Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2012 :  15:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά τα ξυπόλητα 9 χλμ χθές θα περίμενα μάλλον να έχω πόνους σήμερα. Εεε λοιπόν τίποτα. Με "γαργαλούσε" λιγάκι η πατούσα χθές το βράδυ αλλά έβαλα κρέμα πατούσας μαλακτική και σήμερα ήταν 1 χαρά. Αύριο θα τις "ξεσκίσω" πάλι!!!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2012 :  15:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η φουσκάλα που απέκτησα και δεν έσπασα πριν κανά 20ήμερο, τελικά την έκανε αθόρυβα με ελαφριά πηδηματάκια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2012 :  19:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να περιγράψω πρόσφατη εμπειρία από ανυπόδητο τρέξιμο (ίσως φανεί χρήσιμη σε όσους τώρα – ή στο μέλλον – θέλουν να τρέξουν την Κλασική ανυπόδητοι).

Περασμένο Σάββατο εκκίνηση από την αφετηρία στο Μαραθώνα και ανυπόδητος άρχισα να ρουφάω τα χιλιόμετρα προς Τύμβο-Μάκρη-Πικέρμι κλπ.
- Στην αρχή η άσφαλτος είναι «χαλί να την πατήσεις». Σχεδόν τόσο άνετη όσο και ένα ταρτάν (όχι άσφαλτος «γυαλί» αλλά στο βαθμό που τρέχεις άνετα). Καθαρή (από χαλικάκια κλπ) και άνετη λοιπόν.
- Σε αυτά τα πρώτα 11Κ (μέχρι και που βγήκα από την Νέα Μάκρη) η αίσθηση ήταν θεϊκή. Ευφορία απίστευτη…κούνια που με κούναγε όμως!
- Ακριβώς στο 11Κ που αρχίζει και η πρώτη ανηφόρα, η ποιότητα της ασφάλτου κάνει 180 μοίρες στροφή! Άγρια επιφάνεια που μου θύμισε λίγο Θεσσαλονίκη. Μπα σκέφτηκα, για λίγο θα είναι έτσι, οπότε υπομονή. Στο μεταξύ είχα κάνει στο κοντινό παρελθόν κάτι καλές «χαλικο-συνεδρίες», οπότε η συγκεκριμένη άσφαλτος με ενοχλούσε μεν, αλλά δε μείωνε ρυθμό ούτε προκαλούσε – ακόμη – κάποια δυσφορία. Έλα ντε όμως που για πολλά χιλιόμετρα η κατάσταση δεν άλλαζε και παρέμενε έτσι μέχρι και τη διασταύρωση της Ραφήνας.
- Το κακό είχε γίνει! Παρόλο που μετά η άσφαλτος μέχρι την Παλλήνη (τουλάχιστον) είναι λιγότερο «άγριας» επιφάνειας (όχι όμως τόσο ομαλή όσο πριν τη Νέα Μάκρη), ο ερεθισμός των νευρικών απολήξεων που είχε επιτευχθεί στα προηγούμενα χιλιόμετρα ήταν αρκετός για να κάνει το κάθε βήμα και μια ταλαιπώρια!
- Στο 22Κ αποφάσισα να σταματήσω την ταλαιπωρία και να βάλω τα Vibram KSO που είχα κρεμασμένα στη ζώνη ενυδάτωσης. Παρόλο που στην αρχή με τα Vibram η κατάσταση επανήλθε πάλι στα φυσιολογικά, στο 28Κ (και με τα Vibram να παραμένουν στα πέλματα βέβαια) ο ερεθισμός του πέλματος ήταν τέτοιος που μόνο και μόνο που έτρεχα ήταν ενοχλητικό. Κατέβασα πολλά καντήλια και μου κόπηκε και η διάθεση να το πάω πιο σβέλτα στο κρίσιμο κομμάτι των 21Κ-30Κ…και συνέχισα με νωχελικό ρυθμό.
- Τρεις φορές που πάτησα μικρά χαλικάκια με τα μινιμαλιστικά (που και χωρίς τα Vibram στην αρχή, ίσα που θα τα καταλάβαινα), αυτήν τη φορά κραύγασα από πόνο/τσαντίλα!

Συμπέρασμα: θέλει εξαιρετική αντοχή-υποδομή το δέρμα του πέλματος εκεί κάτω για να βγάλει με άνεση έναν ασφάλτινο Μαραθώνιο. Και αν κάποιος θέλει να το κάνει πρέπει να φροντίσει να βγάζει πολλά χιλιόμετρα σε άσφαλτο (και μάλιστα μέτριας ποιότητας, όχι μόνο γυαλιστερής) ανυπόδητος, ειδικότερα στα LRs…κάτι που δεν είχα εφαρμόσει σε αυτήν την περίοδο προετοιμασίας. Τα πολλά-πολλά χιλιόμετρα ανυπόδητου βγήκαν στο ταρτάν, αλλά τελικά, άλλο ταρτάν και άλλο άσφαλτος…γενικής χρήσης. Και σε έναν αγώνα βέβαια (και ειδικά μεγαλύτερης απόστασης), το μόνο που δε θέλεις είναι να αισθάνεσαι και αυτήν τη δυσφορία…έχεις που έχεις και όλα τα υπόλοιπα να σκεφτείς (ενυδάτωση-φαγητό-ηλεκτρολύτες-κούραση-πιάσιμο-πονίδια).

