Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 αγορές από LIDL
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 33

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  01:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει ένα σοβαρότατο θέμα με το LIdl, που έφερε στα καταστήματα της Ελλάδας μολυσμένα προϊόντα με το παθογόνο βακτήριο E-COLI. Καλά (τρόπος του λέγειν) μέχρι εδώ.
Ο πρόεδρος του ΕΦΕΤ αποκάλυψε το γεγονός, και άκουσον-άκουσον, η κυβέρνηση τον υποχρέωσε να παραιτηθεί, επειδή ανέφερε το αυτονόητο, να ανακληθούν τα προϊόντα.

Η ανακοίνωση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ενώσεων Καταναλωτών «Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ»:

Σήμερα, Δευτέρα 11/7/2011, η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ενώσεων Καταναλωτών «Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ» (ΠΟΜΕΚ) έλαβε την πληροφορία ότι ο πρόεδρος του ΕΦΕΤ εξαναγκάστηκε σε παραίτηση διότι αρνήθηκε να ανακαλέσει την απόσυρση των δύο προϊόντων της γερμανικής αλυσίδας LIDL, τα οποία βρέθηκαν μολυσμένα με το παθογόνο βακτήριο E-COLI. Διαπιστώθηκε μεν ότι το στέλεχος που εντοπίστηκε δεν είναι το ίδιο με αυτό που προκάλεσε τους θανάτους στη Γερμανία αλλά είναι εξίσου επικίνδυνο. Οι ποσότητες αυτών των προϊόντων έχουν αποσυρθεί από τα ράφια του σούπερ μάρκετ αλλά δεν έχουν καταστραφεί. Η γερμανική αλυσίδα πιέζει για επιστροφή τους στην κατανάλωση.
Οι Ενώσεις Καταναλωτών προκειμένου να προστατευθούν τα οικονομικά συμφέροντα και πρωτίστως η υγεία των καταναλωτών ζητάμε:

Άμεση καταστροφή των μολυσμένων προϊόντων διότι δεν μπορούν να παίζουν παιχνίδια σε βάρος της υγείας και της ζωής των καταναλωτών,
Ανάκληση της παραίτησης του προέδρου του ΕΦΕΤ κ. Γιώργου Νυχά, διότι πρέπει επιτέλους να αφήσουμε τους ελεγκτικούς μηχανισμούς να κάνουν τη δουλειά τους,
Οι καταναλωτές να σταματήσουν τις αγορές τους από το συγκεκριμένο σούπερ μάρκετ μέχρις ότου πραγματοποιηθούν τα δύο πρώτα αιτήματα μας


Το ΔΣ της ΠΟΜΕΚ


Τόσο σούζα λοιπόν καθόμαστε στους Γερμανούς. Όχι πλέον μόνο στη Μέρκελ, αλλά και στο κάθε Γερμανικό κατάστημα. Μη τυχόν ξεμείνει κανένα ευρώ στην Ελλάδα και δεν το στείλουμε κι αυτό στη Γερμανία. Κι ας κινδυνέψουν με θάνατο οι καταναλωτές.

Θα αγνοήσω λοιπόν τις προσφορές που θα έχει το κατάστημα τη Δευτέρα, αν δεν έχετε απόλυτη ανάγκη τα αθλητικά αυτά είδη, αγνοήστε τα κι εσείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  01:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το βακτήριο να τιμωρηθεί η επιχείρηση, για ότι φταίει σύμφωνα με την νομοθεσία. Αν και θα μπορούσε να ζητήσει ατιμωρησία σύμφωνα με την λογική του ότι δεν τιμωρούνται οι κλέφτες του δημοσίου χρήματος η οι μπαχαλάκηδες, αρα δεν πρέπει να τιμωρηθεί και αυτή.
Οσο για τα ευρώ που τα παίρνουν και δεν μένει κανένα στην Ελλάδα, προσωπικά μπορω να σε διαβεβαιώσω ότι έχω δουλέψει απο τότε που πήρα το πτυχίο μου δηλαδή 25 χρόνια, σε Ελληνικές, Αμερικανκές, γαλλικές και Ελληνικές εταιρείες, συνολικά πάνω απο 15. Ποιες ήταν οι καλύτερες λες? Οι Γερμανκές με σεβασμό στον εργαζόμενο, δίκαιες, μηδενικής διάκρισης και χωρίς να κρατάνε τις αποστάσεις. Εδω στην τελευταία ο Διευθυντής ήταν και καθηγητής στην Χαιδελβέργη γύρω στα 65 και ήθελε να του μιλάμε με το μικρό του όνομα και στον ενικό.
Ποιές ήταν οι χειρότερες λες? Οι Ελληνικές..οι μικρές που ανήκαν σε θλιβερά ανθρωπάρια που βρέθηκαν ξαφνικά με λεφτά και με την απειλή της απόλυσης θέλανε να πηδάνε όλες τις γυναίκες, ανεξάρητα απο ηλικία και οικογενειακή κατάσταση.....και οι μεγαλύτερες κρατικοδίαιτες, διαπλεκόμενες κλπ......και βέβαια όλες με καθημερινή φοροκλοπή και εισφοροδιαφυγή.
Επίσης οι Γερμανικές εταιρείες είναι οι μόνες που κρατάνε την παραγωγή τους στην Ελλάδα, την στιγμή που και ο τελευταίος Ελληνάρας την έχει μεταφέρει στην Βουλγαρία..Η Nivea φτιάχνεται στην Ελλάδα, τα ηλεκτρικά Bosch, Pitsos kai Siemens kai τα φαρμακευτικά της Bohringer.
Μπορούμε να κατηγορήσουμε τους Γερμανούς για πολλά, για το Δίστομο, για το ότι δεν μας πληρώνουν τα χρέη...κλπ κλπ.........αλλά όχι ότι μας χαλάνε οι επιχειρήσεις τους....μακάρι να είχαμε μόνο Γερμανικές....

