Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2011 :  14:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον κατάλαβα ποιός είσαι.
Έρχεσαι και στο γήπεδο μαζί με τον Γιάννη; Δεν σε έχω πετύχει ποτέ;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilbourgis
Forum-Runner

96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2011 :  16:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι εγω τρεχω αλσος Ν.φιλαδέλφειας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2011 :  17:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα προσπαθήσω να έρθω... αν και λίγο δύσκολο αφού τελειώνει την Κυριακή.

Λοιπόν περιμένουμε περαιτέρω εξελίξεις εντυπώσεις και σχόλια από το ξυπόλητο.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2011 :  17:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Τι κάνεις δηλαδή; Συνέχεια στις μύτες; Δεν είναι σωστό και φυσιολογικό για αποστάσεις.
Προσωπικά, παρόλη την πλατυποδία δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε στην ελαστικότητα του ποδιού, ούτε στην ταχύτητα. Αντιθέτως με την πάροδο του χρόνου ανέβηκαν οι επιδόσεις και επιπλέον ανέβηκε και η καμάρα.
Μην φανταστείς ότι έφυγε τελείως η πλατυποδία! Απλά δεν έχω τόσο flat feet όσο στο παρελθόν. Η διαφορά φαίνεται. Τώρα αν στο μέλλον εξαφανιστεί… δεν ξέρω… πλάκα κάνω!
Επίσης το πόδι το αισθάνομαι πιο ευλύγιστο.





Run Natural... run Bare





Αλήθεια δεν απάντησες στην απορία μου...

Edited by - xipolitakos on 02/12/2011 17:32:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2011 :  18:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλήθεια, υπάρχουν γρήγοροι δρομείς μεταξύ των εραστών του ξυπόλητου τρεξίματος;

Διότι ωραία όλα αυτά (και εγώ προς αυτή τη "Σχολή" κλίνω, του ελαφρού υποδήματος καθώς και στις προπονήσεις μου συνήθως τρεχω με αγωνιστικά και λίγες φορές ανυπόδητος), αλλά μήπως πρέπει να δούμε τι κάνουν οι γρήγοροι;

Και για να προλάβω ορισμένους ("...οι γρήγοροι έχουν συμβόλαια με εταιρίες..." κτλ) ας κοιτάξουμε στους υπο-ελίτ αθλητές, δρομείς πχ του 2:15 ως 2:30 στο μαραθώνιο. Αυτοί πώς τρέχουν;

Διότι σε έναν ημιμαραθώνιο στο 1:45 φερ ειπείν, ή ακόμα και σε μαραθώνιο στις 4:00 ώρες, οι δυνάμεις στο ανυπόδητο πέλμα είναι πολύ χαμηλότερες από εκείνες που αναπτύσσονται όταν τρέχεις με 3' το χλμ, έτσι;

Με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας.

http://www.mountainrunning.gr/

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2011 :  23:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
1960 Rome Summer Olympics: Abebe Bikila decided to run barefoot and won in a record time of 2:15:16.2, becoming the first Sub-Saharan African to win an Olympic gold medal. He finished 25 seconds ahead of Rhadi.


http://www.youtube.com/watch?v=vKp1z9tPrFw


Barefoot, sub 3 hour marathon finish:
http://www.youtube.com/watch?v=zFsnlQiv0zc&feature=related

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2011 :  00:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Αλήθεια, υπάρχουν γρήγοροι δρομείς μεταξύ των εραστών του ξυπόλητου τρεξίματος;

Διότι ωραία όλα αυτά (και εγώ προς αυτή τη "Σχολή" κλίνω, του ελαφρού υποδήματος καθώς και στις προπονήσεις μου συνήθως τρεχω με αγωνιστικά και λίγες φορές ανυπόδητος), αλλά μήπως πρέπει να δούμε τι κάνουν οι γρήγοροι;

Με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας.

http://www.mountainrunning.gr/

MountainRunner



Ο Abebe bikila κατάφερε να κάνει παγκόσμιο ρεκόρ ξυπόλητος.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2011 :  00:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Διότι σε έναν ημιμαραθώνιο στο 1:45 φερ ειπείν, ή ακόμα και σε μαραθώνιο στις 4:00 ώρες, οι δυνάμεις στο ανυπόδητο πέλμα είναι πολύ χαμηλότερες από εκείνες που αναπτύσσονται όταν τρέχεις με 3' το χλμ, έτσι;

Με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας.

http://www.mountainrunning.gr/

MountainRunner



Θεωρώ και από την προσωπική εμπειρία, ότι όταν τρέχεις γρήγορα, είτε με λεπτόσολο παπούτσι και forefoot strike, είτε ξυπόλητος, οι δυνάμεις κρούσης είναι ίσες.
Τρέχοντας αργά οι δυνάμεις μπορεί να είναι μικρότερες, αλλά και πάλι είναι ίσες μεταξύ τους (είτε ξυπόλητος, είτε φορώντας λεπτόσολο παπούτσι και Forefoot strike).