Οπότε καιρός να ετοιμάσω ξανά τα αγωνιστικά μου σανδαλάκια 2mm από υψηλής ποιότητας δέρμα…αυτά που κάνουν πολύ θόρυβο δηλαδή. Και αν βρέχει, τότε Adizero Pro, οι πιστές μου αγωνιστικές λεπίδες θα αναλάβουν δράση

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2012 :  19:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μετά τα ξυπόλητα 9 χλμ χθές θα περίμενα μάλλον να έχω πόνους σήμερα. Εεε λοιπόν τίποτα. Με "γαργαλούσε" λιγάκι η πατούσα χθές το βράδυ αλλά έβαλα κρέμα πατούσας μαλακτική και σήμερα ήταν 1 χαρά. Αύριο θα τις "ξεσκίσω" πάλι!!!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Έχεις ξεφίγ...εσύ!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2012 :  19:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη, εγώ στο 24αρι στο Λασίθι, που έτρεξα ανυπόδητος, μετά το 18οχλμ ταξινομώ τον πόνο με 10 στην κλίμακα του 10. Μιλάμε για μια τραγική και καυτή άσφαλτο. Αυτή η εμπειρία με έκανε να πιστεύω ότι το δέρμα, πρακτικά ποτέ δεν προσαρμόζεται 100% (μακάρι να κάνω λάθος), εκτός αν δε φοράς παπούτσια ούτε στην πολιτική σου ζωή.
Και άλλη μια ερώτηση: πως μπορω (εκτός λύσης χαλικολεκάνης που θα παίξει δυνατά) να βοηθήσω το δέρμα μου να προσαρμοστεί στη Γερμανία, όπου λόγω παγετού είναι αδύνατο το ανυπόδητο τρέξιμο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2012 :  20:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη
σε καταλαβαίνω απόλυτα και ας μην τρέχω τέτοιες αποστάσεις. Στο τέλος των 9 χλμ(για περίπου 700-800μ) το οδόστρωμα εκτός του ότι είναι χάλια, είχε και πετραδάκια. Οτι ενόχληση δεν είχα πριν, την απόκτησα σε αυτά τα τελευταία μέτρα!!!!!
Συμπέρασμα: Μόλις καταλάβουμε ερεθισμό της πατούσας κατευθείαν παπά!!!!!!
Τι σανδάλια είναι αυτά; Σκέφτομαι κάποιες μετατροπές στα υπάρχοντα γιατί είναι αρκετά σκληρά τελικά. Βέβαια εκεί που με έχουν πληγώσει βλέπω το δέρμα να είναι πιο σκληρό τώρα.

Αυτόχειρα
και γω παρόμοια προβλήματα έχω, όχι με πάγο αλλά με πολλά συνεχόμενα μείον..............

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  11:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Και άλλη μια ερώτηση: πως μπορω (εκτός λύσης χαλικολεκάνης που θα παίξει δυνατά) να βοηθήσω το δέρμα μου να προσαρμοστεί στη Γερμανία, όπου λόγω παγετού είναι αδύνατο το ανυπόδητο τρέξιμο;


Γιατί είναι αδύνατο;
http://www.youtube.com/watch?v=madoDvtKEes


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  12:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θέλεις οπωσδήποτε να τρέξεις έξω, δες εδώ:

The MGBG Guide to Winter Barefoot Running:
http://www.maplegrovebarefootguy.com/2011/10/mgbg-guide-to-winter-barefoot-running.html

Βέβαια το τρέξιμο σε χιόνι πάγο, δεν βοηθάει έναν αρχάριο να αποκτήσει χαρακτήρα (σκληρότερο δέρμα), όσο έναν έμπειρο να διατηρήσει το χαρακτήρα του μυϊκά και να αποκτήσει την απαραίτητη εμπειρία και αντοχή σε τέτοιες καταστάσεις.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  12:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Και άλλη μια ερώτηση: πως μπορω (εκτός λύσης χαλικολεκάνης που θα παίξει δυνατά) να βοηθήσω το δέρμα μου να προσαρμοστεί στη Γερμανία, όπου λόγω παγετού είναι αδύνατο το ανυπόδητο τρέξιμο;


Γιατί είναι αδύνατο;
http://www.youtube.com/watch?v=madoDvtKEes


___________________
Run Natural... run Bare


...αυτό να το βλέπουμε μέσα στους καύσωνες για να ανεβαίνει η ψυχολογία!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  12:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σ' ευχαριστω Χρήστο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  12:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι "άλλο" βοηθητικό που χρησιμοποιούμε μερικές φορές:

http://www.tuffoot.com/about/humans.htm

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=tuf+foot&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=Tuf-Foot+for+People&_sacat=0

