Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  00:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Α! Παρεμπιπτόντως σήμερα ήμουν Υμηττό, στη γνωστή διαδρομή και κάποιος με ρώτησε αν με λένε Βαγγέλη…
Γνωρίζουμε κανέναν ξυπόλητο Βαγγέλη;…
Εγώ μόνο τον Primitive ξέρω.



___________________
Run Natural... run Bare



Τι ώρα πήγες στον Υμηττό ρε Χρήστο. Ημουν εκεί από τις 7:00 μέχρι 10:30

--------------------------------------------------------
Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  00:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@lamkon:Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Ακριβώς τον ίδιο τρόπο μου είχε υποδείξει και ο ευγενέστατος εκείνος κύριος!Θα προτιμήσω όμως τον Υμηττό!Το βουνό δε συγκρίνεται με τίποτα!

@trexantiris:+1 όσον αφορά το τρέξιμο σε χώμα σε αντίθεση με αυτό σε άσφαλτο και ταρτάν!Συγχαρητήρια και για τη συμμετοχή σου στο γύρο της Λίμνης Ιωαννίνων!και εις άλλα με υγεία!



Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  07:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσο καιρό σας πήρε για να μπορείτε να τρέξετε 1 απόσταση ικανοποιητικά (τα λιγότερα, Α! ΟΥ! ΑΧΑΧ!!);
Είμαι στη φάση του ανυπόδητου περπατήματος σε χώμα ψιλό χαλίκι και πλάκες όσο μου επιτρέπει το πόδι.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  09:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βεβαια θα μου πειτε ακομη δεν καταφερες να τρεξεις συνεχομενα 5χλμ και θες και ξυπολυτη?...ισως ειναι χαζομαρα μου αλλα διαβασα ενα αρθρο σε περιοδικο και ελεγε συγγεκριμενα για το τρεξημο με γυμνα ποδια και οτι ειναι καλο να ξεκινησεις στην αμμο. Επειδη ζω 5 λεπτα με τα ποδια απο μια τεραστια παραλια με αμμουδια και θα ειμαι εδω για εναν ακομη μηνα λεω να μη χασω την ευκαιρια και να το δοκιμασω

εσεις τι λετε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  12:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by xipolitakos

Α! Παρεμπιπτόντως σήμερα ήμουν Υμηττό, στη γνωστή διαδρομή και κάποιος με ρώτησε αν με λένε Βαγγέλη…
Γνωρίζουμε κανέναν ξυπόλητο Βαγγέλη;…
Εγώ μόνο τον Primitive ξέρω.



___________________
Run Natural... run Bare


Πήγα Σάββατο πρωί
Τι ώρα πήγες στον Υμηττό ρε Χρήστο. Ημουν εκεί από τις 7:00 μέχρι 10:30

--------------------------------------------------------
Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ




Πήγα Σάββατο πρωί από τις 6:30 έως τις 10:00. Ήμασταν τρεις από το γήπεδο. Έκανα 21Κ και μπόλικη κουβέντα και τελικά πέρασε η ώρα. Πόσταρα στις 2:30 τα μεσάνυχτα, αφού γιόρταζε η γυναίκα μου και είχαμε κόσμο. Αφού δεν είχα κοιμηθεί δεν είχε αλλάξει για μένα η μέρα και έγραψα Σήμερα…



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  12:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mummy

βεβαια θα μου πειτε ακομη δεν καταφερες να τρεξεις συνεχομενα 5χλμ και θες και ξυπολυτη?...ισως ειναι χαζομαρα μου αλλα διαβασα ενα αρθρο σε περιοδικο και ελεγε συγγεκριμενα για το τρεξημο με γυμνα ποδια και οτι ειναι καλο να ξεκινησεις στην αμμο. Επειδη ζω 5 λεπτα με τα ποδια απο μια τεραστια παραλια με αμμουδια και θα ειμαι εδω για εναν ακομη μηνα λεω να μη χασω την ευκαιρια και να το δοκιμασω

εσεις τι λετε?



