Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2011 :  10:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλα η απογοητευση με τα asics δεν υπαρχει, τι να πω ευτυχως μου τα εκλεψαν, χοχοχο!!

τωρα εχω ενα ζευγαρι nike air παλιο (ειναι και λιγο μεγαλο γαιτι το ειχα οταν ημουν εγκυος και 120 κιλα) και περπαταω με αυτο, ειναι πολυ ποιο βολικο στο fore foot απο οτι τα asics, ,με το πατουσακι στην αμμο βεβαια...αλλη φαση..ολη το πρωι νιωθω τα πατοσακια μου φρεσκα, φρεσκα...θα μου λειψει τον χειμωνα η αισθηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  00:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mummy

Εγώ πάντως χαζευω αυτές τις μέρες τα Nike free και τα υπόλοιπα σχετικά παπούτσια κ εκτός απο τα five fingers όλα τα αλλα μου φενονται πολυ παπούτσια για barefoot...είναι απλά η ιδέα μου?


ΜΑΚΡΙΑ από τα Nike Free!!!
Πολύ "χοντροπάπουτσο" και "υπερπροστατευτικό" για αυτό που θέλεις (άνετο-αποδοτικό-αποτελεσματικό forefoot πάτημα). Πολύ εύκολα σε παρασύρουν (τα Nike Free) σε heel strike (κτύπημα φτέρνας).
Οπότε ΔΕΝ είναι ιδέα σου ότι αυτού τους είδους τα παπούτσια φένονται όντως ως...πολύ παπούτσια για barefoot. Τα Vibram αποτελούν ένα αμιγώς μινιμαλιστικό πατούμενο (μαζί με αρκετά άλλα του ίδιου είδους) και ως εκ τούτου ανήκουν σε μια τελείως άλλη κατηγορία υποδημάτων.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  00:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

------------
Στο γήπεδο που τρέχουμε, υπήρχε επίσης κάποια ξυπόλητη περίπτωση, που έτρεχε με φτέρνα. Είπε ότι έτρεχε έτσι για τρεις μήνες (τρεις φορές την εβδομάδα). Μετά από εξηγήσεις του trexantiris πετάει… στα μετατάρσια! Μήπως λοιπόν, ορισμένες φορές, ο εθισμός της φτέρνας είναι τόσο μεγάλος, που και το ξυπόλητο πολύ δύσκολα σε αλλάζει;
------------

___________________
Run Natural... run Bare


Από ότι μου είχε αναφέρει η ίδια, έτρεχε με το ίδιο στυλ (πολύ ήπιο χτύπημα φτέρνας) για ένα χρόνο! Όντως ο εθισμός στο κτύπημα φτέρνας, λόγω της χρήσης υπερπροστατευτικών υποδημάτων...από τα γεννοφάσκια μας, μπορεί να είναι εξαιρετικά μεγάλος!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  13:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PrimitiveRunner

---------------
trexantiris να χαίρεσαι τον αδελφό σου.Άξιος απ'όσα μας περιγράφεις!Πόσο καιρό τρέχει ανυπόδητος;Σε τί κατάσταση είναι τα πέλματα του;Τί αποστάσεις τρέχει;
---------------


Το ανυπόδητο του το κόλλησα εγώ πριν αρκετούς μήνες. Οπότε έχει μικρότερη εμπειρία...αλλά με ένα πέλμα...σιδερένιο! Επειδή επισκέπτεται συχνά-πυκνά τις γειτονικές του παραλίες, είχε σκληραγωγηθεί περπατώντας γυμνοπόδαρος σε χοντρό βότσαλο... Παρόλο που το δέρμα του δεν ήταν τόσο ανθεκτικό (σε σχέση πάντα με το δικό μου, που σε μερικά σημεία έχει πλέον «πλαστικοποιηθεί»), η εκγύμναση της σάρκας του πέλματός του και η αναισθητοποίηση των νεύρων εκεί κάτω, έχει φτάσει σε πολύ καλό σημείο. Και αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για το ανυπόδητο τρέξιμο σε χωματόδρομο. Σε αυτούς τους δύο παράγοντες (σάρκα-νεύρα) με έχουν βοηθήσει πολύ οι χαλικο-συνεδρίες!

quote:
Originally posted by PrimitiveRunner

---------------
Το καλοκαίρι να κανονίσουμε camp ανυπόδητου τρεξίματος στους ορεινούς χωματόδρομους της Σάμου..και μετά απέναντι στη δικιά μου Λέσβο!
---------------


Εσύ θα είσαι ο «μπροστάρης»...οι υπόλοιποι θα ακολουθούν με τα Vibram...χε,χε (τα AdiZero Pro επιτρέπεται να τα φοράω, που έχουν ακόμα πιο μαλακή σόλα;)

quote:
Originally posted by PrimitiveRunner

---------------
Όσον αφορά το βίντεο...άουτς...άουτς...άουτς!Ούτε κατα διάνοια φτέρνα!
---------------


