Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Aγορα διαδρομου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Billys
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/01/2011 :  22:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας
Σκεφτομαι να αγορασω τον Marathon TX3 της KETTLER Λογω προσφορας.
Εαν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια θα ηθελα να μαθω 1ον για το μηχανημα και 2ον εαν βοηθαει στην προπονηση.
συμ. Δεν εχω εμπειρια κανενος διαδρομου.

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2011 :  00:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχουμε στο σπίτι το ίδιο διάδρομο, αλλά tx5 που σημαίνει πιο δυνατό μοτέρ (3 hp) και υψηλότερη τελική ταχύτητα (20 km/h). Τον πήραμε 3 μήνες πριν και έχει χαλάσει μόνο δύο φορές...:) Την τελευταία φορά που ήρθαν οι μηχανικοί, άλλαξαν το μοτέρ και την ηλ. πλακέτα, αφού πήραν το οκ από την αντιπροσωπεία.

Γενικά, πιστεύω ότι πέσαμε στην περίπτωση. Έτσι, ανάλογα με τη χρήση που θα του κάνεις, αυτό και θα αποδώσει. Εμείς είμαστε δύο και το χρησιμοποιούμε πολύ. Δε νομίζω ότι οι διάδρομοι αυτής της κατηγορίας έχουν κάποιο πρόβλημα. Το γεγονός ότι είναι γερμανική η εταιρία σου δίνει μία σιγουριά. Άλλωστε, είναι το καλύτερο της κατηγορίας του για ερασιτεχνικό...

Έχει βέβαια κάποια πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα. Εάν έχεις δύσκολο ωράριο, κάνει κρύο-ζέστη έξω ή έχει νυχτώσει και δε θέλεις να σε χτυπήσει κανένα αυτόκίνητο, είναι ελαστικό και βοηθητικό. Από την άλλη, προσωπικά δεν είδα βελτίωση. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το σώμα. Κάποιοι προσαρμόζονται εύκολα στο διάδρομο, κάποιοι όχι...Πάντως, πιστεύω ότι πρέπει να εναλλάσσουμε το έδαφος για καλύτερη βελτίωση (γήπεδο-ανηφόρες-ίσιωμα-trail). Με το διάδρομο βαλτώνεις.

Αν τελικά τον πάρεις, να φροντίζεις να βάζεις κλίση 1% για προσομοίωση του πραγματικού εδάφους.

___________________
Citius Altius Fortius!

Edited by - Queen on 23/01/2011 00:22:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias81
Forum-Runner

Greece


165 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2011 :  00:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ektos apo proponisi o diadromos einai teleios gia kremastra. Den mporeis na fantasteis posa polla rouxa mporeis na kremaseis epanw toy. Pera tis plakas enas diadromos voithaei polu kurivs gia sumplirwmatiki proponisi...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2011 :  10:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω τον Marathon TX5 της KETTLER εδώ και 2 μήνες και πραγματικά είναι πολύ καλός διάδρομος ,ποιότητα φοβερή .
Εκτός από έμενα περισσότερο τον χρησιμοποιούν η γυναίκα μου & η δυο κόρες μου ,ανεβαίνει η μια μετά την άλλη χωρίς πρόβλημα .
Τώρα διαβάζω με έκπληξη παραπάνω ότι παρουσίασε πρόβλημα σε 3 μήνες , τι να πω συμβαίνουν και αυτά .
Στα Χανιά πάντως ένα γυμναστήριο έχει 2 που δουλεύουν πολλές ώρες εδώ και ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Για εμένα ο διάδρομος δεν έχει να κάνει με τον κακό καιρό .Θα κάνω σε αυτόν τα κομμάτια που θέλω και ξέρω ότι θα βγουν καλύτερα έστω και εάν έχει ιδανικό καιρό έξω και θα βγω έξω για προπόνηση έστω και με κακό καιρό εάν δεν πρέπει να βγει η προπόνηση σε διάδρομο .Την ίδια τακτική ακολουθώ χρόνια τώρα και με την ποδηλασία και το στατικό ποδήλατο .
Στον φίλο παραπάνω που ρωτά λέω ότι και ο Marathon TX3 της KETTLER είναι πολύ καλός και εφόσον υπάρχει προσφορά προχώρα στην αγορά δεν θα το μετανιώσεις
Τώρα για να γίνει κρεμάστρα τι να πω παίζει και αυτό σε κάποιες περιπτώσεις


Your mind wills.Your body follows!

