Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2011 :  17:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα πολύ μικρά τρεξίματα στη παραλία(50μ) βλέπω ακριβώς αυτό που γράφετε. Εντονα τα μετατάρσια και δάχτυλα ενώ η φτέρνα γλύφει την άμμο.
Ηδη το ξυπόλητο το κάνω 3-4 φορές την ημέρα, περπάτημα μόνο από 10-15΄, και βλέπω την διαφορά στο ότι περπατάω σχετικά άνετα στην άσφαλτο (δεν κοιτάω κάτω) αλλά και στη πατούσα που άρχισε να φαίνεται η διαφορά στην υφή. Από σήμερα έβαλα και την χαλικοθεραπεία.
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά όταν περπατάω ξυπόλητος η φλεγμονή στο δάχτυλο δεν με χτυπάει σε αντίθεση με τα παπούτσια. Αυριο μετά το μπάνιο λέω να δοκιμάσω και τις huaraches που έφτιαξα.

primitive
καλό το βιντεάκι..............................αλλά και τι δρόμοι!!!!!!!

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2011 :  18:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους



___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 26/09/2011 18:05:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2011 :  20:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρα μάλλον πατάω μόνο μπροστά... Θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω στο Τροκαντερό, αλλά φοβάμαι να πατάω (edit: ακουμπάω) φτέρνα. Συμβουλές;

Edited by - Rigelian on 26/09/2011 20:51:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2011 :  22:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως ακουμπάς την φτέρνα και δεν το καταλαβαίνεις;
Αν το αφήσεις ελεύθερο το πέλμα συνήθως η φτέρνα χαϊδεύει το έδαφος.
Δοκίμασέ το σε ταρτάν.



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2011 :  23:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι είμαι στο Καλαμακι και ναι με ματιασατε χαχαχαχα, μου έκλεψαν τα asics τα οποία είχα αφήσει στην παραλία σε μια άκρη, οπότε γύρισα με τις πατουσες, το οποίο ήταν λιγότερο τραγικό απο οτι είχα νιώσει την πρώτη μέρα, φυσικά περπατουσα.

Εγώ πάντως το forefoot το έχω στο μυαλό μου ως, σκαω με τα μεταταρσια, ισορροπω με τα δάχτυλα, ακουμπαω λίγο φτερνα και σπροχνω το βήμα με τα μεταταρσια σηκώνοντας φυσικά το πόδι κτλ κτλ

Έχω φάει σκαλωμα και προσπαθώ να περπαταω όλη τη μέρα όσο ποιο σωστά μπορώ, φυσικά ξυπολιτη στο σπιτι, το ποιο δύσκολο είναι κλασσικά χοντρά αθλητικά και οι κοριτσιστικες σαγιοναρες. Τα ποιο εύκολα είναι τα λεπτά μαλακα παπούτσια. Τις προάλλες φορεσα κάτι παπουτσακια μπαλέτου που έχω και πολυ βολεύουν. Τεσπα σιμαντικο για μένα είναι να περπαταω χωρίς να σκαω συνεχώς με τις φτερνες. Για την ιστορία, ο 21 μηνών γιος μου περπατάει με τα μεταταρσια, ο 3 χρόνων ανηψιος μου περπατάει ήδη με τις φτερνες...

Τελικά αποφάσισα με την φυσικ/τρία μου οτι είναι η καλύτερη εποχή για μένα να ξεκινήσω το barefoot με το μαλακό και σιγά σιγά αφού βρήκε και τετρακεφαλους μου αγυμναστους οπότε μια η άλλη και με παπούτσια να έτρεχα θα έπρεπε να χαλάρωση τους ρυθμούς και να γυμνασω τα πόδια μου, έχω ψιλοσπαστει που δε μου επιτρέπεται να τρέχω έστω και αυτά τα 4 χλμ που έτρεχα αλλα το barefoot είναι μια ευχάριστη και ενδιαφέρουσα αλλαγή - πρόκληση για μένα, οπότε δεν έχω απογοητευτεί εντελώς


Edited by - mummy on 27/09/2011 09:29:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2011 :  23:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α ξέχασα να πω, ψιλοχεστηκα για τα asics αφού σκοπευα να τα αποσυρω έτσι κ αλλιώς απλά τωρα θα φοραω μαλακα δερμάτινα σανδαλακια τα κλασσικά του τουρίστα και μάλλον θα τα κρατάω στα χέρια...ξενερωμα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2011 :  08:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(δεν είναι εποχές να αφήνεις κάτι έξω...)

Θα το δοκιμάσω με το πέλμα ελεύθερο, μέχρι τώρα έχω την αίσθηση ότι η φτέρνα ίσα που δεν ακουμπάει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2011 :  09:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα
αν δοκιμάσεις να περπατήσεις σε λίγο πιο κακοτράχαλο έδαφος θα δείς ότι το πόδι γέρνει εμπρός από μόνο του, όχι στη φτέρνα. Επίσης αν τρέξεις σε παραλία εκεί που είναι το βοτσαλάκι και πονάει το πόδι, πάλι θα δείς ότι γέρνει προς τα δάχτυλα. Σε μαλακό έδαφος το πόδι δεν προβληματίζεται πως θα τρέξει γιατί δεν πονάει και γι΄ αυτό ίσως να σου βγάλει την φτέρνα πρώτα.
Νομίζω ότι αρχίζοντας με πιό τραχιά επιφάνεια μαθαίνει το πόδι πως να πάει.

Τις huaraches και αν αφήσεις, κανένας δεν θα τις πάρει!!!!

