Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  10:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιλούσα με 1 γέροντα στη γειτονιά που είναι αναστενάρης(!!!) και είπα να τον ρωτήσω για τις πατούσσες. Μου είπε λοιπόν ότι 1 μήνα πριν το περπάτημα στα κάρβουνα περπατάει ξυπόλητος παντού. Επίσης το μοναδικό που σκληραίνει τις πατούσες και αυτός το εφαρμόζει κάθε φορά πριν να πάει είναι κάτουρο αλόγου ή γαϊδάρου!!!!!!!! Δεν υπάρχει μου λέει τίποτα άλλο.
Έμεινα κάγκελο!!!
- Να περπατάς αγόρι μου ξυπόλητος γιατί μας βάλανε αυτές τις παπούτσες και χάσαμε την υγειά μας. Περπάτα ξυπόλητος και να δείς πως θα κάνει καιρό να σε βρεί πρόβλημα υγείας. Πέταξε τα, τι τα φοράς;
Λέτε να έχει δίκιο ο γέρροντας;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  12:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μιλούσα με 1 γέροντα στη γειτονιά που είναι αναστενάρης(!!!) και είπα να τον ρωτήσω για τις πατούσσες. Μου είπε λοιπόν ότι 1 μήνα πριν το περπάτημα στα κάρβουνα περπατάει ξυπόλητος παντού. Επίσης το μοναδικό που σκληραίνει τις πατούσες και αυτός το εφαρμόζει κάθε φορά πριν να πάει είναι κάτουρο αλόγου ή γαϊδάρου!!!!!!!! Δεν υπάρχει μου λέει τίποτα άλλο.
Έμεινα κάγκελο!!!
- Να περπατάς αγόρι μου ξυπόλητος γιατί μας βάλανε αυτές τις παπούτσες και χάσαμε την υγειά μας. Περπάτα ξυπόλητος και να δείς πως θα κάνει καιρό να σε βρεί πρόβλημα υγείας. Πέταξε τα, τι τα φοράς;
Λέτε να έχει δίκιο ο γέρροντας;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



E, αυτό με το άλογο και το γάιδαρο...δεν μπορούσα να το φανταστώ!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  14:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.youtube.com/watch?v=5v9IFpZdAug&list=PL47515781B27DFAEE

Συνεχόμενα βίντεο για το σωστό δρομικό στυλ - barefoot running.


IVORTEAM : 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  15:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο πιτσιρικας στο τελευταιο ολα τα λεφτα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  16:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μιλούσα με 1 γέροντα στη γειτονιά που είναι αναστενάρης(!!!) και είπα να τον ρωτήσω για τις πατούσσες. Μου είπε λοιπόν ότι 1 μήνα πριν το περπάτημα στα κάρβουνα περπατάει ξυπόλητος παντού. Επίσης το μοναδικό που σκληραίνει τις πατούσες και αυτός το εφαρμόζει κάθε φορά πριν να πάει είναι κάτουρο αλόγου ή γαϊδάρου!!!!!!!! Δεν υπάρχει μου λέει τίποτα άλλο.
Έμεινα κάγκελο!!!
- Να περπατάς αγόρι μου ξυπόλητος γιατί μας βάλανε αυτές τις παπούτσες και χάσαμε την υγειά μας. Περπάτα ξυπόλητος και να δείς πως θα κάνει καιρό να σε βρεί πρόβλημα υγείας. Πέταξε τα, τι τα φοράς;
Λέτε να έχει δίκιο ο γέρροντας;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Φυσικά και έχει δίκιο. Πάντως αυτό που βοηθάει πολύ τους αναστενάρηδες είναι Ο ΙΔΡΩΤΑΣ!! Χορεύουν συνεχώς εκστασιασμένοι, γίνονται στουπί στον ιδρώτα (και οι πατούσες τους φυσικά) και μετά περνάν τα κάρβουνα. Όσο υπάρχει ιδρώτας στην πατούσα τους και μέχρι να εξατμιστεί αντέχουν, μετά. Πρέπει φυσικά να έχουν και σκληραγωγημένη πατούσα, τεχνική στο πως να πατήσουν και φυσικά αντοχή και ανοχή στον πόνο. Η αντοχή-ανοσία στον πόνο μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά με την κατάληλη σωματική και εγκεφαλική προετοιμασία. Αυτό ισχύει και στο ξυπόλητο τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  17:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Ο πιτσιρικας στο τελευταιο ολα τα λεφτα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


