Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2013 :  15:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αχχχ σε ζηλεύω!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2013 :  15:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίος!

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2013 :  15:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Προχθές πήγα γήπεδο και είπα να κάνω 10 γύρους ξυπόλητο(να μην χάσω την καθημερινή προσαρμογή) και μετά να πάω για μπάνιο. Περίπου στον 7ο λέω να το τρέξω λίγο περισσότερο. Κάνω το 400αρι σε 01:37 (συνήθως το πάω στο 02:20) και νοιώθω τα πέλματα να καίνε. "Είδες"; Σκεφτόμουνα, "τα πέλματα δουλεύουν καλά, σφαίρα πάνε"!!!
Αμ δε, να 2 φουσκάλες γραμμωτές μετά το μπάνιο, 1 σε κάθε πέλμα μεταξύ των 2 πρώτων δαχτύλων, ακριβώς στο ίδιο σημείο.
Από σήμερα δειλά δειλά μόνο περπάτημα μέχρι να γιατρευτούν. Από Δευτέρα γήπεδο πάλι.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



...στα σημεία όπου γενικά εμφανίζονται φουσκάλες, μετά επιτυνχάνονται οι μέγιστες προσαρμογές! Οπότε λίγο υπομονή και...κουράγιο χρειάζεται.

Και για να σου δώσω θάρος: υπάρχει "φως στο τούνελ" --> κάποια στιγμή τέτοια "χαζά" φουσκαλιάσματα δε θα γίνονται, όχι τόσο εύκολα τουλάχιστον...!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2013 :  15:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Σήμερα το πρωί 10 χιλιόμετρα σε 49.50 την διαδρομή του run the lake σαν μικρό τεστ για τον αγώνα (45.30 είχα κάνει στον αγώνα με τα kinvara)
Οι πατούσες λίγο στο πλακοστρωτο ζορίστικαν .
Έκανα αυτη την διαδρομή γιατι εχει αρκετη κατηφόρα .Στην ανηφόρα εχεις δίκιο πάω πολύ άνετα στην κατηφόρα εφάρμοσα τον κοφτό διασκελισμο νιώθω σαν να κόβω (μπορεί να είναι η ιδέα μου) σε κατηφόρα με πιο μικρή κλίση άφησα τον εαυτό μου ελεύθερο και έφυγα αέρας .
Θα το δουλέψω άκομα το καλό είναι ότι οι γάμπες μου δεν με πονάνε και το πέλμα μου είναι σε πολύ καλή κατασταση ούτε φουσκαλες όυτε τιποτα με ρυθμο 4.45 5.15 δείχνουν τα πόδια ότι εχουν προσαρμοστει .



Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο-Σ ! ! !

Δεν είναι η ιδέα σου ότι σε έντονη κατηφόρα ενδέχεται να "κόψεις". Όταν το πέλμα αισθάνεται "άβολα" με αυτό που έχει να διαχειριστεί, τότε σε "κόβει".

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2013 :  11:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίο άρθρο:
http://www.runnersworld.com/barefoot-running-minimalism/minimalism-long-run?page=single

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2013 :  12:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ωραίο άρθρο:
http://www.runnersworld.com/barefoot-running-minimalism/minimalism-long-run?page=single

"My sport is your sport's punishment"



Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η vibram επειδή δεν έκανε πωλήσεις παλιά αποφάσισε να πηδήξει όλους τους αγοραστές της μετά!!!! Ακολούθησαν και οι υπόλοιποι με χαμηλά και λίγη προστασία, λίγο παραπάνω προστατευτικά αλλά για ξυπόλητο και παπαριές μπλέ.
Καλό το μάρκετινκ αλλά είπαμε.
Εδώ που τα λέμε δεν είναι και τιμές αυτές για να πουλάει η κάθε vibram τα παλιολάστιχά της!!!!!! 100 τόσα ευρώ!!! Έλεος πια. Τα παλιολάστιχα διαθέτουν τεχνολογίες ή το τμήμα ερευνών της εταιρείας είναι τεράστιο και δυσκολοσυντήρητο; Υπάρχουν και οι σαγιονάρες με 2 Ε.
Αν δεν πατήσει η ποδάρα έδαφος να νοιώσεις πόνο ή να δεις τις φουσκάλες...............προκοπή ή βελτίωση δεν υπάρχει!!!

