Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2011 :  19:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τις φουσκάλες...παλιά και εγώ τις τρύπαγα ώστε να βγεί το υγρό και μετά αφού τις ξέβγαζα με οινόπνευμα,τις άφηνα να γιάνουν!Είχα παρατηρήσει όμως πως η μικρή τρυπίτσα εύκολα μεγαλώνει όταν τρέχεις ανυπόδητος και η κενή πλέον φουσκάλα,εύκολα γέμιζε βρωμιά,χώμα κλπ
Σίγουρα εξαρτάται και απο το σημείο όμως που έχει εμφανιστεί η φουσκάλα,καθώς σε ορισμένα σημεία η πίεση του υγρού κάνει απαγορευτική τη συνέχιση των προπονήσεων!Οπότε θα συμφωνήσω με τον xipolitako,η εμπειρία βοηθάει και πράττουμε ανάλογα την περίπτωση!

trexantiris...respect για τα 27+χλμ!Τόσο για τον όγκο της προπόνησης όντας ανυπόδητος όσο και για το έδαφος στο οποίο έγιναν!I guess we have a winner!!!

Με έχετε βάλει σε σκέψεις με τη χαλικοθεραπεία!Αλήθεια γαρμπίλι έχετε βάλει στη λεκάνη;Τί διαστάσεων λεκάνη;Μιλάμε για επιτόπιο τροχάδην έτσι;Σίγουρα θα με βοηθάει τις μέρες που δεν τρέχω!

...και μια πονηριά για το δρόμο στον Υμηττό...στο κομμάτι των 2 χλμ όπως κοιτάμε το βουνό στα δεξιά μας...υπάρχει μια λεπτή λωρίδα ασφάλτου,κάλυψη σε πρόσφατα έργα που είχαν γίνει εκεί,η οποία είναι τόσο καινούργια,επίπεδη και μαλακή που είναι σαν να περπατάς σε βελούδο σε σύγκριση με το υπόλοιπο οδόστρωμα στο σημείο!



Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2011 :  21:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PrimitiveRunner

...και μια πονηριά για το δρόμο στον Υμηττό...στο κομμάτι των 2 χλμ όπως κοιτάμε το βουνό στα δεξιά μας...υπάρχει μια λεπτή λωρίδα ασφάλτου,κάλυψη σε πρόσφατα έργα που είχαν γίνει εκεί,η οποία είναι τόσο καινούργια,επίπεδη και μαλακή που είναι σαν να περπατάς σε βελούδο σε σύγκριση με το υπόλοιπο οδόστρωμα στο σημείο!



Free Your Mind...Free Your Feet!!!



Από εκεί έκλεψα για 200 μέτρα στο κατέβασμα!

Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2011 :  22:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PrimitiveRunner

Με έχετε βάλει σε σκέψεις με τη χαλικοθεραπεία!Αλήθεια γαρμπίλι έχετε βάλει στη λεκάνη;Τί διαστάσεων λεκάνη;Μιλάμε για επιτόπιο τροχάδην έτσι;Σίγουρα θα με βοηθάει τις μέρες που δεν τρέχω!

Free Your Mind...Free Your Feet!!!



Barefoot Training: Gravel Bucket Marching
http://www.youtube.com/watch?v=_24-oCx1lek&feature=youtu.be

Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 15/09/2011 22:17:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2011 :  22:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και μιας και μιλάμε για φουσκαλες και τραυματισμούς:
http://www.youtube.com/watch?v=MgEKQKwvwhc&feature=mfu_in_order&list=UL


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2011 :  11:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PrimitiveRunner

Με έχετε βάλει σε σκέψεις με τη χαλικοθεραπεία!Αλήθεια γαρμπίλι έχετε βάλει στη λεκάνη;Τί διαστάσεων λεκάνη;Μιλάμε για επιτόπιο τροχάδην έτσι;Σίγουρα θα με βοηθάει τις μέρες που δεν τρέχω!



Free Your Mind...Free Your Feet!!!


Γωνιώδες «ψιλό» γαρμπίλι, ½ - 2/3 της ίντσας. Υπάρχει και πιο χοντρό (για πιο «άγριες» καταστάσεις, αλλά το τελευταίο έχει το μειονέκτημα ότι δε γυμνάζει τόσο ομοιόμορφα το πέλμα (λιγότερες γωνίες έρχονται ανά πάσα στιγμή σε επαφή με το δέρμα)...οπότε θα ήθελες περισότερη ώρα...και πιο γερά νεύρα για τον πόνο.

