Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2013 :  19:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Σήμερα στην Νέα Σμύρνη 33.15 .Επειδή είχε πολύ ανηφόρα και πολύ κατηφόρα νιώθω ένα μικρο πιάσιμο στις γάμπες κατα τα άλλα όλα καλά .


Βλέπω καταγράφηκες και σε βίντεο!

Βασικά οι κατηφόρες φταίνε που πιαστήκανε οι γάμπες! (το πάτημα γίνεται πιο "επιθετικό" στα μετατάρσια...για ευνόητους λόγους)

Συγχαρητήρια και για το χρόνο σου...απογειώθηκες...ή κάνω λάθος;

Τα συγχαρήκια μου και στον Νικολιό για τον αγώνα του!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2013 :  21:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν από λίγο το είδα και εγώ το βίντεο.
Είχα καιρό να κάνω κατηφόρες σε αυτο τον ρυθμό .
Σήμερα είμαι μια χαρά έκανα και ένα 5αράκι ξυπόλητος σε 29.30 για αποκατάσταση και όλα καλά .
Αυτό που είναι πολύ θετικό είναι οι πατούσες δεν έχουν κανένα θέμα ούτε φουσκάλες ούτε τίποτα.
Οσο για τον χρόνο πήγα πολύ καλά βγήκε ελεύθερα δεν ένιωσα ιδιαίτερη πίεση ( εκτός από ένα δύο σημεία με έντονη ανηφόρα) και αυτο είναι που με ευχαριστεί .
Νικόλα όταν πέρναγα το 4 ξέρεις τι κοίταγα ? Να δω τα κρύα νερά που μου είχες πει χαχαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2013 :  12:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
26΄ξυπόλητο στο γήπεδο (13 γύροι) με 3 χ 400 σε 01:29. 01:35, 01:35. Βάρη στη συνέχεια σε πόδια, στήθος. Τέιπ στα 2 μεγάλα δάχτυλα κια βουρρρρρρρρρρ!!!!. Πλέον δε νοιώθω το ταρτάν όπως τις πρώτες μέρες. Σα να φοράω παπούτσια!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Edited by - gargadua on 23/05/2013 12:32:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2013 :  13:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που αντιμετωπίζω τελευταία. Εδώ και κάποιο καιρό έχω μια μεταταρσαλγία, η οποία με τον καιρό χειροτέρευε, σε σημείο που να πονάω αρκετά κατά τη βάδιση. Στο τρέξιμο τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα, κυρίως από τη στιγμή που επιστράτευσα και κάτι ορθωτικούς πάτους που χρησιμοποιούσα παλιότερα. Χθές, νομίζω ότι βρήκα μια απάντηση σχετικά με την αιτία. Πρέπει να έφταιγαν τα "πολιτικά" παπούτσια που φοράω μέρα παρά μέρα. Αρχικά είχαν τακούνι και ενίσχυση στον πάτο - φτέρνα που μου σήκωναν αρκετά το πόδι. Στη συνέχεια κόντηνα το τακούνι και τα πράγματα χειροτέρεψαν γιατί πιέζονταν τα μετατάρσια. Τέλος πάντων, χθες, αποφάσισα να τρέξω με τα vibram 5F, πηγαίνοντας "κόντρα" στο ρεύμα. Το αποτέλεσμα ήταν ένα γρήγορο τρέξιμο 10+ χλμ. σε τσιμέντο, με ελάχιστη ενόχληση. Φόρεσα άλλα "πολιτικά" επίπεδα παπούτσια και σήμερα την ώρα που σας γράφω, αισθάνομαι πολύ καλύτερα!! Ξυποληθείτε για να σωθείτε λοιπόν!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2013 :  13:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που αντιμετωπίζω τελευταία. Εδώ και κάποιο καιρό έχω μια μεταταρσαλγία, η οποία με τον καιρό χειροτέρευε, σε σημείο που να πονάω αρκετά κατά τη βάδιση. Στο τρέξιμο τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα, κυρίως από τη στιγμή που επιστράτευσα και κάτι ορθωτικούς πάτους που χρησιμοποιούσα παλιότερα. Χθές, νομίζω ότι βρήκα μια απάντηση σχετικά με την αιτία. Πρέπει να έφταιγαν τα "πολιτικά" παπούτσια που φοράω μέρα παρά μέρα. Αρχικά είχαν τακούνι και ενίσχυση στον πάτο - φτέρνα που μου σήκωναν αρκετά το πόδι. Στη συνέχεια κόντηνα το τακούνι και τα πράγματα χειροτέρεψαν γιατί πιέζονταν τα μετατάρσια. Τέλος πάντων, χθες, αποφάσισα να τρέξω με τα vibram 5F, πηγαίνοντας "κόντρα" στο ρεύμα. Το αποτέλεσμα ήταν ένα γρήγορο τρέξιμο 10+ χλμ. σε τσιμέντο, με ελάχιστη ενόχληση. Φόρεσα άλλα "πολιτικά" επίπεδα παπούτσια και σήμερα την ώρα που σας γράφω, αισθάνομαι πολύ καλύτερα!! Ξυποληθείτε για να σωθείτε λοιπόν!!

