Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2012 :  13:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τις δοκίμαζε ο Μανώλης και έχε καταφέρει να βγάλει αρκετά μη συνεχόμενα χιλιόμετρα χωρίς φθορές.
Θα απαντήσει....

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2012 :  10:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ζηλεύω γιατί εγώ ακόμα δεν μπορώ να κάνω το άλμα από σαγιονοροχουαράτσες σε ξυπόλητο. Μόλις αρχίζω να περπατάω ξυπόλητος, ΝΤΑΑΑΑΝ το μετατάρσιο χτυπάει. Φαίνεται ότι η φλεγμονή του 2010 μου έχει αφήσει μεγάλο "παράσημο"!!!!! Με χοντροπάπουτσα ή σανδάλια πάλι τη νοιώθω, όμως δεν με ενοχλεί. Στο ξυπόλητο με βαράει κατευθείαν.
Από αυτή τη βδομάδα θα αρχίσω πάλι 1 σανδαλάτη προπόνηση/εβδομάδα (συνήθως 10 χλμ) και σιγά σιγά θα αρχίσω να αυξάνω.
Ομολογώ πάντως ότι η αίσθηση στις γάμπες είναι μοναδική.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  09:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελευταία μελέτη δείχνει ότι οι forefoot strikers έχουν χαμηλότερα ποσοστά τραυματισμών από τους heel strikers.

Foot Strike and Injury Rates in Endurance Runners: A Retrospective Study

http://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2012/07000/Foot_Strike_and_Injury_Rates_in_Endurance_Runners_.17.aspx?WT.mc_id=EMxj11x20120820xL6

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  14:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Τελευταία μελέτη δείχνει ότι οι forefoot strikers έχουν χαμηλότερα ποσοστά τραυματισμών από τους heel strikers.

Foot Strike and Injury Rates in Endurance Runners: A Retrospective Study

http://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2012/07000/Foot_Strike_and_Injury_Rates_in_Endurance_Runners_.17.aspx?WT.mc_id=EMxj11x20120820xL6

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Απο μαθηματικης πλευρας να πω οτι με δειγμα 52 ατομων σοβαρη μελετη δε γινεται.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  15:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Τελευταία μελέτη δείχνει ότι οι forefoot strikers έχουν χαμηλότερα ποσοστά τραυματισμών από τους heel strikers.

Foot Strike and Injury Rates in Endurance Runners: A Retrospective Study

http://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2012/07000/Foot_Strike_and_Injury_Rates_in_Endurance_Runners_.17.aspx?WT.mc_id=EMxj11x20120820xL6

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Απο μαθηματικης πλευρας να πω οτι με δειγμα 52 ατομων σοβαρη μελετη δε γινεται.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.



...αν συμπεριλάβουν εμένα και τον xipolitako, τότε το δείγμα γίνεται 54...βελτιώνεται κάπως

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  16:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
stratus
θα πάρω την δικιά μου περίπτωση που αν και μπορώ να τρέχω με παπούτσια έως 26 χλμ, δεν μπορώ να περπατήσω ξυπόλητος 100μ!!!! Γενικά δεν μπορώ να περπατήσω αν δεν υπάρχει έστω και η παραμικρή προστασία στα μετατάρσια!!!! Αυτό μου δείχνει ότι (πλην της ξεροκεφαλιάς μου) τα παπούτσια γενικότερα αν και είμαι τραυματισμένος μου επιτρέπουν να τρέξω καλύπτοντας τον υπάρχοντα τραυματισμό. Πέραν αυτού, ίσως αν έτρεχα ξυπόλητος να είχα δείγματα του τραυματισμού μου νωρίτερα (και με εντονότερο τρόπο) απ΄ ότι με τα παπούτσια και να σταματούσα αρκετά νωρίς.
Θα μου πείς τώρα, αφού τρέχεις με τα παπούτσια τι κακό υπάρχει; Ισα ίσα που σε βοήθησαν να τρέχεις.
Ναι, αλλά δεν είναι φυσιολογικό. Ενώ δεν έχει περάσει ο τραυματισμός 100%, ανέχεται την προπονητική πίεση (40-50 χλμ/εβδομάδα σε βουνό ή άσφαλτο). Να προσθέσω ότι ο τραυματισμός στο ίδιο σημείο πάντα θα καραδοκεί γιατί το "παράσημο" έμεινε όπως φαίνεται.
Ισως και γι΄ αυτό οι ξυπόλητοι να σταματούν αρκετά νωρίτερα (στα πολύ πρώτα στάδια) όταν τραυματίζονται σε αντίθεση με τους παπουτσωμένους και βέβαια να χρειάζεται πολύ λιγότερος χρόνος αποκατάστασης. Αλλωστε και οι προσαρμογές είναι διαφορετικές.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Edited by - gargadua on 21/08/2012 16:27:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  16:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλήθεια τρέχεις καθόλου με Heel strike;

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 21/08/2012 16:42:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  16:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by xipolitakos

Αλήθεια τρέχεις καθόλου με Heel strike;


Αν ρωτάς εμένα, ΟΧΙ. Ή εμπρός ή μέση. ΟΜΩΣ στα πολλά χλμ έχω διαπιστώσει ότι προς το τέλος όταν "σέρνομαι" αν και δεν χτυπάω φτέρνα το πίσω μέρος της σόλας φθείρεται λόγω του ότι σέρνεται το παπούτσι.............

Ειδικά από τότε που άνοιξε η συζήτηση για forefoot-midfoot-heel strike δεν έχω χτυπήσει φτέρνα.


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  17:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

...αν συμπεριλάβουν εμένα και τον xipolitako, τότε το δείγμα γίνεται 54...βελτιώνεται κάπως

Free your feet...free your senses!