Όχι ότι αυξάνει το σκληρό δέρμα (σόλα) στην πατούσα του ποδιού. Διατηρεί όμως την ανθεκτικότητα του δέρματος ακόμα και όταν δεν τρέχεις για μικρό χρονικό διάστημα.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  12:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Μανώλη, εγώ στο 24αρι στο Λασίθι, που έτρεξα ανυπόδητος, μετά το 18οχλμ ταξινομώ τον πόνο με 10 στην κλίμακα του 10. Μιλάμε για μια τραγική και καυτή άσφαλτο. Αυτή η εμπειρία με έκανε να πιστεύω ότι το δέρμα, πρακτικά ποτέ δεν προσαρμόζεται 100% (μακάρι να κάνω λάθος), εκτός αν δε φοράς παπούτσια ούτε στην πολιτική σου ζωή.
Και άλλη μια ερώτηση: πως μπορω (εκτός λύσης χαλικολεκάνης που θα παίξει δυνατά) να βοηθήσω το δέρμα μου να προσαρμοστεί στη Γερμανία, όπου λόγω παγετού είναι αδύνατο το ανυπόδητο τρέξιμο;



Όσο και αν φαίνεται περίεργο, η πατούσα μπορεί να προσαρμοστεί και στις πιο δύσκολες περιπτώσεις. Για εμάς όμως που στην «πολιτική» μας ζωή φοράμε προφανώς υποδήματα, τότε η κατάσταση είναι πιο δύσκολη. Για παράδειγμα ο πατέρας μου φορούσε παπούτσια μόνο λίγο πριν μπει μέσα στο σχολείο, ενώ εκτός αυτού (και άλλων κοινωνικών εκδηλώσεων του χωριού), τα παπούτσια τα κρατούσε στο χέρι για να μην τα φθείρει και περπατούσε/έτρεχε ξυπόλητος. Βέβαια δεν ήταν ο μοναδικός, καθώς τα υποδήματα ήταν ακριβά και που λεφτά εκείνη την εποχή για τέτοιες πολυτέλειες! Όταν βλέπω τα μονοπάτια (που υπάρχουν ακόμη) στα οποία οι άνθρωποι του χωριού του πατέρα μου κινούνταν ξυπόλητοι, πάνω σε αιχμηρές πέτρες, αγκάθια, τριβόλια απλά μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο! Είχα κάπου διαβάσει ότι το δέρμα της πατούσας μπορεί να φτάσει σε πάχος το 1 εκατοστό! Και σε σκληρότητα βέβαια μιλάμε για σκληρές στρώσεις κερατίνης…όχι αστεία!

Για την περίπτωσή σου: δεν βλέπω απλές λύσεις! Το χαλίκι σίγουρα κάνει δουλειά, αλλά από την άλλη δεν μπορείς να περνάς και τη μέρα σου μέσα σε μια χαλικολεκάνη. Ένα άλλο προϊόν που έχουμε δοκιμάσει με το Χρήστο είναι το: http://www.tuffoot.com/
Αρκετά αποτελεσματικό (και ταυτόχρονα αρκετά ακριβό όμως) στο να ισχυροποιεί το δέρμα του πέλματος.
Τρέξιμο σε διάδρομο γυμνοπόδαρος. Στο γυμναστήριο ή στο σπίτι σου. Είναι και αυτό μια λύση.
Τέλος, τρέξιμο σε συνθήκες παγετού ανυπόδητος (!?!?). Χμμ, αυτό θέλει κάποιες προσαρμογές παραπάνω και σίγουρα στην αρχή δεν θα είναι και ότι πιο ευχάριστο…αλλά όπως ανέφερα παραπάνω…εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν.

Όσο βέβαια ο χειμώνας παραμένει με συνθήκες παγετού στο μέρος που ζεις, τότε χρησιμοποιείς και μινιμαλιστικά υποδήματα! Τι να κάνουμε;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  13:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη σε ευχαριστώ!
Οι κάλτσες σιλικόνης σε παγετό πως συμπεριφέρονται; μήπως όμως τότε πρέπει να απλωθεί η σιλικόνη σε όλη την επιφάνεια;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  14:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Μανώλη σε ευχαριστώ!
Οι κάλτσες σιλικόνης σε παγετό πως συμπεριφέρονται; μήπως όμως τότε πρέπει να απλωθεί η σιλικόνη σε όλη την επιφάνεια;


...δεν έχω αυτήν την εμπειρία! Χμμμ, δοκίμασε, η σιλικόνη πρέπει να πιάνει πάντως αρκετά καλά σε παγωμένη επιφάνεια. Και σίγουρα θα είσαι πιο ζεστός από ό,τι αν είσουν τελείως ανυπόδητος!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  17:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλη κρέμα ή παρεμφερές;;;;;;;;;;;;;;;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000