Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2012 :  10:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Τι barefoot και huaraches μού λέτε...
2 ημέρες απλά περπατούσα με εσπαντρίγιες και με έχουν πεθάνει τα πέλματά μου!
Που να έτρεχα κιόλας...

"My sport is your sport's punishment"


Μια χαρά θα σε έκοβα... ο δρομέας με τις εσπαντρίγιες.
Εξάλλου άλλο περπατάω και άλλο τρέχω με μινιμαλιστικά πατούμενα.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2012 :  12:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Μια χαρά θα σε έκοβα... ο δρομέας με τις εσπαντρίγιες.
Εξάλλου άλλο περπατάω και άλλο τρέχω με μινιμαλιστικά πατούμενα.

___________________
Run Natural... run Bare



Ούτε καν...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2012 :  13:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μανώλη
είδα στο θέμα για τα newton mv 2 ότι φοράς κάλτσες μάλλον συμπιεστικές. Νομίζω ότι το έχεις ξαναγράψει αλλά δεν θυμάμαι και γι αυτό θέλω να ρωτήσω αν σε βοηθάνε τελικά στις γάμπες. Εχεις δει πραγματική διαφορά ή λόγω των πολλών ανυπόδητων χλμ οι γάμπες έχουν αποκτήσει άλλη αίσθηση;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




Επειδή στη φάση της προετοιμασίας μου για τη Θεσσαλονίκη, τις γάμπες τις αισθανόμουνα κάπως βαρυφορτωμένες και ειδικά μετά από κάθε LR ήταν κάμποσο πιασμένες, αποφάσισα να δοκιμάσω συμπιεστικές. Ήδη είχε προχωρήσει στην αγορά τους από το Λεονάρδο και ο Laga και είχε θετικές εντυπώσεις. Μάλιστα ο Λάμπρος (100% τρέξιμο στα μετατάρσια) είχε περισότερο θέμα με τις γάμπες του από ότι εγώ.

Εντυπώσεις:
Ο Μαραθώνιος αποτέλεσε το πραγματικό "crash test" των συμπιεστικών. Όλος ο αγώνας βγήκε προφανώς στα μετατάρσια. Όχι μόνο έτρεξα με περισότερη σιγουριά στον αγώνα (δεν υπήρχαν τα οποιαδήποτε "τσιμπίματα" στις γάμπες καθόλη τη διάρκεια), αλλά εκεί που έδωσαν ρέστα ήταν στο τέλος. Δεν τις έβγαλα μετά τον τερματισμό και όταν βρέθηκα στο ξενοδοχείο και άρχισα το μασάζ με το Stick, μου έκανε εντύπωση ότι ενώ όταν περνούσα τους τετρακέφαλους με το Stick ήμουνα έτοιμος να "σαλτάρω", στις γάμπες το έντονο μασάζ δε μου έφερνε καμία δυσφορία. Σχεδόν σαν να μην είχα τρέξει καθόλου!

Τώρα τις φοράω μόνο στα μεγάλα κομάτια (25+ χιλιόμετρα). Παρόλο που οι γάμπες μου είναι πλέον σαφώς πιο καλά προετοιμασμένες για τα πολλά χιλιόμετρα, στη φάση της αποκατάστασης "επιστρέφουν ρέστα" και αυτό φαίνεται όχι μόνο στο πως αισθάνομαι την υπόλοιπη μέρα της μεγάλης προπόνησης αλλά και την επόμενη, αλλά και στο πως συμπεριφέρεται ο μυς στο μασάζ με το Stick.

Γενικά, ως δρομέας που τρέχω στα μετατάρσια και θέτω σε ιδιαίτερη δοκιμασία τις γάμπες μου μπορώ να τις συστήσω.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2012 :  13:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Γιάννη
τις παρήγγειλα από Λεο και βλέπουμε δοκιμάζοντας. Ηδη και ο Λάμπρος (laga) είναι της γνώμης ότι γενικώς οι συμπιεστικές βοηθούν.

Νίκο
γιατί οι πλειομετρικές θα με βοηθούσανε περισσότερο από το πιο συχνό τρέξιμο με σανδάλια; Το ρωτάω γιατί από τις ασκήσεις που βλέπω δεν είναι στο στυλ ενδυνάμωσης με βάρη.
Με 01:25 το 20αρι τι να τις κάνεις τις συμπιεστικές; Εχεις ξεφύγει!!! Θέλεις απλικέισον.............