Ναι πάααρα πολύ χαλαρααα....!


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  13:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mummy

βεβαια θα μου πειτε ακομη δεν καταφερες να τρεξεις συνεχομενα 5χλμ και θες και ξυπολυτη?...ισως ειναι χαζομαρα μου αλλα διαβασα ενα αρθρο σε περιοδικο και ελεγε συγγεκριμενα για το τρεξημο με γυμνα ποδια και οτι ειναι καλο να ξεκινησεις στην αμμο. Επειδη ζω 5 λεπτα με τα ποδια απο μια τεραστια παραλια με αμμουδια και θα ειμαι εδω για εναν ακομη μηνα λεω να μη χασω την ευκαιρια και να το δοκιμασω

εσεις τι λετε?


ΖΗΛΕΥΩ!!!
- Πας στην παραλία με τα παπούτσια (ή και ξυπόλητη, αλλά αυτό θα το κρίνεις η ίδια...) και αφήνεις σε μια «γωνιά» τα παπούτσια σου και αρχίζεις το ξυπολητο-περπάτημα (στην αρχή) για λίγα μέτρα.
- Πήγαινε στην σκληρή άμμο (στο ακρογιάλι), η μαλακή είναι βασικά ακατάλληλη!
- Εάν μιλάμε για καθαρή άμμο (απαλαγμένη από βοτσαλάκια)...τότε είσαι ακόμα πιο τυχερή!
- Επικεντρώσου στο ΠΩΣ πατάς (και μετά στο πως θα τρέξεις). Ακόμα και στο περπάτημα, μπορείς να κινηθείς σαν μπαλαρίνα; (έχεις προσέξει πόσο «ανάλαφρα» πατάνε στο εμπρός μέρος του πέλματός τους;) Οδηγώντας το πέλμα στο να ακουμπάει στο έδαφος πρώτα στα μετατάρσια (μπροστά μέρος). Μετά άρχισε να τρέχεις με το ρυθμό που σε κάνει και αισθάνεσαι πολύ άνετα. Σταμάτα και δες το ίχνος σου στην άμμο. Το μπροστινό μέρος του πέλματος πρέπει να αφήνει πιο έντονο ίχνος στην άμμο (βυθίζεται πιο πολύ), ενώ η φτέρνα πρέπει να αφήνει απλά ένα περίγραμμα.
- Το ΠΟΛΥ 1 χιλιόμετρο για αρχή! Ακόμα και αν αισθάνεσαι περίφημα. Μετά μπορείς να συνεχίσεις για μεγαλύτερη απόσταση το περπάτημα.
- Φοράς ξανά τα παπούτσια και επιστροφή στο σπίτι. Μπορείς να επαναλάβεις το απόγευμα της ίδιας μέρας (διπλή προπόνηση...χε,χε)
- Κάθε μέρα θα αυξάνεις και από λίγο την απόσταση...σε λίγες μέρες θα μπορείς να τρέχεις και έως 2 χιλιόμετρα...πολύ χαλαρά...και όσο δεν αισθάνεσαι ιδιαίτερα πιασίματα σε πέλμα ή γάμπες. Αυτό είναι...τόσο απλά!
- Η άμμος σκληραγωγεί το δέρμα, χωρίς όμως να το ταλαιπωρεί. Οπότε ακόμα και αν η πατούσα σου είναι πολύ «τρυφερή»...δε θα αντιμετωπίσεις σημαντικό πρόβλημα. Αν όμως αισθανθείς «κάψιμο» ή παρατηρήσεις κάποια φουσκάλα...τότε σταματάς για 1-2 μέρες, ή απλά μειώνεις απόσταση.

Απόλαυσε την επαφή του πέλματος με την άνετη/δροσερή άμμο, ειδικά εκεί που σκάει το κύμα! Be Free! (το τελευταίο για να σε «ανεβάσω ψυχολογικά»!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  13:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ουαου ευχαριστω για τις οδηγιες! θα το ξεκηνισω μολις φτιαξει ο καιρος...χεχε...εχω ανυπομονισια τωρα!
6 μηνες τον χρονο ζω κοντα σε παραλια (ουτε πετρες ουτε βοτσαλα...μονο αυγα caretta caretta :P ) και τον υπολοιπο χρονο στη Λαρισα.

