Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αγκάθι/βελόνα στο δάχτυλο!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/10/2010 :  16:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εκεί που όλα ήταν εντάξει, all systems go, ξαφνικά (όπως συμβαίνει πάντα-δε σε παίρνει κανείς τηλ να σε ειδοποιήσει), από τη μια στιγμή στην άλλη, που άλλαξα παππούτσια στο σπίτι να πάω κάπου, αισθάνομαι αγκάθι στο δάχτυλο! Τσεκάρω το παππούτσι,μην έχει κάτι μέσα, τίποτα!

Κοίτα να δεις! 4 ημέρες πριν τον μαραθώνιο, να συμβεί αυτό το πράγμα! Κάποιο νεύρο είναι που τώρα θυμήθηκε να παραπονεθεί! Απίστευτος πόνος!

Σήμερα δε με ενοχλεί-μόνο 2 φορές αισθάνθηκα ένα τσίμπημα. Λες και σου τρυπάνε το πόδι με βελόνα!

Και η θεραπεία......ξεκούραση!

Ελπίζω να μην ξαναεμφανιστεί μέχρι την Κυριακή. Αλλά και πάλι, εκεί που τρέχεις, είτε στα 100μ από την εκκίνηση,είτε στα 10χλμ, είτε στα 41, μπορεί να σε θυμηθεί το νεύρο. Και είναι πόνος που δεν υποφέρεται! Σταματάς επί τόπου!

Έχω σκάσει! Ωραίο το ταξίδι προς την Ιθάκη, αλλά όταν έχεις "δέσει", ε, σου τη δίνει να πέσεις στον μώλο και τελικά να μην φτάσεις!



Life is full of surprises

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2010 :  19:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Και εκεί που όλα ήταν εντάξει, all systems go, ξαφνικά (όπως συμβαίνει πάντα-δε σε παίρνει κανείς τηλ να σε ειδοποιήσει), από τη μια στιγμή στην άλλη, που άλλαξα παππούτσια στο σπίτι να πάω κάπου, αισθάνομαι αγκάθι στο δάχτυλο! Τσεκάρω το παππούτσι,μην έχει κάτι μέσα, τίποτα!

Κοίτα να δεις! 4 ημέρες πριν τον μαραθώνιο, να συμβεί αυτό το πράγμα! Κάποιο νεύρο είναι που τώρα θυμήθηκε να παραπονεθεί! Απίστευτος πόνος!

Σήμερα δε με ενοχλεί-μόνο 2 φορές αισθάνθηκα ένα τσίμπημα. Λες και σου τρυπάνε το πόδι με βελόνα!

Και η θεραπεία......ξεκούραση!

Ελπίζω να μην ξαναεμφανιστεί μέχρι την Κυριακή. Αλλά και πάλι, εκεί που τρέχεις, είτε στα 100μ από την εκκίνηση,είτε στα 10χλμ, είτε στα 41, μπορεί να σε θυμηθεί το νεύρο. Και είναι πόνος που δεν υποφέρεται! Σταματάς επί τόπου!

Έχω σκάσει! Ωραίο το ταξίδι προς την Ιθάκη, αλλά όταν έχεις "δέσει", ε, σου τη δίνει να πέσεις στον μώλο και τελικά να μην φτάσεις!



Life is full of surprises



Λοιπόν...Αλεξάνδρα.
1.Ξεκούραση και χαλάρωμα.
2.θετική σκέψη.
3.Αλοιφή κάθε μέρα,μέχρι το πρωί του αγώνα.Προσωπικά συστήνω voltaren(αυτήν βάζω και είμαι πολύ ευχαριστημένος,όποιες προτάσεις δεκτές).
4.Πρίν την εκκίνηση,βάλε μπόλικη ποσότητα στο επίμαχο σημείο,ειδικά στο επίμαχο σημείο,και ξεκίνα.Και πάντα να σκέφτεσαι θετικά.(το καλλιμάρμαρο είναι κοντά,έτσι και αλλιώς).Και καλό τερματισμό.


