Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2011 :  13:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roxani

Κόουτς 7 γύρους σήμερα forefoot
Στο ξεκίνημα με πόναγε πολύ η μέση,έκανα την μισή
προπόνηση με τα Antizero και μετά είπα να δοκιμάσω
με τις καλτσούλεςΕχω να πω πώς στους επόμενους
γύρους η μέση δεν με ενόχλησε καθόλου και τώρα είμαι
πολύ καλύτερα

Δέν υπάρχουν μοναδικές ευκαιρίες,η ζωή μας δίνει πάντοτε και άλλες.


Έλα το ταρτάν να παίρνει φωτιά...ΟΛΕ! Άντε και όπως πας τους 7 γύρους θα τους κάνεις σύντομα 10. Και μετά η καλτσούλα θα αντικαθιστά σιγά-σιγά τα AdiZero σου (πήρα φόρα ε;). Θα κάνεις και οικονομία...μέρες δύσκολες που είναι...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2011 :  13:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Gargadua
Βασίλη, η ομάδα των ανυπόδητων δρομέων περιμένει τη συνέχεια των εντυπώσεων από τα “Hand Made” huaraches σου!

Και είχα αναφερθεί σε αυτά τα σανδάλια μιλώντας και με τον αδελφό μου, ο οποίος δυσκολεύεται να βρεί εκτός Αθηνών λεπτόσολα παπούτσια (εδώ ακόμα και στην Αθήνα ψάχνεις τα AdiZero Pro με το τουφέκι!). Οπότε τα σανδάλια αποτελούν μια αξιοπρόσεκτη επιλογή.

Και μια που αναφέρθηκα στο αδελφάκι μου: γεια σου γνήσιε απόγονε των Tarahumara (η χαλικολεκάνη ήταν δικιά του προτροπή)! Που στους χωματόδρομους της Σάμου έτρεχες γυμνοπόδαρος και «έλιωνες» τα τριβόλια κάτω από τα πέλματά σου, όταν εγώ χοροπηδούσα για να αποφύγω τις δυσκολίες (άουτς-άουτς)!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2011 :  14:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
@gargadua
Με τον πάτο τι έκανες; Είναι υπό κατάσκευή ή υπό σκέψη;


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2011 :  14:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα τα αφήσω όπως είναι αλλά μεγαλύτερη δοκιμή λίγο πιο μετά στο γήπεδο.
Με προβληματίζει το πόδι γιατί παρουσιάζει σκαμπανεβάσματα στην βελτίωσή του.
Θα σας γράψω σύντομα.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Runden
Forum-Runner

Greece


107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2011 :  15:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μια νεα αναρτηση με τίτλο
"Vibram Fivefingers, Barefoot Running, Shoes, Heel Strikes, Loading Rates, and Injury Risk: My Giant Brain Dump", στο blog του Amby Barfoot (RW), παραθέτει (πρωτίστως) αποτελέσματα επιστημονικών μετρήσεων, όπως επίδραση του υποδήματος στον τρόπο τρεξίματος και στην καταπόνηση των κατω ακρων. Επιπλέον έχει ενδιαφέροντα σχόλια για το γυμνοποδαρο τρεξιμο και το μινιμαλιστικό υποδημα.

Με εβαλε σε σκεψεις και αν και λόγω απειρίας προτιμώ αυτά που λέτε χοντροπάπουτσα, ίσως δοκιμάσω τα ΝΒ minimal ή κάποιο NIKEfree.

περισσότερα στο Link
http://www.runblogger.com/2011/09/vibram-fivefingers-barefoot-running.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2011 :  18:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Runden



περισσότερα στο Link
http://www.runblogger.com/2011/09/vibram-fivefingers-barefoot-running.html



Στο link του Ruden υπάρχει και το ακόλουθο video:
http://www.youtube.com/watch?v=B4r-An3psXo&feature=player_embedded
Οι περισσότεροι που φοράνε vibram χτυπάνε φτέρνα!
Μια γυναίκα προς το τέλος του video κρατάει τα παπούτσια στο χερι!
Στο 0:22 επίσης υπάρχει κάποιος ξυπόλητος που χτυπάει φτέρνα...

Perhaps what I find most interesting from the ACE study, as well as the film I have from the NYC Barefoot Run, is that it suggests that old habits can be hard to break. Your body learns how to run at a very young age, and most of us have done so with shoes on our feet (probably stiff or heavily cushioned shoes). When you look at Daniel Lieberman’s data for Kenyan kids who have never before worn shoes, they either midfoot or forefoot strike 90% of the time when barefoot. What would happen if they put on a pair of Vibrams? I don’t know, but it would be fascinating to find out. I’m doubtful that they would start heel striking.

Ισχύει κατά κάποιο ποσοστό.



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Runden
Forum-Runner

Greece


107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2011 :  18:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos


Στο 0:22 επίσης υπάρχει κάποιος ξυπόλητος που χτυπάει φτέρνα...




Σωστά. Δειτε πώς δονείται ολο το ποδι (ιδιως το γονατο) με το χτυπημα της φτερνας. Πραγματικά σοκαριστικό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2011 :  20:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Άουτς....
Που πάτε ρεεε... σταματήστε... πονάω...


