Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Nike Vs Asics
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/03/2010 :  02:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ την παρέα σας! Είμαι καινούρια στο forum και έχω μπερδευτεί πολύ με το θέμα παπούτσια. Θέλω να πάρω καινούρια, αλλά μου είναι τρομερά δύσκολο λόγω του τρόπου που πατάω. Παρόλο που ειδικός μου είχε πει ότι πατάω προς τα μέσα, από τον τρόπο που έχουν φθαρεί τα παπούτσια που έχω τώρα, διαπιστώνω ότι το ένα πόδι πατάει προς τα μέσα και το άλλο προς τα έξω! (γίνεται αυτό ή τα έχω χάσει τελείως???)
Τα προηγούμενα παπούτσια μου είναι Nike (δεν ξέρω πώς λεγόταν το μοντέλο) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Πόνοι στα γόνατα που είχα πριν, εξαφανίστηκαν αμέσως! Ψήνομαι όμως και για asics μιας και έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για την ποιότητά τους -δεν φθείρονται τόσο γρήγορα όσο τα nike- και δεν θέλω να αλλάζω συνέχεια παπούτσια (δεν το σηκώνει η τσέπη μου)
Τρέχω κυρίως σε διάδρομο, και σπάνια έξω (στις διακοπές) 7-10 χιλιόμετρα την ημέρα, 5-6 φορές την εβδομάδα και είμαι 54 κιλά. Τι με συμβουλεύετε?

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2010 :  08:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς ήρθες.
Τα asics μου κάθονται καλύτερα.
Για τα πόδια, πάτοι αν σου δημιουργεί πρόβλημα. Αν έκανες πελματογράφημα σε φυσιοθεραπευτή (50€ περίπου) και έφτιαχνες πάτους (85€ περίπου) θα λυτρωνόσουνα. Οι πάτοι σου ρυθμίζουν το πάτημα (είναι φτιαγμένοι αποκλειστικά για την κάθε πατούσα) και εξαλείφουν και άλλα τυχόν προβλήματα που πιθανόν να έχεις.Καταλαβαίνω ότι δεν είναι φτηνό αλλά αξίζει τον κόπο. Κάνε το τμηματικά. Αυτό θα σου δώσει και την δυνατότητα να φοράς ότι παπούτσι θέλεις απλά αντικαθιστόντας τους πάτους του.
Αμα τρέχεις (ειδικά σε άσφαλτο) όλα τα παπούτσια φθείρονται.

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν

Edited by - gargadua on 20/03/2010 10:14:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2010 :  08:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οι αποψεις διιστανται.προσωπικα φοραω ασικς αλλα ο καθενας εχει την αποψη του.ο βασιλης αυτο που σου πε για τους πατους ειναι η καλυτερη λυση για να αντιμετωπισεις το διαφορετικο πατημα.να θυμασαι οτι μετα τα 800 χλμ περιπου τα παπουτσια θελουν αλλαγη

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2010 :  10:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
800χλμ;;;;;;;; Δεν τα έχω φτάσει μέχρι σήμερα. Ασφαλτος γαρ........................

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2010 :  10:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω τόσο πολύ (με φυσιοθεραπευτή) και να σκάσω διπλά λεφτά (για παπούτσια & πάτους) μου κάθεται βαρύ... Από όσο το έψαξα, άρχισα να ζαχαρώνω τα asics Kinsei που από ό,τι καταλαβαίνω κάνουν σχεδόν για κάθε είδους πάτημα, οπότε λογικά θα κάνουν και για τα 2 πόδια μου (γιούπι!), αλλά από κριτικές που διάβασα εδώ, λέτε οι περισσότεροι ότι είναι βαρύ παπούτσι και είναι για βαρείς δρομείς. Αυτό με προβλημάτισε. Δηλαδή μπορεί να με κουράζει?
Όσον αφορά την φθορά, τα nike που έχω δεν έχουν φθαρεί ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ. Δηλαδή, οι σόλες είναι καινούριες, οι πάτοι μέσα δεν έχουν καμία φθορά. Οι φθορές τους είναι κυρίως αισθητικές και με έχει ξενερώσει αυτό. Δηλαδή στα πλάγια πάνω έχει αρχίσει να φαίνεται το αφρολέξ (αυτό έγινε από τον 2ο μήνα που τα είχα) και γενικά ό,τι εξοπλισμό nike έχω πάρει, παρόλο που μένω πολύ ευχαριστημένη από τον τρόπο που μου "κάθεται", πάντα χαλάει πολύ πιο γρήγορα από ό,τι περίμενα.


Υ.Γ Εμένα το τρέξιμο στην άσφαλτο μου είναι πολύ πιο ξεκούραστο για το πόδι. Είμαι τελείως ανάποδος άνθρωπος τελικά? :S
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2010 :  12:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οταν μιλαμε για φθορα δρομικου παπουτσιου εννουμε παντα την εξωτερικη..αυτη ειναι που μετραει..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2010 :  16:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ψάχνοντας λοιπόν από δω κι από κει νομίζω πως θα καταλήξω στα asics kinsei 2 (είναι φτηνότερα από τα 3 και φαίνεται να είναι ακριβώς τα ίδια). 345 γραμμάρια ζυγίζουν που μου φαίνεται πολύ οκ σαν βάρος. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω βρει πολλές κριτικές ωστε να είμαι 100% σίγουρη... Τα έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει τη γνώμη του? Επίσης με τα μεγέθη της asics ξέρετε τι παίζει? Θα πάω να τα δοκιμάσω και σε μαγαζί (ελπίζω να βρω χρόνο), αλλά έτσι για να έχω μια γενική ιδέα-όποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του!
Σας ευχαριστώ! :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2010 :  17:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δύο ερωτήσεις: Αφού σου πάνε μια χαρά τα Nike γιατί θες να τα αλλάξεις; Αν σου φαίνονται πολλά τα λεφτά για πελματογράφημα και πάτους (δικαίως), πώς πας κατευθείαν στα Kinsei, που αν δεν κάνω λάθος είναι τα πιο ακριβά παπούτσια στην πιάτσα;