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  01:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://vasiliastismonaxias.blogspot.com/2009/08/lidl.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  08:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλέξανδρε
12 ώρες;;;;;;;;;;;;;;; Δεν ξέρω τι να πω!!!!!!! Δηλαδή για μένα που ο ρυθμός μου είναι 06:15-06:35 είναι 1 χαρά;;;;;;; Α ρε 100αρες που επενδυθήκαν λάθος!!!!!!!!!!!!!!!.................................................................

sam
εχω πάρει 2, 1 μπλέ χωρίς κουκούλα και 1 πράσινο (ποδηλατικό και κουραφέξαλα) με κουκούλα. Και τα 2 ξεβάφουν αλλά ευτυχώς βγήκε αμέσως το χρώμα από τη μπλούζα.

Οταν δεν υπάρχει χρήμα και η κοινωνία δεν είναι εύπορη τότε όλα -δυστυχώς- είναι θεμιτά. Δεν είναι τυχαίο που τα μοναδικά έντυπα που διαβάζονται κατά κόρον είναι αυτά με τις προσφορές των μάρκετ!!!!
Πολλά έχουν περάσει σε 2η μοίρα, όχι μόνο τα εργασιακά δικαιώματα.
Θυμάμαι ότι όταν πρωτοανοίξαν τα lidl δεν είχαν και τόση ζήτηση. Τι έγινε ξαφνικά, όλοι το ξέρουμε.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  10:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα aldi ήταν πολύ ποιοτικά και κρίμα που έκλεισαν. Όταν άνοιξαν τα lidl πήγαινα συνεχώς. Η ποιότητα όμως δεν είναι καλή, το βλέπεις και στα υλικά που χρησιμοποιούν αλλά και γευστικά το καταλαβαίνεις. Οι προσφορές τους τώρα έχουν ένα μειωνέκτημα. Σε 'μένα δε κράτησε τίποτε για πάνω από ένα χρόνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  10:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Υπάρχει ένα σοβαρότατο θέμα με το LIdl, που έφερε στα καταστήματα της Ελλάδας μολυσμένα προϊόντα με το παθογόνο βακτήριο E-COLI. Καλά (τρόπος του λέγειν) μέχρι εδώ.
Ο πρόεδρος του ΕΦΕΤ αποκάλυψε το γεγονός, και άκουσον-άκουσον, η κυβέρνηση τον υποχρέωσε να παραιτηθεί, επειδή ανέφερε το αυτονόητο, να ανακληθούν τα προϊόντα.

Η ανακοίνωση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ενώσεων Καταναλωτών «Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ»:

Σήμερα, Δευτέρα 11/7/2011, η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ενώσεων Καταναλωτών «Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ» (ΠΟΜΕΚ) έλαβε την πληροφορία ότι ο πρόεδρος του ΕΦΕΤ εξαναγκάστηκε σε παραίτηση διότι αρνήθηκε να ανακαλέσει την απόσυρση των δύο προϊόντων της γερμανικής αλυσίδας LIDL, τα οποία βρέθηκαν μολυσμένα με το παθογόνο βακτήριο E-COLI. Διαπιστώθηκε μεν ότι το στέλεχος που εντοπίστηκε δεν είναι το ίδιο με αυτό που προκάλεσε τους θανάτους στη Γερμανία αλλά είναι εξίσου επικίνδυνο. Οι ποσότητες αυτών των προϊόντων έχουν αποσυρθεί από τα ράφια του σούπερ μάρκετ αλλά δεν έχουν καταστραφεί. Η γερμανική αλυσίδα πιέζει για επιστροφή τους στην κατανάλωση.
Οι Ενώσεις Καταναλωτών προκειμένου να προστατευθούν τα οικονομικά συμφέροντα και πρωτίστως η υγεία των καταναλωτών ζητάμε:

