρήσεις θεραπεία των shin splints, είναι πειραματισμός. Εμένα ο ορθοπαιδικός μου είχε πει πως οι υπέρηχοι είναι η έσχατη λύση, αν τίποτα άλλο δεν πιάσει. Αποτελεσματική συνήθως, αλλά ακριβώς αυτό: συνήθως...

Από τη λίγη προσωπική μου εμπειρία, αν ο αγώνας είναι μόλις ένα μήνα κοντά και οι κνήμες πονάνε, είναι αδύνατο να είναι κανείς έτοιμος. Το πρόβλημα έγκειται ακριβώς στο εξής: πώς θα βγουν τα tempo runs - ή μάλλον, τα tempo runs θα βγουν, αλλά η ζημιά στις κνήμες θα είναι τέτοια που δε θα βγουν οι επόμενες προπονήσεις. Σε ένα tempo run μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα, με ενοχλούσε στην αρχή για 5 λεπτά η κνήμη, μόλις ζεστάθηκαν οι μύες δεν με ξαναενόχλησε και έβγαλα μια ωραία γρήγορη προπόνηση. Δυο μέρες μετά (σε μένα η ζημιά γινόταν αισθητή 48 ώρες μετά και όχι αμέσως μετά την προπόνηση) πονούσα τόσο που δυσκολευόμουν όχι για τρέξιμο, αλλά και να διασχίσω τα φανάρια στο δρόμο. Γιατί τα λέω αυτά; Ο αγώνας στόχος ήταν 3 εβδομάδες μακριά και ως τότε δεν έκανα ούτε μία προπόνηση. Κατάφερα να κατέβω στον αγώνα και φυσικά η επίδοση ήταν απλά για τη συμμετοχή (πάντως ο αγώνας ήταν ωραίος). Μετά τον αγώνα ξανά τα φανάρια ήταν πρόβλημα... Οπότε θα πω την πικρή αλήθεια πως μάλλον η προσδοκία για ίαση σε λιγότερο από μήνα είναι μη ρεαλιστική. Καλύτερα είναι να μην αγωνιστείς καθόλου και να ξεκουραστείς εντελώς, όσο σκληρό κι αν ακούγεται. Καλύτερα, παρά να υπονομεύσεις όλο σου το μέλλον ως δρομέας. Αν ταλαιπωρήθηκες έναν ολόκληρο χρόνο, αξίζει ένας αγώνας για να ταλαιπωρηθείς άλλον ένα; Σκέψου το.

Υ.Γ.: Στο Lore of Running του Tim Noakes αναφέρεται πως, για λόγους που κανείς δε γνωρίζει, η περιοστίτιδα στην κνήμη είναι πιο συχνή σε όσους κάνουν κολύμπι, παρά στους δρομείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis
Forum-Runner

Greece
181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2010 :  23:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΕΙΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΑΛΟΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΤΕ. ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΞΕΚΙΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΟΥ(10-12 ΧΛΜ. 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ 5.20-5.50 ΤΟ ΧΛΜ)ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΛΜ. ΝΟΙΩΘΩ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΙΣ ΚΝΗΜΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΟΥΤΕΠΙΕΔΕΣ.ΑΠΟΡΗΜΕΝΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ,ΣΤΑΜΑΤΩ,ΛΙΓΕΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΤΟΙΧΟ Η ΚΑΠΟΙΟ ΔΕΝΔΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΑΣΤΡΟΚΝΗΜΙΟΥΣ, ΤΟ ΣΦΙΞΙΜΟ ΦΕΥΓΕΙ,ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΩ ΑΝΕΤΟΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ,ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ, Η ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΕΡΙΟΣΤΙΤΙΔΑ Η ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΩ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MIRSINI
Newbie Forum Runner

