Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Mesulid και μαραθώνιος. Φίλοι ή εχθροί;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 31/03/2010 :  21:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για όποιους από εσάς έχετε το φάρμακο σπίτι, έχει ενδιαφέρον να διαβάσετε την παράγραφο 2.3 και 2.4 (εχθρός) και την παράγραφο 2.5 (φίλος). Για όσους δεν το έχουν επιγραμματικά:
2.3: Αντενδείξεις: i) Βαριά καρδιακή ανεπάρκεια
ii) Βαριά νεφρική ανεπάρκεια
2.4: Ιδιαίτερες προειδοποιήσεις: Συσχετίζεται με μικρή αύξηση του κινδύνου για καρδιακή προσβολή

2.5: Μειώνει την αποβολή νατρίου και καλίου και μειώνει τη διουρητική ανταπόκριση

Το έχει δοκιμάσει κανείς από εσάς ποτέ πριν από κάποιον αγώνα;

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2010 :  22:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι και ούτε πρόκειται.
Μιλούσα με 1 γιατρό για όλα τα σχετικά (depon,mesulid,ponstan κλπ) και το συμπέρασμα ήταν μακρυά και αγαπημένοι.Το μόνο που με συμβούλεψε ήταν σε περίπτωση πόνου (έχω ένα προβληματάκι με την κάτω αριστερά άρθρωση) να πάρω 1 από τα παραπάνω ΑΛΛΑ σε καμία περίπτωση πάνω από 2 εντός 12 ωρών (χτυπάνε νεφρά).

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geo.pap
Forum-Runner



199 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2010 :  00:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ έχω πάρει και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2010 :  11:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παιδιά μακριά από Mesulid! Σε τόσες χώρες του εξωτερικού έχουν απαγορευτεί δεν σας λέει κάτι αυτό? Αν χρειάζεστε αντιφλεγμονώδη, να προτιμάτε τα Brasan. Αν ο γιατρός σας, σας συστήνει τα mEsulid και είναι νεότερος από 60 ετών, ΑΛΛΑΞΤΕ τον!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2010 :  20:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
..ΝΟΡΤΣΕΣΤΙΚ...ΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ...ΤΟ ΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ

sugar
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2010 :  21:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Aν πονάς για κάποιο λόγο που δεν αντέχεται και πρέπει να πάρεις αναλγητικό ε τότε μη τρέξεις τον αγώνα.... Πολλά αναλγητικά και αντιφλεγμονώδη "χτυπούν" το στομάχι, πόσο μάλλον όταν θα τρέχεις αγώνα, θα πιέζεσαι και θα είναι και άδειο. Γενικότερα όσο μακρύτερα είμαστε από τα φάρμακα τόσο το καλύτερο...

______________________
* It's a beautiful life *
Everything comes to an end, life must go on.... Enjoy it...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoyfio
Senior Forum-Runner

United Kingdom


574 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  13:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit zoyfio Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ είμαι γενικά κατά των φαρμάκων και τα αποφεύγω, τόσο στον εαυτό μου, όσο και στους ασθενείς μου.
Ρώτησα πρόσφατα έναν γνωστό αθλητίατρο - ορθοπεδικό, επειδή έχω μία τενοντίτιδα προσαγωγού που με ταλαιπωρεί πού και πού, εάν μέσα στο μαραθώνιο μπορώ να πάρω ένα Depon, για να τερματίσω πιο άνετα, και μου είπε πως μπορώ. Βέβαια δεν έχω πάρει ΠΟΤΈ παυσίπονο για να "βγάλω" προπόνηση. Απλά για να τερματίσω πιο άνετα και να μην ταλαιπωρηθώ σε περίπτωση που με πιάσει έντονος πόνος στον αγώνα.
Μόνο μου είπε ότι ίσως να μου προκαλέσει κάποια στομαχική διαταραχή.
Επίσης, ο ίδιος, πολύ καλός αθλητής, μου είπε ότι χρειάστηκε να πάρει σε αγώνα 100άρι Voltaren. Και είναι γιατρός που δεν συνηθίζει να δίνει και να παίρνει φάρμακα!
Επίσης, να αναφέρω ότι πέρυσι (2009) στον Άθλο Τζουμέρκων που πήγα, ενώ είχα την τενοντίτιδα που με ταλαιπωρούσε,είχα μαζί μου ένα Depon σε περίπτωση που θα με πονούσε. Ο αγώνας ήταν 30χλμ βουνό. Άρχισε να με "τσιμπάει" στο 17 περίπου και αποφάσισα να πάρω το Depon. Η αλήθεια είναι ότι άργησε να με "πιάσει" λιγάκι, αλλά μετά το 25χλμ πετούσα!
Βέβαια, τις επόμενες μέρες με ενοχλούσε ο τραυματισμός, αλλά το πήρα μόνο και μόνο για να τερματίσω και προφανώς δεν συνέχισα να το παίρνω τις επόμενες μέρες.
Όλα αυτά τα λέω για να τονίσω, ότι εάν κάποιος δεν κάνει κατάχρηση των φαρμάκων και χρήση αντιφλεγμονωδών, ακόμα και του Depon - το οποίο όντως δεν είναι τόσο αθώο όσο νομίζει ο περισσότερος κόσμος - το να τα χρησιμοποιήσει μία στο τόσο δεν είναι απαγορευτικό.
Να ξέρετε ότι η συχνή λήψη Depon μπορεί να προκαλέσει σοβαρή βλάβη στο συκώτι.Κι επειδή όλα τα φάρμακα αποβάλλονται από τον οργανισμό μας είτε από τα νεφρά ή από το συκώτι, απαιτείται αυξημένη προσοχή από άτομα που έχουν ευαισθησία σε αυτά τα όργανα.
Όσον αφορά το Mesulid, ισχύει ότι πρέπει να το αποφεύγουμε και να παίρνουμε μέχρι 2 το πολύ ανά 12ωρο και πάντα με γεμάτο στομάχι.