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

Edited by - gargadua on 27/09/2011 09:45:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2011 :  11:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μαλακή άμμος, όντως, μπορεί να σε παρασύρει να χτυπάς φτέρνα.
Σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία οι πολύ τραχιές επιφάνειες όπως φαγωμένη άσφαλτος, βότσαλα σε παραλία, χωμάτινος δρόμος με βράχια και πέτρες, άσφαλτος με αρκετό χαλίκι που ταλαιπωρούν το δέρμα και προκαλούν πόνο στο πέλμα, σε «χαμηλώνουν» αρκετά με αποτέλεσμα να πατάς σχεδόν midfoot. O χρόνος δηλαδή που μεσολαβεί από το χτύπημα του μπροστινού μέρους του πέλματος (μετατάρσια) μέχρι την επαφή της φτέρνας είναι σχεδόν μηδενικός.

http://www.youtube.com/watch?v=UVsAgPAAqfM

Το ίδιο συμβαίνει και όταν κουράζεται το πέλμα που κινήται για αρκετή ώρα. «Χαμηλώνουμε» για να περιοριστούν στο ελάχιστο οι κινήσεις.

Καλύτερες επιφάνειες για να ξεκινήσει κανείς το Barefoot Running:
Σκληρή άμμος
Λείο τσιμέντο (Βιομηχανικο - το καλύτερο).
Λεία καθαρή άσφαλτος.
Σκληρό χώμα πούδρα χωρίς κοτρώνες. Όπως Αφρική…

Hard surfaces are ideal for building technique quickly. They force you to feel the ground and find the lightest, softest step possible. But I like starting runners briefly on soft surfaces in the beginning, it’s just more fun. And that’s what barefoot running is all about—focusing on the fun.
The grass may be softer, but it’s not actually easier on the muscles. Instead, the uneven ground beneath grass helps you gain some muscle strength before forcing them to do something that really taxes the muscles a lot. Over time, running on grass becomes a great uneven surface for working on muscle strength, core strength, and form.”
Michael Sandler

Με λίγα λόγια οι σκληρές λείες επιφάνειες είναι ιδανικές για να ξεκινήσει κανείς το ξυπόλητο τρέξιμο. Το πέλμα μπορεί να πατήσει όσο το δυνατόν πιο ελαφριά και να κινηθεί πιο εύκολα.

Μετά την προσαρμογή μπορεί να πάει κανείς σε πιο τραχείς επιφάνειες



___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 27/09/2011 12:48:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2011 :  12:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mummy

Α ξέχασα να πω, ψιλοχεστηκα για τα asics αφού σκοπευα να τα αποσυρω έτσι κ αλλιώς απλά τωρα θα φοραω μαλακα δερμάτινα σανδαλακια τα κλασσικά του τουρίστα και μάλλον θα τα κρατάω στα χέρια...ξενερωμα!


Μπορείς να τα "κρεμάσεις" κάπου επάνω σου. τα vibram τα κρεμάω στην ζώνη ενυδάτωσης.



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2011 :  12:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Barefoot training με ασκήσεις ενδυμάμωσης για όλο το σώμα ...και το δέρμα:
http://www.youtube.com/watch?v=m61t3ObnSP0




___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2011 :  12:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by mummy

Α ξέχασα να πω, ψιλοχεστηκα για τα asics αφού σκοπευα να τα αποσυρω έτσι κ αλλιώς απλά τωρα θα φοραω μαλακα δερμάτινα σανδαλακια τα κλασσικά του τουρίστα και μάλλον θα τα κρατάω στα χέρια...ξενερωμα!


Μπορείς να τα "κρεμάσεις" κάπου επάνω σου. τα vibram τα κρεμάω στην ζώνη ενυδάτωσης.



___________________
Run Natural... run Bare


@mummy: ή να τα "θάψεις" διακριτικά κάπου στην παραλία και τα παίρνεις στην επιστροφή μόλις τελειώσεις!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2011 :  13:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ξεσκίσαμε λιγάκι με το βιντεάκι!!!!!!!!!!!

Δοκίμασα σήμερα τα huaraches για 600-800μ περίπου και τελικά ήταν πιό άνετα απ΄ όσο φανταζόμουνα. Το κυριότερο είνα;ι ότι δεν με πόνεσε η φλεγμονή!!!! Νομίζω καλά θα πηγαίνανε και για μεγαλύτερες αποστάσεις.
Αν τα φτιάξετε προσοχή θέλει στα σχοινιά να μην είναι πολύ σφιχτά.

1 ερώτηση θα ήθελα να κάνω μόνο, κατά πόσο είναι υγιεινό να ακουμπάει η πατούσα απ΄ ευθείας στο λάστιχο λόγω χημικών. Μήπως θα έπρεπε να προστεθεί και 1 πάτος απλός ίσα ίσα για να αποφεύγεται η επαφή;

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2011 :  15:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Το ξεσκίσαμε λιγάκι με το βιντεάκι!!!!!!!!!!!

1 ερώτηση θα ήθελα να κάνω μόνο, κατά πόσο είναι υγιεινό να ακουμπάει η πατούσα απ΄ ευθείας στο λάστιχο λόγω χημικών. Μήπως θα έπρεπε να προστεθεί και 1 πάτος απλός ίσα ίσα για να αποφεύγεται η επαφή;



Nαι καλό θα ήταν.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2011 :  15:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι πάτο σκέφτεσαι. Από αυτούς των Super Markets?
Άλλο υλικό; Δερμάτινο;
Θα τον κολλήσεις με βεζινόκολλα;
Tων Super Markets ίσως φθαρεί πολύ γρήγορα. Τους έχω δοκιμάσει με παπούτσι.

Ρίχνω ιδέες στον κατασκευαστή…



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000