Greece
47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2010 :  10:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Βασίλη, δε νομίζω να είναι περιοστίτιδα. Ακριβώς την ίδια εμπειρία είχα πριν από 1 μήνα. Συγκεκριμένα πήγα και έκανα εκτεταμένη ανηφόρα στο βουνό και μετά κατέβηκα γρήγορα. Στις επόμενες προπονήσεις στα πρώτα 2 χλμ ένιωθα ένα έντονο κάψιμο στο μπροστινό μέρος της ποδοκνημικής στο δεξί πόδι, τόσο που με ανάγκαζε να σταματήσω και να κάνω διατάσεις. Η πλάκα ήταν ότι μετά περνούσε και εγώ συνέχιζα για άλλα 15 χλμ. Στις έντονες παρόλο αυτά προπονήσεις (;interval) επιδεινωνόταν και δεν έβγαζα τις επαναλήψεις. Πήγα φυσιοθεραπευτή, διέγνωσε τενοντίτιδα πρόσθιου κνημιαίου και με 5 μέρες θεραπεία (lazer, υπερήχους και έντονο μασαζ) το κάψιμο έφυγε. Ωστόσο, ακόμα και τώρα όταν ζορίσω το πόδι με πολλά χλμ και ανηφόρες το νιώθω λίγο βαρύ. Προφανώς επιβαρύνθηκες απότομα στη προπόνηση ή άλλαξες παπούτσια και τερραίν και σου βγήκε. Χαλάρωσε κάνε διατάσεις και δες ένα φυσικοθεραπευτή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis
Forum-Runner

Greece
181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2010 :  17:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!! Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΕΡΑΙΝ ΑΛΑΞΑ(ΑΠΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΧΟΡΤΟ ΣΕ ΤΑΡΤΑΝ)ΚΑΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ(ΑΠΟ SALOMON ΣΕ ΝΒ ΚΑΙ ADIDAS).KAI ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΟΥ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tuscan
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2010 :  00:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!
Έχω και γω υποψίες για περιοστίτιδα κνήμης. Τρέχω μέρα παρά μέρα 7χλμ, αρκετά χρόνια. Τα συμπτώματα έχουν ως εξής: τους τελευταίους μήνες άρχισα να νιώθω ενοχλήσεις στη κνήμη του δεξιού ποδιού, ίσως λόγω αύξησης του ρυθμού τρεξίματος (;). Με την πάροδο των προπονήσεων ο πόνος αυξανόταν προοδευτικά και σταθερά. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ ένα χρόνο τα ίδια παπούτσια και καμιά φορά κάνω απότομες εναλλαγές για να αποφύγω κόσμο. Σήμερα δεν έβγαλα καν το 7αρι απ΄τον πόνο και πήγαινα με πολύ χαμηλό ρυθμό. Νιώθω ότι αν αυξήσω λίγο τον ρυθμό, μπορεί να πάω και για κάταγμα. Το καλό είναι ότι δεν με πονάει τόσο όταν είμαι σε ηρεμία. Κυρίως κατά τη διάρκεια της άσκησης και μέχρι 1 ώρα μετά. Πιστεύετε ότι είναι περιοστίτιδα κνήμης;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis
Forum-Runner

Greece
181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2010 :  09:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλω να ευχαριστήσω την φίλη MIRSINI που στην δική μου περίπτωση πέτυχε διάνα 100%. Όντως το σφίξιμο που έχει κανείς στην ποδοκνημική στην αρχή της προπόνησης(και που δεν σ'αφήνει να συνεχίσεις αν δεν κάνεις διατάσεις) δεν έχει σχέση με περιοστίτιδα.Τον φίλο που βιάζεται λόγω αγώνα σ'ένα μήνα ας προσέξει γιατί έχω μείνει 4-5 μήνες έξω λόγω τραυματισμού και ..........δεν παλεύεται!!!! Και αν ενοείς τον Μαραθώνιο δεν χάθηκε και τίποτα δήλωσε 5 η 10χλμ. για να νοιώσεις εν μέρη τα 2500 χρόνια.Περαστικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoyfio
Senior Forum-Runner

United Kingdom


574 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2010 :  11:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit zoyfio Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tuscan

