Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin Forerunner 310 XT
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 17

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2014 :  16:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by avapimou

γεια να ρωτησω κι εγω πως μετραει σε εσωτερικο χωρο???> εβαλα παλμογραφο αλλα δεν ειδα τιποτα.... εκανα ππδηλατο στατικο αλλα το μονο που γραφει ειναι ο χρονος!


Για εσωτερικό χώρο θέλει το footpod για να κάνει εκτίμηση απόστασης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avapimou
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2014 :  13:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι εμαθα.... αλλα επειδη εχω διαστρεμμα και δεν κανω διαδρομο παρα μονο ποδηλατο παλι ακυρο ειναι δε κανει δυστυχως ουτε αυτο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2014 :  15:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι άποψη έχουν όσοι το χρησιμοποιούν στο κολύμπι για την αξιοπιστία και την ακρίβεια των μετρήσεων στη θάλασσα?
Τι αποκλίσεις έχει?
Ειδικά αν το φοράτε στον καρπό και όχι στο σκουφάκι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2014 :  20:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο κολύμπι σε θάλασσα, οι αποκλίσεις είναι ελάχιστες, ακόμα και στο χέρι. Αν πάρουμε ως δεδομένο οτι το 910 έχει μηδενικές αποκλίσεις, αυτές του 310 να φτάσουν στο 2-3% βαριά!
Στο κολυμβητήριο όμως το 310 παθαίνει κοκομπλόκο!!
Τον περασμένο μήνα μου έγραψε οτι έκανα 4 χιλιόμετρα σε 45'!!
Ααα και για να σας συστηθώ.. με λένε Φέλπς, Μάικλ Φέλπς!

Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2014 :  22:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με διάθεση τριαθλητικού πειραματισμού, σκεφτόμουνα το 310, αλλά επειδή κολύμπι θα κάνω καμπόσο -ενώ το ποδήλατο το βαριέμαι και επειδή είμαι και νουμεράκιας με βλέπω προς το 910.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2014 :  22:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Με διάθεση τριαθλητικού πειραματισμού, σκεφτόμουνα το 310, αλλά επειδή κολύμπι θα κάνω καμπόσο -ενώ το ποδήλατο το βαριέμαι και επειδή είμαι και νουμεράκιας με βλέπω προς το 910.



ΥΓ Τελικά Δημήτρη τι είχες κάνει και για που είπαμε ότι ετοιμάζεσαι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2014 :  10:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Τι άποψη έχουν όσοι το χρησιμοποιούν στο κολύμπι για την αξιοπιστία και την ακρίβεια των μετρήσεων στη θάλασσα?
Τι αποκλίσεις έχει?
Ειδικά αν το φοράτε στον καρπό και όχι στο σκουφάκι.



Edo den ta pige ligo xalia:
http://www.dcrainmaker.com/2009/09/garmin-forerunner-310xt-in-depth-review.html
(Garmin 310XT Track on wrist – Lap 2:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2014 :  11:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Orcatattoo

Στο κολύμπι σε θάλασσα, οι αποκλίσεις είναι ελάχιστες, ακόμα και στο χέρι. Αν πάρουμε ως δεδομένο οτι το 910 έχει μηδενικές αποκλίσεις, αυτές του 310 να φτάσουν στο 2-3% βαριά!
Στο κολυμβητήριο όμως το 310 παθαίνει κοκομπλόκο!!
Τον περασμένο μήνα μου έγραψε οτι έκανα 4 χιλιόμετρα σε 45'!!
Ααα και για να σας συστηθώ.. με λένε Φέλπς, Μάικλ Φέλπς!

Good things come to those who wait..


Σύμφωνα με μετρήσεις το 310xt δεν καταγράφει σωστά την απόσταση σε ανοιχτή θάλασσα και το σφάλμα ανεβαίνει κατά πολύ παραπάνω.Είναι λογικό γιατι δεν έχει μέσα του και οτν αισθητήρα ώστε να αντισταθμίζει την απωλεια μόλις μπαίνει μέσα στη θάλασσα.
Orcatattoe απλά σ εσένα έτυχε ,αν ξαναδοκιμάσεις και άλλες φορές η κάποιος άλλος με λίγο διαφορετικό στυλ θα έχει μεγάλη διαφορά.Αν είχε και σωστή κολύμβηση θα ήταν το πλέον ιδανικό στα 179€ :-)

Edited by - Initiative on 20/06/2014 11:28:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2014 :  12:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Initiative

quote:
Originally posted by Orcatattoo

Στο κολύμπι σε θάλασσα, οι αποκλίσεις είναι ελάχιστες, ακόμα και στο χέρι. Αν πάρουμε ως δεδομένο οτι το 910 έχει μηδενικές αποκλίσεις, αυτές του 310 να φτάσουν στο 2-3% βαριά!
Στο κολυμβητήριο όμως το 310 παθαίνει κοκομπλόκο!!
Τον περασμένο μήνα μου έγραψε οτι έκανα 4 χιλιόμετρα σε 45'!!
Ααα και για να σας συστηθώ.. με λένε Φέλπς, Μάικλ Φέλπς!