Άμεση καταστροφή των μολυσμένων προϊόντων διότι δεν μπορούν να παίζουν παιχνίδια σε βάρος της υγείας και της ζωής των καταναλωτών,
Ανάκληση της παραίτησης του προέδρου του ΕΦΕΤ κ. Γιώργου Νυχά, διότι πρέπει επιτέλους να αφήσουμε τους ελεγκτικούς μηχανισμούς να κάνουν τη δουλειά τους,
Οι καταναλωτές να σταματήσουν τις αγορές τους από το συγκεκριμένο σούπερ μάρκετ μέχρις ότου πραγματοποιηθούν τα δύο πρώτα αιτήματα μας


Το ΔΣ της ΠΟΜΕΚ


Τόσο σούζα λοιπόν καθόμαστε στους Γερμανούς. Όχι πλέον μόνο στη Μέρκελ, αλλά και στο κάθε Γερμανικό κατάστημα. Μη τυχόν ξεμείνει κανένα ευρώ στην Ελλάδα και δεν το στείλουμε κι αυτό στη Γερμανία. Κι ας κινδυνέψουν με θάνατο οι καταναλωτές.

Θα αγνοήσω λοιπόν τις προσφορές που θα έχει το κατάστημα τη Δευτέρα, αν δεν έχετε απόλυτη ανάγκη τα αθλητικά αυτά είδη, αγνοήστε τα κι εσείς.



Πάντως κώστα χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου εδώ -http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/11978.htm- (και σύμφωνα με τη σειρά των ανακοινώσεων) δεν είναι ξεκάθαρο αυτό που αναφέρεις... Εμένα μου είχε κάνει εντύπωση και η αρχική ανακοίνωση που είχα δεί ΤΑΧΥΤΑΤΑ και απο την πρώτη μέρα στο site της lidl για την ανάκληση αλλα και οι υπόλοιπες ... Λάθη γίνονται και μπορεί να έχουν γίνει και απο εμάς λοιπόν (όπως έγιναν και απο τους γερμανούς για τα ισπανικά αγγουράκια).... Όχι ότι θα πάρω το κιμά (απο φόβο και μόνο) αλλά εάν όντως έχουν δίκιο και δεν υπήρχε τελικά θέμα τότε κάπως και αυτοί πρέπει να το διεκδικήσουν...

Δυστυχώς έχω δει (και νιώσει) πολύ μεγαλύτερες λαμογιές ενάντια στη δημόσια υγεία απο ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ αλλά ακόμα και μικροεπιχειρηματίες (φούρνους / ταβέρνες κτλ) που δρουν ανεξέλεγκτα (ή με φακελάκι) ...και έτσι είμαι ο τελευταίος που θα πει μόνο "ελληνικά προϊόντα" γιατί είναι άριστης ποιότητας... Με όσα έχω δει πολύ φοβάμαι για το αντίθετο

Όσο για τη ποιότητα των τροφίμων στα lidl γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αλλά δε είμαι πεπεισμένος (ή φοβισμένος) όπως κάποιοι άλλοι ότι αυτά είναι περισσότερα απο ότι σε άλλες εταιρίες (γιατί γενικά το ότι τρώμε σκατά θα πρέπει να το αποδεχθούμε)

---------------------------------

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!