+10
Με κάνει και "ντρέπομαι" για το δικό μου δρομικό στυλ!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  17:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by barerunner

quote:
Originally posted by gargadua

Μιλούσα με 1 γέροντα στη γειτονιά που είναι αναστενάρης(!!!) και είπα να τον ρωτήσω για τις πατούσσες. Μου είπε λοιπόν ότι 1 μήνα πριν το περπάτημα στα κάρβουνα περπατάει ξυπόλητος παντού. Επίσης το μοναδικό που σκληραίνει τις πατούσες και αυτός το εφαρμόζει κάθε φορά πριν να πάει είναι κάτουρο αλόγου ή γαϊδάρου!!!!!!!! Δεν υπάρχει μου λέει τίποτα άλλο.
Έμεινα κάγκελο!!!
- Να περπατάς αγόρι μου ξυπόλητος γιατί μας βάλανε αυτές τις παπούτσες και χάσαμε την υγειά μας. Περπάτα ξυπόλητος και να δείς πως θα κάνει καιρό να σε βρεί πρόβλημα υγείας. Πέταξε τα, τι τα φοράς;
Λέτε να έχει δίκιο ο γέρροντας;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Φυσικά και έχει δίκιο. Πάντως αυτό που βοηθάει πολύ τους αναστενάρηδες είναι Ο ΙΔΡΩΤΑΣ!! Χορεύουν συνεχώς εκστασιασμένοι, γίνονται στουπί στον ιδρώτα (και οι πατούσες τους φυσικά) και μετά περνάν τα κάρβουνα. Όσο υπάρχει ιδρώτας στην πατούσα τους και μέχρι να εξατμιστεί αντέχουν, μετά. Πρέπει φυσικά να έχουν και σκληραγωγημένη πατούσα, τεχνική στο πως να πατήσουν και φυσικά αντοχή και ανοχή στον πόνο. Η αντοχή-ανοσία στον πόνο μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά με την κατάληλη σωματική και εγκεφαλική προετοιμασία. Αυτό ισχύει και στο ξυπόλητο τρέξιμο.

Μην τον ακούτε παίδες! Τα λέει για να τρομάξει τον κόσμο!!!

Το ανυπόδητο είναι απόλαυση και επιστροφή στις παιδικές αναμνήσεις! Ακούς εκεί "ανοχή" στο πόνο και "κατάλληλη σωματική/εγκεφαλική προετοιμασία"(!?!?!?!?!).