Θα γραψω εντυπωσεις συντομα :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  13:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Επικεντρώσου στο ΠΩΣ πατάς (και μετά στο πως θα τρέξεις). Ακόμα και στο περπάτημα, μπορείς να κινηθείς σαν μπαλαρίνα; (έχεις προσέξει πόσο «ανάλαφρα» πατάνε στο εμπρός μέρος του πέλματός τους;) Οδηγώντας το πέλμα στο να ακουμπάει στο έδαφος πρώτα στα μετατάρσια (μπροστά μέρος). Μετά άρχισε να τρέχεις με το ρυθμό που σε κάνει και αισθάνεσαι πολύ άνετα. Σταμάτα και δες το ίχνος σου στην άμμο. Το μπροστινό μέρος του πέλματος πρέπει να αφήνει πιο έντονο ίχνος στην άμμο (βυθίζεται πιο πολύ), ενώ η φτέρνα πρέπει να αφήνει απλά ένα περίγραμμα."


απλα μια ερωτηση αυτο που περιγραφεις με το μπροστινο μερος του ποδιου ειναι το forefoot? ακομη, δηλαδη να το προσπαθησω να παταω κυριως στις μητες (για εμας τις γυναικες δεν εινα τοσο δυσκολο αυτο αφου εχουμε την προυπηρει του τακουνιου) ή θα το υπερβαλω?

περπαταω χρονια στην αμμο (απο νησι ειμαι) και ξερω το πατημα μου στην αμμο ειναι οντως ετσι οπως το περιγραφεις...φοβαμαι μη το κανω λαθος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roxani
Advanced Forum-Runner

Greece


396 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  14:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mummy

"Επικεντρώσου στο ΠΩΣ πατάς (και μετά στο πως θα τρέξεις). Ακόμα και στο περπάτημα, μπορείς να κινηθείς σαν μπαλαρίνα; (έχεις προσέξει πόσο «ανάλαφρα» πατάνε στο εμπρός μέρος του πέλματός τους;) Οδηγώντας το πέλμα στο να ακουμπάει στο έδαφος πρώτα στα μετατάρσια (μπροστά μέρος). Μετά άρχισε να τρέχεις με το ρυθμό που σε κάνει και αισθάνεσαι πολύ άνετα. Σταμάτα και δες το ίχνος σου στην άμμο. Το μπροστινό μέρος του πέλματος πρέπει να αφήνει πιο έντονο ίχνος στην άμμο (βυθίζεται πιο πολύ), ενώ η φτέρνα πρέπει να αφήνει απλά ένα περίγραμμα."


απλα μια ερωτηση αυτο που περιγραφεις με το μπροστινο μερος του ποδιου ειναι το forefoot? ακομη, δηλαδη να το προσπαθησω να παταω κυριως στις μητες (για εμας τις γυναικες δεν εινα τοσο δυσκολο αυτο αφου εχουμε την προυπηρει του τακουνιου) ή θα το υπερβαλω?

περπαταω χρονια στην αμμο (απο νησι ειμαι) και ξερω το πατημα μου στην αμμο ειναι οντως ετσι οπως το περιγραφεις...φοβαμαι μη το κανω λαθος...


