Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 χειμερινό μπάνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 91

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2011 :  16:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λόγω πολλών υποχρεώσεων
τα μπάνια αυτού του μήνα
αραίωσαν απελπιστικά
Βρήκα (ή μάλλον σκέφτηκα)
μία λύση πριν λίγο:
Εάν πηγαίνω στη θάλασσα
γύρω στις 8 το πρωί
θα διορθωθούν τα πράγματα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2011 :  17:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως για να μην "ξεχνάει" το σώμα την αίσθηση της χειμερινής θάλασσας, και να μην μας φαίνεται τόσο δύσκολο, ένα κρύο πλύσιμο/μπάνιο στο σπίτι που και που δεν βλάπτει...


http://www.mountainrunning.gr/

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2011 :  19:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Παρότι κάθε μέρα κάνω μπάνιο (ακόμη δεν θεωρείται χειμερινό, είναι ζεστή η θάλασσα), κάνω το βράδυ και κρύο ντουζ, μετά το ζεστό, ή εναλλαγή ζεστού-κρύου.

Ο μαζοχισμός πάντως ήταν εδώ, θα δεις Μανώλη και τον αδελφό σου: http://www.youtube.com/watch?v=nuuesSkVH3g

Οπότε αν κάνεις το λάθος να έρθεις χειμώνα στο Βόλο, ξέρεις!



Πω, πω, με όλα αυτά που διαβάζω σε αυτό το θέμα έχει παγώσει όλο μου το ΕΙΝΑΙ! (και όχι μόνο η σκέψη που λέει και ο gargadua!)
Και είμαι και κρυουλιάρης...μπρρρρρρρ!

Σύμφωνοι, στο Βόλο θα έχω και το μαγιό μου (έχω ήδη παγώσει και στη σκέψη μόνο!) Για σένα και το Στάθη, έχω επίσης να προτείνω το απόλυτο μέσο προσαρμογής στο χειμερινό μπάνιο: σε κάποια από τα ξενοδοχεία που επισκεφτόμαστε στα επαγγελματικά μας ταξίδια στη Φινλανδία, υπάρχει ο λεγόμενος "Κρυονικός θάλαμος". Τι είναι αυτό; Ένας θάλαμος όπου η θερμοκρασία αέρα φτάνει έως και τους -110 βαθμούς Κελσίου (καλά διαβάσατε, δεν είναι τυπογραφικό λάθος...-110 βαθμούς λοιπόν). Όλες οι επιφάνειες που πιάνεις είναι ξύλινες (ή κάτι αντίστοιχο) και μπαίνεις μόνο με το μαγιό σου, αφού έχεις βγάλει από πάνω σου αλυσίδες/σταυρούς κλπ. Την εμπειρία τη δοκίμασε συνάδελφός μου, όπου επειδή ήταν η πρώτη του φορά, το σύστημα ρυθμίστηκε στους "ταπεινούς" -103 βαθμούς, και του επέτρεψαν να παραμείνει μέσα για 20 δεύτερα μόνο (με συνεχή διαδραστική φωνητική επικοινωνία για να ελένξουν ότι ήταν καλά). Η μύτη του έγινε σαν πατζάρι στιγμιαία...ενώ αυτά τα 20 δευτερόλεπτα φάνηκαν ως αιώνας ("πάγωσε" και ο χρόνος ακόμα). Δεν γνωρίζω πόσο καλό κάνει αυτό, αλλά σίγουρα όλα τα ακάρεα του δερματός σου "εξαλείφονται" μια και έξω!

Και μετά το χειμερινό μπάνιο φαντάζει επίσκεψη στη σάουνα!

...τώρα...μπορεί να ξανάρθει πίσω το καλοκαιράκι παρακαλώ;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2011 :  21:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είπαμε ρε παιδί, όχι και έτσι!!! Ακου -103.........
Αν συνέχιζες τα μπάνια θα έβλεπες ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά. Βέβαια παίζει ρόλο και σε τι θάλασσα κάνεις μπάνιο, βαθιά ή ρηχά νερά. Το σώμα σιγά σιγά προσαρμόζεται.
Θυμάμαι πέρυσι που άρχισα για 1η φορά τον Φεβρουάριο (με ηλιόλουστη μέρα) μου πήρε 15-20΄ να μπώ μέσα (με αρκετές κράμπες στις γάμπες) αλλά τα κατάφερα. Τώρα μπαίνω πιο άνετα απ΄ ότι έμπαινα το καλοκαίρι(κουφό ε;;) και βέβαια, αν σκεφτείς ότι χθές η θερμοκρασία ήταν 4 έξω και γύρω στους 14-17 μέσα (τόσο το υπολογίζω), καταλαβαίνεις ότι ήταν καλύτερα.
Βρήκα και ελαστική βερμουδίτσα 6 χιλ για να προστατέψω την περιοχή του προστάτη, οπότε τώρα είμαι κορυφαίος. Το μόνο μου πρόβλημα παραμένει να είναι τα κρύα πόδια μόλις βγω.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  00:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού πληρώνεις Μανώλη ταξίδι στη Φινλανδία, δεν θα πούμε όχι! Κανόνισε ημερομηνίες!
Είναι απαραίτητο να μπούμε στους μείον 110? Τεσπα, αφού επέζησαν (αν επέζησαν) όσοι μπήκαν, θα το επιχειρήσουμε!!! 20 δευτερόλεπτα (=ένας αιώνας) είναι όλα κι όλα.


