Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Περιοστίτιδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  21:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορώ να πω για την περιοστίτιδα μιας και εδώ και κανά μήνα με ταλαιπωρεί. Πάει η προετοιμασία για την Θεσσαλονίκη και το μόνο που έτρεξα ήταν ο ημιμαραθώνιος στο Ναύπλιο.
Σταμάτησα 2 βδομάδες βέβαια πριν το Ναύπλιο ψιλοπέρασε.. με ξανάπιασε στο Ναύπλιο και με πόναγε σε όλο τον αγώνα. Μετά για 5 μέρες κουτσό.. Τώρα πάλι από το Ναύπλιο το μόνο που κάνω είναι ελληπτικό και σκάψιμο στο κήπο. Από την επόμενη βδομάδα λέω σιγά σιγά να το ξεκινήσω χαλαρά μπας και τρέξω στον ημί της Αθήνας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  22:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα ζήσει με την περιοστίτιδα συνεχόμενα από την μέρα που ξεκίνησα το τρέξιμο (Σχεδόν) για 2 χρόνια.
Ήταν τόσο πολύ από την πρώτες φορές μέσα στην καθημερινότητα μου, που ήταν σχεδον φυσιολογικό μια να τρέχω, μία να πονάω.
Μετά σταμάτησα για 1 χρόνο. Είχε φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο, με ένα τουμπανιασμένο καλάμι, στην ψηλάφιση να πετάγομαι επάνω σαν να μου χτυπάει ο οδοντογιατρός νεύρο με τον τροχό.
Έκανα αξονικές-μαγνητικές καθαρές. Τι sci-fi σενάρια είχα κάνει, δεν φαντάζεστε.
Αφού είχα κάτσει 2-3 μήνες, έβγαινα να τρέξω, και με ξανα-έπιανε. Λέω δεν μπορεί, θα έιναι κάτι άλλο, πως με ξαναπιάνει αμέσως (στις 2-3 προπονήσεις) μετά από 3 μήνες αποχή.Τρέλα. Κατάθλιψη. Παραλίγο να καρφώσω εκείνο το airbus που πέταγα, στο έδαφος. :P

Μετά ξεκίνησα, και απο τότε δεν το ξανα-βρήκα μπροστά μου.

Ευλαβικά χρησιμοποιώ παπούτσια πρηνισμού και είμαι κομπλέ. (όχι όμως cushioning, επειδή είναι μεγάλη κουβέντα, δεν ξέρω αν φταίνε ή δεν φταίνε πλέον δεν τα βγάζω με τίποτα.)
Έτσι απλά. Αυτό το βύθισμα του αστραγάλου, επιβαρύνει πολύ το καλάμι. Κάνεις 10 χλμ, και έχεις χρεωθεί σαν 30ρι.

Δυστυχώς τα πρώτα 2-3 χρόνια, θεωρώ, οι προσαρμογές στα κόκκαλα θέλουν χρόνο, και αν ειδικά έχεις λίγο καλά πνευμόνια και έχεις δύναμη να πιέσεις, είσαι πολύ επιρρεπής σε αυτόν τον τραυματισμό.

Όπως είπε και ο dtziouvaras μην γίνεται εμμονή. Χαλαρώστε αν δείτε ότι δεν τραβάει. ΚΑι 2 προπονήσεις την βδομάδα καλές είναι. Χώστε λίγο κολύμπι. Σιγά σιγά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  23:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε γαμώτο.. όλοι αυτό λένε.. από προπονητές μέχρι φυσιοθεραπευτές. Οι περισσότεροι το έχουν κάποτε, συνεχίζουν και απλά περνάει κάποια στιγμή.

Edited by - trickster on 30/03/2015 23:42:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  23:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα έγραψα λίγο τρομερά βιαστικά πριν, ελπίζω να έβγαλαν νόημα.