GROUND REACTION FORCE

The Ground Reaction force is a reaction force. It is produced when the sprinters foot interacts with the track while some or all of the body is accelerating.

Law of Action-Reaction: this law states that for every applied force there is an equal and opposite force. Therefore the ground reaction force is the opposite of the force produced by the runner's foot interacting with the track. The Ground Reaction force represents the reaction of the track to the acceleration of the center of mass of the sprinter.


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 03/12/2011 01:12:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2011 :  11:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θέλουμε να μιλήσουμε επιστημονικά,θα πρέπει να σταθούμε στην σχετικά πρόσφατη έρευνα του Harvard,που εξετάζει τους τρεις τύπους πατήματος και την πρόσκρουση του ανυπόδητου πέλματος σε σχέση πάντοτε με το ενυπόδητο.
Σε καμιά περίπτωση η έρευνα αυτή, δεν έδειξε ότι οι ανυπόδητοι τραυματίζονται σπανιότερα ή ότι μπορούν να τρέξουν γρηγορότερα.
Αλλά κατέδειξε επιστημονικά ότι,"προσγειώνονται",πατάνε,με άνεση και ασφάλεια,είτε ανυπόδητοι, είτε με minimal παπούτσια ,αρκεί να είναι midfoot ή forefoot strikers.
Ακόμη η έρευνα αυτή έδειξε ότι, στο πάτημα με το μέσο του ποδιού ή με το πρόσθιο τμήμα αυτού,δεν προκαλείται η απότομη,μεγάλη πρόσκρουση, που επισυμβαίνει με το χτύπημα της πτέρνας.
Έτσι η έρευνα άποδεικνύει ότι, οι ανυπόδητοι μπορούν να τρέξουν σε σκληρές επιφάνειες,χωρίς κανένα πρόβλημα στην προσγείωση του ποδιού.
Στο ανυπόδητο τρέξιμο,ακουμπάνε πρώτα στο έδαφος, το τέταρτο και πέμπτο μετατάρσιο και στο τέλος η πτέρνα.
Αυτό μετατρέπει την ενέργεια σε στροφική,ενώ όταν χτυπάει πρώτα η πτέρνα,έχουμε μια ξαφνική διακοπή της όλης κίνησης.
Όμως καμιά μελέτη δεν έχει δείξει ότι, οι heel strikers τραυματίζονται συχνότερα από τους ανυπόδητους.
Έτσι, συνοψίζοντας και απαντώντας στην ερώτηση του Mastrolefteris,σαφώς και υπάρχουν γρήγοροι ανυπόδητοι δρομείς, οι οποίοι μάλιστα τρέχουν με ασφάλεια ή δυνητικά μπορεί να γίνουν τέτοιοι!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2011 :  11:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, όταν τρέχεις με pace 3 λεπτά το χιλιόμετρο, είτε είσαι ξυπόλητος, είτε Forefoot με παπούτσι, οι δυνάμεις κρούσης είναι ίσες. Λόγο όμως της παρεμβολής της σόλας (μεταξύ πέλματος και εδάφους - στο forefoot strike με παπούτσι), τα μετατάρσια ακουμπούν σε περισσότερα σημεία, με αποτέλεσμα οι δυνάμεις (πίεση) που ασκούνται να μοιράζονται. Άρα η πίεση, στο forefoot με παπούτσι, μοιράζεται σε περισσότερα σημεία και είναι μικρότερη από την πίεση που ασκείται στα ίδια συγκεκριμένα σημεία, στο ξυπόλητο.

Προσωπικά, προτιμώ ένα ξυπόλητο, ανθεκτικό, δυνατό και υγιές πέλμα (ιστούς κόκκαλα), παρά ένα «τεμπέλικο» (μέσα σε ένα παπούτσι), ευάλωτο σε περισσότερους τραυματισμούς.

Και μην γελιόμαστε τραυματισμοί μπορούν να συμβούν και στο ξυπόλητο από την υπερβολική χρήση. Την έχω πατήσει προσωπικά. Το πέλμα όμως το αισθάνομαι πιο δυνατό!

Πρέπει να ακούμε πάντα το σώμα μας.
When you feel pain STOP!