Edited by - zoyfio on 13/09/2010 13:15:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  13:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνω μια άλλη σχετική ερώτηση; Επειδή ετοιμάζομαι για αγώνα 24 ωρών όπου θα πρέπει να τρώω και να πίνω συχνά και επειδή φοβάμαι το στομάχι μου, να πάρω ένα losec το πρωί; Το δίνουν οι γιατροί όταν δίνουν και αγωγή με φάρμακα που επιβαρρύνουν το στομάχι. Για πείτε αν ξέρετε...

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  13:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάπου είχα διαβάσει, (πιθανότατα σε Αγγλόφωνο δρομικό σάϊτ, Runnersworld νομίζω) ότι τα παυσίπονα σε αγώνες, είναι ύποπτα για ανακοπές. Από εξετάσεις που έγιναν σε άτομα που έπαθαν ανακοπή στη διάρκεια πολύωρου αγώνα (μαραθώνιος), βρέθηκε ότι πολλοί από αυτούς είχαν καταναλώσει παυσίπονα-αντιφλεγμονώδη.

Ίσως να εντείνουν κάποιο υπαρκτό πρόβλημα και να οδηγούν σε μεγαλύτερα προβλήματα υγείας.

Δεν θα πάρω παυσίπονο σε αγώνα, κι' ας είμαι πονιάρης και γκρινιάρης. Θέλω να ξέρω τι έχει να μου πει το σώμα μου και αν πρέπει να σταματήσω, θα σταματήσω για να είμαι σύντομα γερός να ξαναπροσπαθήσω. Το παυσίπονο ίσως με οδηγήσει σε πολύ μεγαλύτερο τραυματισμό και αποχή από αυτό που μου αρέσει, το τρέξιμο και τους αγώνες.


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoyfio
Senior Forum-Runner

United Kingdom


574 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  18:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit zoyfio Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

Κάπου είχα διαβάσει, (πιθανότατα σε Αγγλόφωνο δρομικό σάϊτ, Runnersworld νομίζω) ότι τα παυσίπονα σε αγώνες, είναι ύποπτα για ανακοπές. Από εξετάσεις που έγιναν σε άτομα που έπαθαν ανακοπή στη διάρκεια πολύωρου αγώνα (μαραθώνιος), βρέθηκε ότι πολλοί από αυτούς είχαν καταναλώσει παυσίπονα-αντιφλεγμονώδη.

Ίσως να εντείνουν κάποιο υπαρκτό πρόβλημα και να οδηγούν σε μεγαλύτερα προβλήματα υγείας.

Δεν θα πάρω παυσίπονο σε αγώνα, κι' ας είμαι πονιάρης και γκρινιάρης. Θέλω να ξέρω τι έχει να μου πει το σώμα μου και αν πρέπει να σταματήσω, θα σταματήσω για να είμαι σύντομα γερός να ξαναπροσπαθήσω. Το παυσίπονο ίσως με οδηγήσει σε πολύ μεγαλύτερο τραυματισμό και αποχή από αυτό που μου αρέσει, το τρέξιμο και τους αγώνες.