Ήθελα να πω βασικά, ότι ήταν κάτι που είχα από την πρώτη μέρα που ξεκίνησα να τρέχω, τόσο ώστε το θεωρούσα φυσιολογικό! Περάσαν 2 χρόνια μέχρι να καταλάβω ότι δεν είναι ιδιαίτερα φυσιολογικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2015 :  12:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Ταλαιπωρούμαι από πόνους στις κνήμες από το μαραθώνιο της Μεσσήνης και έπειτα. Ο γιατρός μου συνέστησε πάγο και mesudid 100 mg ανά 12H για δέκα ημέρες. Επίσης υποχρεωτική χρήση παπουτσιών για πρηνισμό( από Nimbus σε Kayano). Έχει κανείς εμπειρία βελτίωσης από την αλλαγή παπουτσιών; Έχω ουδέτερο πάτημα και τρέχω με Nimbus περίπου πέντε χρόνια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2015 :  13:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι εμένα, όπως έγραψα και πιο πάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2015 :  19:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είδα την απάντηση και ευχαριστώ. Αλλά δεν είναι κάτι που μου συνέβη στην αρχή. Έχω αρκετή εμπειρία για να αποφύγω λάθη όπως κακό ζέσταμα, κακή αποθεραπεία κτλ. Ρωτώ αν η χρήση ενός πιο υποστηρικτικού παπουτσιού όπως το Kayano είναι δυνατόν να συμβάλλει στην αποφυγή ενός παρόμοιου τραυματισμού στο μέλλον. Την εμπειρία κάποιου που αντιμετώπισε ανάλογο πρόβλημα έχοντας για χρόνια χρησιμοποιήσει premium cushion παπούτσια ζητώ να μοιραστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2015 :  20:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα μετά από πολύ καιρό, κατάλαβα ότι δεν με ενδιαφέρει το cushioning, αλλά το να έχει stability. Να μην φεύγει δλδ ο αστράγαλος.
Το cushioning έχω καταλάβει ότι είναι λίγο παγίδα, με την έννοια ότι ένα κακό ή φθαρμένο cushioning ίσως αποδειχτεί χειρότερο από ένα απλό φλατ παπούτσι, γιατί στο τέλος θα βουλιάζεις περισσότερο προς τα μέσα, από ότι χωρίς cushioning παπούτσι.
Είναι ξεχωριστό κομμάτι το cushioning και ξεχωριστό η στήριξη/stability.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2015 :  21:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by weatherman

Είδα την απάντηση και ευχαριστώ. Αλλά δεν είναι κάτι που μου συνέβη στην αρχή. Έχω αρκετή εμπειρία για να αποφύγω λάθη όπως κακό ζέσταμα, κακή αποθεραπεία κτλ. Ρωτώ αν η χρήση ενός πιο υποστηρικτικού παπουτσιού όπως το Kayano είναι δυνατόν να συμβάλλει στην αποφυγή ενός παρόμοιου τραυματισμού στο μέλλον. Την εμπειρία κάποιου που αντιμετώπισε ανάλογο πρόβλημα έχοντας για χρόνια χρησιμοποιήσει premium cushion παπούτσια ζητώ να μοιραστώ.



Όχι!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2015 :  21:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο εισαι σχεδόν μόνος σου σε αυτό, κόντρα σε μεγάλη πληθώρα αναφορών.

Δεν λέω ότι είναι για όλους ευαγγέλιο, αλλά όταν αρχίζουν και τελειώνουν οι άλλες λύσεις, είναι μια δοκιμή που πρέπει να γίνει, και ο καθένας κρίνει.

Μην με βάλεις να ψάχνω λίνκ.

πατα pubmed shin splints, ή pubmen pronation. και χάζεψε.

http://en.wikipedia.org/wiki/Shin_splints
Epidemiology[edit]
Risk factors for developing shin splints include:

Excessive pronation at subtalar joint[2]
Excessively tight calf muscles (which can cause excessive pronation)[27]
Engaging the medial shin muscle in excessive amounts of eccentric muscle activity[2]
Undertaking high-impact exercises on hard, noncompliant surfaces (ex: running on asphalt or concrete)[2]
Smoking and low fitness level[28]


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2848339/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2015 :  21:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πιο πιθανό είναι να οφείλεται στα φθαρμένα παπούτσια. Συγκεκριμένα, ένας πολύ καλός φίλος που διαθέτει κατάστημα αθλητικών ειδών, πιστεύει ότι τα παπούτσια αυτής της κατηγορίας, όταν χρησιμοποιούνται από άνδρα 83 κιλών, πρέπει να αλλάζονται μετά από 750 χιλιόμετρα χρήσης. Διαφορετικά δεν είναι ασφαλή. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν μπορώ οικονομικά να αλλάζω παπούτσια κάθε τρεις μήνες. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2015 :  21:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο, θα το ξαναγράψω:
Δεν υπάρχει καμμία μελέτη που να αποδεικνύει ότι ο υπερπρηνισμός ευθύνεται για κάποιον τραυματισμό. Αν το πάω ακόμη παραπέρα, κανείς δεν έχει ορίσει που ακριβώς ξεκινάει το "υπερ", δηλαδή από ποιο επίπεδο πρηνισμού (ο οποίος είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό) και μετά, το ρολάρισμα του πέλματος θεωρείται πρόβλημα.
Δεν υπάρχει καμμία μελέτη που να αποδεικνύει ότι, ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι ο υπερπρηνισμός προκαλεί τραυματισμό, αυτός προλαμβάνεται με την χρήση stability παπουτσιών.
Τα πάντα γύρω από το θέμα αυτό βασίζονται σε υποθέσεις.