Αν όμως θέλετε να μοζοχιστείτε σε "περίεργες" και σκληροτράχηλες επιφάνειες, ε, τότε παίρνετε μια θέση δίπλα στα avatars των xipolitakos & barerunner!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  17:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στάθη
επικεντρώθηκε αποκλειστικά και μόνο στο συνεχόμενο ξυπόλητο 1 μήνα πριν τους αναστεναγμούς. Μου είπε επίσης ότι 1 φορά που κατά λάθος τον έσπρωξαν και έχασε την ισορροπία του για λίγο, έβγαλε φουσκάλες από κάψιμο ανάμεσα σε 2 δάχτυλα.
Θα τον ξαναρωτήσω όμως, μου έβαλες ιδέες.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  19:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
από άρθρο για την πυροβασία :
Η πιο ευσταθής θεωρία φαίνεται αυτή που υποστηρίζει ότι οι πυροβάτες, επειδή βρίσκονται σε κατάσταση έκστασης όπου το σώμα παράγει υπερβολική ποσότητα ιδρώτα, στην ουσία περπατούν πάνω σε ένα στρώμα ατμού την ώρα που το κάθιδρο πέλμα τους εφάπτεται με τα πυρωμένα κάρβουνα. Ο ιδρώτας εξατμίζεται και το ποσό του ατμού που μεσολαβεί ανάμεσα στα κάρβουνα και το δέρμα, έχοντας θερμοκρασία περίπου 100 βαθμών, δεν μπορεί να προκαλέσει έγκαυμα. Κάτι ανάλογο συμβαίνει όταν σαλιώνουμε το δάχτυλό μας και το βάζουμε στο ζεστό ταψί ή στο αναμμένο ηλεκτρικό σίδερο για να δοκιμάσουμε αν καίνε. Αν το δάχτυλο είναι στεγνό θα καούμε (θα πάθουμε έγκαυμα), στο σαλιωμένο όμως δάχτυλο δε συμβαίνει αυτό για το λόγο που προαναφέρθηκε. Ωστόσο το να ξεπεράσει κανείς το φυσικό φόβο της φωτιάς δεν είναι απλό φαινόμενο κι όταν ακόμη υπάρχει η «βεβαιότητα» της προηγούμενης θεωρίας για την ακαΐα. Η κατάσταση έκστασης στην οποία περιέρχονται οι πυροβάτες είναι εκείνη που τους βοηθά να ξεπερνούν το φόβο. Είναι μια κατάσταση ψυχικής υπέρβασης της πραγματικότητας, μια έκπτωση του συνειδησιακού επιπέδου κατά την οποία το πραγματικό αντικαθίσταται από το ιδεατό και μαζί του όλα τα επακόλουθα. Σε μερικές τελετές πυροβασίας η διάρκεια της μύησης και της εισαγωγής στην έκσταση διαρκούν πολλή ώρα. Σε άλλες όμως περιπτώσεις διαρκεί λίγα λεπτά ή και δευτερόλεπτα. Στη δεύτερη περίπτωση συμβαίνει η διαδικασία της «προηγούμενης φοράς», όπου ένα γεγονός που επαναλαμβάνεται περνά με σύντομες διαδικασίες τον εγκεφαλικό – ιδεολογικό κύκλο.

Ειδικότερα κατά την επαφή δύο υλικών σωμάτων σταδιακά το θερμότερο σώμα ψύχεται μεταφέροντας θερμότητα στο ψυχρότερο, το οποίο παράλληλα θερμαίνεται. Αυτό γίνεται μέχρι τα δύο σώματα να αποκτήσουν την ίδια θερμοκρασία. Το πόσο γρήγορα γίνεται αυτό και σε ποια θερμοκρασία θα «ισορροπήσουν» τα δύο σώματα εξαρτάται από τις θερμοδυναμικές ιδιότητές τους. Οι σημαντικότερες από αυτές είναι:
* Θερμοκρασία
* Μάζα
* Ειδική θερμοχωρητικότητα
* Θερμική αγωγιμότητα

Το γινόμενο της μάζας ενός σώματος επί την ειδική θερμοχωρητικότητα ονομάζεται Θερμοχωρητικότητα και εκφράζει το πόση θερμική ενέργεια απαιτείται για να ανέβει η θερμοκρασία του σώματος κατά ένα βαθμό. Με βάση την Αρχή διατήρησης της ενέργειας η ενέργεια που θα αποβληθεί από το θερμό σώμα θα είναι ίση με την ενέργεια που θα αποροφηθεί από το ψυχρό. Όσον αφορά την τελική θερμοκρασία των δύο σωμάτων αυτή θα βρίσκεται πλησιέστερα στην αρχική θερμοκρασία του σώματος με τη μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα.
Στην περίπτωση της πυροβασίας τα σώματα που μας ενδιαφέρουν είναι:
* το γυμνό πέλμα
* τα πυρακτωμένα κάρβουνα

