Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 χειμερινό μπάνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 91

BASILIS
Senior Forum-Runner

Greece
463 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2011 :  17:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην υπερβάλλετε ρε παιδιά...αφήστε τον άνθρωπο να αναρώσει!.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ippokampos
Advanced Forum-Runner



309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2011 :  19:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το τρξιμο κυριως τι ειναι?ενας τεχνικος πυρετος..καιει παντως ειδους μικροβια..το μπανιο μια απο τα ιδια..θα αναρρωσει και χωρις εμας.το χειμερινο μπανιο δεν ειναι ποτε υπερβολη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2011 :  00:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ήδη είμαι καλύτερα και αν προλάβω θα πάω αύριο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  13:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορεί κάποιος αν τα έκοψε τα μπάνια από Οκτώβριο να πάει τώρα ή θα πέσει βαρύ; Εκτός από τα ρούχα που γράψατε μετά το μπάνιο θέλει κάτι άλλο;
Προσαρμογή θέλει ή μπορείς να μπείς άνετα και να κολυμπήσεις για 15λεπτ;


"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  13:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά δέν νομίζω να πέσει βαρύ.Δέν πέρασε δα και τόσο μεγάλο διάστημα.Οσο αφορά την προσαρμογη,αφου το σώμα έχει συνηθίσει δέν χρειάζεται.Τουλάχιστον εγώ προσωπικά και η παρέα που πάμε δέν έχουμε τέτοιο θέμα.

Στερνά καλά,όλα καλά.
Το μή χείρον βέλτιστον.
Dum spiro spero.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stefrun
Senior Forum-Runner

New Zealand


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  14:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Xθες για πρωτη φορα αποφασισα μετα απο 30αρι να κανω το πρωτο χειμερινο μπανιο . Ο καιρος ηταν τελειος , η θαλασσα λιγοτερο κρυα απο οτι περιμενα . Μια πρωτη ταξης " αποκατασταση " μετα απο LR ! Τωρα σκεπτομαι το επομενο !

YΓ .Θ αγορασω και ενα ψαροντουφεκο για να μη γυρναω σπιτι με αδεια χερια

" running up that hill "

Edited by - stefrun on 10/01/2011 14:43:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  16:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω καθόλου εμπειρία από χειμερινό κολύμπι, απλά πιτσιρικάς, μερικές φορές, είχα κάνει μπάνιο 25 Μάρτη.

Το ερώτημά μου, αφορά στο μπάνιο μετά από τρέξιμο (το σκέφτηκα με το ποστ του Στέφανου) : έχω διαβάσει ότι μετά από μεγάλο τρεξίμο, επειδή ο οργανισμός έχει ''αδειάσει'' από ενέργεια, είναι πολύ εύκολη η υποθερμία, εάν δεν είσαι κατάλληλα ντυμένος. Εάν το νερό είναι αρκετά κρύο, δεν είναι εύκολη η υποθερμία λόγω κούρασης και ''λιμοκτονίας'' των ενεργειακών αποθεμάτων?

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stefrun
Senior Forum-Runner

New Zealand


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  16:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από χειμερινό κολύμπι, απλά πιτσιρικάς, μερικές φορές, είχα κάνει μπάνιο 25 Μάρτη.

Το ερώτημά μου, αφορά στο μπάνιο μετά από τρέξιμο (το σκέφτηκα με το ποστ του Στέφανου) : έχω διαβάσει ότι μετά από μεγάλο τρεξίμο, επειδή ο οργανισμός έχει ''αδειάσει'' από ενέργεια, είναι πολύ εύκολη η υποθερμία, εάν δεν είσαι κατάλληλα ντυμένος. Εάν το νερό είναι αρκετά κρύο, δεν είναι εύκολη η υποθερμία λόγω κούρασης και ''λιμοκτονίας'' των ενεργειακών αποθεμάτων?

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!