Good things come to those who wait..


Σύμφωνα με μετρήσεις το 310xt δεν καταγράφει σωστά την απόσταση σε ανοιχτή θάλασσα και το σφάλμα ανεβαίνει κατά πολύ παραπάνω.Είναι λογικό γιατι δεν έχει μέσα του και οτν αισθητήρα ώστε να αντισταθμίζει την απωλεια μόλις μπαίνει μέσα στη θάλασσα.
Orcatattoe απλά σ εσένα έτυχε ,αν ξαναδοκιμάσεις και άλλες φορές η κάποιος άλλος με λίγο διαφορετικό στυλ θα έχει μεγάλη διαφορά.Αν είχε και σωστή κολύμβηση θα ήταν το πλέον ιδανικό στα 179€ :-)



αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2014 :  15:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by Aroulio

Με διάθεση τριαθλητικού πειραματισμού, σκεφτόμουνα το 310, αλλά επειδή κολύμπι θα κάνω καμπόσο -ενώ το ποδήλατο το βαριέμαι και επειδή είμαι και νουμεράκιας με βλέπω προς το 910.



ΥΓ Τελικά Δημήτρη τι είχες κάνει και για που είπαμε ότι ετοιμάζεσαι?



Εντάξει, αν πειραματίζεσαι για τρίαθλο, μην το σκεφτείς, πάρε το 910 μια και καλή! Στο κολύμπι είναι τρομερό, στα υπόλοιπα δεν έχει πολλές διαφορές με το 310.
΄
Οτι δεν είναι ακριβείας πάντως το 310 στο κολύμπι, δεν περιμέναμε το άρθρο, σύμφωνοι! Αλλά δεν είναι και τόσο χάλια όπως τα λέει!
Στις Σπέτσες τον Απρίλιο εμένα μου έγραψε 1000μ και το 910 του κολλητού (που έκανε 2 γύρους) έγραψε 1900 (όλοι τόσο το μέτρησαν πάνω κάτω). Μου έγραψε λοιπόν 50μ παραπάνω στο χιλιόμετρο, που αν υπολογίσεις και λίγο εκτός πορείας που βγήκα, είναι στα πολύ λογικά πλαίσια.
Άρη, εκτός από το Spetsathlon μόνο με τρέξιμο έχω ασχοληθεί (και χωρίς μεγάλη επιτυχία ). Μετά τις Σπέτσες όμως είπα οτι θέλω να ασχοληθώ με το τρίαθλο, είναι ΕΘΙΣΤΙΚΟ!
Σε ένα μήνα θα αρχίσω προπονήσεις για τον Κλασ.. εε, τον Αυθεντικό, με όλη μου την ένταση εξαρχής ώστε να βγει καλός, και μετά θα αφοσιωθώ πλήρως!


Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2014 :  01:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Orcatattoo

quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by Aroulio

Με διάθεση τριαθλητικού πειραματισμού, σκεφτόμουνα το 310, αλλά επειδή κολύμπι θα κάνω καμπόσο -ενώ το ποδήλατο το βαριέμαι και επειδή είμαι και νουμεράκιας με βλέπω προς το 910.



ΥΓ Τελικά Δημήτρη τι είχες κάνει και για που είπαμε ότι ετοιμάζεσαι?



Εντάξει, αν πειραματίζεσαι για τρίαθλο, μην το σκεφτείς, πάρε το 910 μια και καλή! Στο κολύμπι είναι τρομερό, στα υπόλοιπα δεν έχει πολλές διαφορές με το 310.
΄
Οτι δεν είναι ακριβείας πάντως το 310 στο κολύμπι, δεν περιμέναμε το άρθρο, σύμφωνοι! Αλλά δεν είναι και τόσο χάλια όπως τα λέει!
Στις Σπέτσες τον Απρίλιο εμένα μου έγραψε 1000μ και το 910 του κολλητού (που έκανε 2 γύρους) έγραψε 1900 (όλοι τόσο το μέτρησαν πάνω κάτω). Μου έγραψε λοιπόν 50μ παραπάνω στο χιλιόμετρο, που αν υπολογίσεις και λίγο εκτός πορείας που βγήκα, είναι στα πολύ λογικά πλαίσια.
Άρη, εκτός από το Spetsathlon μόνο με τρέξιμο έχω ασχοληθεί (και χωρίς μεγάλη επιτυχία ). Μετά τις Σπέτσες όμως είπα οτι θέλω να ασχοληθώ με το τρίαθλο, είναι ΕΘΙΣΤΙΚΟ!
Σε ένα μήνα θα αρχίσω προπονήσεις για τον Κλασ.. εε, τον Αυθεντικό, με όλη μου την ένταση εξαρχής ώστε να βγει καλός, και μετά θα αφοσιωθώ πλήρως!


