Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2013 :  17:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν βλέπω κίνηση στην ομάδα που είναι όλοι οι ανυπόδητοι και δεν γράφει κανείς ?
Χθές 8 χιλιόμετρα σε 39.30 πολύ άνετα αν και βγήκα στις 1 με πολύ ζέστη σήμερα ένα τέμπο με τα vivo 5 χιλιόμετρα σε 22.10
Η προετοιμασία για τον ποσειδώνιο συνεχίζετε (αυτός ο λαγός στο 4.17 είναι ότι πρέπει για εμένα )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2013 :  17:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Δεν βλέπω κίνηση στην ομάδα που είναι όλοι οι ανυπόδητοι και δεν γράφει κανείς ?
Χθές 8 χιλιόμετρα σε 39.30 πολύ άνετα αν και βγήκα στις 1 με πολύ ζέστη σήμερα ένα τέμπο με τα vivo 5 χιλιόμετρα σε 22.10
Η προετοιμασία για τον ποσειδώνιο συνεχίζετε (αυτός ο λαγός στο 4.17 είναι ότι πρέπει για εμένα )



…έχουν πάρει τα βουνά και τα λαγκάδια (γκούχου, γκούχου, όχι όλοι βέβαια!)

Ο Ποσειδώνιος αγώνας είναι ότι πρέπει για ανυπόδητο! Ήταν και η πρώτη αγωνιστική μας επαφή για μένα και το xipolitako.

Λοιπόν, αν θέλεις να κάνεις ένα γρήγορο Ημι, ανυπόδητος σε φλαταδούρα και σε ΤΕΛΕΙΑ (για ανυπόδητο τρέξιμο) άσφαλτο, τότε να έχεις στα σοβαρά υπόψη τον 1ο Ημιμαραθώνιο του Μαραθώνα (Εκκίνηση Κλασσικού – Τύμβος – Νέα Μάκρη – Τύμβος – Εκκίνηση Κλασσικού). Μπορεί να έχει βέβαια ζέστη το Σεπτέμβριο, αλλά εκ των πραγμάτων «εγκλιματισμένοι» από τις ζέστες του καλοκαιριού ερχόμαστε οπότε…ουδέν το πρόβλημα!

Θα τον κυνηγήσω (ως ο πρώτος αγώνας της νέας «σχολικής» χρονιάς) και αν έρθει και ο xipolitakos, μπορεί και να βρεθούμε και 3 ανυπόδητοι στην αφετηρία!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2013 :  20:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι πατούσες να είναι καλά και είμαι μέσα

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2013 :  21:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα είχε περπάτημα στο τσιμέντο του λιμανιού. Όποτε πάω οι πατούσες μου καίνε μετά!!!!!
Αύριο γήπεδο και ξυπόλητο 10αράκι βεβαίως βεβαίως............

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ippokampos
Advanced Forum-Runner



309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2013 :  21:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδες ηδη εχω ξεκινησει το ξυπολητο τρεξιμο.πολυ καλη ενδυναμωση.και στην αμμο της θαλλασας!παω για τα ειδικα παπουτσια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2013 :  22:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από την ξυπόλητη βόλτα μου σήμερα στο βουνό μου πέρασε από το μυαλό το εξής θέμα και θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας.
Ενέχει μεγαλύτερους κινδύνους από φίδια το ξυπόλητο τρέξιμο;
Η σκέψη μου είναι πως είναι πιο ασφαλές το ξυπόλητο ακόμα και στον παράγοντα των δηλητηριωδών ερπετών.
Καθώς το φίδι έχει τα δόντια με το δηλητήριο στην άνω γνάθο δεν θα λάβω καθόλου υπόψιν μου την προστασία την σόλας γιατί το θεωρώ σχεδόν απίθανο να γυρίσει ανάποδα το κεφάλι του σε δάγκωμα. Το άνω μέρος του παπουτσιού (με εξαίρεση την φτέρνα) είναι τόσο λεπτό που η μόνη διαφορά θα είναι λίγα χιλιοστά στην διείσδυση.
Ο ισχυρισμός μου είναι πως η διαφορά στην ζημιά είναι πολύ μικρή. Αρκετά μικρή για να πιστεύω πως ο ξυπόλητος δρομέας είναι πιο ασφαλής καθώς έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να εντοπίσει έγκαιρα τον κύριο όφι που κάνει τον περίπατό του και να τον αποφύγει γιατί έχει μάθει να είναι μόνιμα συγκεντρωμένος στο έδαφος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  16:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10αράκι στο γήπεδο σήμερα σε 49΄:32΄΄. Θα ήθελα και κάτι καλύτερο αλλά το δέρμα στα δάχτυλα δεν με άφηνε. Κάπου στον 18ο γύρο υποχρεωτικά άρχισα να επιβραδύνω. Είχα ενθουσιαστεί με 01:48-54΄που πήγαινα τον γύρο άνετος.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, αν και το δέρμα σε μετατάρσια και φτέρνα έχει σκληρήνει αρκετά και δεν τραυματίζομαι, η περιοχή των δαχτύλων αρνείται πεισματικά τις προσαρμογές.
Ξυπόλητο είτε τρέξιμο είτε περπάτημα κάνω 4-5 φορές/εβδομάδα από μισή έως 1 ώρα. Να το αυξήσω;
Εδώ γαμώτο, κλίνουμε ξανά το ουσιαστικό, η φουσκάλα.
η φουσκάλα
της φουσκάλας
την φουσκάλα
φουσκάλα
οι φουσκάλες
των φουσκαλών
τις φουσκάλες
φουσκάλες.
Και να το γράψω 100 φορές...................

