Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin Forerunner 310 XT
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 17

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2011 :  13:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.youtube.com/watch?v=tOrGSk3dcDw

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2011 :  13:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο μου έφτιαξες τη μέρα. Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά.
Τελικά είναι εργαλείο-προπονητής

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2011 :  17:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

http://www.youtube.com/watch?v=tOrGSk3dcDw




Thanxxxxxx!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VASSILIOS
Forum-Runner

Greece
130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  11:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα, την τελευταί βδομάδα το 310XT μου δίνει συνεχώς παλμούς 187 - 208 ότι και να κάνω (ακόμα και όταν περπατάω πέφτουν στους 140). Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  13:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σιγουρευτείς ότι είναι σφιγμένη καλά η Ζώνη (στο σωστό ύψος κάτω ακριβώς από το στήθος) και δεν μετακινείται προς τα κάτω κατά την διάρκεια του τρεξίματος.

Πόσο καιρό έχεις την ζώνη; Ρωτάω για την ζωή της μπαταρίας. Μήπως θέλει αλλαγή;
Μου το έκανε και εμένα αυτό στο forerunner 305 αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν πριν ή αφού άλλαξα την μπαταρία. Έδειχνε 235 παλμούς!

Edited by - xipolitakos on 12/09/2011 13:50:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Franki
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  13:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ρωτήσω και γω κάτι παιδιά: Δεν έχω ξανααγοράσει τέτοιο εργαλείο αλλά ήρθε η ώρα (ιατρικοί λόγοι). Βασικά θέλω να μετράω τους παλμούς. Θέλω να πάρω κάτι φθηνό όμως και έχω βρεί αυτό από getitnow http://www.getitnow.gr/prod/gps/gia-tin-proponisi/roloi-heiros-garmin-fr-60-heartrate/prod1110782pp/. Δεν το βρίσκω κάπου αλλού.

Είναι καλό? Γιατί βλέπω και αρκετά πιο ακριβά μοντέλα. Το χρησιμοποιεί κανείς? Sorry που ποστάρω για άλλο μοντέλο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VASSILIOS
Forum-Runner

Greece
130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  14:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Να σιγουρευτείς ότι είναι σφιγμένη καλά η Ζώνη (στο σωστό ύψος κάτω ακριβώς από το στήθος) και δεν μετακινείται προς τα κάτω κατά την διάρκεια του τρεξίματος.

Πόσο καιρό έχεις την ζώνη; Ρωτάω για την ζωή της μπαταρίας. Μήπως θέλει αλλαγή;
Μου το έκανε και εμένα αυτό στο forerunner 305 αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν πριν ή αφού άλλαξα την μπαταρία. Έδειχνε 235 παλμούς!



το έχω πάντα αρκετά σφιχτά , το αγόρασα Δεκεμβριο του 2010
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  14:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
βγάλε το μπλουζάκι όταν τρέχεις και δες αν όλα είναι ΟΚ
δεν είναι η μπαταρία

Manolis Psaradakis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  15:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για εξηγησέ το λίγο... Ενδιαφέρον ακούγεται. έχει να κάνει με την επαφή της μπλούζας ή τις τριβές;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VASSILIOS
Forum-Runner

Greece
130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  16:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by psaras

βγάλε το μπλουζάκι όταν τρέχεις και δες αν όλα είναι ΟΚ
δεν είναι η μπαταρία

Manolis Psaradakis



το έχω βάλει και με αυτές τις μπλούζες στο παρελθον και ήταν οκ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  17:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
από το Garmin forum

We've dubbed it "jersey flapping syndrome" here at Dynastream. The cause is, typically, statically active clothing such as synthetic shirts or cycling jerseys. Usually the problem goes away when your shirt gets damp from sweat or other moisture. However, the problem can be more evident if you wear multiple layers and if the air is more dry. You can make it better in a couple of different ways or use a combination:

- Wet the electrode area of the strap ONLY. This is more significant with the new cloth strap. Don't run the whole thing under the tap. If you use electrode gel, just a thin smear of the stuff on the electrodes will do.
- Don't put your running gear in the clothes dryer. It's not good for the fabric anyway.
- Spray your jersey or shirt with some static guard or rub it with an antistatic sheet for the clothes dryer before you use it.
- Clean your strap (specifically the electrodes) with a damp cloth after use, and then let the strap air dry. Leaving it inside a damp gym bag is bad for a number of reasons - it isn't good for the electrodes and it may cause the strap to stay 'on' because it's detecting a contact between the two electrodes through some damp clothing or towel.