Edited by - psaras on 23/01/2011 11:00:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jkassot
Advanced Forum-Runner

Greece


226 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2011 :  20:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο διάδρομος μπορεί να αποδειχτεί πολύ χρήσιμο εργαλείο για να βελτιώσεις τις επιδόσεις σου στο τρέξιμο αντοχής (5Κ - μαραθώνιο) αν τον χρησιμοποιήσεις σωστά. Η προπόνηση στο τρέξιμο έχει δύο σκέλη:
α) Το καρδιοαναπνευστικό
β) Το μυοσκελετικό

Σίγουρα η προπόνηση σε διάδρομο και στον δρόμο είναι όμοια όσον αφορά το πρώτο.Δηλ. εάν τρέξεις στους 160 παλμούς/λεπτό (που μπορεί να είναι για παράδειγμα το 85% του δικού σου μέγιστου) είτε στον διάδρομο είτε στο δρόμο (στάδιο, γειτονιά ή οπουδήποτε) θα έχεις την ίδια ωφέλεια.
Όσον αφορά το δεύτερο υπάρχουν κάποιες διαφορές διότι η φόρτιση του μυοσκελετικού στο διάδρομο είναι διαφορετική από ότι έξω, καθώς ο διάδρομος φεύγει κάτω από τα πόδια σου και χρειάζεται να σπρώξεις με λιγότερη δύναμη για να κινηθείς με την ίδια ταχύτητα. Μία προσσέγιση που προτείνουν (και εγώ την ακολουθώ) είναι να βάζεις πάντα κλιση 1-1.5 % ώστε να αναγκάζεσαι να σπρώξεις πιο δυνατά.
Επίσης, καλό θα είναι σε αρκετές προπονήσεις να χρησιμοποιείται μεγαλύτερη κλίση (μέχρι 6-7%) για μυϊκή ενδυνάμωση.
Τέλος η προσωπική μου γνώμη είναι πως ένα μεγάλο ποσοστό της προπόνησης θα πρέπει να γίνεται έξω στο δρόμο (τουλ. 30% των χιλιομέτρων), εκτός εάν δε σε ενδιαφέρει να βελτιώσεις τις δρομικές σου επιδόσεις αλλά απλά η καλή φυσική κατάσταση και ο έλεγχος του βάρους σου, οπότε κάλιστα μπορείς να κάνεις όλα τα χιλιόμετρα μόνο στο διάδρομο.

Όσον αφορά την επιλογή του μοντέλου φρόντισε να φτάνει τουλ. 2Km/h περισσότερο από ότι θα τον χρησιμοποιείς. Δηλ. πιστεύω ότι ο ΤΧ3 είναι καλός εάν θα τον φτάνεις μέχρι τα 16 Km/h. Εάν τον χρησιμοιείς για παρατεταμένα διαστήματα στο μέγιστο (18 Km/h) το μοτερ υπερθερμαίνεται και πιθανόν να μειωθεί η διάρκεια ζωής του. Πάντως σε κάθε περίπτωση η αντιπροσωπεία της Kettler παρέχει καλή και αξιόπιστη υποστήριξη.