Η περιοστίτιδα είναι τραυματισμός τάσης κατά κύριο λόγο, δηλαδή υπέρχρησης.
Θα ήμασταν όλοι ευτυχείς αν μπορούσαμε να λύσουμε τα μυοσκελετικά μας, απλά με την αλλαγή παπούτσιού.
Εν τούτοις, σχετικά με αυτό που έγραψες περί δοκιμής, όταν όλες οι άλλες λύσεις δεν δούλεψαν, δεν διαφωνώ...

Δεν είμαι ο μόνος που έχω αυτή την άποψη. Σε πολλές χώρες (με πρώτες τις ΗΠΑ) υπάρχουν "φωνές" που υποστηρίζουν ότι όλη αυτή η ιστορία έχει στηριχθεί σε εικασίες και μόνο.

Πολύ πρόχειρα και χωρίς να ψάξω, απλά γνωρίζοντας τα (υπάρχουν αμέτρητα):
http://www.kinetic-revolution.com/overpronation-accurate-or-out-of-date-terminology/#
https://roguerundown.wordpress.com/2014/05/07/the-myth-of-over-pronation/


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  00:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόσφατη μεγάλη μελέτη 4 ετών (Δανών η Καναδών) κατέληξε ότι τα "υποστηρικτικά" παπούτσια είναι υπεύθυνα για πολύ παραπάνω τραυματισμούς απ'ότι τα ουδέτερα, ουσιαστικά κατέληγε ότι είναι καθαρή εφεύρεση του marketing των εταιρειών.......
όσο για το φίλο πρίν μάλλον ξεκούραση χρειάζεται και μετά παπούτσια σε καλή κατάσταση, αλλιώς κάταγμα κόπωσης νομίζω λέγεται..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  00:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Πρόσφατη μεγάλη μελέτη 4 ετών (Δανών η Καναδών) κατέληξε ότι τα "υποστηρικτικά" παπούτσια είναι υπεύθυνα για πολύ παραπάνω τραυματισμούς απ'ότι τα ουδέτερα, ουσιαστικά κατέληγε ότι είναι καθαρή εφεύρεση του marketing των εταιρειών.......
όσο για το φίλο πρίν μάλλον ξεκούραση χρειάζεται και μετά παπούτσια σε καλή κατάσταση, αλλιώς κάταγμα κόπωσης νομίζω λέγεται..



Στις ΗΠΑ, βάσει στατιστικής, το ~70% των δρομέων (υπερ)πρηνίζει.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  01:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Πρόσφατη μεγάλη μελέτη 4 ετών (Δανών η Καναδών) κατέληξε ότι τα "υποστηρικτικά" παπούτσια είναι υπεύθυνα για πολύ παραπάνω τραυματισμούς απ'ότι τα ουδέτερα, ουσιαστικά κατέληγε ότι είναι καθαρή εφεύρεση του marketing των εταιρειών.......
όσο για το φίλο πρίν μάλλον ξεκούραση χρειάζεται και μετά παπούτσια σε καλή κατάσταση, αλλιώς κάταγμα κόπωσης νομίζω λέγεται..



Την ξέρω την μελέτη. Και μιλάει γενικά για τραυματισμούς. Μιλάω για shin splints πολύ συγκεκριμένα. Γενικά όσοι πρηνίζουν, πάλι γενικά δεν βοηθούνται στους τραυματισμούς από stability. Και γενικά πάλι, το shin splint ... δεν είναι ακριβώς τραυματισμός, περισσότερο ταλαιπωρία.

Φυσικά και συμφωνώ ότι σχεδόν όλοι μας πρηνίζουμε και υπερ-πρηνίζουμε. Πόσο όμως ο καθένας την "ακούει" από αυτό, είναι προσωπικό θέμα, και υποθέτω δεν έχει να κάνει με μοίρες πχ που φεύγει το πόδι, ή με το πως είναι η καμάρα σε υγρό χαρτί, ή ακόμα και πως φαίνεται στον διάδρομο με βιντεοσκόπηση.
Σε όλα αυτά συμφωνώ.

Εκεί όμως που θα επιμείνω, είναι ότι όταν κάποιος συστηματικά, έχει θέμα με τα καλάμια του (Ασχέτως πως φαίνεται ότι πατάει), πρέπει να κάνει αυτήν την δοκιμή.
Η πιο διαδεδομένη θεωρεία είναι ότι το καλάμι, είναι σαν τόξο, όπως μια γέφυρα, που ταλαντώνεται, και έτσι επιβαρύνεται.

Δεν θέλω να πλακωθούμε στα λίνκ, για κάθε ένα που βάζετε υπάρχει απάντηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000