Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  13:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:

Προσωπικά έχω ψηλή ποδική καμάρα, και κάποια πτώση μεταταρσίων. Επειδή πρόδφατα είχα μεταταρσαλγία, ανησυχώ μήπως αυτό οφείλεται στό το γεγονός ότι έχω περάσει σε forefoot strike, και πειραματίζομαι σε minimal, ή υπάρχει επιβάρυνση από αυτό. Δεν έχω απευθυνθεί σε ειδικό ακόμη, γιατί προβληματίζομαι σχετικά με το βάθος και το έυρος της γνώσης και των εμπειριών που υπάρχουν σχετικά ακόμη και στους ειδικούς.



Ίσως χρειάζεται ξεκούραση. Όπως είπε ο Βασίλης, δεν είναι κακό να βάλει κανείς στις προπονήσεις του και χοντροπάπουτσο και να το γυρίσει σε Heel strike, μέχρι να αρχίσουν να υποχωρούν όλα αυτά.
Οι πόνοι προσαρμογής και ιδιαίτερα οι τραυματισμοί θα ακολουθούν, όσο κάποιος πιέζει περισσότερο από όσο πρέπει...

Γενικά, ανεξαρτήτως επιπέδου, θα πρέπει να αποφεύγουμε το TFTS (too fast too soon).
Το λέω για να το ακούω και εγώ…


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 29/05/2013 13:48:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  14:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ας επιστρέψω λοιπόν - για λίγο εύχομαι - στην προϊστορία του Heel strike...

Η πλάκα είναι ότι ο πόνος υπήρχε κατά τη βάδιση ή το αργό τρέξιμο. Στο γρήγορο τρέξιμο, στο τρέξιμο με Vibram 5F και στο τρέξιμο σε μονοπάτια - βουνό, από μικρή έως ανύπαρκτη ενόχληση. Ίδωμεν λοιπόν...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  12:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχθές έκανα τα πρώτα μου ανυπόδητα χιλιόμετρα. Η προσπάθεια έγινε στο γήπεδο Χαλανδρίου όπου έτρεξα αρχικά 2χλμ. στο συνθετικό χορτάρι με ρυθμό 6:30/Km αμέσως μετά αλλά 2χλμ. στο ταρτάν με ρυθμό 6:06/Km και για κλείσιμο άλλα 500 μέτρα χαλαρά στο χορτάρι. Να σημειώσω ότι πριν από αυτό είχαν προηγηθεί 6χλμ. σε άσφαλτο σε ρυθμό 5:30/Km.

Η πρώτη αίσθηση ήταν περίεργη. Ίσως με λίγη φαντασία θα μπορούσε να το προσομοιάσει κάποιος με την αίσθηση της ελευθερίας που έχεις όταν κάνεις μπάνιο στη θάλασσα γυμνός. Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο επειδή το πάτημα με τη μύτη του πέλματος, προκειμένου να επιτυγχάνεται απορρόφηση κραδασμών, το είχα ήδη από το ενυπόδητο τρέξιμο. Η μόνη παρενέργεια σήμερα είναι ένα μικρό πιάσιμο στις γάμπες το οποίο δεν είμαι και σίγουρος αν προέρχεται από το ανυπόδητο. Το γέλιο ήταν όταν ξαναφόρεσα τα παπούτσια στα πρώτα βήματα προσπαθούσα να ισορροπήσω λες και φορούσα τακούνια.

Τελικά δεν ξέρω αν μου άρεσε αλλά σίγουρα θα το ξαναδοκιμάσω σύντομα.


Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  12:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως εμένα που μου αρέσει το barefoot, είμαι όντως και γυμνιστής...

quote:
Originally posted by MEDEON

Εχθές έκανα τα πρώτα μου ανυπόδητα χιλιόμετρα. Η προσπάθεια έγινε στο γήπεδο Χαλανδρίου όπου έτρεξα αρχικά 2χλμ. στο συνθετικό χορτάρι με ρυθμό 6:30/Km αμέσως μετά αλλά 2χλμ. στο ταρτάν με ρυθμό 6:06/Km και για κλείσιμο άλλα 500 μέτρα χαλαρά στο χορτάρι. Να σημειώσω ότι πριν από αυτό είχαν προηγηθεί 6χλμ. σε άσφαλτο σε ρυθμό 5:30/Km.

Η πρώτη αίσθηση ήταν περίεργη. Ίσως με λίγη φαντασία θα μπορούσε να το προσομοιάσει κάποιος με την αίσθηση της ελευθερίας που έχεις όταν κάνεις μπάνιο στη θάλασσα γυμνός. Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο επειδή το πάτημα με τη μύτη του πέλματος, προκειμένου να επιτυγχάνεται απορρόφηση κραδασμών, το είχα ήδη από το ενυπόδητο τρέξιμο. Η μόνη παρενέργεια σήμερα είναι ένα μικρό πιάσιμο στις γάμπες το οποίο δεν είμαι και σίγουρος αν προέρχεται από το ανυπόδητο. Το γέλιο ήταν όταν ξαναφόρεσα τα παπούτσια στα πρώτα βήματα προσπαθούσα να ισορροπήσω λες και φορούσα τακούνια.

Τελικά δεν ξέρω αν μου άρεσε αλλά σίγουρα θα το ξαναδοκιμάσω σύντομα.


Καλά Χιλιόμετρα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  13:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με to ξυπόλητο τρέξιμο νοιώθουμε πιο κοντά στη φύση γιατί υπάρχει άμμεση επαφή πέλματος με το έδαφος χωρίς ''μεσάζοντες''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  13:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χα, χα, υπάρχει μέλλον:

http://www.dailycal.org/2013/05/10/disrobing-the-mysteries-of-the-naked-run/

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  13:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσωπικα την απολυτη αυτη αισθηση που αναφερετε, το ξυπολητο τρεξιμο (απο το λιγο που εχω δοκιμασει) μου την εχει δωσει μονο σε φυσικο τερραιν. Σε ταρταν-τσιμεντο-συνθετικες επιφανειες, δεν μπορω να πω οτι το εχω ευχαριστηθει οσο οταν το δοκιμασα στην εξοχη σε γρασιδι! Εκει πραγματικα το απολαυσα.
βεβαια επειδη στην εξοχη καλοκαιρι κυκλοφορουν και φιδακια, το αποφευγω....φθινοπωρο παλι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  17:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nikola
Το άνω μέρος του παπουτσιού (με εξαίρεση την φτέρνα) είναι τόσο λεπτό που η μόνη διαφορά θα είναι λίγα χιλιοστά στην διείσδυση.
Ο ισχυρισμός μου είναι πως η διαφορά στην ζημιά είναι πολύ μικρή. Αρκετά μικρή για να πιστεύω πως ο ξυπόλητος δρομέας είναι πιο ασφαλής καθώς έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να εντοπίσει έγκαιρα τον κύριο όφι που κάνει τον περίπατό του και να τον αποφύγει γιατί έχει μάθει να είναι μόνιμα συγκεντρωμένος στο έδαφος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  17:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συμφωνω και διαφωνω ταυτοχρονα!
Απο τη μια ως προς το παχος φαινομενικα εχεις δικιο...
απο την αλλη σκεφτομαι οτι λογω μορφολογιας ποδιου και στοματος οφι, τα πιο πιθανα σημεια που ο "εχθρος" θα χτυπησει θα ειναι τα σημεια με τη μεγιστη καμπυλοτητα που ειναι πιο ευκολα για το τσιμπημα...δηλαδη η εξω περιφερεια του ποδιου και τα δαχτυλα που προστατευονται σε καποιο βαθμο απο τη σολα.