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Είμαι και εγώ της γνώμης ότι η καλύτερη προσαρμογή στις γάμπες έρχεται με το συχνό τρέξιμο με μινιμαλιστικό (χωρίς όμως υπερβολές για να μην κάνουμε καμιά ζημιά: αν αισθανθούμε τις γάμπες έτοιμες να "εκραγούν" απλά σταματάμε, φοράμε το χοντροπάπουτσό μας και συνεχίζουμε πτερνάτα).

Όμως η ενδυνάμωση αποτελεί μια πολύ καλή επένδυση και εξασφαλίζει την ταχύτερη (και ασφαλέστερη) προσαρμογή. Οι κάλτσες βοηθάνε (πάντα προσωπική εμπειρία που μπορεί να μην ισχύει για κάποιον άλλο) στη διατήρηση του προγράμματος προπόνησης χωρίς να μας απασχολεί ιδιαίτερα το πιάσιμο της επόμενης μέρας κλπ.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2012 :  13:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by igi

Βασίλη πόσο δίκιο είχες! Δεύτερη δοκιμή σήμερα και νομίζω οτι στο γκαζόν θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρες...Σήμερα είχα και παρέα. Έβαλα και την κόρη να τρέξει ξυπόλητη και προσέξαμε οτι και ο τρίτος που είχε ξεμείνει στο γήπεδο έτρεχε ξυπόλητος...



Οοοοόλε!!! Ε, ναι, το χορτάρι είναι άπαιχτο! Η καλύτερη επιφάνεια (μαζί με την άμμο) μακράν. Για το ταρτάν (αλλά και για το χορτάρι εάν θέλεις η πατούσα σου να παραμένει καθαρή-τρυφερή), η χοντρή κάλτσα χαμηλής ποιότητας είναι ιδανική. Και λέω χαμηλής ποιότητας για να μην "ξεπαραδιάζεσαι" κάθε φορά...χαλάνε γρήγορα. Όπως βλέπεις σέβομαι τη θηλυκή υπόσταση της πατούσας σου!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2012 :  13:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by igi

Μιας και η προπόνηση μου χθες βράδυ τέλειωσε στις 11 και στο γήπεδο ήμουν μόνο εγώ και τα κουνούπια,είπα να εκμεταλλευτώ την ερημιά και να δοκιμάσω κι εγώ. Έβγαλα παπούτσια -καλτσες και έκανα δυο γύρους...Ωραία ήταν ...για λίγο! Το ταρτάν εξαιρετικά σπυρωτό...Τελικά μάλλον δεν έπρεπε να βγάλω καλτσάκια.
Η δοκιμή θα επαναληφθεί!!!



To ταρτάν είναι χαλί. Ταρτάν συνέχισε για να συνηθίσουν τα πέλματα!

___________________
Run Natural... run Bare


...σαν πολύ "άγριες" διαθέσεις δεν έχεις εσύ τον τελευταίο καιρό;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2012 :  16:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by igi

Μιας και η προπόνηση μου χθες βράδυ τέλειωσε στις 11 και στο γήπεδο ήμουν μόνο εγώ και τα κουνούπια,είπα να εκμεταλλευτώ την ερημιά και να δοκιμάσω κι εγώ. Έβγαλα παπούτσια -καλτσες και έκανα δυο γύρους...Ωραία ήταν ...για λίγο! Το ταρτάν εξαιρετικά σπυρωτό...Τελικά μάλλον δεν έπρεπε να βγάλω καλτσάκια.
Η δοκιμή θα επαναληφθεί!!!



To ταρτάν είναι χαλί. Ταρτάν συνέχισε για να συνηθίσουν τα πέλματα!

___________________
Run Natural... run Bare


...σαν πολύ "άγριες" διαθέσεις δεν έχεις εσύ τον τελευταίο καιρό;

Free your feet...free your senses!



Μπά! soft καταστάσεις.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2012 :  16:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειρήνη...

Τζόγκινγκ με γυμνά πόδια: Κάνει θαύματα!



Είναι τα ίδια μας τα πέλματα τα καλύτερα αθλητικά; Σύμφωνα με τους ειδικούς, το «ξυπόλυτο τρέξιμο», εκτός από πρόσφατη μόδα στο χώρο του fitness, αποτελεί και τη λύση για να αποφύγουμε χρόνιους τραυματισμούς...