Στερνά καλά,όλα καλά.
Το μή χείρον βέλτιστον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2010 :  19:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ! Άρχισα τα ibuprofen, ήδη.
Αυτή την θετική σκέψη.....που να τη βρω; Τρέμω κάθε φορ΄απου σηκώνομαι από την καρέκλα, μην πατήσω αγκάθι!
"Το Καλλιμάρμαρο είναι κοντά"...πολύ μου άρεσε αυτό!

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2010 :  19:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Σε ευχαριστώ! Άρχισα τα ibuprofen, ήδη.
Αυτή την θετική σκέψη.....που να τη βρω; Τρέμω κάθε φορ΄απου σηκώνομαι από την καρέκλα, μην πατήσω αγκάθι!
"Το Καλλιμάρμαρο είναι κοντά"...πολύ μου άρεσε αυτό!

Life is full of surprises



Εχουμε 3 μέρες εώς τήν τελική πτώση.....συγν,μάχη ήθελα πώ.Είπαμε...μόνο θετική σκέψη.Και εγώ(και φαντάζομαι πολύς κόσμος)έχουμε κάποια "περίεργα πονάκια¨".Χαλαρώνουμε,ηρεμούμε,συγκεντρωνώμαστε και λέμε:ΞΕΚΙΝΑΜΕ..
Και όταν ξεκινήσεις Αλεξάνδρα μου,το μόνο που θα σκέφτεσαι θα είναι το στάδιο.Ούτε πόνοι,ούτε πιασίματα,ούτε τίποτα.Να χαρείς την διαδρομή,δυνατή,με υγεία,καλό τερματισμό και του χρόνου όλοι μαζί,εδώ πάλι στον 29ο..
Και να μήν ξεχνάς,όταν θα ζοριστείς(ελπίζω λίγο,και για λίγο).Το στάδιο είναι κοντά....


Στερνά καλά,όλα καλά.
Το μή χείρον βέλτιστον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2010 :  19:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχεις πλάκα!

Thanks (αλλά σου λέω: αυτός ο πόνος, ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ!)!

Πάω να βρω τη θετική σκέψη!

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2010 :  19:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Έχεις πλάκα!

Thanks (αλλά σου λέω: αυτός ο πόνος, ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ!)!

Πάω να βρω τη θετική σκέψη!

Life is full of surprises



4 ολόκληρες μέρες εώς την κυριακή.Υπομονή,επιμονή και όλα θα πάνε καλά.Το εάν έχω πλάκα,δέν το σχολιάζω.....

Στερνά καλά,όλα καλά.
Το μή χείρον βέλτιστον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2010 :  20:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ψυχραιμια...ολα θα πανε μια χαρα...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2010 :  19:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχισε να με πονάει το 3ο-4ο δάχτυλο σαν βελόνες συνεχόμενες από τον Μαρτιο. Τόσο πολύ που δεν μπορούσα να περπατήσω στηριζόμενος στα μετατάρσια. Στον ΚΜΑ βέλαξα από τους πόνους σε τέτοιο σημείο που κάθε 2 χλμ μετά το 30 σταματούσα για να βάλω ψυκτικό σπρέι μήπως και πέσει ο πόνος. Τελικά πήγα σε νευρολόγο που μου είπε ότι κάποιο νεύρο έχει παγιδευτεί και γι΄αυτό το βελόνιασμα στα δάχτυλα. Κάνω θεραπεία με κάψουλες NEURONTIN 300 και νομίζω ότι μετά από 3 μέρες που τις παίρνω πάω καλύτερα.
Νομίζω πρέπει να πάς σε νευρολόγο γιατι θα επανέλθει ο πόνος.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2010 :  21:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ίδιο μου είπε και ο ορθοπαιδικός (πήγα Παρασκευή πριν τον Μαραθώνιο, στις 10 το βράδυ). Είπε ότι είναι νεύρωμα Morton-πιέζονται τα μετατάρσια και δημιουργείται φλεγμονή σε κάποιο νεύρο. Επειδή ο ίδιος είναι μαραθωνοδρόμος και καταλάβαινε τη στενοχώριά μου να μην τρέξω στον μαραθώνιο, μου είπε να προσπαθήσω να μην πατάω τα τα δάχτυλά μου. Δεν μου έδωσε κάτι. Ως εκ τούτου άλλαξα όλο μου το πάτημα φέτος στα 42Κ και είχα και τρομερό άγχος.