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 03/12/2011 16:21:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2011 :  11:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Αν θέλουμε να μιλήσουμε επιστημονικά,θα πρέπει να σταθούμε στην σχετικά πρόσφατη έρευνα του Harvard,που εξετάζει τους τρεις τύπους πατήματος και την πρόσκρουση του ανυπόδητου πέλματος σε σχέση πάντοτε με το ενυπόδητο.
Σε καμιά περίπτωση η έρευνα αυτή, δεν έδειξε ότι οι ανυπόδητοι τραυματίζονται σπανιότερα ή ότι μπορούν να τρέξουν γρηγορότερα.
Αλλά κατέδειξε επιστημονικά ότι,"προσγειώνονται",πατάνε,με άνεση και ασφάλεια,είτε ανυπόδητοι, είτε με minimal παπούτσια ,αρκεί να είναι midfoot ή forefoot strikers.
Ακόμη η έρευνα αυτή έδειξε ότι, στο πάτημα με το μέσο του ποδιού ή με το πρόσθιο τμήμα αυτού,δεν προκαλείται η απότομη,μεγάλη πρόσκρουση, που επισυμβαίνει με το χτύπημα της πτέρνας.
Έτσι η έρευνα άποδεικνύει ότι, οι ανυπόδητοι μπορούν να τρέξουν σε σκληρές επιφάνειες,χωρίς κανένα πρόβλημα στην προσγείωση του ποδιού.
Στο ανυπόδητο τρέξιμο,ακουμπάνε πρώτα στο έδαφος, το τέταρτο και πέμπτο μετατάρσιο και στο τέλος η πτέρνα.
Αυτό μετατρέπει την ενέργεια σε στροφική,ενώ όταν χτυπάει πρώτα η πτέρνα,έχουμε μια ξαφνική διακοπή της όλης κίνησης.
Όμως καμιά μελέτη δεν έχει δείξει ότι, οι heel strikers τραυματίζονται συχνότερα από τους ανυπόδητους.
Έτσι, συνοψίζοντας και απαντώντας στην ερώτηση του Mastrolefteris,σαφώς και υπάρχουν γρήγοροι ανυπόδητοι δρομείς, οι οποίοι μάλιστα τρέχουν με ασφάλεια ή δυνητικά μπορεί να γίνουν τέτοιοι!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



+1 Γιατρέ μου!

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2011 :  11:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκτός από τους τραυματισμούς των Heel Strikers.....


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2011 :  11:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Έκτός από τους τραυματισμούς των Heel Strikers.....


___________________
Run Natural... run Bare


Δεν διαφωνούμε ούτε σ αυτό...
Παραπάνω μετέφερα τα συμπεράσματα της έρευνας του Harvard.
Περιμένω όμως και κάποια επίσημη έρευνα, που να καταδεικνύει,την προσωπική μου πεποίθηση ότι, όντως οι heel strikers τραυματίζονται συχνότερα,τουλάχιστον οι heavy!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 03/12/2011 11:37:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2011 :  11:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρεπιπτόντως είμαι ενθουσιασμένος,μιας και έχω φτάσει μέχρι και δεκάρια, προπονητικά, με τα Brooks Mach 11 Spikeless.
Φανταστικά minimal trail παπούτσια.
Τα χρησιμοποιώ για cross country σε δασικό μονοπάτι.
Heel-to-Toe Offset = 6.7 mm και βάρος 200 γρ.




"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 03/12/2011 12:15:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2011 :  12:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα στεναχωρησω τους φιλτατους φιλους μου Μανωλη και Χρηστο.Επισκεφτηκα για το προβλημα της μεσης μου, 2 αθλητιατρους και ενα ορθοπεδικο στην Ελλαδα. Επισης με εξετασε ενας αθλητιατρος ομογενης που εργαζεται σις Ηνωμενες Πολιτειες.Εκανα σε ολους την ερωτηση αν θα ηταν καλα να αρχισω να τρεχω forefoot για καλυτερη προστασια της μεσης μου.Η απαντηση ηταν οχι με την εννοια οτι δε θα εχω κανενα κερδος απο αυτη την αλλαγη.Η ιδια ερωτηση εγινε στον προπονητη μου,πρωην αμερικανο πρωταθλητη στο δεκαθλο και νυν υπευθυνο σε θεματα φυσικης καταστασης σε ομαδα ραγκμπι.Η απαντηση ηταν οχι,διοτι οπως μου ειπε καμια μελετη δεν εχει δειξει οτι οι heel striker εχουν περισσοτερους τραυματισμους.
Ελπιζω Μανωλη και Χρηστο να μου ξαναμιλησετε

ΥΓ Ασχετο,αλλα ειμαι χαρουμενος αφου ζυγιστηκα και διαπισρωσα οτι εχω χασει 7 κιλα απο τις αρχες Οκτωβρη.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000