Οι μεγάλες εταιρείες αθλητικών ειδών επενδύουν κάθε χρόνο εκατομμύρια από τον προϋπολογισμό τους για να βρουν νέα υλικά και να αναπτύξουν τεχνολογίες που θα κάνουν τα παπούτσια τους πιο ασφαλή και θα χαρίσουν στους δρομείς καλύτερες επιδόσεις, μεγαλύτερη άνεση και λιγότερους τραυματισμούς. Είναι, λοιπόν, απόλυτα φυσιολογικό στο άκουσμα και μόνο των επιστημονικών θεωριών που μελετούν τα οφέλη του barefoot running να μένουμε με το στόμα ανοιχτό. Και όμως, δεν είναι μία ή δύο οι φωνές με κύρος που ήδη έχουν μελετήσει το θέμα και έχουν καταλήξει πως το τρέξιμο χωρίς παπούτσια όχι μόνο δεν βλάπτει τα πόδια, αλλά μπορεί να μας προστατέψει από τραυματισμούς ή ακόμα και να μας βοηθήσει να ξεπεράσουμε χρόνια ορθοπεδικά προβλήματα.

Η εικόνα των αρχαίων Ελλήνων που έτρεχαν ξυπόλυτοι ή με δερμάτινα σανδάλια μικρές αλλά και μεγάλες αποστάσεις δεν σοκάρει σίγουρα κανέναν, όμως δεν συμβαίνει το ίδιο και με τους σύγχρονους αθλητές, οι οποίοι ήδη έχουν αγωνιστεί ξυπόλυτοι σε αγώνες δρόμου. Ανάμεσά τους, ο Αιθίοπας Αμπέμπε Μπικίλα, που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων το 1960, η Ζόλα Μπαντ, διάσημη δρομέας των 5.000 μ. τη δεκαετία του ’80, αλλά και ο Ρικ Ρόεμπερ, που έχει τρέξει ξυπόλυτος σε σαράντα εφτά μαραθώνιους μέχρι σήμερα.

Τα υπόλοιπα στον ακόλουθο σύνδεσμο:

http://www.loutrakiblog.gr/2012/04/blog-post_5678.html

Νομίζω τα λέει αρκετά καλά.



___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 16/07/2012 16:09:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2012 :  22:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι και εγώ της γνώμης ότι η καλύτερη προσαρμογή στις γάμπες έρχεται με το συχνό τρέξιμο με μινιμαλιστικό (χωρίς όμως υπερβολές για να μην κάνουμε καμιά ζημιά: αν αισθανθούμε τις γάμπες έτοιμες να "εκραγούν" απλά σταματάμε, φοράμε το χοντροπάπουτσό μας και συνεχίζουμε πτερνάτα).

Το πιασα το υπονοούμενο!!!!!!!!



The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2012 :  07:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
12αρι σήμερα σανδαλάτο που βγήκε σε 01:07. Εβαλα και τις συμπιεστικές και αν και η απόσταση ήταν μικρή δεν ένοιωσα την "έκρηξη" στις γάμπες όπως άλλες φορές. Μάλλον τα μπουτάκια μου παραπονέθηκαν!!!

Μανώλη, Χρήστο
παρατηρώ πτώση των επιδόσεων όταν βάζω τα σανδάλια, είναι φυσιολογικό; Εχω 1 αίσθηση σα να μην τρέχω κανονικά ή σαν κάτι άλλο να φταίει. Ή τα σανδάλια δεν είναι καλά κατασκευαστικά (σα να μην ακολουθούν τις κλίσεις του μετατάρσιου και μου φαίνεται ότι τα σέρνω) ή δεν τα έχω συνηθίσει λόγω μικρής χρήσης (62 χλμ συνολικά). Κάτι μου φταίει όμως ως προς το σανδάλι όχι την κλίση του ποδιού!!!!
Με τα σανδάλια τρέχω 1 φορά/εβδομάδα αποστάσεις 10-12 χλμ.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

belial
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2012 :  12:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στις διακοπές μου δοκίμασα και εγώ το τρέξιμο χωρίς παπούτσια,στην άμμο δίπλα στο κύμα έφτασα μέχρι και 15 χιλιόμετρα σταδιακά. Ζήλεψα όσους τρέχουν ξυπόλητοι, αλλά δυστυχώς στις πόλεις πιστεύω είναι πολύ επικίνδυνο. Δεν το έχω δοκιμάσει έτσι το φαντάζομαι ότι θα είναι. Και για όσουν δεν έχουν δεί το νέο προιόν ορίστε http://rwdaily.runnersworld.com/2012/07/new-zero-drops.html