Mummy,γειά σου και εγώ τώρα ξεκινάω το ανυπόδητο τρέξιμο απλά έχω την τύχη να έχω τους trexantiris και xypolitakos δίπλα μου να με καθοδηγούν!!!Είσαι πολύ τυχερή που έχεις παραλία τόσο κοντά(σκάμε απο ζήλια).Ξεκίνα προπονήσεις σιγά και χαλαρά και μην ανησυχείς δεν θα κάνεις λάθος,άλλωστε όπως είπες εμείς οι γυναίκες το έχουμε λίγο το forefoot(τακουνι!!τι πήγες και θυμήθηκες τώρα).Να πατάς στο μπροστινό μέρος του ποδιού και όχι μόνο στα δάχτυλα και άν η φτέρνα ακουμπάει μαλακά στο έδαφος μην αγχώνεσαι δεν πειράζει.Κόουτς καλά τα λέω;;;
Καλές προπονήσεις!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  15:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο κόουτς (trexantiris) κάνει καλή δουλεία!
Έτσι είναι όπως τα λέει η Roxani. Το σωστό Forefoot είναι πάτημα στο μπροστινό μέρος του ποδιού ( όχι μόνο στα δάκτυλα - και στα μετατάρσια) και κατόπιν ελαφρύ χάιδεμα του εδάφους με φτέρνα. Ακουμπάει πρώτα το 4ο και 5ο μετατάρσιο.
quote:
Originally posted by trexantiris
- να ξεκινήσεις περπάτημα πατώντας μόνο στο μπροστινό μέρος του πέλματος (φτέρνα δεν ακουμπάει καθόλου κάτω) και μετά από 20 μέτρα, να αρχίσεις να τρέχεις "στις μύτες" των πελμάτων (φτέρνα συνεχίζει να μην ακουμπάει κάτω). Το τελευταίο είναι εξαιρετικά αναπαυτικό αλλά και πολύ κουραστικό για πέλμα-αχίλλειο-γάμπα. Μετά από 50 μέτρα χαλαρώνεις και "αφήνεις" τη φτέρνα να αρχίζει να χαϊδεύει το έδαφος (αφού πρώτα η αρχική κρούση έχει απορροφηθεί από τα μετατάρσια). Το τελευταίο είναι το "φυσιολογικό" forefoot, κατάλληλο και για μεγάλες αποστάσεις.






___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 20/09/2011 16:10:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  16:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαι video:
http://www.youtube.com/watch?v=gzjDIAKUZ9Q&feature=related


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  16:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Περισσότερα videos:
http://www.youtube.com/watch?v=r6YhVN_YIUk&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=xzdQ4S9S0VM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=touteBkwt1U&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=CERyUWwWkOc&feature=related




___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  16:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά τα video καταπλικτικα

Ευχαριστώ πολυ, έχω ήδη σκεφτεί μια διαδρομή πολυ καλή που μου επιτρέπει να αυξανω την απόσταση σιγά σιγά
Και άμα ξαναφτιαξει ο καιρός μπορώ να κάνω κ μια βουτιά στο τέλος

Ωραία :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2011 :  17:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενώ εγώ το άρχισα ποντιακά!!!
Εξασκούμαι σε άσφαλτο ή στο παρκάκι με τα πεύκα. Η πλάκα είναι ότι κάθε μέρα είμαι παραλία και ΔΕΝ περπατάω γιατί νομίζω ότι είναι πολύ μαλακό!!!!!
Βέβαια δεν είμαι στη φάση να τρέξω ακόμα και γι΄ αυτό περπατάω όσο το δυνατον περισσότερες φορές (2-4 φορές/ημέρα) από 10-15΄.
Πραγματικά όμως σκάω με τα μετατάρσια και ουχί με την φτέρνα.
Σήμερα κατέβηκα στο λιμάνι και περπάτησα (μη μας πάρουν με τις ντομάτες) και ψιλοέτρεξα για 100μ και πραγματικά πάει καλά.
Ο γενικότερος προσανατολισμός μου θα είναι τρέξιμο στην άσφαλτο.
Προς το παρόν ο προβληματισμός μου είναι ο χειμώνας που τα κρύα θα είναι απαγορευτικά και το τσιρλιπιπί θα παραμονεύει στη γωνία!!!
Στο τελευταίο βιντεάκι εντύπωση μου έκανε ο κοντός βηματισμός.


Να φτιάξω χουαράτσες ή όχι;

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

Edited by - gargadua on 20/09/2011 17:22:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000