Edited by - sam on 14/07/2011 10:58:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  10:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Gargadua, το 'χω ξαναγράψει. Πριν πολλά πολλά χρόνια είχα ρωτήσει, όντας 18άρης τότε εγώ, τον πρωταθλητή του Μαραθωνίου για το ποια παπούτσια θεωρεί καλύτερα. Πίστευα πως θα μου απαντούσε για κάποια γνωστή μάρκα, έστω τη μάρκα που τον χορηγούσε. Πήρα την αποστομωτική απάντηση, πως το καλύτερο παπούτσι κάθε φορά είναι αυτό που κάθεται καλά στο πόδι σου! Αν ήμασταν ειλικρινείς και απροκατάληπτοι, θα 'πρεπε να δοκιμάζαμε τα παπούτσια, όπως δοκιμάζουν τα κρασιά στις οινικές δοκιμές οι τίμιοι δοκιμαστές. Εντελώς τυφλά, μόνο με την αίσθηση που μας αφήνουν στο πόδι.Δες, αν θες, και την ανάρτησή μου σχετικά με το barefoot running για να μπεις στο δρομικό μου πνεύμα. Και κάτι σχετικό με την όμορφη Αλεξανδρούπολη. Η περιμετρική διαδρομή στο άλσος του υπαίθριου θεάτρου είναι όπως τη θυμάμαι πριν χρόνια; Την τιμούν πάντα οι τοπικοί δρομείς υγείας; Αυτό το ΣΚ θα 'μαι Κομοτηνή για ένα γάμο. Έχω προγραμματίσει μια προπόνηση στο δάσος της Νυμφαίας και μια στο δικό σας αλσάκι, αρκεί η "πίστα" να είναι ακόμα όπως τη θυμάμαι. Ανάρτησε καμιά πληροφορία, σε παρακαλώ!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  11:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλέξανδρε
αν και έχουν γίνει μερικές παρεμβάσεις του δήμου, το πάρκο παραμένει όπως το ήξερες. Ναι συνεχίζει ο κόσμος να πηγαίνει εκεί πέρα να τρέχει, όπως κάνανε και παλιά.
Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Το μόνο σοβαρό μείον είναι η έλλειψη τουαλέτας. Δουλεύει όμως η καφετέρια στο κέντρο του πάρκου. 3-4 χιλιομετράκηδες από τη πόλη το προτιμούν σε αντίθεση με μένα που προτιμώ την άσφαλτο προς τα γύρω χωριά ή την Κίρκη.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  19:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ Σταμάτη ότι δεν ξέρουμε πολλά για την ιστορία, και κατά πόσο είναι μολυσμένα τα προϊόντα. Συμφωνώ και για τα υπόλοιπα που λες. Ανέφερα την ανακοίνωση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ενώσεων Καταναλωτών, ας την αξιολογήσουμε, και ανάλογα να πράξουμε.

Αυτό όμως που με εξοργίζει και με έκανε να αποφασίσω αποχή από το κατάστημα, δεν είναι η εισαγωγή των πιθανώς μολυσμένων προϊόντων, που ας πούμε ότι έγινε από λάθος, ή δεν είναι καν μολυσμένα. Είναι η άμεση αντίδραση της κυβέρνησης, που αξίωσε και πέτυχε την παραίτηση του προέδρου του ΕΦΕΤ. Τόσα σκάνδαλα, τόσες εγκληματικές αμέλειες γίνονται από υπευθύνους, ουδέποτε κάποιος παραιτήθηκε, ή του ζητήθηκε παραίτηση, ή απολύθηκε. Μόλις θίχτηκαν τα συμφέροντα μιας Γερμανικής εταιρίας, τότε ξύπνησε η κυβέρνηση και θυμήθηκε ότι υπάρχουν και οι παραιτήσεις (των άλλων). Δεν ξέρω μάλιστα καν αν αντέδρασε η εταιρία, ή ήταν αυθόρμητη αντίδραση της κυβέρνησης, που τόσο υπόδουλα συμπεριφέρεται στους Γερμανούς. Απέχοντας λοιπόν απ'το κατάστημα, θεωρώ ότι δεν τιμωρώ μόνο αυτό, αλλά και την ίδια τη κυβέρνηση. Μπας και καταλάβει επιτέλους ότι ο υπερβάλλων της ζήλος, φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2011 :  10:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...έτσι όπως το θέτεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2011 :  12:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
την προσεγγιση του manoli 2004 τη διαβασε κανεις?Σαμ εσυ τουλαχιστον μηπως ?και τη LUFHANSA δεν τη γουσταρω γιατι ειναι leader στην αγορα, ομως την παραδεχομαι,ακομη και οι Ελληνες εργαζομενοι ειναι αριστοι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2011 :  12:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα εγώ συμφωνώ με τη προσέγγιση του Μανώλη... Αυτά περίπου πιστεύω και εγώ...

Απλά καταλαβαίνω και την ένσταση του Κώστα (πως το βλέπει εκείνος δηλαδή) ...Όχι ότι εγώ θα το δω έτσι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2011 :  09:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ όλα όσα έγιναν: http://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=12310&pos=4&cat_id=48

Ο επόμενος πρόεδρος του ΕΦΕΤ και οι Γερμανικές εταιρίες, το πήραν λοιπόν το μήνυμά τους. Οι εταιρίες θα μπορούν να φέρνουν ό,τι σαβούρα τους περισσεύει, και κανείς δεν θα τους ελέγχει. Ο δε πρόεδρος του ΕΦΕΤ αν θέλει να διατηρεί τη θέση του, δεν έχει παρά να κάνει το κορόιδο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2011 :  15:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η σαβούρα για την σαβούρα...................
Είμαστε τόσο χαμηλά που δύσκολα θα μπορούσαμε να αρνηθούμε κάτι.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2011 :  15:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμείς σε λίγο δεν θα έχουμε να φάμε, οπότε δεν μας νοιάζει αν θα είναι σαβούρα!!!!!!!!

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 33 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000