καποτε που με αρπαξε σκυλος γλυτωσα επειδη εκει εστιασε, στην ακρη του ποδιου (δαχτυλα) και τα μεν πανω δοντια του τα γλυτωσα απο ενα ενστικτωδες μαζεμα μου μεσα στο παπουτσι, τα δε κατω του κολλησαν μεσα στη σολα μου. Αν ημουν ξυπολητος, δεδομενω και του μεγεθους του, θα μου ειχε κοψει κομματι...το παπουτσι με γλυτωσε χωρις γρατσουνια!!!

Συμφωνω παντως απολυτα ως προς τη συγκεντρωση.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  20:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω μόνο τα δόντια της άνω γνάθου όμως φέρουν δηλητήριο στις οχιές αν και δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω.
Τα μόνα φίδια που έχω συναντήσει ως τώρα ήταν μερικοί εφιοί και τα περισσότερα πατημένα δυστυχώς από αυτοκίνητο. Τα ζωντανά τα πρόσεξα λόγο της κίνησης και του θορύβου στα χόρτα. Τα ψόφια γιατί ήταν γυρισμένα ανάποδα (ανοιχτόχρωμη κοιλιά).
Πάντως το ένστικτο κάνει δουλειά μόνο όταν φτάσεις κοντά και πεταχτείς σαν το γατί γιατί δεν το είδες.
Ευτυχώς έχει αρκετά αυτή την εποχή και θα αξιολογήσω την παρατηρητικότητα μου κι άλλο και θα πω συμπεράσματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  23:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι, μονο τα πανω δοντια...
απλα εννοουσα οτι επειδη το φιδι ισως εστιασει σε σημειο κοντα στη σολα, υπαρχει μια καποια πιθανοτητα να αρπαξει τελικα μονο αυτη, η εστω η αδυναμια του να καρφωθει για τα καλα στο ποδι δεν αφησει να περασει πολυ δηλητηριο. Ελπιζω να μη μας τυχει και να μη χρειαστει να μαθουμε......(παντως προχθες δυστυχως εμαθα για περιστατικο που φιδι τσιμπησε δρομεα σε παρκο - ενυποδητο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  12:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MEDEON

====================================
Η μόνη παρενέργεια σήμερα είναι ένα μικρό πιάσιμο στις γάμπες το οποίο δεν είμαι και σίγουρος αν προέρχεται από το ανυπόδητο. Το γέλιο ήταν όταν ξαναφόρεσα τα παπούτσια στα πρώτα βήματα προσπαθούσα να ισορροπήσω λες και φορούσα τακούνια.

Τελικά δεν ξέρω αν μου άρεσε αλλά σίγουρα θα το ξαναδοκιμάσω σύντομα.


Καλά Χιλιόμετρα.



#1 Μάλλον κάτι άσχετο θα «έπαιξε»…εκτός και αν η «απώλεια» της αποσβεστικότητας των παπουτσιών έφερε στο προσκήνιο ένα πιο «επιθετικό» πάτημα στα μετατάρσια…
#2 Όντως!
#3 Σύντομες αλλά αρκετά τακτικές ανυπόδητες συνεδρίες (ας είναι καλά και ο συνθετικός χλοοτάπητας που έχει το γήπεδό μας) μπορεί να βοηθήσουν στη διατήρηση υψηλής τεχνικής και βέβαια στην ίδια την ενδυνάμωση του πέλματος.


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  12:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Nikola & Lazy:

Μήπως η καλύτερη λύση είναι να αποφεύγει κάποιος το τρέξιμο μέσα στα χορτάρια που μπορεί να συναπαντηθεί με κάποιο φίδι;...


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  12:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MEDEON

Εχθές έκανα τα πρώτα μου ανυπόδητα χιλιόμετρα. Η προσπάθεια έγινε στο γήπεδο Χαλανδρίου όπου έτρεξα αρχικά 2χλμ. στο συνθετικό χορτάρι με ρυθμό 6:30/Km αμέσως μετά αλλά 2χλμ. στο ταρτάν με ρυθμό 6:06/Km και για κλείσιμο άλλα 500 μέτρα χαλαρά στο χορτάρι. Να σημειώσω ότι πριν από αυτό είχαν προηγηθεί 6χλμ. σε άσφαλτο σε ρυθμό 5:30/Km.