Σπεύδε βραδέως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2012 :  12:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους!
Μια ερώτηση για τον trexantiris ή τον xipolitakos αλλά και για όποιον άλλο πρόθυμο να με βοηθήσει: Πριν δύο εβδομάδες ξεκίνησα δειλά δειλά ξυπόλητο τρέξιμο (όχι τίποτα ιδιαίτερο, απλά 1 χλμ στο τέλος της προπόνησης μου, περισσότερο σαν αποθεραπεία, πάνω σε ταρτάν και γρασίδι με λεπτές κάλτσες). Επίσης, έκτοτε προσπαθώ στις "παπουτσωμένες" προπονήσεις μου να πατάω περισσότερο δάχτυλα και λιγότερο φτέρνα, με πολύ καλά αποτελέσματα τόσο στην ταχύτητα όσο και στη δρομική οικονομία. Όλα καλά ως εδώ, αλλά νιώθω τις γάμπες έτοιμες να εκραγούν (θέλω να πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό καθώς γυμνάζονται περισσότερο(;) και τους ασκείται μεγαλύτερη και πρωτόγνωρη πίεση).
Τι να κάνω από εδώ και πέρα με τις γάμπες? Απέχω από το ξυπόλητο τρέξιμο για λίγο? Απέχω γενικά από το τρέξιμο για 3-4 μέρες ώστε να χαλαρώσουν οι γάμπες?
Για την ιστορία φοράω Asics Nimbus και Cumulus, και η γενικότερη φυσική μου κατάσταση είναι γενικά καλή, καθώς τρέχω κοντά 3 χρόνια. Το λέω αυτό για να μη θεωρηθεί ότι το πιάσιμο οφείλεται στο ότι είμαι νέος στο τρέξιμο, κάθε άλλο, πιστεύω ότι οφείλεται αποκλειστικά στο barefoot(για καλό θέλω να πιστεύω...)
Ευχαριστώ!
Υ.Γ. Μπορώ με τα δύο προαναφερθέντα παπούτσια πράγματι να πετύχω τρέξιμο με το μπροστινό μέρος του ποδιού ή πρέπει αναγκαστικά να κοιτάξω και μοντέλα με άλλα χαρακτηριστικά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostask13
Advanced Forum-Runner

Greece
389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2012 :  13:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τα δύο αυτά μοντέλα τα οποία έχουν heel to toe drop γύρω στα 9mm μπορείς να πετύχεις forefoot και midfoot τρέξιμο. Από την στιγμή όμως που τώρα το μαθαίνεις καλό θα ήταν σταδιακά να ρίξεις το heep to toe drop ώστε να πετύχεις πιο εύκολα και αβίαστα το forefoot και midfoot τρέξιμο. Οταν μάθεις και σου γίνει συνήθεια να τρέχεις με τον λεγόμενο ''φυσικό τρόπο'' τρεξίματος, θα μπορείς να χρησιμοποιείς και παπούτσια στυλ Nimbus και Cumulus χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα στον τρόπο τρεξίματος σου αλλά λογικά τότε πιστεύω ότι δεν θα θες να τα φοράς για να τρέχεις τέτοια παπούτσια. Θα σου φαίνονται ογκώδη.
Οσο για τις γάμπες είναι φυσιολογικό αυτό που σου συμβαίνει και έχει τονιστεί και άλλες φορές στο φόρουμ. Εγω προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα, αλλά αρκετοί έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι έχουν δει μεγάλη βελτίωση στην μυική αποκατάσταση στις γάμπες τους με χρήση συμπιεστικών καλτσών. Επίσης δώσε και λίγο χρόνο στις γάμπες σου να ξεκουράζονται ώστε σταδιακά να προσαρμοστούν...μπορείς να τους κάνεις και κάποιο μασάζ για να επιταχύνεις την αποκατάσταση...οσοι χρησιμοποιούν marathon stick λένε ότι έχουν εμφανή βελτίωση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2012 :  13:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
έτρεξα κι εγω ένα 5αρι στο χωριό, γιατί είχα ξεχασει τα παπουτσια, με havayanas!!! Βγήκε γρήγορο, απλά με έπιασαν οι μυες μπροστά στο καλάμι.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexalitsa
Advanced Forum-Runner

224 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2012 :  17:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδες καλησπερα εχω κατενθουσιαστει με το να τρεχω ξυπολιτη στο ταρταν και στην αμμο εχω καλυψει ετσι γυρω στα 10 χλμ το κανω μια φορα την βδομαδα ...κανενα παιδακι μπορει να μου γραψει τα θετικα στο να τρεχεις ξυπλιτη γιατι βαριεμαι να τα διαβασω ΟΛΑ,,,
ναμαστε γεροι να τρεχουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000