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!



Γιάννη, έχεις δίκιο σε αυτό που λες, υπάρχουν έρευνες που δείχνουν αυξημένη πιθανότητα ανακοπής, εάν γίνει λήψη ΜΣΑΦ (Μη Στεροειδή Αντιφλεγμονώδη) κατά τη διάρκεια ενός αγώνα.
Ποτέ μην παίρνετε αναλγητικά ή αντιφλεγμονώδη για να προλάβετε τον πόνο πριν από έναν αγώνα. Και ειδικά εμείς οι δρομείς δεν πρέπει να παίρνουμε ιβουπροφαίνη (η εμπορική του ονομασία είναι Brufen).
Γενικά θα πρέπει να αποφεύγουμε τη λήψη τέτοιων φαρμάκων πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα και να περιμένουμε τουλάχιστον 6 ώρες μετά το τέλος του αγώνα για να πάρουμε οποιοδήποτε χάπι, έτσι ώστε οι νεφροί να έχουν συνέλθει από το σοκ της παρατεταμένης προσπάθειας.
Οποιοσδήποτε πόνος προκαλεί αλλαγή στο στυλ τρεξίματος σημαίνει ότι είναι σοβαρός και ότι θα πρέπει να σταματήσουμε και όχι να πάρουμε παυσίπονο.
Κι εγώ το έκανα μια φορά, αλλά δεν πρόκειται να το ξανακάνω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  22:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο μαραθωνιο της Θεσ/νικης τον Απρίλιο επειδή φοβόμουν μήπως με πονέσει η αριστερή μου πατούσα (δεν έχω καταλάβει ακόμα από τι ακριβώς, γιατί οι 2 φυσιοθεραπευτές και 1 ορθοπεδικός έχει ο καθένας διαφορετικό αίτιο) πήρα στο 30 ένα ντεπόν. Δεν ξέρω αν τελικά με βοήθησε αλλά δεν πόνεσα. Πόνο στη πατούσα δεν ένοιωσα αρκετό χρόνο μετά τον αγώνα αλλά και μέχρι σήμερα.
βέβαια ποτέ δεν είναι καλό να παίρνουμε φάρμακα άνευ αιτίας.

Σ΄αρέσουν οι τζάμπα μπύρες;
NIKATS TEAM!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anima
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  09:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλοι δρομεις χωρις να θελω να κανω τον ειδικο θα σας πω την προσωπικη μου εμπειρια απο την χρηση ΜΣΑΦ.Για καποιο προβλημα υγειας που μου παρουσιασθηκε περιπου μια δεκαετια λαμβανω παρα πολυ τακτικα ΜΣΑΦ,ειδικοτερα δε κατα το παρελθον επι τρια σχεδον χρονια λαμβανα πρωι βραδυ Mesulid,τα τελευταια χρονια παιρνω αλλα ΜΣΑΦ πιο αραια και οχι Mesulid επειδη εχουν αναφερθει καποιες σοβαρες παρενεργιες και εχει απαγορευθει σε πολλες χωρες του εξωτερικου.Εκανα και κανω τακτικες αιματολογικες εξετασεις με την παρακολουθηση ιατρου.Μεχρι σημερα δεν παρουσιασα καποια παρενεργεια απο τις αναφερομενες για τα ΜΣΑΦ.Προπονουμαι καθημερινα και εχω τρεξει αρκετους μαραθωνιους.Τα ΜΣΑΦ στο μαραθωνιο σου προσφερουν ανακουφιση σημαντικη απο τους πονους τις ασκησης , τρεχεις πολυ πιο ανετα και αργει να ελθει η κουραση,επισης πιστευω εμποδιζει τη συσωρευση του γαλακτικου.Στα αρνητικα, οταν εχει ζεστη εμποδιζει την αποβολη θερμοτητας απο τον οργανισμο και λειτουργει σαν φρενο στην αποδοση,σου δημιουργει ψευτικη αισθηση διαθεσης και ορεξης για τρεξιμο και ευκολα μπορεις να παθεις υπερκοπωση.Μετα απο αγωνα επιταχυνει και βοηθαει την αποκατασταση.Σε ενα μαραθωνιο δεν θα κανεις καλυτερο χρονο με ΜΣΑΦ αλλα θα τον τρεξεις με λιγοτερο πονο και πιο ευχαριστα,εαν βεβαια εχει ζεστη θα λειτουργησει σαν φρενο στην αποβολη θερμοτητας και δεν θα πιασεις την αποδοση που μπορεις.Αυτα φιλοι δρομεις αποτελουν προσωπικες μου εμπειριες και δεν ειναι ιατρικη προσεγγιση του θεματος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fintel
Forum-Runner