Η πρώτη αίσθηση ήταν περίεργη. Ίσως με λίγη φαντασία θα μπορούσε να το προσομοιάσει κάποιος με την αίσθηση της ελευθερίας που έχεις όταν κάνεις μπάνιο στη θάλασσα γυμνός. Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο επειδή το πάτημα με τη μύτη του πέλματος, προκειμένου να επιτυγχάνεται απορρόφηση κραδασμών, το είχα ήδη από το ενυπόδητο τρέξιμο. Η μόνη παρενέργεια σήμερα είναι ένα μικρό πιάσιμο στις γάμπες το οποίο δεν είμαι και σίγουρος αν προέρχεται από το ανυπόδητο. Το γέλιο ήταν όταν ξαναφόρεσα τα παπούτσια στα πρώτα βήματα προσπαθούσα να ισορροπήσω λες και φορούσα τακούνια.

Τελικά δεν ξέρω αν μου άρεσε αλλά σίγουρα θα το ξαναδοκιμάσω σύντομα.


Καλά Χιλιόμετρα.



Γιάννη προσπάθησε κάποια φορά να έρθεις πρωί να τα πούμε από κοντά. Ειδοποίησε πριν...
Θα πείσουμε και τον άλλο το Γιάννη, τον κουμπάρο να ξεκινήσει το τρέξιμο... κατευθείαν ξυπόλητος

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  13:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by MEDEON

Εχθές έκανα τα πρώτα μου ανυπόδητα χιλιόμετρα. Η προσπάθεια έγινε στο γήπεδο Χαλανδρίου όπου έτρεξα αρχικά 2χλμ. στο συνθετικό χορτάρι με ρυθμό 6:30/Km αμέσως μετά αλλά 2χλμ. στο ταρτάν με ρυθμό 6:06/Km και για κλείσιμο άλλα 500 μέτρα χαλαρά στο χορτάρι. Να σημειώσω ότι πριν από αυτό είχαν προηγηθεί 6χλμ. σε άσφαλτο σε ρυθμό 5:30/Km.

Η πρώτη αίσθηση ήταν περίεργη. Ίσως με λίγη φαντασία θα μπορούσε να το προσομοιάσει κάποιος με την αίσθηση της ελευθερίας που έχεις όταν κάνεις μπάνιο στη θάλασσα γυμνός. Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο επειδή το πάτημα με τη μύτη του πέλματος, προκειμένου να επιτυγχάνεται απορρόφηση κραδασμών, το είχα ήδη από το ενυπόδητο τρέξιμο. Η μόνη παρενέργεια σήμερα είναι ένα μικρό πιάσιμο στις γάμπες το οποίο δεν είμαι και σίγουρος αν προέρχεται από το ανυπόδητο. Το γέλιο ήταν όταν ξαναφόρεσα τα παπούτσια στα πρώτα βήματα προσπαθούσα να ισορροπήσω λες και φορούσα τακούνια.

Τελικά δεν ξέρω αν μου άρεσε αλλά σίγουρα θα το ξαναδοκιμάσω σύντομα.


Καλά Χιλιόμετρα.



Γιάννη προσπάθησε κάποια φορά να έρθεις πρωί να τα πούμε από κοντά. Ειδοποίησε πριν...
Θα πείσουμε και τον άλλο το Γιάννη, τον κουμπάρο να ξεκινήσει το τρέξιμο... κατευθείαν ξυπόλητος

___________________
Run Natural... run Bare



Νομίζω για τον συγκεκριμένο θα χρειαστούμε ένα πολύ ισχυρό κίνητρο. Εσύ που τον ξέρεις καλύτερα έχεις κάποια ιδέα;


Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000