Τι λέτε ΤΩΡΑ! Οι ανυπόδητοι (ή φορώντας Vibram) που κτυπούσαν φτέρνα, μετά θα πρέπει να είχαν επισκεφτεί άμεσα τον ορθοπεδικό! Που πάτε ρεεεεεεεεεε;;;;(!?!?!)
Μετά από αυτό αισθάνομαι τυχερός, που σε μένα το πάτημα «γύρισε» μετά από 2-3 βήματα (κυριολεκτικά όμως!) αφότου έβγαλα τα παπούτσια μου. Και τότε δεν είχα κάποιον δίπλα μου να μου πει τα «βασικά»...δεν ήξερα καν τι είναι το forefoot/heel strike…μετά τα έμαθα, στην προσπάθειά μου να αποκωδικοποιήσω το γιατί έτρεχα τόσο αναπαυτικά!

quote:
Originally posted by PrimitiveRunner

---------------
Εσείς στην καθημερινότητα σας τί παπούτσια χρησιμοποιείται;Πώς συνηθίζεται να περπατάτε εκτός προπονήσεων;
---------------


Ευτυχώς τα καλοκαιρινά μου παπούτσια είναι πολύ λεπτόσολα με μηδενικό «drop». Οπότε το forefoot πάει σύννεφο (είτε στο γραφείο, είτε περπατώντας στο δρόμο). Σπάνια πλέον χρησιμοποιώ φτέρνα. Στο σπίτι βέβαια ξυπολητάκος (forefoot), ενώ όταν φοράω μετά από προπόνηση τα αθλητικά μου χοντροπάπουτσα, εκεί δεν προσπαθώ καν για forefoot (το έκανα μερικές φορές και είναι σπαστικό!). Η χοντρή-άκαμπτη σόλα με τα 12 ολόκληρα χιλιοστά υψομετρικής διαφοράς (drop) δεν προσφέρονται για τέτοιου είδους πάτημα.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gSt
Forum-Runner

Greece
87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  13:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πληροφοριακα στο καταστημα της new balance στο mall ειδα τα minimus και trial και road εκδοση

beyond this point everything will change
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  15:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gSt

πληροφοριακα στο καταστημα της new balance στο mall ειδα τα minimus και trial και road εκδοση

beyond this point everything will change


Αυτό και αν είναι νέο!! Επιτέλους, μια ακόμα επιλογή προς άμεση δοκιμή (τουλάχιστον στο Αθηναϊκό έδαφος), μετά τα AdiZero Pro (τα minimus είναι της ίδιας κατηγορίας, και πιθανόν ακόμα καλύτερα).
Yes!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  16:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Mummy
Όσο είσαι στο αγαπητό μας νησί: δοκίμασε να φτιάξεις είτε τις καλτσούλες (θα χρειαστείς κανά τέταρτο από το χρόνο σου και λίγα ευρώ), είτε τα σανδαλάκια...είτε και τα δύο.
Οι κάλτσες είναι ακατάλληλες για χώμα ή «λασπωμένα» εδάφη (στην παραλία δε χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς τίποτα από υπόδημα), ενώ τα σανδάλια είναι μια πιο «μόνιμη» λύση και κατάλληλη για όλα τα εδάφη, ακόμα και για χωματόδρομους. Μετά αυτές τις λύσεις τις δοκιμάζεις στην ελάχιστη απόσταση, μέχρι να κατεβείς στην παραλία...ή στους δρόμους γύρω από το σπίτι σου. Οπότε θα έχεις μια καλή αίσθηση και θα είσαι...πανέτοιμη όταν θα ανέβεις στη Λάρισα.

Όταν με το καλό περάσεις από Αθήνα, τότε μπορείς να δοκιμάσεις τα VFF είτε στο κατάστημα Pulse 100 (N. Ερυθραία), είτε στο «Street Lounge» στο Μall. Επίσης στο Mall και στο κατάστημα της NB θα μπορούσες να δοκιμάσεις και τα «ΝΒ Minimus» (σύμφωνα με την τελευταία πληροφόρηση από τον «gst»). Τα τελευταία δεν είναι ακριβώς «μινιμαλιστικά» παπούτσια, αλλά ανήκουν στην κατηγορία των λεπτόσολων «flats». Δηλαδή πιο «χοντροπάπουτσα» από τα VFF αλλά πολύ πιο ελαστικά/λεπτά από τα τυπικά χοντροπάπουτσα.