Γιάννη δεν ειμαι ο ειδικος για να απαντησω σε αυτο , μονο την " εμπειρια " μπορω να μεταφερω . Το πιο δυσκολο σημειο δεν ειναι μεσα στο νερο που ετσι κι αλλοιως αρχιζεις να κολυμας αλλα μετα καθως βγαινεις . Πρεπει οσο το δυνατο πιο γρηγορα να στεγνωσεις και να αλλαξεις . Η θερμοκρασια του νερου ηταν οπως ειναι το Μαιο στη Ναξο ( εσυ πρεπει να ξερεις ) , η θερμοκρασια του περιβαλοντος ειναι που κανει τη διαφορα

ΥΓ Στις 25 Μαρτιου δε μετραει γιατι θα ειχες φαει και σκορδαλια με το μαπακαλιαρο οποτε ήσουν τουρμπο

" running up that hill

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  16:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εσεις που κολυμπάτε το χειμώνα το 15λεπτο σας
με το μαγιό σας,αν δείτε κάποιον με τριαθλητικό
wetsuit να κολυμπάει,θα τον περιγελάσετε πολύ?
Την αλήθεια παρακαλώ.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  19:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η είσοδος σε κρύο νερό (αναφέρομαι και για το καλοκαίρι σε ποτάμια) πρέπει να αποφεύγεται με ανεβασμένη εσωτερική θερμοκρασία (μετά από έντονη δλδ δραστηριότητα που προκαλεί εφίδρωση) για να αποφευχθεί το θερμομετρικό σοκ του οργανισμού.
Η προοδευτική είσοδος του σώματος στο κρύο νερό, ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες καρδιοαναπνευστικής δυσλειτουργίας.
Με άλλα λόγια αποφεύγουμε να μπούμε κατευθείαν στο κρύο νερό μετά από τρέξιμο.
Τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά, όταν πρόκειται για σκωτσέζικο ντους (εναλλαγή κρύου και ζεστού νερού, πχ σάουνα σε γυμναστήριο και μετά κρύο ντους) όπου ο κίνδυνος για ανακοπή σε υγιές άτομο, σχεδόν μηδενίζεται.


Update: Για τους νεοεισερχόμενους στο χώρο του χειμερινού μπάνιου.
Τουλάχιστον 5 λεπτά να έχετε βρεγμένα τα πόδια σας μέχρι τα γόνατα πριν βουτήξετε. Ίσως στην αρχή νιώσετε πόνο στην καμάρα, είναι μέχρι να "μικρύνει" η διατομή των αιμοφόρων αγγείων και να μην έχετε απώλεια θερμότητας.
Για ένα λεπτό προχωρείστε ώστε το νερό να βρέξει τα γεννητικά σας όργανα και ρίξτε με τα χέρια σας νερό στο στήθος σας.
Πάρτε βαθιά ανάσα και βουτήξτε!! Θα νιώσετε στιγμιαία το φυσιολογικό "κόψιμο" της αναπνοής και την ανατριχίλα. του κρύου.
Αυτό ήταν, το σώμα σας προσαρμόζεται πλέον στο νέο του περιβάλλον.
Μετά από λίγο μάλιστα, πιθανόν να νιώθετε και ένα μικρό κάψιμο στην πλάτη σας.
Όταν θα αρχίσετε σιγά σιγά να κεκεδίζετε, καλό είναι να ετοιμαζόσαστε να βγείτε. Μετά από λίγο αρχίζει το τρέμουλο και τότε καλό είναι (αν επιμένετε να είστε μέσα στο νερό) να πάτε σε μέρος που πατάτε.
Σε λίγο θα πάρετε μιά μπλέ απόχρωση αλλά σιγά σιγά θα σταματήσει το κρύο και το τρέμουλο. Τότε ΜΟΝΟ η παρέα σας μπορεί να σας βγάλει από το νερό!!!