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  16:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Nikola: Αυτό με τα φίδια δεν το είχα σκεφτεί...και δεν μπορώ να το σχολιάσω παραπάνω!...

@Βασίλη: κάτι τέτοια "περίεργα" φουσκαλιάσματα θα έχεις για καιρό ακόμη, τουλάχιστον αυτό παρατήρησα στο πέλμα μου! Υπομονή καθώς...θα υπάρξει φως στο τούνελ, ακόμη και αν αυτό χρειαστεί μερικούς μήνες ακόμη.
Γενικά κάτι τέτοια "χαζά" περιστατικά με το δέρμα του πέλματός μου έχουν μειωθεί σημαντικά τον τελευταίο καιρό, παρόλο που έχω μείνει αρκετά πίσω στο ξυπόλητο λόγω "ορεινής" δρομικής ειδίκευσης!

Υπομονή λοιπόν...υπομονή...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  17:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ippokampos

παιδες ηδη εχω ξεκινησει το ξυπολητο τρεξιμο.πολυ καλη ενδυναμωση.και στην αμμο της θαλλασας!παω για τα ειδικα παπουτσια!


Μπράβο. Καλή συνέχεια!! και όσο μπορείς ξυπόλητος χωρίς τα ειδικά παπούτσια. Άλλη αίσθηση το ξυπόλητο τρέξιμο, καλύτερες προσαρμογές,απόλυτη φυσικότητα, earthing (γείωση με το έδαφος). Τα ειδικά παπούτσια σε αγώνες, τραχιά άσφαλτο ή άσφαλτο που δεν ξέρεις πως είναι σε αγώνα που δεν έχεις ξανατρέξει, χωμάτινες διαδρομές (αν και σ' αυτές μπορείς να πας με προσοχή και σε πιο χαλαρό ρυθμό), αν έχεις κάποια φουσκάλα ή ερεθισμό στο πέλμα, για αποφόρτιση της πατούσας κτλ. Στην άμμο πρόσεχε τις κρυμένες εκπλήξεις (βλέπε αχινούς, γυαλάκια, τενεκεδάκια κτλ.). Καλύτερα στη σκληρή άμμο κοντά στο κύμα - πιο σταθερό τερέν και λιγότερες πιθανότητας να πατήσεις κάτι. Ό,τι δυσκολία και να συναντήσεις κατά τη διάρκεια των απαραίτητων προσαρμογών και ό,τι και να σου πουν οι "ειδήμονες" άσχετοι που τα "ξέρουν όλα", συνέχισε μ' αυτό που κάνεις και το αποτέλεσμα θα σ' ανταμοίψει. Απλά μη βιαστείς, θέλει ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  19:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη
μόνο όταν το πιέζω σε χαμηλότερους ρυθμούς βλέπω τους ερεθισμούς. Αν συνέχιζα με 02:10-30΄/γύρο απλά θα είχα 1 ελαφριά αίσθηση καψίματος. Υπομονή έχω πάντως. Σκεφτόμουνα μήπως το τσιμέντο του λιμανιού "φθείρει" τις πατούσες περισσότερο απ΄ όσο νομίζω.

Ιππόκαμπε
και αν νοιώσεις περίεργα μυϊκά πονάκια, δεν πειράζει, βάλε χοντρόσολα.



The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  20:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μανώλη
μόνο όταν το πιέζω σε χαμηλότερους ρυθμούς βλέπω τους ερεθισμούς. Αν συνέχιζα με 02:10-30΄/γύρο απλά θα είχα 1 ελαφριά αίσθηση καψίματος. Υπομονή έχω πάντως. Σκεφτόμουνα μήπως το τσιμέντο του λιμανιού "φθείρει" τις πατούσες περισσότερο απ΄ όσο νομίζω.

Ιππόκαμπε
και αν νοιώσεις περίεργα μυϊκά πονάκια, δεν πειράζει, βάλε χοντρόσολα.



The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



#1 Λογικό, καθώς όσο πιο γρήγορα πας, τότε τόσο πιο πολύ "σπρώχνεις" προς τα πίσω με τα πέλματά σου, και τα δάκτυλα (ειδικά το μεγάλο) επιτελούν μεγάλο ρόλο σε αυτό! Και άρα οι δυνάμεις που αναπτύσονται μεγαλώνουν αντίστοιχα, μαζί και με τους ερεθισμούς (μέχρι να ενισχυθεί από το σώμα σου εκείνη η περιοχή!)

#2 Με τέτοιου είδους ερεθίσματα οι πατούσες δε φθείρονται αλλά ενισχύονται ακόμη περισσότερο! (μέσα στην πορεία του βαδίσματος/τρεξίματος βέβαια!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  22:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σα να μου φαίνεται ότι οι πατούσες μου άρχισαν να σηκώνουν μύτη τόσο που ασχολούμαι!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  23:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντε να βλέπω κίνηση .
Για τον αγώνα στον μαραθώνα λογικά αν είμαστε γεροί είμαι μέσα .
Σήμερα ένα 8άρι σε 37.32 πολύ άνετα νιώθω ότι είμαι σε πολύ καλή κατάσταση .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  15:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα στην παρέα και καλό μήνα σήμερα πολύ χαλαρα 10 χιλιόμετρα σε 50 λεπτα οι πατούσες είναι σε αρίστη κατάσταση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2013 :  10:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
53΄γήπεδο σήμερα με τα ΜΤ 00. 29 γύροι σύνολο με 3χ1600 σε 07:05, 07:14, 07:14 με ενδιάμεσα 400αρια.
Στο τέλος 5 χαλαροί γύροι ξυπόλητο σε 02:20/γύρο, να μην χάνουμε την επαφή............

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000