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2011 :  02:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Με αφορμή αυτήν τη ιστοσελίδα έχουν ποσταριστεί αρκετά σχόλια.

Δες σελίδες 1,2,3 του ίδιου θέματος.





Ευχαριστώ xipolitakos!Δε θυμόμουν καθόλου την ύπαρξη του συνδέσμου σε παλιότερη ανάρτηση!Παρ'όλα αυτά η ιστοσελίδα παραμένει πιστεύω το Α και το Ω όσων θέλουν να αρχίσουν το ανυπόδητο περπάτημα/τρέξιμο!

trexantiris να χαίρεσαι τον αδελφό σου.Άξιος απ'όσα μας περιγράφεις!Πόσο καιρό τρέχει ανυπόδητος;Σε τί κατάσταση είναι τα πέλματα του;Τί αποστάσεις τρέχει;

Το καλοκαίρι να κανονίσουμε camp ανυπόδητου τρεξίματος στους ορεινούς χωματόδρομους της Σάμου..και μετά απέναντι στη δικιά μου Λέσβο!

Όσον αφορά το βίντεο...άουτς...άουτς...άουτς!Ούτε κατα διάνοια φτέρνα!

xipolitakos για το απόσπασμα απο το μπλόγκ που παραθέτεις..Ίσως να είναι δύσκολο για κάποιον που περπατάει/τρέχει ξυπόλητος απο πάντα και που φυσικά τρέχει με forefoot ή midfoot strike,όταν φορέσει παπούτσια,να αλλάξει σε heel strike (ίσως το κάνει μετά απο καιρό και αυτό γιατί κυρίως η δομή των χοντροπάπουτσων θα τον αναγκάσουν)...αλλά νομίζω πως το ανάλογο για όσους έχουν μεγαλώσει με παπούτσια,δέν ισχύει!Δηλαδή κάποιος μεγαλωμένος με παπούτσια που τρέχει με heel strike όταν τα βγάλει είναι αδύνατο να συνεχίσει να τρέχει με τον ίδιο τρόπο!Αργά η γρήγορα (προφανώς γρήγορα,άουτς) θα καταλάβει πως τρέχοντας με heel strike κάνει ζημιά στα πόδια του.Σχεδόν ενστικτωδώς τα πόδια του θα γυρίσουν σε mid/fore-foot strike για να αυτο-προστατευθούν και για να κάνουν το περπάτημα/τρέξιμο εφικτό και ευχάριστο!
Οπότε το ρητό "..old habits can be hard to break.." κατα τη γνώμη μου δεν ισχύει!

Εδώ για εμένα (φαντάζομαι και για εσάς..) και μου φαίνεται ότι πρέπει να αναπροσαρμόσω τον τρόπο που περπατάω κάθε φορά που φοράω χοντροπάπουτσα (ναί μου έχουν ξεμείνει κανα δυο ζευγάρια ακόμα..αθάνατα αυτά τα asics,πέταξα τα kinsey 1 πρίν απο λίγες μέρες,τα είχα λιώσει κυριολεκτικά,τώρα μένουν τα nimbus 9 και ένα ζευγάρι ΝΒ872..μετά μόνο λεπτόσολα παπούτσια..)!

Νοιώθω πλέον να έχω δύο τρόπους περπατήματος/τρεξίματος και ανάλογα αν είμαι ανυπόδητος η όχι επιλέγω!Το αστείο είναι πως όταν είμαι ανυπόδητος μου βγαίνει αυθόρμητα το forefoot και όταν είμαι παπουτσωμένος ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!! και όταν συμβαίνει το δεύτερο,τρέχω εντελώς αλλοπρόσαλλα μέχρι να επανέλθω!

Ευτυχώς στη δουλειά έχω κάτι παπούτσια με αρκετά λεπτή σόλα που μου επιτρέπουν να διατηρώ το περπάτημα μου κάπου ανάμεσα σε fore και mid foot!..και εννοείται γενικότερα οι σαγιονάρες με έχουν σώσει!Λεπτές και επίπεδες είναι ότι καλύτερο!Κάτι σε huaraches αλλά χωρίς τα κορδόνια!

Εσείς στην καθημερινότητα σας τί παπούτσια χρησιμοποιείται;Πώς συνηθίζεται να περπατάτε εκτός προπονήσεων;

Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2011 :  13:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απο την ελαχιστη εμπειρια μου συμφωνω με prim runner θελω να πω οτι στο εντελως ξυπολυτο ειναι καπως δυσκολο να σκασεις με τις φτερνες ενω τρεχεις, εμενα το ποδι μου παει μονο του σε forefoote. Στο περπατημα ειναι ποιο δυσκολο, πρεπει να το προσεχω και καμια φορα να το προσπαθω αvαλογα το παπουτσι.