Σήμερα στο γήπεδο έτρεξα για 40΄ παπουτσωμένος και μετά ήρθε το καλύτερο κομμάτι. Ξυπόλητο σε ψιλοβρεγμένο ταρτάν. Απόλαυση σε 02:20/400μ για 20λεπτο περίπου. Αντε και 20λεπτη ξυπόλητη βόλτα το απόγευμα τον σκύλο στη γειτονιά και κλείσαμε για σήμερα.
Πιστεύω πάντως ότι οι προσαρμογές μου (συγκριτικά με τον χρόνο καθημερινής εξάσκησης) θα πάρουν αρκετό καιρό ίσως και πάνω από 6μηνο για αξιοπρεπείς επιδόσεις ή συνολικό χρόνο ξυπόλητου ή ............τρέξιμο σε άσφαλτο που καμία σχέση δεν έχει με το χάδι του ταρτάν.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Edited by - gargadua on 19/03/2013 12:58:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2013 :  13:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σήμερα στο καβούρι (μετά από τριήμερη αποχή ταξιδάκι στο καρπενήσι)8 χιλιόμετρα σε 38.00 με το τελευταίο στα 3.57 .
Όλα καλά οι πατούσες σε τέλεια κατάσταση το ίδιο και οι γάμπες .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2013 :  15:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

quote:
Originally posted by echetlos

Ωραίο άρθρο:
http://www.runnersworld.com/barefoot-running-minimalism/minimalism-long-run?page=single

"My sport is your sport's punishment"



Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η vibram επειδή δεν έκανε πωλήσεις παλιά αποφάσισε να πηδήξει όλους τους αγοραστές της μετά!!!! Ακολούθησαν και οι υπόλοιποι με χαμηλά και λίγη προστασία, λίγο παραπάνω προστατευτικά αλλά για ξυπόλητο και παπαριές μπλέ.
Καλό το μάρκετινκ αλλά είπαμε.
Εδώ που τα λέμε δεν είναι και τιμές αυτές για να πουλάει η κάθε vibram τα παλιολάστιχά της!!!!!! 100 τόσα ευρώ!!! Έλεος πια. Τα παλιολάστιχα διαθέτουν τεχνολογίες ή το τμήμα ερευνών της εταιρείας είναι τεράστιο και δυσκολοσυντήρητο; Υπάρχουν και οι σαγιονάρες με 2 Ε.
Αν δεν πατήσει η ποδάρα έδαφος να νοιώσεις πόνο ή να δεις τις φουσκάλες...............προκοπή ή βελτίωση δεν υπάρχει!!!

Σήμερα στο γήπεδο έτρεξα για 40΄ παπουτσωμένος και μετά ήρθε το καλύτερο κομμάτι. Ξυπόλητο σε ψιλοβρεγμένο ταρτάν. Απόλαυση σε 02:20/400μ για 20λεπτο περίπου. Αντε και 20λεπτη ξυπόλητη βόλτα το απόγευμα τον σκύλο στη γειτονιά και κλείσαμε για σήμερα.
Πιστεύω πάντως ότι οι προσαρμογές μου (συγκριτικά με τον χρόνο καθημερινής εξάσκησης) θα πάρουν αρκετό καιρό ίσως και πάνω από 6μηνο για αξιοπρεπείς επιδόσεις ή συνολικό χρόνο ξυπόλητου ή ............τρέξιμο σε άσφαλτο που καμία σχέση δεν έχει με το χάδι του ταρτάν.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



+1
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2013 :  16:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Καλημέρα σήμερα στο καβούρι (μετά από τριήμερη αποχή ταξιδάκι στο καρπενήσι)8 χιλιόμετρα σε 38.00 με το τελευταίο στα 3.57 .
Όλα καλά οι πατούσες σε τέλεια κατάσταση το ίδιο και οι γάμπες .


!!! (τρεις!)...στο τέλος θα σε ματιάξω...κρέμασε σκόρδα για αυτό!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2013 :  18:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποιες σκέψεις μου με την ευκαιρία του άρθρου που πόσταρε ο Νίκος_Εch…