Κατά την πυροβασία διάφοροι παράγοντες ενεργούν και αποτρέπουν τον πόνο και το έγκαυμα:
* Το νερό που αποτελεί το κύριο συστατικό του ανθρώπινου σώματος (70%) έχει πολύ μεγάλη ειδική θερμοχωρητικότητα, ενώ τα κάρβουνα έχουν πολύ μικρή. Έτσι η θερμοκρασία του ποδιού κατά την επαφή με τα ζεστά κάρβουνα αλλάζει πολύ λιγότερο απ΄ότι αλλάζει η θερμοκρασία του κάρβουνου.
* Το νερό έχει επίσης πολύ μεγάλη θερμική αγωγιμότητα. Έτσι το αίμα, που κυρίως αποτελείται από νερό, μεταφέρει πολύ γρήγορα την θερμότητα μακρυά από το πέλμα και τη διαχέει στο υπόλοιπο σώμα.
* Από την άλλη, το κάρβουνο έχει πολύ μικρή θερμική αγωγιμότητα. Έτσι, κατά την επαφή με το πόδι το κάρβουνο εκλύει θερμότητα μόνο από την επιφάνειά του που άπτεται με το πέλμα, και όχι από όλο τον όγκο του.
* Κατά την πυροβασία οι πυροβάτες εκτελούν γρήγορες κινήσεις, ή με άλλα λόγια «χορεύουν» πάνω στα κάρβουνα. Αυτό μειώνει το χρονικό διάστημα επαφής με το πυρακτωμένο κάρβουνο. Σε περίπτωση που σταθούν για αρκετό διάστημα ακίνητοι κάποια στιγμή θα καούν, διότι η θερμότητα, όσο αργά και αν μεταφέρεται στο πόδι, δεν παύει να συσσωρεύεται σε αυτό.
* Παράλληλα, στην αποφυγή του πόνου παίζει ρόλο και η κατάσταση της αυθυποβολής ή έκστασης στην οποία βρίσκονται συνήθως οι πυροβάτες κατά την πράξη τους. Αυτή δεν αποτρέπει το έγκαυμα, αλλά μειώνει την ευαισθησία του εγκεφάλου στα ερεθίσματα που δέχεται. Έτσι, τα ούτως ή άλλως μικρά, σύμφωνα με τα όσα προαναφέρθηκαν, σήματα πόνου που στέλνονται από να νεύρα του ποδιού αγνοούνται.

Βέβαια τα παραπάνω δε σημαίνουν σε καμία περίπτωση ότι μπορεί πάντα οποιοσδήποτε να περπατάει με ασφάλεια πάνω σε πυρακτωμένα κάρβουνα με γυμνά πόδια. Η πυροβασία δεν παύει να είναι επικίνδυνη.
* Ο πυροβάτης πρέπει συνεχώς να αναπηδάει ή να περπατάει με σταθερό βηματισμό για να μειώνει το χρόνο επαφής με τα κάρβουνα.
* Στην περίπτωση που υπάρχουν ανάμεσα στα κάρβουνα ξένα σώματα με μεγάλη θερμική αγωγιμότητα (π.χ. κομμάτια μετάλλου) και ο πυροβάτης τα αγγίξει θα καεί.
* Τα κάρβουνα πρέπει να είναι κατάλληλα προετοιμασμένα. Η προετοιμασία περιλαμβάνει ένα χρονικό διάστημα που πρέπει να περάσει από τη στιγμή που παίρνουν φωτιά μέχρι τη στιγμή που ο πυροβάτης θα περπατήσει σε αυτά. Αυτό διότι τα κρύα κάρβουνα περιέχουν νερό, το οποίο όπως προαναφέρθηκε είναι καλός αγωγός της θερμότητας.

