Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2011 :  22:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με το ανυπόδητο και το πολύ κρύο τί κάνετε?


______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2011 :  06:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι το σχοινί θα αντέξει αρκετό καιρό. Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο θα αντέξουν οι τρύπες, δηλαδή να μην ξεχειλώσουν και βγαίνει ο κόμπος.
Πάντως είναι πολύ εύκολα να τα κάνεις.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2011 :  12:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@gargadua:

Βασίλη...δεν υπάρχει αυτό λέμε τώρα...είσαι απίστευτος! Σε λίγο βλέπω να κλείνεις αεροπορικά για Βόρειο Μεξικό...και να επισκέφτεσαι τους Ταραχουμάρα για απευθείας μαθήματα!!!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2011 :  12:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Με το ανυπόδητο και το πολύ κρύο τί κάνετε?


______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”


Γιάννη, θα σου περιγράψω δύο καταστάσεις:

1) Γύρω στο Μάρτιο στο γήπεδο, ο κρύος αέρας να έχει «λυσάξει». Φορώντας μακρυμάνικη χειμερινή δρομική μπλούζα και από πάνω αντιανεμικό.

2) Μέσα Ιουλίου πάλι στο γήπεδο, καταμεσήμερο, με το (κόκκινο) ταρτάν να έχει αναπτύξει θερμοκρασία ικανή για τηγάνισμα αυγού.

Και στις δύο περιπτώσεις έτρεξα ξυπόλητος. Ποια κατάσταση προτιμούσα; Μακράν την πρώτη! Το πέλμα ζεστάθηκε σε χρόνο dt και μετά υπήρχε απλά μια αίσθηση ευχάριστης δροσιάς! Στη δεύτερη όμως περίπτωση η αίσθηση του «καψίματος» ήταν τόσο έντονη που σταματούσα κάθε λίγο και λιγάκι για να ελένξω αν είχα αποκτήσει κάποια «έκτακτη» φουσκάλα (έτσι αισθανόμουνα...ότι φουσκάλιαζα συνεχώς)!

Οπότε το κρύο στα λογικά πλαίσια (δεν έχω δοκιμάσει σε χιόνι...και ούτε σε θερμοκρασίες «υπό του μηδέν») δεν αποτελεί πρόβλημα.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2011 :  13:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοντομάνικο μπλουζάκι, κολάν σορτάκι, κρύο, αέρας του κερατά και παγωμένο κυριολεκτικά σε κάποια σημεία ταρτάν.
Μετά το ζέσταμα το παγωμένο ταρτάν δρόσιζε τα πόδια…


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 22/09/2011 13:00:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roxani
Advanced Forum-Runner

Greece


396 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2011 :  21:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@xypolitakos:Να σε δώ να τρέχεις το καταχείμωνο με σορτσάκι
και κοντομάνικοκαι τότεο θα φορέσω και εγώ το μώβ

Δέν υπάρχουν μοναδικές ευκαιρίες,η ζωή μας δίνει πάντοτε και άλλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2011 :  09:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα σας
Λοιποοοοον, αυτες τις μερες ειχα εναν πονο στο αριστερο μπουτι που με τραβουσε απο τη μεση, ειχε και χαλια καιρο, εκανα 3 μερες αποχη. Χθες πηγα για φυσικοθεραπεια γιατι δεν αντεχα αλλο τον πονο. Μου ειπε λοιπον η φυσικ/τρια οτι μαλλον εχω δημιουργησει καποια φλεγμονη επειδη ετρεχα χωρις πριν να περπαταω (δεν πρλαβαινα λογω δουλειας και σκεφτηκα σιγα μωρε 4 χλμ ειναι μονο) αλλα η αγυμνασια μου με προδοσε προφανως. Τεσπα στο ζουμι...

Μου λεει η φυσικ/τρια "που μενεις?" μολις ακουει την περιοχη μου λεει, "μπορεις να πας για περπατημα στην παραλια χωρις παπουτσια?". Σκεφτηκα στο μυαλο μου εισαι, της ειπα για το φορουμ, και μου ειπε να κατεβω παραλια...

Βγηκα για περπατημα στην αμμο σημερα το πρωι, σουπερ, εκανα και λιγα μετρα τρεξημο ετσι για να το δω, ειχε ανακουφιστει και ο πονος, μια χαρα. Μετα ειπα να γυρισω ξυπολιτη στο σπιτι, 600μετρα...μπουαχαχα...χιουμορ...ρε πατε καλα???? πονανε τα πατουσακια στην ασφαλτο!!