+1

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2013 :  13:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βγάλε τα παπούτσια σου να λυτρωθείς!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

remezzo91
Forum-Runner



95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2013 :  13:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τερμα απο εδω και στο εξης μονο ξυπολυτο τρεξιμο!εβγαλα 5κμ χωρις ενοχληση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2013 :  12:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
30 γύροι σήμερα σε 01:02΄ άνευ υποδημάτων. Λίγο τέιπ στα 2 μεγάλα δάχτυλα και δρόμο. Πρώτη φορά σήμερα που πέρασα τα 10 χλμ και ανέβηκα στα 12.
Νομίζω ότι οι προσαρμογές του ξυπόλητου καλά πηγαίνουν. Δεν έχω πόνους ή γδαρσίματα. το αντίθετο θα έλεγα ότι έχουν αρχίσει να ανταποκρίνονται πολύ καλά.

Τέϊπ, ο σύντροφος των ξυπόλητων!!!! Η απόλυτη προστασία......................

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2013 :  17:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από κάμποσους μήνες «αποχής» από το ανυπόδητο σε ασφάλτινες επιφάνειες, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να επιστρέψουμε στην τραχιά «αγκαλιά» του Υμηττού. Ευτυχώς χωρίς προβλήματα στο δέρμα για 18Κ χαλαρού τρεξίματος βέβαια. Ούτε φουσκάλες, ούτε γδαρσίματα…τίποτα. Εκπλήσσομαι γιατί άλλο ταρτάν και άλλο…τραχιά άσφαλτο (με το δεύτερο να είναι σαφώς πιο απαιτητικό στις προσαρμογές). Φαίνεται ότι αν αποκτήσεις κάποια υποδομή και απλά την «συντηρείς» στο ενδιάμεσο με κάποια τρεξίματα στο ταρτάν, τελικά δε σε αφήνει και τόσο εύκολα. Λες να φτάσω κάποια στιγμή τον barerunner;

@grgeorgios: δύο περιστατικά…
1) Μου λέει κάποιος, «τρέχεις ξυπόλητος»; Βλέπω κάποιον στην παραλιακή που το κάνει συνέχεια…εσύ είσαι; Όχι του απαντώ! Κάποιο άλλο αστέρι είναι…
2) Ένας δικός μας στο γήπεδο εκεί που τρέχαμε μαζί: στον Ποσειδώνιο δεν είχες κατέβει…γιατί είδα κάποιον ξυπόλητο!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2013 :  18:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

26΄ξυπόλητο στο γήπεδο (13 γύροι) με 3 χ 400 σε 01:29. 01:35, 01:35. Βάρη στη συνέχεια σε πόδια, στήθος. Τέιπ στα 2 μεγάλα δάχτυλα κια βουρρρρρρρρρρ!!!!. Πλέον δε νοιώθω το ταρτάν όπως τις πρώτες μέρες. Σα να φοράω παπούτσια!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




συγνωμη... εκανες 1.29 σε 400αρι χωρις παπουτσια???????????