Tο φαινόμενο της ακαΐας αποδίδεται από τους παραψυχολόγους στην έντονη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία του πυροβάτη απ” όλο του το σώμα και κυρίως από τα πόδια, η οποία τον περιβάλλει σαν μονωτική ασπίδα. Η ακτινοβολία αυτή, ή «αύρα», προετοιμάζεται με αυτοσυγκέντρωση και υποβολή από τους αναστενάρηδες, που τους οδηγεί σιγά σιγά στην αισθητηριακή απάθεια. Για την Εκκλησία παραμένει μαγική συνήθεια και όχι φυσικά θεία επέμβαση.

Δεν πρέπει να παραλείψουμε να εκθέσουμε και τη σύγχρονη εξήγηση για τα αναστενάρια των φυσικών του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας. Σύμφωνα με αυτήν την ερμηνεία τα κάρβουνα, που χρησιμοποιούνται για την πυροβασία, έχουν μεν θερμότητα 1.500 βαθμών Φαρενάιτ, αλλά είναι κακοί αγωγοί της θερμότητας. Παρομοιάζουν το φαινόμενο αυτό με εκείνο του γλυκίσματος, που ψήνεται στο φούρνο. «Μέσα στο φούρνο το γλύκισμα, το ταψί και ο αέρας έχουν την ίδια θερμοκρασία των 350 βαθμών Φαρενάϊτ. Ο ψήστης, όμως, μπορεί να ακουμπήσει το γυμνό του χέρι μόνο στο γλύκισμα για να δει αν έχει ψηθεί, αλλά δεν μπορεί να ακουμπήσει το ταψί για χρόνο μεγαλύτερο του ενός δευτερολέπτου χωρίς να καεί» («Χριστιανισμός και Θρησκεύματα», ΟΕΔΒ, Β” Λυκείου, σελ. 284).

Στη φυσική εξήγηση, ακόμη, της ακαΐας μπορεί να συμβάλει το φαινόμενο του Leyden-Frost. Σύμφωνα μ” αυτό, αν τοποθετήσουμε σταγόνα νερού πάνω σε πυρακτωμένη μεταλλική επιφάνεια, πχ. στο μάτι ηλεκτρικής κουζίνας, θα διαπιστώσουμε πως η σταγόνα ούτε θα βράσει, ούτε θα εξατμισθεί, αλλά θα αιωρείται και θα κινείται χωρίς να αγγίζει το πυρακτωμένο μέταλλο, χάρις σε ένα στρώμα ατμού, που σχηματίζει η θερμότητα που εκλύεται. Όταν η θερμότητα ελαττωθεί σε σημείο που να μην σχηματίζει στρώμα ατμού, τότε η σταγόνα αγγίζει το μέταλλο και βράζει. Ο Daniel Mannich αναφέρει την περίπτωση του Julian Sabert, ο οποίος εισερχόμενος σε θερμαινόμενο φούρνο γυμνός, κρατώντας ένα κομμάτι ωμού κρέατος, δεν πάθαινε ο ίδιος τίποτε, λόγω της άφθονης εφίδρωσής του, ενώ το κρέας ψηνόταν.

Τα γεγονότα ότι: α) σε καταστάσεις ομαδικής υστερίας, όπως είναι και τα αναστενάρια, έχει παρατηρηθεί ψυχιατρικά, σε αρκετές περιπτώσεις, πρόσκαιρη λειτουργική αναλγησία με απώλεια του πόνου, β) είναι αδύνατη η πυροστασία (ακινησία μέσα στη φωτιά), γ) οι αναστενάρηδες εισέρχονται και εξέρχονται γρήγορα (ταχυποδία) από τη φωτιά και δ) έχουν σκληρά πέλματα, μας δίνουν αφορμές για μια περαιτέρω βιολογική και ψυχολογική έρευνα του φαινομένου, πέρα από τη μεταφυσική προσέγγισή του («Ο Άλλος Κόσμος, Στα Άδυτα της Παραψυχολογίας», Θωμά Λαλαπάνου, εκδ. Μακρή, σελ. 133-135).