Καλησπέρα!
Έχω και γω υποψίες για περιοστίτιδα κνήμης. Τρέχω μέρα παρά μέρα 7χλμ, αρκετά χρόνια. Τα συμπτώματα έχουν ως εξής: τους τελευταίους μήνες άρχισα να νιώθω ενοχλήσεις στη κνήμη του δεξιού ποδιού, ίσως λόγω αύξησης του ρυθμού τρεξίματος (;). Με την πάροδο των προπονήσεων ο πόνος αυξανόταν προοδευτικά και σταθερά. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ ένα χρόνο τα ίδια παπούτσια και καμιά φορά κάνω απότομες εναλλαγές για να αποφύγω κόσμο. Σήμερα δεν έβγαλα καν το 7αρι απ΄τον πόνο και πήγαινα με πολύ χαμηλό ρυθμό. Νιώθω ότι αν αυξήσω λίγο τον ρυθμό, μπορεί να πάω και για κάταγμα. Το καλό είναι ότι δεν με πονάει τόσο όταν είμαι σε ηρεμία. Κυρίως κατά τη διάρκεια της άσκησης και μέχρι 1 ώρα μετά. Πιστεύετε ότι είναι περιοστίτιδα κνήμης;



Είναι σχεδόν σίγουρο ότι είναι περιοστίτιδα από τα όσα αναφέρειςκαι ειδικά εάν ο πόνος εμφανίζεται προς την εσωτερική επιφάνεια της κνήμης. Είχα εμφανίσει κι εγώ πολύ έντονο πόνο μετά από αύξηση της έντασης σε προπόνηση. Εμένα με πονούσε και όταν ήμουν ξαπλωμένη! Είχα ανησυχήσει πάρα πολύ! Τους λόγους που εμφανίστηκε σε εσένα τους είπες μόνος σου. Είναι όλοι οι παραπάνω (ίδια παπούτσια,απότομη αύξηση ρυθμού, απότομες εναλλαγές).
Ξεκούραση, ξεκούραση, ξεκούραση! (κι όταν λέω ξεκούραση εννοώ πλήρη αποχή από το τρέξιμο. Εγώ δεν έτρεξα για μια εβδομάδα, πήγα μετά και έκανα δοκιμαστικά 3-5χλμ πολύ χαλαρά, ξεκουράστηκα για άλλη μία εβδομάδα και μετά ξεκίνησα ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΑ) και με λίγα χλμ.
Πάγο, πάγο, πάγο!
Υπομονή θέλει το χρόνο του! Πάρε και ένα δεύτερο ζευγάρι παπούτσια να εναλλάσσεις!Το ξέρεις ότι είναι πολύ σημαντικό.
Περαστικά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mikeref
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2010 :  16:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τuscan οτι σου είπε η zoyfio...ξεκούραση και πάγο για 15-20 λεπτά κάθε 3-4 ώρες για τις πρώτες 2-3 ημέρες ή μέχρι να ελεγχθεί ο πόνος,λες οτί {τους τελευταίους μήνες άρχισα να νιώθω ενοχλήσεις} πόσους μήνες πονάς?Ο γενικός κανόνας πάντως λέει ότι όσο πιο χρόνιος είναι ο τραυματισμός και όσο πιο πολύ καθυστέρησε η έναρξη των θεραπειών τόσο περισσότερος χρόνος απαιτείται για την ίασή του.Φίλε vasili δεν βιάζομαι για έναν αγώνα σε ένα μήνα,αλλά για δύο αγώνες καθε σαββατοκύριακο!{διαιτητής ποδοσφαιρου}Περαστικά και απο μένα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tuscan
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2010 :  20:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
zoyfio και mikeref σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!
Πονάω αρκετά στο τρέξιμο εδώ και έναν μήνα περίπου, ωστόσο επειδή μέχρι και πριν 1-2 εβδομάδες ο πόνος ήταν υποφερτός, δεν έδινα σημασία. Μετά άρχιζε να γίνεται ανυπόφορος και τώρα πονάω ακόμα και όταν περπατάω και επίσης στα καλά καθούμενα αισθάνομαι δυνατές σουβλιές στη κνήμη.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάνει να κάνω άσκηση σε στατικό ποδήλατο...ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoyfio
Senior Forum-Runner

United Kingdom


574 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2010 :  20:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit zoyfio Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tuscan

zoyfio και mikeref σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!
Πονάω αρκετά στο τρέξιμο εδώ και έναν μήνα περίπου, ωστόσο επειδή μέχρι και πριν 1-2 εβδομάδες ο πόνος ήταν υποφερτός, δεν έδινα σημασία. Μετά άρχιζε να γίνεται ανυπόφορος και τώρα πονάω ακόμα και όταν περπατάω και επίσης στα καλά καθούμενα αισθάνομαι δυνατές σουβλιές στη κνήμη.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάνει να κάνω άσκηση σε στατικό ποδήλατο...ευχαριστώ!