Όταν περπατάς/τρέχεις με forefoot, τα γόνατα είναι ελαφρώς λυγισμένα (σε σχέση με το heelstrike), οπότε κραδασμοί που τυχόν έχουν ξεφύγει από το πέλμα, ανακόπτωνται από τους τετρακέφαλους. Οπότε οι τετρακέφαλοι γυμνάζονται περισότερο και «πιάνονται» επίσης – στην αρχή – περισότερο.


Free your feet...free your senses!

Edited by - trexantiris on 04/10/2011 11:34:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  16:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με αφορή το ποστάρισμα του Runden:
Μού ήταν γνωστό ότι στο forefoot οι ασκούμενες στο σώμα (loading rates) δυνάμεις είναι μικρότερες (ξυπόλητος ή παπουτσωμένος) από ότι στο κτύπημα φτέρνας και είναι κάτι στο οποίο έχω και προσωπική εμπειρία, αλλά δεν είχα φανταστεί ότι θα υπήρχαν διαφορές ανάμεσα στο forefoot με/χωρίς παπούτσι. Δηλαδή ότι τρέχοντας forefoot με χοντροπάπουτσο, οι ασκούμενες δυνάμεις είναι μεγαλύτερες από ότι τρέχοντας forefoot με Vibram και ακόμα μεγαλύτερες από ότι τρέχοντας τελείως ξυπόλητος!
Αυτό μου θυμίζει και τα λεγόμενα του lamkon: όταν τρέχω forefoοt με τα χοντροπάπουτσα ενδέχεται να με πονέσει η επιγονατίδα μου, ενώ αντίθετα όταν τρέχω με τα Vibram...τότε όλα καλά. Η απάντηση που του είχα δώσει την πρώτη φορά ήταν: μάλλον με τα Vibram υιοθετείς αρτιότερη βιο-κινητική και για αυτό – ίσως – έχεις λιγότερα θέματα με τα γόνατά σου.
Επίσης γίνεται μάλλον φανερό ότι το μπροστινό μέρος της σόλας των παπουτσιών δεν προσφέρει παραπάνω προστασία στην ήδη άριστη προστασία που προσφέρει το forefoot από τη «φύση» του.

Το σοκαριστικό είναι όντως το πόσο πολλοί δρομείς με Vibram κτυπάνε φτέρνα (σε αντίθεση με τους τελείως ανυπόδητους)!
Επίσης εντυπωσιακή διαφορά στα «loading rates» μεταξύ forefoot ανυπόδητου και heelstrike παπουτσωμένου, ενώ μεταξύ forefoot-heelstrike στους ανυπόδητους δρομείς, η διαφορά είναι άββυσος (ένας ακόμα λόγος που υποδεικνύει ότι το κτύπημα φτέρνας είναι ένας «αφύσικος» τρόπος για τον άνθρωπο να τρέχει)!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2011 :  01:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Με αφορή το ποστάρισμα του Runden:
Μού ήταν γνωστό ότι στο forefoot οι ασκούμενες στο σώμα (loading rates) δυνάμεις είναι μικρότερες (ξυπόλητος ή παπουτσωμένος) από ότι στο κτύπημα φτέρνας και είναι κάτι στο οποίο έχω και προσωπική εμπειρία, αλλά δεν είχα φανταστεί ότι θα υπήρχαν διαφορές ανάμεσα στο forefoot με/χωρίς παπούτσι. Δηλαδή ότι τρέχοντας forefoot με χοντροπάπουτσο, οι ασκούμενες δυνάμεις είναι μεγαλύτερες από ότι τρέχοντας forefoot με Vibram και ακόμα μεγαλύτερες από ότι τρέχοντας τελείως ξυπόλητος!
Αυτό μου θυμίζει και τα λεγόμενα του lamkon: όταν τρέχω forefoοt με τα χοντροπάπουτσα ενδέχεται να με πονέσει η επιγονατίδα μου, ενώ αντίθετα όταν τρέχω με τα Vibram...τότε όλα καλά. Η απάντηση που του είχα δώσει την πρώτη φορά ήταν: μάλλον με τα Vibram υιοθετείς αρτιότερη βιο-κινητική και για αυτό – ίσως – έχεις λιγότερα θέματα με τα γόνατά σου.
Επίσης γίνεται μάλλον φανερό ότι το μπροστινό μέρος της σόλας των παπουτσιών δεν προσφέρει παραπάνω προστασία στην ήδη άριστη προστασία που προσφέρει το forefoot από τη «φύση» του.

Το σοκαριστικό είναι όντως το πόσο πολλοί δρομείς με Vibram κτυπάνε φτέρνα (σε αντίθεση με τους τελείως ανυπόδητους)!
Επίσης εντυπωσιακή διαφορά στα «loading rates» μεταξύ forefoot ανυπόδητου και heelstrike παπουτσωμένου, ενώ μεταξύ forefoot-heelstrike στους ανυπόδητους δρομείς, η διαφορά είναι άββυσος (ένας ακόμα λόγος που υποδεικνύει ότι το κτύπημα φτέρνας είναι ένας «αφύσικος» τρόπος για τον άνθρωπο να τρέχει)!