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  19:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε βλέπω έτοιμο να ανοίγεις νέο θέμα.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2013 :  21:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά το χώμα, τους κυβόλιθους, τα χαλίκια και τις πέτρες, Barefoot και στα κάρβουνα και να καούν τα κάρβουνα ...ουπς αυτό είναι απ'αλλού χε χε.Πάντως έχω τρέξει ξυπόλητος σε χιόνι (γύρω στο εικοσάλεπτο, δεν το ρίσκαρα για περισσότερο).
ΥΓ. Υπάρχει και άλλη λύση : http://hydrotherm.gr/shop/index.php?act=viewProd&productId=147
αντί να βάζουμε στις κάλτσες, βάζουμε στις πατούσες και αντίο κάψιμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2013 :  10:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Εξαιρετική πρόσφυση σε: χυτοσίδηρο, μέταλλο, πυρίμαχα και ινώδη υλικά"

Δεν αναφέρει δέρμα!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2013 :  11:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωχ αγριεψαν τα πράγματα...


Αν είναι να αρχίσουμε και τέτοια:

http://www.youtube.com/watch?v=uNdxvheRuBc

λέω να την κάνω από εδώ...

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2013 :  13:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Ωχ αγριεψαν τα πράγματα...


Αν είναι να αρχίσουμε και τέτοια:

http://www.youtube.com/watch?v=uNdxvheRuBc

λέω να την κάνω από εδώ...

[/blue]




Μη φεύγεις βγάζω το φλόγιστρο.........

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2013 :  10:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα στην ξυπόλητη παρέα .
Ξύπνησα σημερα το πρωί με τις γάμπες μου έτοιμες να εκραγούνε .
Εδω και μια βδομάδα έχω πάρει παπουτσάκια vivobarefoot (είπα να πάω ένα βήμα παραπέρα από το 4mm που είχαν τα saucony)
Τα έβαλα σε 2 8άρια που έκανα και όλα πήγαν καλά χθές τα έβαλα σε 16άρι με αρκετή ανηφόροκατηφόρα στο 14 ένιωθα σαν να είχε μπει μια πετρα και σταμάτησα τα έβγαλα ( μια μικρη φουσκάλα αναμεσα στο δευτερο και στο τρίτο δάχτυλο απο την πάνω πλευρά πιστευω ότι είχε τσακισει λίγο η γλώσσα του παπουτσιου ) και έκανα τα 2 τελευταία ξυπόλητος.
Στο 14 ένιωθα τις γάμπες μου σφιγμένες αλλά με το που έβγαλα τα παπούτσια χωρίς υπρβολή στο τρίτο βήμα ένιωσα ότι είχα άλλα πόδια με αποτέλεσμα τα 2 τελευταία χιλιόμετρα χωρίς να αλλάξω ρυθμό βγήκανε με 4.50 από 5 συνολικά 1.19.40.
Θα ήθελα να αναφέρω ότι εδω και 6 μήνες τρέχω κάθε βδομάδα 2 με 3 χιλιόμετρα ξυπόλητος και είναι η πρώτη φορά που με πονάνε τόσο πολύ οι γάμπες μου .Τον τελευταίο καιρο έχω αυξήσει λίγο τα ξυπόλητα χιλιόμετρα με σκοπο σε 2 μηνες περίπου να κάνω τον πρώτο μου 10αρι αγώνα .
Σήμερα λέω να μην τρέξω να πάω μονο για μπάνιο κάποιος από τους πιο έμπειρους έχει να μου πει κάτι για να ξεπεράσω αυτο το πιάσιμο .
Ευχαριστω και καλή μέρα σε όλους και πάλι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000