Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 χειμερινό μπάνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 91

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2020 :  17:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Επαναστατες του κρύου νερου εεεεε χαχαχα. Το νου σας γιατί υπάρχουν και "καλοί" ανθρωποι δυστυχώς


Διαλέγουμε ώρες και μέρη λίγο "περίεργα"Γιωργη,οποτε δεν έχουμε θέμα.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
__________________________________________________________________________

+++++
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2020 :  08:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Που το ανακοινώσανε ότι επιτρέπονται τα μπάνια;

Ωπ τώρα το είδα! Επιτέλους!!!!!!!
Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 30/04/2020 11:58:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2020 :  15:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάιος πλέον και σιγά σιγά αποχαιρετάμε το νήμα για λίγους μήνες. Καλο καλοκαίρι και ραντεβού κατά Νοέμβρη μήνα.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2020 :  09:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελα και κοντεύουμε.....

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2020 :  09:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10 και σήμερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2020 :  10:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

10 και σήμερα






Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2020 :  10:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άμα δε σφίξει ο καιρός....."άνοιξη" δεν θα δούμε!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2020 :  08:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

quote:
Originally posted by gargadua

Άμα δε σφίξει ο καιρός....."άνοιξη" δεν θα δούμε!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2020 :  15:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακόμα να κρυώσει.....άντε πια, το παράκανε!!!!!!!!!!!! Τι θα γίνει φιλενάδα; Θα δούμε φως;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos1965
Senior Forum-Runner

579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2020 :  18:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευτυχώς η κολύμβηση επιτρέπεται ακόμα.
Ας το εκμεταλλευτούμε όσο η θάλασσα είναι ακόμη σχετικά ζεστή!
http//:www.openwaterhellas.blogspot.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2020 :  08:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προς σαρωνικό μεριά,η θαλασσίτσα είναι πολύ ζεστή.Απλά όταν βγαίνεις και φυσάει(ειδικά προς το απόγευμα)την καταλαβαίνεις λίγο.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2020 :  14:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!

Δεν ξέρω τι πιάνεται ως χειμερινό εδώ μέσα, αλλά ας γράψω και γω την ιστορία μου. Παρασκευή απόγευμα, έφυγα από Θεσσαλονίκη για Καλλικράτεια (μη με ψέξει κανείς, φρόντισα να μην έρθω σε επαφή με κανέναν - στην επιστροφή παρά τη δίψα μου δε σταμάτησα πουθενά να πάρω νερό, ήπια στο σπίτι) κατά τις 16:20-25. Κάπου στις 5 ήμουν στην παραλία παρέα με κάτι σκυλιά, μιας και ο έντονος βαρδάρης της συγκεκριμένης ημέρας δεν επέτρεπε πολλά (για τους κανονικούς, όχι για τους βλαμμένους).

Η αλήθεια είναι πως την ημέρα με την ηλιοφάνεια στη Θεσσαλονίκη το έπιασε το 20άρι, αλλά ή αίσθηση με τον αέρα ήταν για χαμηλότερα. Πόσο μάλλον την ώρα που ο ήλιος έδυε και σε περιοχή εκτός πόλης. Ομολογώ πως ήταν απτις σπάνιες περιπτώσεις που αναγκάζομαι να τρέξω πριν μπω στο νερό, όχι για να ανεβάσω τους παλμούς μου και να κυκλοφορήσει το αίμα στο πλαίσιο του ζεστάματος, αλλά επειδή - πραγματικά - ακόμη και σε στεγνή έκθεση σε αυτόν τον αέρα, είχε ψύχρα (και αυτό το λέει κάποιος που ακόμη κοιμάται με σεντόνι).

Η αίσθηση του νερού ήταν - επίσης - κρύα, τουλάχιστον στην αρχή, αλλά η αλήθεια είναι πως στην επαναφορά όταν έμπαινε το χέρι στο νερό ένιωθες ανακούφιση. Αυτός ήταν και ο λόγος που από κάποιο σημείο και μετά, ειδικά όταν άρχισε να σκοτεινιάζει (θυμίζω πως πλέον έχει αλλάξει η ώρα), το χέρι σχεδόν δεν έβγαινε απτο νερό! Παράλληλα, λόγω του αέρα, είχε και πολύ δυνατή κόντρα! Τα πεπραγμένα φαίνονται εδώ:

https://www.strava.com/activities/4262728312

Βγαίνοντας απτο νερό τρέχοντας κόντεψα να πάθω θλάση στο μηρό σε μία απότομη κίνηση, αλλά το καλύτερο ήταν όταν - αφού έκανα μπάνιο σε μια ντουζιέρα και είχα μία ανεπιτυχή απόπειρα να ντυθώ στην παραλία λόγω επειδή τα άκρα μου δεν υπάκουαν τον εγκέφαλο - μπήκα
στο αυτοκίνητο και αντιλήφθηκα ότι - πολύ απλά - δε μπορώ να oδηγήσω. Τα πέλματα και οι παλάμες ήταν τόσο παγωμένα που έπρεπε να ανοίξω το καλοριφέρ για κανά δεκάλεπτο πριν την αναχώρηση για πίσω. (έπεται συνέχεια...)