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2010 :  17:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ειναι πολυ το βαρος..παντως αν οντως εχεις διαφορετικο πατημα ανα ποδι,με τους πατους θα ξενοιασεις,γιατι πανε με ολα..κι εχεις μετα φτηνοτερες επιλογες

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2010 :  20:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με τον Δημήτρη, θα κάνεις λάθος να πάρεις ακριβό παπούτσι χωρίς να έχεις λύσει τα προβλήματα των ποδιών σου.Είτε δώσεις 50 είτε δώσεις 350 το πάτημά σου θα είναι στραβό.Αυτό θα το καταλάβεις στο μέλλον και εφόσον ΑΥΞΗΣΕΙΣ τα χλμ/βδομάδα ή να συμμέτεχεις σε αγώνες μαγάλων αποστάσεων. Αν σκέφτεσαι να παραμείνεις εκεί που είσαι (35-60 χλμ/βδομάδα), ΜΗΝ πάρεις τα kinsei, υπάρχουν κατά πολύ φτηνότερες επιλογές που θα σε καλύψουν.
54 κιλά αλλά με τι ύψος;;;;Μήπως τα kinsei θα είναι βαρύτερα και από σένα;;


Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  12:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
thrax: Τα Nike έχουν φθαρεί πριν την ώρα τους και δεν θέλω να πάθω πάλι το ίδιο, γιάυτό είμαι σκεπτική όσον αφορά nike ξανά, και θα ήθελα να δοκιμάσω asics που έχω ακούσει πως είναι "σκυλιά". Επίσης τα kinsei 2 τα έχω βρει με 65 λίρες, όσο ακριβώς έδωσα για τα nike μου. Το βρίσκω λογικό ποσό και όχι ακριβό.

gargadua: Δεν έχω σκοπό να αυξήσω το τρέξιμό μου. Είμαι 54 κιλά με ύψος 1.65.

Ρε παδιά συγνώμη αλλά που υπάρχουν φτηνότερες επιλογές για running shoes και εγώ δεν τις βλέπω? Δηλαδή 60 λίρες σας φαίνονται πολλά λεφτά για ένα παπούτσι για τρέξιμο?? Πείτε μου κι εμένα να μαθαίνω που από ό,τι φαίνεται είμαι ελαφρώς άσχετη με εξοπλισμό...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aerovios
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  17:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα 345 γρ. δηλώνουν ένα καλό cushion παπούτσι για μένα που είμαι άντρας και 83 κιλά . Για σένα είναι βαρειά .
Από πλευράς αντοχής , όλες οι γνωστές μάρκες είναι πάνω κάτω ίδιες . Από τη χρήση εξαρτάται .
Τελευταία τρέχω με Adizero tempo και τα έχω κατασυμπαθήσει . Αν υπάρχουν σε γυναικείο νούμερο ,τα συνιστώ ανεπιφύλακτα . Θα τα βρεις στο stock της Adidas , στη Ν.Σμύρνη (απέναντι από το Intersport) με ~65 € .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manosaltar
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  17:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,μια πρώτη κάλη κ απλή λύση είναι να πας σε κάποιο intersport,κανε ενα πελματογράφημα...αυτό θα σου προσδιορίσει κατα ένα μεγάλο ποσοστό τι παπούτσι σου ταιριάζει...απο κει κ πέρα αν θες να το ψαξεις ακομα ποιο πολύ πας σε ειδικό,πάτους κ ολα τα παραπανω που πολυ σωστα προαναφερθηκαν...!!!

run lola...RUN!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  19:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
manosaltar: Να πω ότι έχω κάνει ανάλυση του τρόπου που τρέχω και ξέρω πού χρειάζομαι στήριξη από το παπούτσι μου.
Αερόβιε: ειλικρινά δεν νομίζω να έχουν τα asics τις φθορές των nike. Τα nike γενικώς -όχι μόνο σε παπούτσι, αλλά σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχω πάρει, έχουν χαλάσει εντυπωσιακά γρήγορα και αυτό με ξενερώνει, μιας και είναι και ακριβά.
ουφ! Οκ, απλώς με έχετε καταμπερδέψει! Θα αρχίσω να τρέχω ξυπόλυτη μου φαίνεται :Ρ (είχα διαβάσει ένα άρθρο που έλεγε πως είναι πολύ καλύτερο από το τρέξιμο με οποιοδήποτε σουπερ-ντούπερ παπούτσι)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manosaltar
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  19:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1.ASICS
2.NB
3.ADDIDAS
κατα την γνωμη μου!!!!

run lola...RUN!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  20:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητή φίλη Marmite μιας και οι πολλές απαντήσεις σε έχουν μπερδέψει, διάβασε και αυτά: α) Αν τρέχεις τα χιλιόμετρα που λές χωρίς να αντιμετωπίζεις μυοσκελετικά προβλήματα συνέχισε ως έχει (ξέχνα πάτους και λοιπά). β) Οσον αφορά στο τι παπούτσι να διαλέξεις, μικρό ρόλο παίζουν τα λίγα γραμμάρια παραπάνω ή λιγότερο σε ένα παπούτσι. Το σημαντικό είναι να τρέχεις. Πάρε αυτά που θέλεις.

Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000