Στην παραλια περπαταει και τρεχει κοσμος και κοσμακης, ολοι οσοι τρεχουν με αθλιτικα (το 90% με asics) σκαει με τιε φτερνες, ξεκθαρα. Οσοι τρεχουν με τις πατουσες τρεχουν με fore ή mid foot, δεν εχω δει κανεναν που τρεχει με πατουσα να κανει heel. Οσοι περπατανε εχω παρατηρησει οτι ειναι καθαροι heel αντε και κανα mid ετσι για αλλαγη, ιδιετερα οι μεγαλοι ανθρωποι περπατανε ξεκαθαρα με τις φτερνες.

Κατα τ'αλλα, περπαταω και τρεχω και λιγακι, σημερα 10'...μ'αρεσει πολυ κα με γυμναζει περισσοτερο στους τετρακεφαλους που εχω το θεματακι. Οποτε 6μηνες τον χρονο που ειμαι στο νησι χωρις παπουτσια στην αμμο, το θεμα ειναι τους αλλους 6 τι γνεται?? Αναρωτιεμαι αν θα μου αρεσουν τα minimal αθλιτικα οταν θα γυρισω Λαρισα αλλα και αν θα βρω κατι εκει...ειναι και αυτο ενα θεματακι ξερετε, στην Αθηνα δε με βλεπω να βρησκομαι πριν τις 15/11 και δε ρισκαρω να αγορασω παπουτσι απο το νετ, θελω να το δοκιμασω για πρωτη φορα. Ισως κανω προσωρινα μια απο αυτες τις λυσεις , την σιλικονοκαλτσα τα σανδαλια κτλ...θα δω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2011 :  16:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βαγγέλη δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Συμφωνώ απόλυτα. Υπάρχουν όμως και κάποιοι, απόδειξη το video, που μέχρι να προσαρμοστούν στο ξυπόλυτο χτυπάνε φτέρνα.
Μήπως αν κάποιος δεν τους διορθώσει δεν αλλάξουν ποτέ; Αυτοί τρέχουν αγώνα και η φτέρνα πάει σύννεφο!
Προσωπικά, κάποιες φορές στα πρώτα βήματα, όταν κουραζόμουν χτύπαγα φτέρνα. Το καταλάβαινα όμως και ή σταμάταγα ή προσπαθούσα να το αλλάξω σε forefoot.
Στο γήπεδο που τρέχουμε, υπήρχε επίσης κάποια ξυπόλητη περίπτωση, που έτρεχε με φτέρνα. Είπε ότι έτρεχε έτσι για τρεις μήνες (τρεις φορές την εβδομάδα). Μετά από εξηγήσεις του trexantiris πετάει… στα μετατάρσια! Μήπως λοιπόν, ορισμένες φορές, ο εθισμός της φτέρνας είναι τόσο μεγάλος, που και το ξυπόλητο πολύ δύσκολα σε αλλάζει; Ή χρειαστεί να πονέσεις αρκετά για να καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά και να αρχίσεις να ψάχνεσαι;



___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 01/10/2011 23:35:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2011 :  16:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντως χαζευω αυτές τις μέρες τα Nike free και τα υπόλοιπα σχετικά παπούτσια κ εκτός απο τα five fingers όλα τα αλλα μου φενονται πολυ παπούτσια για barefoot...είναι απλά η ιδέα μου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2011 :  23:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Χοντροπάπουτσα!



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2011 :  00:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Ή χρειαστεί να πονέσεις αρκετά για να καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά και να αρχίσεις να ψάχνεσαι;



...αν είναι να πονέσεις αρκετά για να καταλάβεις,φοβάμαι μην είναι και αργά για να αρχίσεις να ψάχνεσαι...βέβαια κρίνοντας και απο εμένα που πολλές φορές είμαι ξεροκέφαλος και ενώ το σώμα μου και τα πόδια μου πιο συγκεκριμένα,μου λέει άλλα και εγώ συνεχίζω το χαβά μου..υπάρχει και η περίπτωση που λές!Οπότε αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας είναι να ακούει το σώμα του και τα πόδια του!

mummy σε λίγο καιρό ακόμα και τα VFF θα σου φαίνονται χοντροπάπουτσα...

Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roxani
Advanced Forum-Runner

Greece


396 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2011 :  09:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mummy

Εγώ πάντως χαζευω αυτές τις μέρες τα Nike free και τα υπόλοιπα σχετικά παπούτσια κ εκτός απο τα five fingers όλα τα αλλα μου φενονται πολυ παπούτσια για barefoot...είναι απλά η ιδέα μου?




Τα Νike Free τα ζαχάρωνα και εγώ αλλά δεν κάνουν
για forefoot ειναι πολύ άκαμπτα.Για Αcics προσωπικά
δεν θέλω να ακούω κουβέντα,τα Kayano μου διέλυσαν τα πόδια.
Το αγαπημένο μου είναι το Antizero LT που δυστηχώς μου σκίστηκε
και δεν το ξαναβρήκα πουθενά.Τώρα φοράω Αntizero Aegis αλλά πάλι
δεν με ικανοποιεί,οποτε μοιράζω τα χιλιόμετρα με τις καλτσούλες
που είναι και φτηνές


Δέν υπάρχουν μοναδικές ευκαιρίες,η ζωή μας δίνει πάντοτε και άλλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000