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 02/11/2020 15:02:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2020 :  16:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα το πρωί, λοιπόν, σε ακτή στα όρια του νομού (αν και με έτρωγε να κάνω άλλα 5-6 χιλιόμετρα και να βγω Καλλικράτεια που είναι κάπως πιο προστατευμένη σε περίπτωση συνθηκών σαν τις σημερινές), ξεκινάω με 1-1,5 km τρέξιμο στην άμμο για ζέσταμα (παιδιά, όταν έχετε τη δυνατότητα κάντε τη χάρη στα πόδια σας να τρέχετε στην άμμο, αλλά ΧΩΡΙΣ παπούτσια!).

Σήμερα οι συνθήκες με το ελαφρύ νοτιαδάκι και την υγρασία ήταν κάπως διαφορετικές. Στις 8:30 το πρωί, η θερμοκρασία στον οικισμό Ντουράκι ήταν κάπου 15C, πάνω κάτω όσο και την Παρασκευή το απόγευμα, αλλά η αίσθηση ήταν πολύ καλύτερη. Έτσι, με μια γρήγορη βουτιά (αυτό που λέμε "με τη μία") μπήκα στο δροσερό νερό με την παγωμένη αίσθηση και ξεκίνησα.

Σήμερα δεν είχε το κύμα της Παρασκευής, αλλά είχε αυτήν την "αίσθηση ωκεανού", με το βουβό κύμα και την έντονη κινητικότητα στο βυθό (αν φοράς γυαλιά, εκτός απτο να αντιλαμβάνεσαι τις τυρβώδεις ροές, βλέποντας από "ψηλά" το βυθό, μοιάζει σα να κοιτάς την επιφάνεια του εδάφους από κάποιο ύψωμα σε φάση έντονου ανέμου). Ειδικά αν βρίσκεσαι σε σημείο βάθους 1-2 μέρα. Επίσης, η θάλασσα ήταν ξεκάθαρα αυτό που λέμε "προς τα έξω", γεγονός που συντέλεσε στη μεταφορά πανίδας από τα ανοικτά προς την περιοχή δράσης των κολυμβητών.

Έτσι, αν και κάπου στα μέσα των 2k που κολύμπησα είχα ένα πρώτο close encounter με μία pelagia noctiluca που μου τύλιξε τον αριστερό καρπό με τα φιλικά πλοκάμια της. Εγώ, βέβαια, που περισσότερο είχα το νου μου για μεγάλες μπλε μέδουσες που ξέρω ότι συχνάζουν αυτόν τον καιρό δεν έδωσα μεγάλη σημασία, ίσως έχω αποκτήσει και μια μικρή ανοσία στη νευροτοξίνη των εγχώριων μεδουσών από τον τριψήψιο αριθμό τσιμπημάτων που έχω δεχθεί τα τελευταία 30κάτι χρόνια από αυτήν την ύπουλη σκρόφα (https://en.wikipedia.org/wiki/Olindias). Βασικά, αυτό το ημικάψιμο στο άκρο θεώρησα ότι περισσότερο είχε να κάνει με κάποια αντίδραση του οργανισμού στο συνδυασμό αυξημένης κυκλοφορίας του αίματος στο παγωμένο άκρο (κάτι σαν τις χιονίστρες, ας πούμε).

Φτάνοντας προς τα χασομέρια του κόλπου, είδα μία "κυρία" να περιπλανιέται αμέριμνη στο νερό. Και ήταν και ελαφρώς μπαμπάτσικη. Οπότε, την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια και δυνατές χεριές. Αυτό συνέβη κάπου στο ενάμισι χιλιόμετρο. Και εκεί που είχε αρχίσει στο μυαλό μου να ωριμάζει η ιδέα να κόψω το τρέξιμο στην άμμο και να το πάω 3k κολύμπι, έχοντας πιάσει ωραίο ρυθμό και έχοντας μπει στο αντίστοιχο runner's high mode, αισθάνομαι ξαφνικά ένα χάδι στο εσωτερικό του δεξί πήχη ακολουθούμενο από μία αίσθηση ελαφρού γδαρσίματος. Σηκώνοντας το κεφάλι, παρατήρησα μπροστά μου μία pelagia. Φαντάζομαι πως κάπου παραδίπλα ήταν και η φίλη της που μου εξαπέλυσε την επίθεση αγάπης. Ήταν στο πέρας του δεύτερου χιλιομέτρου...