Να είσαι καλά tuscan !
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω πάνω σε αυτό, γιατί δεν γνωρίζω και δεν θέλω να κάνω υποθέσεις...εγώ πάντως δεν έκανα, όχι όμως επίτηδες απλά επειδή δεν έχω στατικό ποδήλατο, αλλά ούτε πηγαίνω γυμναστήριο.

Θα είχε ενδιαφέρον να μας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός ή κάποιος που γνωρίζει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2010 :  21:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tuscan


Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάνει να κάνω άσκηση σε στατικό ποδήλατο...ευχαριστώ!


Μπορείς να κάνεις και για να διατηρήσεις, αυξήσεις κτλ την αεροβική σου κατάσταση θα μπορούσες να κάνεις με αρκετά μεγάλη συχνότητα (γρήγορο πετάλι δλδ) και όχι ιδιαίτερα μεγάλη αντίσταση (διότι έστω και ελάχιστα επιβαρύνει τις κνήμες).

______________________
Toi, plus moi, plus eux, plus tous ceux qui le veulent,
Plus lui, plus elle, et tous ceux qui sont seuls,
Allez venez et entrez dans la danse,
Allez venez, laissez faire l'insouciance.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trazaka
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2010 :  01:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tuscan


Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάνει να κάνω άσκηση σε στατικό ποδήλατο...ευχαριστώ!


Φίλε μου, χωρίς να είμαι ειδικός αλλα επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα,
ακόμα και όταν δεν μπορούσα να περπατήσω έκανα στατικό ποδήλατο άφοβα. Δεν είχα πρόβλημα ούτε με ποδήλατο έξω στο δρόμο για αρκετή ώρα. Φαίνεται ότι η κίνηση αυτή (ποδήλατο) δεν έχει κραδασμούς για τις κνήμες. Αντίθετα σε ελλειπτικό που δοκίμασα είχα ενοχλήσεις (όταν ήμουν στην οξεία φάση).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barbergeorge
Forum-Runner

Greece
199 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  12:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα και απο εμενα μολις απεκτησα και γω παρασημο (περιοστιτιδα) .Τρεχω 2 χρονια περιπου με φουλ δουλεια ορθοστασια και 5 προπονησεις την βδομαδα λογικο ηταν καποια στιγμη να την πατησω.Ευτυχως μου την εριξε μπαμ και σταματησα . Οποτε 5 μερες off ξεκουραση παγο και paisaid μασαζ, ποδηλατο και σιγα σιγα μπαινουμε χορτο , ταρταν. Αυτα ειναι τα λογια του φυσιοθεραπευτη μου.Ειμαι στην 7 η μερα οντως το ποδηλατο δεν με ενοχλει καθολου , δοκιμασα προχτες ταρταν αλλα ειχα ενοχλησεις οποτε off και μονο ποδηλατο και πολλες διατασεις. Σε 15 ημερες στο συνολο θα ξεκινησω πρωτα ο θεος και βλεπουμε .Παντος μην το βλεπετε στο χαλαρα ενας γνωστος που του εδινε ενω ειχε πονο εμεινε κοντα 1 χρονο off απο το τρεξιμο.Το ξερω ειναι ποροση ειναι αρρωστια αλλα θελει μετρο.Και γω εχασα 2 αγωνες που ηθελα παρα πολυ να παω αλλα να μαστε καλα εκει θα ειναι οι αγωνες και του χρονου .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  13:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά δεν ξέρω βέβαια τι αθλητικές βλέψεις έχει ο καθένας, αλλά για μένα που έχω το τρέξιμο για χομπυ και καλή υγεία τα πράγματα απλά. Με την πρώτη άντε δευτερη ενόχληση κάπου, σταματω για μερικες μερες πλακωνω παγο και δειλα δειλα ξεκινω παλι με περπατημα για αρχη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000