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  13:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
30 γύροι σήμερα (12 χλμ) σε 58΄:18΄΄:23.
Το καταχάρηκα. Με πόνεσε λιγάκι το 3ο δαχτυλάκι αλλά δεν πειράζει. Τους τελευταίους 10 γύρους προσπάθησα να μην ανέβω πάνω από 2΄/γύρο. Οι προσαρμογές συνεχίζονται κανονικότατα.
Τελικά έχω συμπεράνει ότι δεν θέλει και πολύ πίεση το ξυπόλητο για να συνηθίσουν οι πατούσες. Υπομονή θέλει όπως ακριβώς τα γράφατε. Μόνο η συνεχής περιστροφή στο γήπεδο με κουράζει.................
Όσο για την άσφαλτο θα το αφήσω λίγο ακόμα μέχρι να σταθεροποιήσω την κατάσταση στο ταρτάν. Ήδη μπροστά στα μετατάρσια και φτέρνα σχεδόν δεν νοιώθω το δάχτυλο όταν τα ακουμπάω.

Λεό
......ο πόνος είναι παροδικός!!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  14:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Leonardo

quote:
Originally posted by gargadua

26΄ξυπόλητο στο γήπεδο (13 γύροι) με 3 χ 400 σε 01:29. 01:35, 01:35. Βάρη στη συνέχεια σε πόδια, στήθος. Τέιπ στα 2 μεγάλα δάχτυλα κια βουρρρρρρρρρρ!!!!. Πλέον δε νοιώθω το ταρτάν όπως τις πρώτες μέρες. Σα να φοράω παπούτσια!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




συγνωμη... εκανες 1.29 σε 400αρι χωρις παπουτσια???????????


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"




Άμα φτιάξεις την κατάλληλη "πατούσα"...όλα είναι εφικτά!

Έχω κάνει 400άρι σε 1'16" και 8 Χ 150άρια ανοίγματα στο 2'45"/km ρυθμό. Στο ταρτάν βέβαια, αλλά κανένα πρόβλημα με τις πατούσες. Όμως πέρασε κάμποσος καιρός για να πάψουν να εμφανίζονται σε αυτούς τους ρυθμούς φουσκάλες και ξεπετσιάσματα...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  14:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:

Προσωπικά έχω ψηλή ποδική καμάρα, και κάποια πτώση μεταταρσίων. Επειδή πρόδφατα είχα μεταταρσαλγία, ανησυχώ μήπως αυτό οφείλεται στό το γεγονός ότι έχω περάσει σε forefoot strike, και πειραματίζομαι σε minimal, ή υπάρχει επιβάρυνση από αυτό. Δεν έχω απευθυνθεί σε ειδικό ακόμη, γιατί προβληματίζομαι σχετικά με το βάθος και το έυρος της γνώσης και των εμπειριών που υπάρχουν σχετικά ακόμη και στους ειδικούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  21:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφου πονάς γιατί δεν το αφήνεις για λίγο; Προσωπικά -και οι άλλοι ξυπόλητοι συντρέχτες αυτό λένε- όταν πονάω το γυρνάω σε χοντροπάπουτσα, μασάζ, βολταρέν κλπ.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  11:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
@grgeorgios: δύο περιστατικά…
1) Μου λέει κάποιος, «τρέχεις ξυπόλητος»; Βλέπω κάποιον στην παραλιακή που το κάνει συνέχεια…εσύ είσαι; Όχι του απαντώ! Κάποιο άλλο αστέρι είναι…
2) Ένας δικός μας στο γήπεδο εκεί που τρέχαμε μαζί: στον Ποσειδώνιο δεν είχες κατέβει…γιατί είδα κάποιον ξυπόλητο!


Καλημέρα και από εμένα .
Την διαδρομή στην παραλιακή την κάνω σχεδόν κάθε μέρα και πλέον κάποιοι που περνάνε τα πρωινά από εκεί με έχουν μάθει .
Σήμερα ξεκούραση χθες έκανα ένα 8 αράκι σε 39.10 για το επόμενο διάστημα οι ρυθμοί μου θα είναι απο 4.30 μέχρι 5.00 νιώθω λίγο κούραση για αυτό λέω τον Ιούνιο να πάω χαλαρά .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000