Σε εκείνο το σημείο αποφάσισα να βγω. Δεν είναι τόσο ο πόνος ή το κάψιμο, τα οποία ήταν σημαντικά ασθενέστερα από τα "παράσημα" της olindas, απλά ξενέρωσα. Έτσι, έμεινα στα 2k κολύμπι έπειτα από 50 λεπτά στη θάλασσα και βγήκα στα ρηχά, αρχικά για 400 μέτρα τρέξιμο στο νερό (με το ύψος οριακά στο γόνατο) έως ότου τετρακέφαλοι, προσαγωγοί και γλουτοί αρχίσουν να καίνε σα να τους τσίμπησε box jellyfish και στη συνέχεια βγήκα για άλλα 5,5k στην άμμο.

(Από τα μέσα του Σεπτέμβρη μέχρι και τις 23 του Οκτώβρη κατά βάση το κολύμπι έβγαινε στην πισίνα, σιγά σιγά τις τελευταίες 2 βδομάδες πήγα 5 φορές στη θάλασσα και μία στην πισίνα, από αύριο δεν ξέρω καν αν θα μπορούμε να κολυμπάμε. Οψόμεθα...)

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2020 :  08:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχει γίνει καμιά αναφορά για κολύμπι σε θάλασσα(τουλάχιστον για την ώρα).

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2020 :  12:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Αναστάσιος: Δεν είναι τόσο απλό. Τι αριθμό στέλνεις στο 13033 για να πας στη θάλασσα; Φαντάζομαι το "6". Ναι, αλλά αν για να φτάσεις στη θάλασσα πρέπει να μπεις στο αυτοκίνητο για να κάνεις ας πούμε 20 χιλιόμετρα, τι γίνεται; Το κάνεις στη "ζούλα";

Και αν σε σταματήσουν, πώς εξηγείς στο όργανο που σε περιμένει με ανοικτές αγκάλες ότι πας πραγματικά για σωματική άσκηση σε ένα σημείο που τέτοια εποχή δε θα συναντήσεις πρακτικά κανέναν για να κάνεις κάτι που δε μπορείς πουθενά αλλού (καθώς ακόμη και ανοικτές να ήταν ακόμη οι πισίνες, δεν αξίζει να πάρεις το ρίσκο να βρεθείς στον ίδιο χώρο με άλλους 10-20 που θα θέλουν να κάνουν το ίδιο - πόσο μάλλον τώρα που έκλεισαν - ορθά - και αυτές). Άντε να του εξηγήσεις πως, όπως και στην πρώτη καραντίνα, υπάρχουν ανοικτοί χώροι δίπλα απτο σπίτι σου τους οποίους θα εκμεταλλευτούν όλοι πλέον για να ασκηθούν προσωπικά, άρα πιο πιθανό είναι να έρθεις σε επαφή εκεί με νοσούντες ή να τους μεταδόσεις εσύ τον ιό αν είσαι ασυμπτωματικός, παρά στη μέση (κυριολεκτικά) του πουθενά.

Προσωπικά, θα ήμουν πρόθυμος να έχω ανοικτό το gps του ρολογιού από τη στιμγή που θα μπω στο αυτοκίνητο ως τη στιγμή που θα φτάσω, ώστε να μπορώ να αποδείξω πως δε σταμάτησα πουθενά στη διαδρομή, να το αφήσω σε λειτουργία για την καταγραφή της προπόνησης (για να αποδεικνύεται πως οι μόνοι με τους οποίους ήρθα σε επαφή είναι τα ψάρια και οι μέδουσες) και να καταγράφει και την επιστροφή μου, ώστε πάλι να φαίνεται ότι απλά βγήκα απτο νερό και μπήκα στο αυτοκίνητο για πίσω χωρίς να σταματήσω πουθενά.

Βέβαια, σε λίγο δε θα έχουμε καν χρήματα για να βάλουμε βενζίνη, οπότε όλο αυτό πάει λίγο στη σφαίρα του φανταστικού, απλά πού και πούμε γράφουμε και καμιά μλκία για να χαλαρώνει το μυαλό...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 91 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000