Τώρα δεν τρέχω, και δε με έχει ξαναπιάσει. Αν και την Τρίτη πριν το μαραθώνιο με έπιασε σε άσχετη στιγμή (είχα να τρέξω από την Κυριακή και ήμουν σπίτι και με πόνεσε ξαφνικά).

Θα δω τι θα γίνει όταν ξεκινήσω πάλι. Το θέμα είναι ότι αν το βγάλεις με εγχείρηση, θέλει 3 μήνες να μείνεις εκτός. Οπότε, εύχομαι να με πιάσει το χειμώνα αν είναι, για να ξεμπερδεύω εγκαίρως.

Όταν λες σε πόναγε από τον Μάρτιο, φαντάζομαι όχι συνέχεια αλλά σε θυμόταν και σε ξέχναγε. Σωστά;




Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2010 :  23:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς, 1 ερχόταν 1 έφευγε. Σίγουρα όμως δεν μπορούσα (με λίγη βελτίωση τώρα) να περπατήσω αν σηκωνόμουνα στα μετατάρσια. Και σε μένα είπε για χειρουργίο αλλά πρώτα δοκίμασε τη θεραπεία με τις κάψουλες. Δεν είναι απαραίτητο να είναι morton, γιατί την ρώτησα και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ εξειδικευμένο. Μακάρι να περάσει γιατί στις 21 Νοε θέλω να πάω σέ 1 αγώνα και δεν θα ήθελα να τον χάσω. Πρός το παρόν μόνο ποδήλατο για να συντηρούμαι.
Για το πάτημα που λές δοκίμασα μέχρι και κάτι πάτους 3/4 που σηκώναν τα μετατάρσια αλλά τίποτα.
Παρατηρώ ότι δεν πονάω ή να έχω ενόχληση όταν το βάρος πέφτει πρός το μεγάλο δάχτυλο.
Τι να πώ, περαστικά μας................

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2010 :  10:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οκ, thanks!
Για λόγους τάξης, να σου πω ότι δε μου είπε ο γιατρός για χειρουργείο. Αυτό το διάβασα εγώ και είδα και την εγχείρηση (σιγά την μεγάη εγχείρηση δηλαδή!) στο you tube. Εμένα προσπάθησε να μου βρει λύση 2 μέρες πριν τον μαραθώνιο. Μου είπε και έβαλα μετατάρσιο πατάκι αλλά μετά τις 3 ώρες με πίεζε. Φυσικά ο "πόνος" αυτός δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστά στις βελόνες!

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2010 :  13:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι πρέπει να πας σε νευρολόγο γιατί είναι ο πλέον ειδικός αλλά και γιατί ο πόνος θα επανέλθει την επόμενη φορά που θα το πιέσεις σε προπόνηση μαραθωνίου. Πρόσεξε το πατάκι για τα μετατάρσια με προστάτεψε στον ΚΜΑ μέχρι το 12ο χλμ περίπου. Λίγους μήνες πριν με προστάτευε και στο 32ο χλμ.
Εμένα θα μου συνιστούσε χειρουργίο αν ήταν σε προχωρημένη κατάσταση. Προς το παρόν μόνο φαρμακευτική αγωγή. Την Πέμπτη θα ξαναπάω και ότι μου πει επιπλέον θα στο γράψω