- Το πρώτο της μοντέλο η Vibram δεν το λάνσαρε καν για τρέξιμο αλλά για γενικότερης φύσεως αθλητικές δραστηριότητες, όπου ένα μινιμαλιστικό υπόδημα ήρθε να καλύψει μια συγκεκριμένη ανάγκη.
- Εκείνη η εποχή συνέπεσε με μια περίοδο κάποιας άνθισης του ανυπόδητου τρεξίματος και της προσπάθειας λίγων δρομέων να «ξεφορτωθούν» τα χοντροπάπουτσά τους! Αυτοί λοιπόν οι δρομείς αγκάλιασαν με πρωτοφανή αγάπη το μοντέλο(α) της Vibram με αποτέλεσμα οι πωλήσεις να εκτοξευτούν στα ύψη! Επίσης λίγο αργότερα κυκλοφόρησε και το βιβλίο «Born to Run» το οποίο δημιούργησε ΤΟΝ θόρυβο γύρω από το μινιμαλιστικό/ανυπόδητο/φυσικό τρέξιμο, οπότε η Vibram δεν προλάβαινε μετά να παράγει.
- Υποτίθεται το πρώτο πραγματικά δρομικό παπούτσι από τη Vibram (σύμφωνα με τα λεγόμενά της) ήταν το μοντέλο «Bikila», όταν ήδη κάνανε θραύση στο δρομικό χώρο ένα σωρό άλλα μοντέλα της, και ειδικά το κλασικό πλέον «KSO» που είχε κυκλοφορήσει πρωτύτερα.
- Το κόστος των Vibram για μένα: πολύ υψηλό (έως και απαράδεκτο υψηλό), σε σχέση με την έρευνα που χρειάζεται για να παραχθούν, τα υλικά που έχουν (ποσότητα και όχι όσο αφορά την ποιότητα), αλλά και το γεγονός ότι ΚΑΙ αυτά τα υποδήματα παράγονται – που αλλού – στην Κίνα! (να παράγονταν βρε παιδί μου στην Ιταλία/Αμερική/Αγγλία/Ελλάδα) θα έλεγα χαλάλι τα χρήματα για την υποστήριξη του εργατικού δυναμικού των αναπτυγμένων χωρών!
- Αυτό όμως που παραδέχομαι στη Vibram είναι ότι δημιούργησε κυριολεκτικά μια ολόκληρη σχολή, αναγκάζοντας και τις μεγάλες εταιρίες να ασχοληθούν πιο σοβαρά με το συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς και να αρχίζουν να βγάζουν αντίστοιχα (ή παρεμφερή τουλάχιστον) μοντέλα. Βέβαια σε αυτήν τη στροφή συνετέλεσε και το γεγονός ότι το «κίνημα» του ανυπόδητου/μινιμαλιστικού τρόπου τρεξίματος άρχιζε να κερδίζει όλο και περισσότερο κόσμο.
- Όπως όμως ο Βασίλης τονίζει: για να νιώσεις την απόλυτη αίσθηση του ανυπόδητου τρεξίματος, πρέπει πραγματικά να ΤΡΕΞΕΙΣ ανυπόδητος!!! Αν ειδικά η επιφάνεια σε υποστηρίζει (π.χ. χόρτο, ταρτάν, άσφαλτος «γυαλί», διάδρομος τρεξίματος) τότε είσαι από τους τυχερούς! Όταν άρχισα να «μπλέκω» με το ανυπόδητο τρέξιμο πριν 2+ χρόνια, πολλές φορές έτρεχα ξυπόλητος για να αισθανθώ μόνο και μόνο την αίσθηση της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ελευθερίας! Μικρό παιδί γινόμουν που ανακάλυπτα το τρέξιμο πάλι από την αρχή! Και μονίμως ήμουνα με ένα χαμόγελο στα χείλη (παρόλο τις δυσκολίες προσαρμογής, τα πονίδια, τα φουσκαλιάσματα και τα λοιπά, και τα λοιπά!)

Και με την ευκαιρία:
- Ουσιαστικά τώρα έχω γίνει πιο συντηρητικός/προσεκτικός στο πως διατυπώνω τις ιδέες του ανυπόδητου σε άλλους δρομείς. Ίσως είμαι πιο επιφυλακτικός (μην τους τρομάξω, μην τους οδηγήσω σε τραυματισμό), ίσως και εγώ έχω «μπαγιατιέψει» και να προσπαθώ να είμαι πιο «political correct»…κάτι στο οποίο δεν έχει «υποπέσει» ο φίλτατος xipolitakos.
- Για αυτό χαίρομαι ιδιαίτερα όταν δρομείς προχωράνε το ανυπόδητο πολλά βήματα πιο πέρα με ακόμη μεγαλύτερο ενθουσιασμό και σαφώς πιο σταθεροί και «πύρινοι» σε αυτό το μέτωπο. Ο Βασίλης_Gargadua καλλιεργεί τις εμπειρίες εκεί ψηλά στα Βορεινά με ιδιαίτερο ζήλο (και ο πρώτος διδάξας στο φόρουμ των σανδαλιών «Huaraches»), ο barerunner είναι όνομα και πράγμα στην Κεντρική Ελλάδα (και ο ελίτ KostasPVol να βιντεοσκοπεί διαρκώς), ενώ πολλοί άλλοι δοκιμάζουν, προχωράνε, και πατάνε και καμιά πετρούλα παραπάνω (άουτς). Vicky, grgeorgios, chamav και πολλοί-πολλοί άλλοι (τους πιο πρόσφατους αναφέρω που θυμάμαι ή και έχω δει προσωπικά), ενώ τόσοι άλλοι μου έχουν επικοινωνήσει ευρήματα, εμπειρίες κοκ). Θυμάμαι ακόμη τις απίστευτες ατάκες του giorgosdelta στα πρώτα ξυπόλητα χιλιόμετρά του τα πρώτα «άουτς» της igi (μπιμπικωτό το ταρτάν βρε παιδί μου) και πολλά-πολλά άλλα που όσο και προσπαθώ να τα συγκρατήσω και τώρα μου διαφεύγουν!
- Όμως αυτό που θυμάμαι εξίσου χαρακτηριστικά είναι οι ποικίλες «αναλύσεις βιο-κινητικής» πατημάτων και οι άπειρες ανταλλαγές απόψεων με άλλους δρομείς, σε σημείο που ο Νίκος_Τ είχε πει το αμίμητο «όπως πάμε αυτό το φόρουμ θα μετονομαστεί σε fore-forum»!!! ααααααχαχαχαχαχα!
- Και για να κλείσω αυτό το σεντόνι (Νίκο_ech, με το ποστάρισμά σου με έκανες να αναμοχλεύσω το κοντινό μου παρελθόν των ανυπόδητων αναζητήσεων), μια «στρατιά» δρομέων τρέχουν ουσιαστικά KAI με «φυσικό» βηματισμό, χωρίς βέβαια να έχουν επηρεαστεί - απαραίτητα - από αυτά που γράφονται εδώ μέσα. Nikos_T, igi, sisi, saridis, winarg, echetlos, caballoblanco, Fidelio, Laga, yiannisimages,rowergr, anna_ves και…και…και… και έχω φωτογραφίες και από αγώνες και τις δείχνω σε άλλους «επίδοξους» forefootαδες για μίμηση και παραδειγματισμό!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2013 :  20:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίος Μανώλη! Όπως πάντα άλλωστε...
Μακάρι να ήμασταν για καφέ (ή ποτό, ακόμη καλύτερα), τσιγαράκι και να κάναμε από κοντά την ανάλογη συζήτηση.