Η λεκάνη μου είναι από τα ΙΚΕΑ, τετραγωνισμένη, από σκληρό ημιδιαφανές πλαστικό, διαστάσεων (στη βάση): 48 Χ 68 εκατοστών, και ύψους 17εκ. Το γαρμπίλι το πήρα από τα Leroy δίπλα...έχει μεγάλη ποικιλία. Εκεί θα βρείς και «βοτσαλάκι» ενυδρείου. Οπότε μπορείς να φτιάξεις δύο λεκάνες: μια «soft» με βοτσαλάκι, και μια δεύτερη με το γαρμπίλι. Και μετά θα είσαι έτοιμος για αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=3nwbzpyterI (μετά το 1ο λεπτό αρχίζουν τα «δύσκολα»…

ή για αυτό...
http://www.youtube.com/watch?v=UVsAgPAAqfM (το πρώτο έδαφος είναι…τι να σου πω!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2011 :  13:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
The beauty of the Barefoot trail running.
Confession of a Barefoot trail runner

http://www.youtube.com/watch?v=n21gAbXpXGA


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2011 :  15:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη
έδειξα το 1ο βιντεάκι στα kayano και ............................................................... κρυφτήκαν!!!!!!!!!

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2011 :  15:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μανώλη
έδειξα το 1ο βιντεάκι στα kayano και ............................................................... κρυφτήκαν!!!!!!!!!

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"


...έτσι, έτσι για τιμωρία...άστα να παραμένουν κρυμένα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roxani
Advanced Forum-Runner

Greece


396 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2011 :  21:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή επιτυχία στα Ιωάννινα Κόουτς!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2011 :  22:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Προστάτη των αδέσποτων του γηπέδου και όλης της αττικής!
Πιστεύω ότι θα τα καταφέρει!

Άντε σε βλέπω να τα αυξάνεις και εσύ τα forefoot χιλιόμετρα και να πετάς και τις κάλτσες. Ο κόουτς κάνει καλή δουλειά!



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2011 :  23:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν...σήμερα αποφάσισα να εμπλουτίσω το έδαφος στο οποίο τρέχω και μιας και είχαμε κουβέντα για λεκάνες και χαλίκια (ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες),αποφάσισα να μην αρκεστώ σε υποκατάστατα και να αναζητήσω το real thing!Το βίντεο του MoveNat ήταν καθοριστικό..ευχαριστώ trexantiris,είχα να το δώ μέρες αλλά και το άλλο με τον τρελό στο δάσος,που σακάτεψε τις πατούσες του...ευχαριστώ xipolitakos,έδωσε μια έξτρα ώθηση στο εγχείρημα!

Λίγο ψάξιμο λοιπόν στο GooogleEarth και χωρίς δεύτερη σκέψη έφυγα για Υμηττό!Η διαδρομή που βλέπεται στη φωτογραφία που σας επισυνάπτω είναι 3,5χλμ.Χώμα με πέτρες (τί καλύτερο!!!).

Ξεκίνησα απο Γλυκά Νερά(δεξιά της φωτογραφίας),έκανα αυτή τη διαδρομή και έφτασα στο αριστερό άκρο της ασφάλτου της κλασικής πλέον διαδρομής πάνω απο τον Χολαργό(αριστερά της φωτογραφίας).Εκεί συνέχισα για άλλα 2χλμ και έφτασα στη διασταύρωση για το νεκροταφείο,όπου και γύρισα πίσω!Σύνολο 11χλμ!

Πράγματα που μου έκαναν εντύπωση...το πως ένιωσα ξαφνικά να σκληραίνουν οι μύες των ποδιών μου μόλις πάτησα άσφαλτο και το πώς ένιωσαν τα πόδια μου όταν ξαναπάτησαν άσφαλτο...(απο αυτό το σημείο και μετά παίχτηκε και το "Η σιωπή των αμνών"...χαχαχαχα...βέλαξα αλλά σιωπηρά!).Πραγματικά την κατα ευχαριστήθηκα όμως τη διαδρομή και πλέον μπαίνει επίσημα στις διαδρομές προπόνησης μου!

Εννοείται μετά...κρυοθεραπεία...μασάζ...αύριο θα είναι κουκλιά!

Υ.Γ.:Πώς αναρτούμε φωτό γ@μώτο μου;;;



Ευχαριστώ NIKOS T. αν και τελικά δεν γίνεται με δεξί κλίκ και αντιγραφή τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να το κάνω έτσι απο το Flickr αλλά με ένα μέρος του BBCode της κάθε φωτογραφίας που σου δίνει η συγκεκριμένη ιστοσελίδα!Όπως και να έχει τέλος καλό όλα καλά!