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2010 :  12:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα τελευταία επίσκεψη σε νευρολόγο και μου είπε ότι όλα είναι φυσιολογικά και ότι έπαθα, απλά έτυχε. Για να είναι ίνωμα (και όχι νευρίνωμα) morton θα πρέπει να μην έχεις αίσθηση στα δάχτυλα (3ο-4ο). Τελοσπάντον σε μένα συνέστησε να παίρνω τις κάψουλες για 3μηνο περίπου ώστε να εξαλειφθεί οποιοδήποτε τυχόν πρόβλημα στο νεύρο, καθώς επίσης και βιταμίνες.
Χθές που έκανα 10 ορεινά χλμ δε με πονούσε αλλά είχα την αίσθηση ότι κάτι υπάρχει στο δάχτυλο αλλά όχι ενοχλητικό. Επίσης μου είπε ότι πολύ πιθανό το όλο πρόβλημα να είναι μηχανικό (ορθοπεδικός δηλαδή) χωρίς όμως και αυτό να είναι 100% σίγουρο.


"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2010 :  13:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Μακάρι να έχει φύγει. Εμένα δε μου ξαναεμφανίστηκε (βέβαια, μετά τον μαραθώνιο δεν έχω τρέξει ούτε βήμα). Ίσα ίσα για να μου χαλάσει τη διάθεση, μου βγήκε 3 μέρες πριν τον μαραθώνιο!
Ότι και να είναι,πάντως, πιστεύω ότι με το συστηματικό τρέξιμο θα εμφανιστεί πάλι.


Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2010 :  21:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά καλησπέρα.
Τα μετατάρσια δέχονται, εκτός από πολλές-για την ακρίβεια χιλιάδες-και ασσύμετρες φορτίσεις ιδιαίτερα κατά την προετοιμασία για τον Μαραθώνιο.
Συνηθέστερα εμφανίζονται μετά από προπονήσεις με ιδιαίτερο φορτίο όπως οι διαλλειματικές και τα long.
Αν αναγνωρίζετε μία προπόνηση τέτοια που προκάλεσε τον πόνο τότε την επόμενη φορά ελλατώστε το φορτίο της σε βαθμό που να μην προκαλεί το σύμπτωμα.
Αν παρ'όλα αυτά συνεχίζει να δημιουργεί πρόβλημα τότε για λίγο καιρό αφήστε την και επανέλθετε αργότερα σταδιακά.
Σε ότι αφορά για τα πατάκια ανύψωσης τοων μεταταρσίων όποτε τα χρησιμοποίησα στους ασθενείς μου ποτέ δεν βοήθησαν.
Αντίθετα όμως, οι πάτοι σιλικόνης ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ βοηθούν στην σταδιακή και μερικές φορές, στην άμεση έλλάτωση του πόνου.
Τέλος όταν θα έρθει η ώρα που δεν θα πονάτε καθόλου περπάτημα ή και ελαφρό τροχαδάκι ξυπόλητοι, προληπτικά θα δώσει σωστά και συμμετρικά ερεθίσματα φόρτισης σε όλοκληρο το πέλμα και θα προλαμβάνει τέτοιες δυσάρεστες καταστασεις.
Περαστικά να είναι......

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2010 :  23:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέχασα να γράψω ότι τέτοιου είδους προβλήματα δεν μπορούν να φανούν ακόμα και με μαγνητική!!!!! Αυτό που έχω εγώ ονομάζεται σύνδρομο ταρσιαίου σωλήνα.

sabbas1
συστήνεις πάτους σιλικόνης για σταδιακή ελλάτωση του πόνου, όμως εγώ εδώ και 1 χρόνο τρέχω με πάτους φτιαχτούς (μετά από πελματογράφημα) και τους οποίους στους 8 μήνες περίπου τους αντικατέστησα με καινούργιους (και νέο πελματογράφημα). Μετά από όλα αυτά φυσιολογικά δεν θα έπρεπε να συμβεί οτιδήποτε. Και όμως έγινε.
Για το πόδι μου έχω πάει σε 2 φυσικοθεραπευτές, 1 ορθοπεδικό και 1 νευρολόγο.
Είναι να μην έχεις τα νεύρα σου μετά;;;;;;;;;;;;;;

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

Edited by - gargadua on 13/11/2010 09:50:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000