Good things come to those who wait..



Καλά να είμαστε και sprint Ιούλιο λίμνη Δόξα και Σεπτέμβριο Καλαμάτα + Κλασσικός + ίσως Βαρκελώνη το Μάρτιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2014 :  18:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by Orcatattoo

quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by Aroulio

Με διάθεση τριαθλητικού πειραματισμού, σκεφτόμουνα το 310, αλλά επειδή κολύμπι θα κάνω καμπόσο -ενώ το ποδήλατο το βαριέμαι και επειδή είμαι και νουμεράκιας με βλέπω προς το 910.



ΥΓ Τελικά Δημήτρη τι είχες κάνει και για που είπαμε ότι ετοιμάζεσαι?



Εντάξει, αν πειραματίζεσαι για τρίαθλο, μην το σκεφτείς, πάρε το 910 μια και καλή! Στο κολύμπι είναι τρομερό, στα υπόλοιπα δεν έχει πολλές διαφορές με το 310.
΄
Οτι δεν είναι ακριβείας πάντως το 310 στο κολύμπι, δεν περιμέναμε το άρθρο, σύμφωνοι! Αλλά δεν είναι και τόσο χάλια όπως τα λέει!
Στις Σπέτσες τον Απρίλιο εμένα μου έγραψε 1000μ και το 910 του κολλητού (που έκανε 2 γύρους) έγραψε 1900 (όλοι τόσο το μέτρησαν πάνω κάτω). Μου έγραψε λοιπόν 50μ παραπάνω στο χιλιόμετρο, που αν υπολογίσεις και λίγο εκτός πορείας που βγήκα, είναι στα πολύ λογικά πλαίσια.
Άρη, εκτός από το Spetsathlon μόνο με τρέξιμο έχω ασχοληθεί (και χωρίς μεγάλη επιτυχία ). Μετά τις Σπέτσες όμως είπα οτι θέλω να ασχοληθώ με το τρίαθλο, είναι ΕΘΙΣΤΙΚΟ!
Σε ένα μήνα θα αρχίσω προπονήσεις για τον Κλασ.. εε, τον Αυθεντικό, με όλη μου την ένταση εξαρχής ώστε να βγει καλός, και μετά θα αφοσιωθώ πλήρως!


Good things come to those who wait..



Καλά να είμαστε και sprint Ιούλιο λίμνη Δόξα και Σεπτέμβριο Καλαμάτα + Κλασσικός + ίσως Βαρκελώνη το Μάρτιο



Είσαι ωραίος!!
Το ΣΚ που είναι η Δόξα, θα support-άρω τον κολλητό (κι ένα φίλο ακόμα) που θα κολυμπήσουν στην Ευβοια τον Σκυλλία (14,5χλμ) ενώ την επόμενη θα πέσω στο 3άρι (για την τιμή των όπλων!)
Η Καλαμάτα πέφτει στο peak της προετοιμασίας του Μαραθωνίου οπότε θα την αφήσω (είπαμε, μετά τον Κλασικό αφοσιωνόμαστε) ενώ για βαρκελώνη το συζήταγα φέτος και θα το ξανασυζητήσω και του χρόνου μιας και είναι ταξίδι που ψήνομαι να κάνω!

Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jonnief1
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2014 :  17:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόβλημα επικοινωνίας με GARMIN 310 XT
Δεν βρήκα κάποια λύση σε αναζήτηση που έκανα γι` αυτό και αναφέρω εδώ το πρόβλημά μου.
Είχα μια άριστη επικοινωνία PC – GARMIN μέσω ANT-usb μέχρι την στιγμή που εγκατέστησα το cadence (original) για το ποδήλατο. Από εκείνη τη στιγμή χάθηκε η επαφή με το ρολόι. Δεν το βρίσκει ούτε το training center ούτε το Garmin connect. Περνάει τα δεδομένα μέχρι το 70% ή και το 99% και μετά βγάζει σφάλμα(σε δύο pc). Έχω βγάλει και ξαναπεράσει τα προγράμματα αλλά τίποτα. Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύ χρήσιμη. Σας ευχαριστώ πολύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thalassa
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2014 :  10:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο που θα μπορουσα να βρω σε χαμηλη τιμη την ζωνη και τον παλμογραφο του 310ΧΤ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  15:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από 1 χρόνο μη χρήσης του 310 ΧΤ, το πήρα σε μια προπόνηση. Αφού βρήκε δορυφόρους, πάτησα το START και ξεκίνησα. To TIME δουλεύει αλλά η ένδειξη DISTANCE παρέμεινε 0. Το έκλεισα και το άνοιξα 10 φορές και πάλι τα ίδια. Επίσης πατώ το RESET αλλά δεν μηδενίζει το TIME. Καμιά πρόταση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 17 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000