Edited by - kanivallos on 10/01/2011 19:21:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  21:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kanivallos

Η είσοδος σε κρύο νερό (αναφέρομαι και για το καλοκαίρι σε ποτάμια) πρέπει να αποφεύγεται με ανεβασμένη εσωτερική θερμοκρασία (μετά από έντονη δλδ δραστηριότητα που προκαλεί εφίδρωση) για να αποφευχθεί το θερμομετρικό σοκ του οργανισμού.
Η προοδευτική είσοδος του σώματος στο κρύο νερό, ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες καρδιοαναπνευστικής δυσλειτουργίας.
Με άλλα λόγια αποφεύγουμε να μπούμε κατευθείαν στο κρύο νερό μετά από τρέξιμο.
Τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά, όταν πρόκειται για σκωτσέζικο ντους (εναλλαγή κρύου και ζεστού νερού, πχ σάουνα σε γυμναστήριο και μετά κρύο ντους) όπου ο κίνδυνος για ανακοπή σε υγιές άτομο, σχεδόν μηδενίζεται.


Update: Για τους νεοεισερχόμενους στο χώρο του χειμερινού μπάνιου.
Τουλάχιστον 5 λεπτά να έχετε βρεγμένα τα πόδια σας μέχρι τα γόνατα πριν βουτήξετε. Ίσως στην αρχή νιώσετε πόνο στην καμάρα, είναι μέχρι να "μικρύνει" η διατομή των αιμοφόρων αγγείων και να μην έχετε απώλεια θερμότητας.
Για ένα λεπτό προχωρείστε ώστε το νερό να βρέξει τα γεννητικά σας όργανα και ρίξτε με τα χέρια σας νερό στο στήθος σας.
Πάρτε βαθιά ανάσα και βουτήξτε!! Θα νιώσετε στιγμιαία το φυσιολογικό "κόψιμο" της αναπνοής και την ανατριχίλα. του κρύου.
Αυτό ήταν, το σώμα σας προσαρμόζεται πλέον στο νέο του περιβάλλον.
Μετά από λίγο μάλιστα, πιθανόν να νιώθετε και ένα μικρό κάψιμο στην πλάτη σας.
Όταν θα αρχίσετε σιγά σιγά να κεκεδίζετε, καλό είναι να ετοιμαζόσαστε να βγείτε. Μετά από λίγο αρχίζει το τρέμουλο και τότε καλό είναι (αν επιμένετε να είστε μέσα στο νερό) να πάτε σε μέρος που πατάτε.
Σε λίγο θα πάρετε μιά μπλέ απόχρωση αλλά σιγά σιγά θα σταματήσει το κρύο και το τρέμουλο. Τότε ΜΟΝΟ η παρέα σας μπορεί να σας βγάλει από το νερό!!!



Ωραίος!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  21:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ωωωωωωωωραιαιαιαιααααα ήήήήήήήττττττττττταν αλλλλλά γιατί είείεί μαι μπμπμπμπμπμπλέ;
Θα επιχειρήσω να κάνω μπάνιο μόλις βγεί ήλιος.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2011 :  00:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μπορεί κάποιος αν τα έκοψε τα μπάνια από Οκτώβριο να πάει τώρα ή θα πέσει βαρύ; Εκτός από τα ρούχα που γράψατε μετά το μπάνιο θέλει κάτι άλλο;
Προσαρμογή θέλει ή μπορείς να μπείς άνετα και να κολυμπήσεις για 15λεπτ;


"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

Προσωπικά, θα μου φαινόταν βαρύ απ'τον Οκτώβριο να ξαναπήγαινα τώρα. Προτείνω τη πρώτη μέρα που θα πας Βασίλη, να μπεις μόνο ως τα πόδια, να περπατήσεις μέσα στη θάλασσα, ή να κάνεις λίγα λεπτά άκουα τζόκιγκ. Τη 2η-3η τρίτη φορά το ίδιο, και αν όταν πλησιάζει η ώρα να βγεις, αν νοιώθεις απολύτως εντάξει, να βουτήξεις, αλλά μόνο για ένα, άντε δύο λεπτά. Τις επόμενες φορές αν όλα πηγαίνουν καλά, αύξησέ το στα 5+ λεπτά. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν σερί απ'το καλοκαίρι. Πάντα να πηγαίνεις με θετική ψυχολογία, να λες αφού μπήκες χθες θα μπεις και σήμερα. Αν σκέφτεσαι πόσο δύσκολο είναι, δεν γίνεται τίποτα.