200 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  11:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.enet.gr/?i=news.el.ygeia&id=202797

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  11:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παιδιά μη παίζεται με τα φάρμακα.... δεν είναι καραμέλες... ακόμα και ιατρός να το έδωσε σε εμένα δεν σημαίνει ότι κάνει και για κάποιον άλλο. Φάρμακο παίρνεις όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και κατόπιν προσωπικής ιατρικής συμβουλής και όχι προληπτικά επειδή το πήρε ο ξάδερφος του φίλου μου που το συνέστησε ο οποιοσδήποτε γιατρός. Και ρε παιδιά αν μη τι άλλο.... κάνουμε χρόνους από 2.30 έως 5.30. Δεν πάμε για παγκόσμια ρεκόρ ούτε καν για διάκριση στον Ελλαδικό χώρο. Τι να το κάνεις? Αν πονάς μη τρέξεις δεν έγινε και τίποτα. (ακραίο παράδειγμα): Ο άλλος μπορεί να πάρει ασπιρίνη ή κάποιο άλλο αναλγητικό ή αντιφλεγμονόδες, παθαίνει κάποια μικρή αιμοραγία ή σπάει ένα ανεύρσισμα και δεν τον προλαβαίνουν ακριβώς γιατί η ασπιρίνη (π.χ.) δρα σαν αντιαιμοπηκτικό (το παραπάνω είναι αληθινό περιστατικό που έχει γίνει με voltaren στην Ελλάδα). Επίσης άλλος παθαίνει αλεργικό σοκ από ασπιρίνη που υπό κανονικές συνθήκες δεν τον πειράζει αλλά λόγο πίεσης στον αγώνα ή στη προπόνηση του δημιουργείται.... (το παθαίνω εγώ με ανάλογο φάρμακο). Γενικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις κάτι το οποίο δεν χρειάζεσαι πραγματικά....

______________________
* It's a beautiful life *
Everything comes to an end, life must go on.... Enjoy it...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  13:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Ρε παιδιά μη παίζεται με τα φάρμακα.... δεν είναι καραμέλες... ακόμα και ιατρός να το έδωσε σε εμένα δεν σημαίνει ότι κάνει και για κάποιον άλλο. Φάρμακο παίρνεις όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και κατόπιν προσωπικής ιατρικής συμβουλής και όχι προληπτικά επειδή το πήρε ο ξάδερφος του φίλου μου που το συνέστησε ο οποιοσδήποτε γιατρός. Και ρε παιδιά αν μη τι άλλο.... κάνουμε χρόνους από 2.30 έως 5.30. Δεν πάμε για παγκόσμια ρεκόρ ούτε καν για διάκριση στον Ελλαδικό χώρο. Τι να το κάνεις? Αν πονάς μη τρέξεις δεν έγινε και τίποτα. (ακραίο παράδειγμα): Ο άλλος μπορεί να πάρει ασπιρίνη ή κάποιο άλλο αναλγητικό ή αντιφλεγμονόδες, παθαίνει κάποια μικρή αιμοραγία ή σπάει ένα ανεύρσισμα και δεν τον προλαβαίνουν ακριβώς γιατί η ασπιρίνη (π.χ.) δρα σαν αντιαιμοπηκτικό (το παραπάνω είναι αληθινό περιστατικό που έχει γίνει με voltaren στην Ελλάδα). Επίσης άλλος παθαίνει αλεργικό σοκ από ασπιρίνη που υπό κανονικές συνθήκες δεν τον πειράζει αλλά λόγο πίεσης στον αγώνα ή στη προπόνηση του δημιουργείται.... (το παθαίνω εγώ με ανάλογο φάρμακο). Γενικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις κάτι το οποίο δεν χρειάζεσαι πραγματικά....

______________________
* It's a beautiful life *
Everything comes to an end, life must go on.... Enjoy it...


+1000

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  13:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια ,


Σα να τα μπλεξαμε τα πραγματα θαρρω....: Το Mesulid θα επρεπε να βρισκεται στην κατηγορια ''ΥΓΕΙΑ - ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ'' και οχι στην ....''ΔΙΑΤΡΟΦΗ'' !!! Ε?!!


Παναγιωτης .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000