Free Your Mind...Free Your Feet!!!

Edited by - PrimitiveRunner on 17/09/2011 01:29:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2011 :  23:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PrimitiveRunner

Λοιπόν...σήμερα αποφάσισα να εμπλουτίσω το έδαφος στο οποίο τρέχω και μιας και είχαμε κουβέντα για λεκάνες και χαλίκια (ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες),αποφάσισα να μην αρκεστώ σε υποκατάστατα και να αναζητήσω το real thing!Το βίντεο του MoveNat ήταν καθοριστικό..ευχαριστώ trexantiris,είχα να το δώ μέρες αλλά και το άλλο με τον τρελό στο δάσος,που σακάτεψε τις πατούσες του...ευχαριστώ xipolitakos,έδωσε μια έξτρα ώθηση στο εγχείρημα!

Λίγο ψάξιμο λοιπόν στο GooogleEarth και χωρίς δεύτερη σκέψη έφυγα για Υμηττό!Η διαδρομή που βλέπεται στη φωτογραφία που σας επισυνάπτω είναι 3,5χλμ.Χώμα με πέτρες (τί καλύτερο!!!).

Ξεκίνησα απο Γλυκά Νερά,έκανα αυτή τη διαδρομή και έφτασα στο αριστερό άκρο της ασφάλτου της κλασικής πλέον διαδρομής πάνω απο τον Χολαργό.Εκεί συνέχισα για άλλα 2χλμ και έφτασα στη διασταύρωση για το νεκροταφείο,όπου και γύρισα πίσω!Σύνολο 11χλμ!

Πράγματα που μου έκαναν εντύπωση...το πως ένιωσα ξαφνικά να σκληραίνουν οι μύες των ποδιών μου μόλις πάτησα άσφαλτο και το πώς ένιωσαν τα πόδια μου όταν ξαναπάτησαν άσφαλτο...(απο αυτό το σημείο και μετά παίχτηκε και το "Η σιωπή των αμνών"...χαχαχαχα...βέλαξα αλλά σιωπηρά!).Πραγματικά την κατα ευχαριστήθηκα όμως τη διαδρομή και πλέον μπαίνει επίσημα στις διαδρομές προπόνησης μου!

Εννοείται μετά...κρυοθεραπεία...μασάζ...αύριο θα είναι κουκλιά!

Υ.Γ.:Πώς αναρτούμε φωτό γ@μώτο μου;;;

Free Your Mind...Free Your Feet!!!


Πας στο Απάντηση στο θέμα.Πατάς το κουμπάκι Insert image. Θα βγάλει αυτό: img][/img
Τώρα οι φωτό που θέλεις να βάλεις πρέπει να υπάρχουν στο διαδίκτυο
flikr, picasa κλπ. Δεξί κλικ επάνω στη εικόνα που θέλεις να αναρτήσεις και επιλέγεις Αντιγραφή τοποθεσίας εικόνας. Αυτό το κάνεις paste ανάμεσα στα img]/img]



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2011 :  13:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Roxani: Ευχαριστώ για τις ευχές Roxani! Με κάνεις όμως και ντρέπομαι με το "κόουτς"

@xipolitakos: Από Τρίτη στο γήπεδο...μάλλον με τα Vibram ανά χείρας, για λόγους αυτονόητους (αποκατάσταση πέλματος/δέρματος). Μετά όμως...ποιος μας πιάνει!

@Primitive Runner: I guess we have a new winner here! Μετά από τέτοια διαδρομή, η άσφαλτος (τις επόμενες μέρες) φαντάζει "ως απαλό χαλί για να το πατήσεις"!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2011 :  14:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δέν ξέρω αν θα φαντάζει απαλό χαλί η άσφαλτος το επόμενο διάστημα...αυτό που ξέρω όμως είναι πως αυτή η διαδρομή θα γίνει must!

Καλή επιτυχία και από εμένα κόουτς!

Αλήθεια ανυπόδητος θα τρέξεις τελικά;Θέλουμε φωτογραφίες,εντυπώσεις και σχόλια άλλων!Θα έχει πολύ γέλιο!

Free Your Mind...Free Your Feet!!!

Edited by - PrimitiveRunner on 17/09/2011 14:14:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2011 :  16:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παίδες το χειμώνα πως κάνετε το ξυπόλητο;
Μήπως κάνετε με χαμηλά και όταν καλυτερεύει ο καιρός με ξυπόλητο;
Ενδιαφέρομαι για να αρχίσω σε γήπεδο.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000