Το 80% των κολυμβητών αυτή την εποχή παραμένει στη θάλασσα πέντε λεπτά. Εγώ μένω σταθερά 12 λεπτά, και μου λένε ότι υπερβάλλω. Συνήθισα απ'τη καθημερινή επίσκεψη, και δεν με ενοχλεί. Βέβαια χθες γυρίζοντας απ'το Ξηρολίβαδο, η θερμοκρασία στην Ολυμπιακή Ακτή της Κατερίνης ήταν αισθητά χαμηλότερη από εδώ, αλλά και πάλι δεν μου ήταν αδύνατο να μπω(10'). Το θετικό είναι ότι λόγω του χθεσινού, σήμερα στον Βόλο μου φάνηκε ζεστή. Πιθανότατα στην Αλεξανδρούπολη θα έχετε ακόμη χαμηλότερη θερμοκρασία στο νερό, οπότε ενδείκνυται να μένει κανείς μέσα ακόμη λιγότερο. Δηλαδή σ'αυτό που λες για άνετα και 15 λεπτά κολύμπι, νομίζω όχι. Εξάλλου αυτό τον καιρό δεν μπαίνουμε για το κολύμπι, αλλά για το χειμερινό μπάνιο, και ό,τι αυτό προσφέρει, δεν χρειάζεται πολύ ώρα.

Μετά το μπάνιο και το ντύσιμο, ένα τζόκιγκ ενός χιλιομέτρου κάνει καλό. Μερικοί τρώνε και κάτι μετά, φρούτο ή σοκολάτα. Πριν το μπάνιο, πηγαίνω πάντα με ποδήλατο 15-20 λεπτά όχι γρήγορα (στυλ βόλτας, εκτός από τότε που είχε μηδέν ως πέντε θερμοκρασία έξω, οπότε πήγαινα με γρήγορη ποδηλασία για να ζεσταθώ καλύτερα), και έστω κι αυτό το ελάχιστο ζέσταμα, κάνει πιο εύκολη την απόφαση να μπεις. Θα μου κακοφαινόταν αν πήγαινα 'κρύος' με ιχ.

Υγ. Τα μπάνια βοήθησαν και μένα να ξεπεράσω προβλήματα στα πόδια. Εκτός κι αν είναι σύμπτωση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2011 :  10:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δέν θα διαφωνίσω με κανέναν,απλά εγώ δέν αναφέρθηκα για μπάνιο μετά το τρέξιμο και ειδικά μεγάλη απόσταση.Μίλησα για βουτιά μετά απο μια μικρή προθερμανσούλα.Απλά να συμπληρώσω πως καλό (και απαραίτητο θάλεγα)είναι πρίν αρχίσει το τρέμουλο και το κεκέδισμα να βγαίνουμε απο την θάλασσα και να αλλάζουμε αμέσως ρούχα.

Στερνά καλά,όλα καλά.
Το μή χείρον βέλτιστον.
Dum spiro spero.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ippokampos
Advanced Forum-Runner



309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2011 :  13:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οταν το μπανιο γινεται πρωι πρωι -οπως σημερα-με την τσιμπλα στο ματι νιωθεις τετοια ευεξια που δεν συγκρινεται με τιποτα!και το νερο στις αλυκες ηταν τελειο!καλο το τρεξιμο αλλα το νερο εχει αλλες χαρες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 91 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000