Συμπερασμα, εναν μηνα που εχω μπροστα μου θα κατεβαινω παραλια (επαθα πλακα με το ποσος κοσμος περπαταει, τρεχει, κανει μπανιο στις 7:30 το πρωι!) αν μου ταιριαξει η ξυπολισια θα κατευθυνθω σε καποιο μινιμαλιστικο παπουτσακι για την πολη και οταν επιστρεψω στο νησι θα επιστρεψω στην παραλια. Αυτα...καλες ξυπολισιες σε ολους

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2011 :  13:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να ξεκινήσεις το ξυπόλητο χρειάζεσαι αρκετά λεία και καθαρή επιφάνεια. Τσιμέντο λείο, σκληρή άμμος, ταρτάν γηπέδου (πετραδάκια -αν υπάρχουν- ενοχλούν ελάχιστα), άσφαλτος που περνάνε πολύ συχνά αυτοκίνητα (όχι κοντά σε χώμα - για να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο λεία και καθαρή από πετραδάκια και άλλα μικροαντικείμενα. ), κλπ.
http://www.youtube.com/watch?v=xa08UlwDJR4

Και δυστυχώς… ή ευτυχώς… ξεχνάς το πεντικιούρ της πατούσας με γυαλόχαρτο και κρέμες…

http://www.youtube.com/watch?v=6XE6OnTB6gI&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=5CJgCpVme2A&NR=1



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2011 :  13:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roxani

@xypolitakos:Να σε δώ να τρέχεις το καταχείμωνο με σορτσάκι
και κοντομάνικοκαι τότεο θα φορέσω και εγώ το μώβ

Δέν υπάρχουν μοναδικές ευκαιρίες,η ζωή μας δίνει πάντοτε και άλλες.


Σε βλέπω να φοράς συνεχώς το μωβ, γιατί πέτυχες τον άνθρωπο (xipolitakos) που ήρθε από τους παγετώνες! Πέρυσι δεν ερχόταν στο γήπεδό μας, αλλά ΠΟΤΕ δεν τον έχω δει να τρέχει (σε άλλα μέρη) με κάτι πιο ζεστό από ένα κοντομάνικο. Εγώ είμαι ο κρυουλιάρης...μπρρρρρρ!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2011 :  14:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@xipolitakos: κοίτα, μην "τρομάζεις" την mummy, εκ των πραγμάτων οι γυναίκες έχουν μια ιδιαίτερη σχέση με το πεντικιούρ και τα "τρυφερά" πατουσάκια!

@mummy: στην άμμο το περπάτημα/τρέξιμο με γυμνό πέλμα, είναι απολαυστικό από τη "φύση" του! Για όλες τις υπόλοιπες επιφάνειες (π.χ. στη Λάρισα που θα βρεθείς), η χρήση μινιμαλιστικών παπουτσιών είναι μια χαρά. 'Η σανδαλάκια, σαν αυτά που έφτιαξε ο gargadua, ή καλτσούλες ενισχυμένες, λύσεις γενικότερα πολύ χαμηλού κόστους.

Καλά, όταν έρθει εκείνη η ώρα ξαναρωτάς. Στο μεταξύ απόλαυσε το ξυπολητο-περπατοτρεχαλητό στην άμμο...α ρε Ζάκυνθος μεγαλεία! (φτου μη σε ματιάξω επειδή ζηλεύω την παραλία σου!)


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roxani
Advanced Forum-Runner

Greece


396 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2011 :  21:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mummy,έχω να σου προτείνω τις καλτσούλες με σιλικόνη.Είναι φοβερές
και δεν πονάνε τα πατουσάκια σου και δεν χαλάει και το πεντικιούρ
Σήμερα έκανα 2.5χιλ.με τις κάλτσες και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα καταφέρω όλο το 10άρι.Εχω τους κορυφαίους του είδους δίπλα μουκαι δεν μπορώ να ξεφύγω με τίποτε

Δέν υπάρχουν μοναδικές ευκαιρίες,η ζωή μας δίνει πάντοτε και άλλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2011 :  23:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρα στο 10άρι της Κλασικής.... με κάλτσες;


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2011 :  09:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βλεποντας και κανοντας...

παρτε και μια φωτο


Edited by - mummy on 24/09/2011 09:09:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2011 :  13:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mummy...το ξέρεις πως όλοι μας σε ζηλεύουμε!Λατρεύω τη θάλασσα..θα έτρεχα εκεί ευχαρίστως όλο το χρόνο!Δείχνει ιδανική και για χειμερινές βουτιές!Να είσαι γερή να τη χαίρεσαι!(και ανυπόδητη...)

Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2011 :  13:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με φιλοξενείς? ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000