"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  17:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

[quote]Originally posted by xipolitakos

Αλήθεια τρέχεις καθόλου με Heel strike;


Αν ρωτάς εμένα, ΟΧΙ. Ή εμπρός ή μέση. ΟΜΩΣ στα πολλά χλμ έχω διαπιστώσει ότι προς το τέλος όταν "σέρνομαι" αν και δεν χτυπάω φτέρνα το πίσω μέρος της σόλας φθείρεται λόγω του ότι σέρνεται το παπούτσι.............

Ειδικά από τότε που άνοιξε η συζήτηση για forefoot-midfoot-heel strike δεν έχω χτυπήσει φτέρνα.




The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 21/08/2012 17:26:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  19:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Απο μαθηματικης πλευρας να πω οτι με δειγμα 52 ατομων σοβαρη μελετη δε γινεται.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.


Σαφώς και το δείγμα είναι μικρό για τελικά συμπεράσματα.
Δεν παύει όμως να είναι μια σοβαρή δουλειά σε σωστή κατεύθυνση.
Περιμένουμε κάποια στιγμή και μεγαλύτερες μελέτες.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  19:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν χρειάζεται... Θα τον πείσουμε την επόμενη φορά που θα έρθει στο γήπεδο Χαλανδρίου.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  20:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Δεν χρειάζεται... Θα τον πείσουμε την επόμενη φορά που θα έρθει στο γήπεδο Χαλανδρίου.


___________________
Run Natural... run Bare


Aπορώ πως σας ξέφυγε μέχρι τώρα..

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2012 :  23:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
τελευταια αρχισα να φοραω τα mizuno wave universe στις καθημερινες μου προπονησεις στην ασφαλτο και στο χωμα και οχι μονο στο ταρταν.
εχω κανει πανω απο 100χλμ με αυτα.
χθες εβγαλα μια φουσκαλα στην πατουσα του αριστερου ποδιου (που μου στερησε τη σημερινη πρωινη προπονηση )
απλα την εσκασα και συνεχισα το απογευμα.

δεν νομιζω να ειναι εξαιτιας των minimal παπουτσιων αλλα λογω ενος ψιλο-σκισιματος της καλτσας σε εκεινη την περιοχη.

ερωτηση: βαζελινη 'η bodyglide βαζετε ΠΑΝΤΑ οταν φορατε minimal παπουτσια?

παντως τρεχοντας στην ασφαλτο με παπουτσι 100γρμ forefoot σε ταχυτητες κατω των 3.00min/km ειναι ακρως ντοπαριστικο συναισθημα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2012 :  17:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by saridis

τελευταια αρχισα να φοραω τα mizuno wave universe στις καθημερινες μου προπονησεις στην ασφαλτο και στο χωμα και οχι μονο στο ταρταν.
εχω κανει πανω απο 100χλμ με αυτα.
χθες εβγαλα μια φουσκαλα στην πατουσα του αριστερου ποδιου (που μου στερησε τη σημερινη πρωινη προπονηση )
απλα την εσκασα και συνεχισα το απογευμα.

δεν νομιζω να ειναι εξαιτιας των minimal παπουτσιων αλλα λογω ενος ψιλο-σκισιματος της καλτσας σε εκεινη την περιοχη.

ερωτηση: βαζελινη 'η bodyglide βαζετε ΠΑΝΤΑ οταν φορατε minimal παπουτσια?
παντως τρεχοντας στην ασφαλτο με παπουτσι 100γρμ forefoot σε ταχυτητες κατω των 3.00min/km ειναι ακρως ντοπαριστικο συναισθημα...


#1 Και είχα τελευταία την απορία: τί να έγιναν τα "universe" στα πόδια του Παύλου(;)...να φοριούνται άραγε και πόσο...αλλά από ότι φαίνεται έχουν πάρει φωτιά (κυριολεκτικά όμως!).

#2 Ανάλογα σε ποιο ακριβώς σημείο βγήκε η φουσκάλα, ενδέχεται ο συνδιασμός κάλτσας/παπουτσιού να πιέζει εκείνο το σημείο περισσότερο ή να υπάρχουν αυξημένες τριβές ή ο ιδρώτας να συσωρεύεται πιο πολύ...πολλές οι αιτίες.

#3 Καταρχήν προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τέτοιου είδους προϊόντα στα πέλματά μου. Βασικά το minimal παπούτσι δεν αισθάνομαι να με ενοχλεί περισσότερο από ένα τυπικό χοντροπάπουτσο. Βέβαια ενδέχεται τα Universe να έχουν πιο στενή/αγωνιστική εφαρμογή τύπου "γάντι" και να σε προβληματίζουν στην πιο έντονη χρήση.
Αν αντέχεις τη λιπαρή αίσθηση της βαζελίνης, μπορεί να τη χρησιμοποιήσεις...δεν πιστεύω όμως ότι θα αντέξει πολύ στις τριβές και στον ιδρώτα. Το Body Gluide πρέπει να είναι σαφώς πιο αποτελεσματικό (δεν το έχω όμως χρησιμοποιήσει, παρά μόνο στα γνωστά σημεία των θηλών κλπ).
Μια άλλη κρέμα όμως που έχω εφαρμόσει αρκετές φορές στα πέλματά μου όταν φοράω παπούτσια σε LRs είναι η "foot cream" της GEWOL. Μετά από κάποια "πειράματα" που έκανα διαπίστωσα όντως ότι διατηρεί το πέλμα πιο άνετο στα πολλά χιλιόμετρα.

#4 Τέτοιες ταχύτητες είναι στο 10ετές προπονητικό μου πλάνο για αποστάσεις...100 μέτρων!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000