If you're having inconsistent HR results then it may be necessary to experiment with the location of the strap on your chest. It's intended for the strap to sit on the ribcage, just below the pectoral muscles or breasts. The lettering on the module should be right-side up so that it reads properly to someone facing you.
This placement works for most users, but if you go for a reasonable length run or bike and the heart rate data never looks right (i.e. it's jumpy when you're going at a steady effort level, or it's way off compared to your carotid artery pulse rate) then you may have to experiment. Try shifting the strap to the left of center or up and down a little. As Damon suggested, some people have found the strap to work better on the back or even upside down. However, the strap-on-the-back approach may not work well in a bike setup where you have the watch or Edge on the handlebars.

Manolis Psaradakis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panosdeo
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  21:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θέλω να αγοράσω το 210..
ξέρει κανείς αν χρειάζομαι και footpood..??
όλες μου οι προπονήσεις είναι σε εξωτερικό χώρο(βουνό,άσφαλτο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

myronas
Forum-Runner

Greece
102 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  22:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Franki

Να ρωτήσω και γω κάτι παιδιά: Δεν έχω ξανααγοράσει τέτοιο εργαλείο αλλά ήρθε η ώρα (ιατρικοί λόγοι). Βασικά θέλω να μετράω τους παλμούς. Θέλω να πάρω κάτι φθηνό όμως και έχω βρεί αυτό από getitnow http://www.getitnow.gr/prod/gps/gia-tin-proponisi/roloi-heiros-garmin-fr-60-heartrate/prod1110782pp/. Δεν το βρίσκω κάπου αλλού.

Είναι καλό? Γιατί βλέπω και αρκετά πιο ακριβά μοντέλα. Το χρησιμοποιεί κανείς? Sorry που ποστάρω για άλλο μοντέλο



Καλά, θέλεις κάτι φθηνό και κοιτάς garmin των 100 ευρώ;Μπορείς να βρεις no-name ή έστω κανένα sigma των 30-40 ευρώ maximum, αν το θέλεις μόνο για να κοιτάς τους παλμούς σου.

Edited by - myronas on 12/09/2011 22:32:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  22:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VASSILIOS

quote:
Originally posted by xipolitakos

Να σιγουρευτείς ότι είναι σφιγμένη καλά η Ζώνη (στο σωστό ύψος κάτω ακριβώς από το στήθος) και δεν μετακινείται προς τα κάτω κατά την διάρκεια του τρεξίματος.

Πόσο καιρό έχεις την ζώνη; Ρωτάω για την ζωή της μπαταρίας. Μήπως θέλει αλλαγή;
Μου το έκανε και εμένα αυτό στο forerunner 305 αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν πριν ή αφού άλλαξα την μπαταρία. Έδειχνε 235 παλμούς!



το έχω πάντα αρκετά σφιχτά , το αγόρασα Δεκεμβριο του 2010




Αν βγάλεις την μπλούζα και δεν φταίει το συνθετικό ύφασμα, τσεκάρε με ένα πολύμετρο αν η μπαταρία είναι καλή. Αν δεν κάνω λάθος είναι 3V. Σχετικά με τo καθάρισμα και η περιποίηση της ζώνης ΟΚ συμφωνώ. Όπως επίσης το να μένει στεγνή για να μην καταναλώνεται η μπαταρία.
Δοκίμασε και κάτι πιο απλό. Να ξαναδηλώσεις τη ζώνη στο ρολόι.


Edited by - xipolitakos on 12/09/2011 22:53:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  23:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ζώνη όπως γράφουν πρέπει να είναι και υγρή. Στην περιοχή με τα ηλεκτρόδια. Άλλοι βάζουν και gel εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 17 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000