Βασίλη υποθέτω ότι σε εσάς πρέπει να είναι λίγο πιο κρύα η θάλασσα.

Δύο ωραίες φωτογραφίες από τις 8 Μαρτίου, με φόντο τα εδώ χιονισμένα μέρη. Στο πλάνο ο trexantiris brother που πνίγεται, αλλά τον σώσαμε!





Κι άλλη μία φωτό από την επόμενη βδομάδα, που ο ήλιος μας ξαναθυμήθηκε.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  07:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ετσι κάνω και γω μπάνιο με θέα την Σαμοθράκη, τώρα.
Νομίζω η θερμοκρασία εξαρτάται από το βάθος της θάλασσας και όχι τόσο από την γεωγραφική θέση. Οτι και να πούμε είναι κρύα παντού. Καλά να είμαστε να κάνουμε τα μακροβούτια μας.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  07:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

...-110 βαθμούς λοιπόν)...μπαίνεις μόνο με το μαγιό σου, αφού έχεις βγάλει από πάνω σου αλυσίδες/σταυρούς κλπ...


Το μαγιό να φανταστώ το φοράς καθαρά για ψυχολογικούς λόγους και καλά ότι κρατάει το κρύο!
Το σταυρό μόνο πρέπει να κρατάει κανείς επάνω του μπάς και γίνει κανα θαύμα και σωθεί!

gargadua έχω την εντύπωση πως η θερμοκρασία της θάλασσας εξαρτάται απο τη γεωγραφική θέση και τα θαλάσσια ρεύματα στο σημείο (πέρα απο την εποχή του χρόνου)!

Πάντως ακόμα είναι καλοκαιράκι!Η θάλασσα πολύ ζεστή και απολαυστική!Αν και τώρα που το γράφω η θερμοκρασία έξω είναι +7οC!!!

Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  10:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι και τα ρεύματα βεβαίως βεβαίως!!!!! Επεσα σε 1 προχθές και το ένοιωσα καλά...........
Για το γεωγραφικά, έχω ενστάσεις γιατί η Αλέξπολη π.χ. το καλοκαίρι έχει κάτι ζεστές θάλασσες που στη Πελοπόνησσο θα τις ζηλεύαν (Κυπαρισσία). Βέβαια για τον χειμώνα δεν ξέρω τι γίνεται εκεί κάτω.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

Edited by - gargadua on 20/10/2011 10:18:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  10:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω κρυωνω με τη σκεψη...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  11:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά μια και είμαι κρυουλιάρης και εγώ όταν φτάνει τέλει Γενάρη τα σταματάω να μπαίνω στη θάλασσα μια και παρουσιάζεται αρκετό κύμα στην Ασπροβάλτα όταν πηγαίνω κυριακάτικα !!! την Κυριακή που μας πέρασε η θάλασσα ήταν αρκετά ζεστή αλλά έξω είχε λίγο κρύο όχι τόσο όμως 12οC !!! μιλάμε το κατά ευχαριστήθηκα !!!! μετά όμως έπιασε βροχή και δεν μπόρεσα να κάνω κανένα χαλαρό τρέξιμο !!!! κρίμα. Όσο για τους θαλάμους κρυοθεραπείας αν δεν κάνω λάθος έχει πρώτα ένα προθάλαμο στους μείον 40οC και μετά μπαίνει στον κυρίως θάλαμο με την χαμηλότερη θερμοκρασία ρυθμισμένη ανάλογα με τις συνθήκες αποκατάστασής τραυματισμού. Αλλά και όσο για το μπάνιο στο σπίτι καλό είναι να κάνεις και με ζεστό νερό ντούζ ή μπάνιο να ανοίξουν λίγο οι πόροι και να χαλαρώσει το σώμα!!!!. Καλές βουτιές !!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  14:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή η σκέψη και η ιδέα
για μπάνιο στις 8 το πρωί
αλλά είναι λιγουλάκι ΒΑΡΒΑΡΟΝ
Κατάφερα όμως γύρω στις 12
να απολαύσω επιτέλους
την ήρεμη σα λάδι σημερινή θάλασσα
σε συνδιασμό
με την τρίτη κατά σειρά φανταστική μέρα
Ελπίζω να συνεχιστεί...................
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  14:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα πήγα για μπάνιο και για 1η φορά έπεσα σε ρεύμα που όσο και να κολυμπούσα δεν προχωρούσα. Δεν μου είχε ξανατύχει. Ηταν όμως καλή η θάλασσα και σε συνδιασμό με τον ήλιο σκέτη απόλαυση.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2011 :  15:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα συνεχίζετε τα μπανάκια;

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2011 :  21:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πλάκα κάνεις Βασίλη; Τώρα είναι η καλύτερη περίοδος για μπάνια. Ζεστά και καθαρά νερά και λίγος κόσμος (=ησυχία)! Όλο το χρόνο αυτές τις μέρες περιμένω (ε καλά... είμαι υπερβολικός εδώ ).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2011 :  21:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
gargadua
Aπό τώρα σιγά-σιγά η θάλασσα
αρχίζει νάχει ενδιαφέρον
Τώρα ειδικά που δεν μπαίνουν όλοι!
Σήμερα μια χαρά
Χθες ακόμα καλύτερη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 91 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000