Edited by - jkassot on 23/01/2011 20:15:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alefantos
Forum-Runner

Greece


104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  10:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, σκέφτομαι να αγοράσω ένα διάδρομο για να κάνω και κάποιες προπονήσεις στο σπίτι. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιον συγκεκριμένο; Ευχαριστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  10:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρίξε μια ματιά στους bremshey. Έχουν πολύ καλή σχέση τιμής-απόδοσης. Έχω έναν 3χρόνια. Έχει χρησιμοποιηθεί 2χρόνια συστηματικά και δεν έχει παρουσιάσει τίποτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  11:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα με έχει βολέψει ο X-FIT 19 από τα x-treme stores (http://www.xtr.gr/diadromoi_gimnastikis/8) λόγω και του μικρού όγκου που καταλαμβάνει διπλωμένος.



Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alefantos
Forum-Runner

Greece


104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  11:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
MEDEON σε βολεύει ο ιμάντας που είναι 40εκ.? Γιατί όλοι μου λένε από 48εκ. και πανω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  11:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα έλεγα ότι πέραν αξιοπιστίας του μοντέλου κλπ, αυτό που πρέπει να προσεχθεί από χρηστικής άποψης είναι το πλάτος αλλά και το μήκος του διαδρόμου (όσο περισσότερο
τόσο καλύτερα) αλλά και τα "χέρια" του διαδρόμου ώστε να βολεύεται η κίνηση των χεριών μας. Επίσης αν και είναι θέμα προσωπικό του καθένα, δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να κάνεις σε διάδρομο πάνω από 12km ταχύτητα χωρίς ρίσκο. Καλή αγορά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  12:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Alefantos

MEDEON σε βολεύει ο ιμάντας που είναι 40εκ.? Γιατί όλοι μου λένε από 48εκ. και πανω.



Είμαι 1,91μ και δεν μπορώ να πω ότι με έχει προβληματίσει το πλάτος του, ίσως να οφείλεται στο στυλ τρεξίματος. Αυτό που έχω να προτείνω είναι να πας σε ένα κατάστημα και να δοκιμάσεις τον διάδρομο που σε ενδιαφέρει.


Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alefantos
Forum-Runner

Greece


104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  13:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν περισσότεροι κραδασμοί στο διάδρομο σε σχέση με την άσφαλτο? Τι παπούτσια να διαλέξω για προπονήσεις σε διάδρομο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  14:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θεωρώ ότι στο διάδρομο έχουμε μεγαλύτερη απορρόφηση κραδασμών σε σχέση με την άσφαλτο.


Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

malachaskos
Newbie Forum Runner

Greece


22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2018 :  15:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit malachaskos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας
Ψάχνω ένα διάδρομο που θα χρησιμοποιηθεί για χρήση σε εργομετρικα. Έχω βρει δουλειά μοντέλα ένα toorx και ένα xfit από τα xtrem ξέρουμε καθόλου από service και αξιοπιστία?

https://www.xtr.gr/el/trx-65s-toorx.html

https://www.xtr.gr/el/3-5-hp-x-fit-116.html



http://malachas.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2018 :  11:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ίσως το καλυτερο θα ήταν να βρεις κοντά σου γυμναστήριο με διευρυμένο ωραριο λειτουργίας που να έχει αξιοπρεπείς και πολλούς διαδρόμους (όχι αλυσίδα, ίσως ένα καλό συνοικιακό - δίνεις κάτι παραπάνω αλλά έχεις το διάδρομο + ομαδικά, όργανα, ότι άλλο θες).
Έτσι έχεις τα οφέλη και γλιτώνεις τόσο το κόστος αγοράς όσο και τα services λοιπές μανούρες με ενδεχόμενες βλάβες κλπ...

Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, τότε ψάχνεις για διάδρομο.
Εμένα μου έχει σωσει την καθημερινότητα... σχεδόν κάθε εβδομάδα θα κάνω μια προπόνηση στο διάδρομο, κάποιες και δύο ή 3... είτε λόγω χρόνου, είτε γιατί έξω βρέχει, είτε γιατί κάνει ζέστη το καλοκαίρι στις 4 το απόγευμα και δεν έχω άλλη ώρα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2018 :  11:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βλέπω για τι τον θέλεις, οπότε δεν έχει νόημα η απάντηση μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000