Προσωπικά, πλέον έχω πειστεί απόλυτα για τα οφέλη του midfoot, βλέποντάς τα στην πράξη. Και δεν γυρίζω πίσω...
Για να είμαι ειλικρινής, αφορμή για να το ψάξω, θεωρητικά εν πρώτοις, ήταν η ανάγκη ώστε να μπορέσω ν' αντικρούω εσένα και τον Χρήστο, τόσο για το ξυπόλητο όσο και το non-heelstriking.
Τελικά, μου γύρισε μπούμερανγκ όσον αφορά στο δεύτερο και απεφάσισα ν' ακολουθήσω το ρεύμα!
Μην μου πείτε μόνο ν' αποχωριστώ τα παπούτσια μου, δεν πρόκειται..!!!

ΥΓ: Δεύτερο 27άρι με τα Cadence, χωρίς την παραμικρή ενόχληση. Εν τούτοις, το φοβάμαι για τον αγώνα...





"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 20/03/2013 08:34:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2013 :  07:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο
για πολλά χλμ αγώνα δεν χρειάζεται να τα βγάλεις φέτος τα Cadence, βγάλτα του χρόνου!! Δεν χάλασε και ο κόσμος!!! Εγώ φιλοδοξώ να τρέξω 20αρι αγωνιστικό φέτος στις 26 Μαίου με τα ΜΤ 00.

Τρεχαντιράκο
πλησιάζει η "οικονομική" εποχή που και άλλοι πολλοί θα ρωτάνε πως να τρέχουν ξυπόλητοι..................

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Edited by - gargadua on 20/03/2013 08:00:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2013 :  08:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Νίκο
για πολλά χλμ αγώνα δεν χρειάζεται να τα βγάλεις φέτος τα Cadence, βγάλτα του χρόνου!! Δεν χάλασε και ο κόσμος!!! Εγώ φιλοδοξώ να τρέξω 20αρι αγωνιστικό φέτος στις 26 Μαίου με τα ΜΤ 00.




Βασίλη καλημέρα,
Συζητούσαμε με τον Μανώλη αν θα ήταν εφικτό να κατέβω στον Μ. Αλέξανδρο με τα Cadence (4mm) ή να πάω στην ασφαλή επιλογή των 8mm.
Το θέμα είναι ότι τα δεύτερα δεν με βολεύουν/αρέσουν πλέον.
Όλες μου οι προπονήσεις γίνονται με 4mm drop, εδώ και 3 μήνες, αλλά για 42χλμ έχω ενδοιασμούς...

"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 20/03/2013 13:12:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2013 :  13:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
8mm και έφυγες για μπουγάτσες...
Είναι πολλά τα χιλιόμετρα Νίκο...
Όταν θα έρθει η κούραση στις γάμπες και χρειαστεί να χτυπήσεις φτέρνα, τα 8χιλιοστά θα είναι ανακούφιση.


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 20/03/2013 13:04:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2013 :  13:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι νομίζω κι εγώ, Χρήστο...
Απλά, πλέον τα 8mm μου φαίνονται χοντροπάπουτσα.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000