Free your feet...free your senses!



Για την ακρίβεια Μανώλη, όταν τρέχω με (χοντρο)παπούτσια, λίγο πριν τη 1μιση ώρα στάνταρ (και όχι απλά "ενδέχεται") πονάνε και οι 2 μου επιγονατίδες, ανεξάρτητα από το ρυθμό μου! Με τα vibram έχω τρέξει 2 φορές γύρω στο 2ωρο και (συμπτωματικά;) δεν είχα καμία ενόχληση στις επιγονατίδες! Βέβαια στο μαραθώνιο δε σκέφτομαι καν το ενδεχόμενο να τρέξω με τα vibram, αλλά ίσως με τα adizero pro που τα πήρα (κέρδισα, πιο σωστά ), την περασμένη εβδομάδα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2011 :  12:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2011 :  12:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Νίκο...τα δικά σου πόδια μήπως είναι αυτά; (ή του Βασίλη;)


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mummy
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2011 :  13:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

@Mummy
Όσο είσαι στο αγαπητό μας νησί: δοκίμασε να φτιάξεις είτε τις καλτσούλες (θα χρειαστείς κανά τέταρτο από το χρόνο σου και λίγα ευρώ), είτε τα σανδαλάκια...είτε και τα δύο.
Οι κάλτσες είναι ακατάλληλες για χώμα ή «λασπωμένα» εδάφη (στην παραλία δε χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς τίποτα από υπόδημα), ενώ τα σανδάλια είναι μια πιο «μόνιμη» λύση και κατάλληλη για όλα τα εδάφη, ακόμα και για χωματόδρομους. Μετά αυτές τις λύσεις τις δοκιμάζεις στην ελάχιστη απόσταση, μέχρι να κατεβείς στην παραλία...ή στους δρόμους γύρω από το σπίτι σου. Οπότε θα έχεις μια καλή αίσθηση και θα είσαι...πανέτοιμη όταν θα ανέβεις στη Λάρισα.

Όταν με το καλό περάσεις από Αθήνα, τότε μπορείς να δοκιμάσεις τα VFF είτε στο κατάστημα Pulse 100 (N. Ερυθραία), είτε στο «Street Lounge» στο Μall. Επίσης στο Mall και στο κατάστημα της NB θα μπορούσες να δοκιμάσεις και τα «ΝΒ Minimus» (σύμφωνα με την τελευταία πληροφόρηση από τον «gst»). Τα τελευταία δεν είναι ακριβώς «μινιμαλιστικά» παπούτσια, αλλά ανήκουν στην κατηγορία των λεπτόσολων «flats». Δηλαδή πιο «χοντροπάπουτσα» από τα VFF αλλά πολύ πιο ελαστικά/λεπτά από τα τυπικά χοντροπάπουτσα.

Όταν περπατάς/τρέχεις με forefoot, τα γόνατα είναι ελαφρώς λυγισμένα (σε σχέση με το heelstrike), οπότε κραδασμοί που τυχόν έχουν ξεφύγει από το πέλμα, ανακόπτωνται από τους τετρακέφαλους. Οπότε οι τετρακέφαλοι γυμνάζονται περισότερο και «πιάνονται» επίσης – στην αρχή – περισότερο.


Free your feet...free your senses!



σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, καπως ετσι θα το κανω το προγραματακι.

Συγουρα γυμναζονται καλυτερα τα ποδια με το forefoot, το νιωθεις διαφορετικα, ηδη απο το δεμα μου ειναι ποιο σκληρο και επιλεγω να παταω μερικες φορες στα μικρα βοτσαλακια για ν μαθαινει το ποδι μου, μολις με ενοχλησει στο νερο κα παλι στη μαλακη αμμο.

εχω αλλαξει σταση σωματος με την αλλαγη περπατηματος και μου αρεσει πολυ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2011 :  22:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@@ Trexantiris,Xipolitakos και λοιπές μινιμαλιστικές δυνάμεις.
Ποιά η άποψη σας για τα Brooks Pure Project??



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 05/10/2011 22:18:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2011 :  08:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο,
Μόλις κυκλοφόρησαν αλλά ήδη έχουν γραφτεί οι πρώτες εντυπώσεις: http://www.runnersworld.com/community/forums/shoes-stuff/shoes
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2011 :  11:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Νίκο,
Μόλις κυκλοφόρησαν αλλά ήδη έχουν γραφτεί οι πρώτες εντυπώσεις: http://www.runnersworld.com/community/forums/shoes-stuff/shoes


Thanks!
Οπότε υπομονή για περισσότερα...


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000