Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  13:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα tablet μαζί και νομίζω ότι Θα έρθει....

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  15:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα πρέπει να του εξασφαλίσουμε και δίκτιο όμως!

Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  15:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα βρει τρόπο με το WiFi...
Θα τρέχει στο ασφάλτινο κομμάτι του γηπέδου για να έχει καλύτερη λήψη…


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  15:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  15:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10 γύροι στο 02:00 και μετά βάρη στο γήπεδο. Έτρεξα και 1 γρήγορο γύρο όμως δεν μπόρεσα να το κατεβάσω κάτω από 01:27. Στον 1 γύρο καλά πήγαν οι πατούσες, ούτε παράπονα ούτε παραφωνίες.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2013 :  18:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MEDEON

Εχθές έκανα τα πρώτα μου ανυπόδητα χιλιόμετρα. Η προσπάθεια έγινε στο γήπεδο Χαλανδρίου όπου έτρεξα αρχικά 2χλμ. στο συνθετικό χορτάρι με ρυθμό 6:30/Km αμέσως μετά αλλά 2χλμ. στο ταρτάν με ρυθμό 6:06/Km και για κλείσιμο άλλα 500 μέτρα χαλαρά στο χορτάρι. Να σημειώσω ότι πριν από αυτό είχαν προηγηθεί 6χλμ. σε άσφαλτο σε ρυθμό 5:30/Km.

Η πρώτη αίσθηση ήταν περίεργη. Ίσως με λίγη φαντασία θα μπορούσε να το προσομοιάσει κάποιος με την αίσθηση της ελευθερίας που έχεις όταν κάνεις μπάνιο στη θάλασσα γυμνός. Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο επειδή το πάτημα με τη μύτη του πέλματος, προκειμένου να επιτυγχάνεται απορρόφηση κραδασμών, το είχα ήδη από το ενυπόδητο τρέξιμο. Η μόνη παρενέργεια σήμερα είναι ένα μικρό πιάσιμο στις γάμπες το οποίο δεν είμαι και σίγουρος αν προέρχεται από το ανυπόδητο. Το γέλιο ήταν όταν ξαναφόρεσα τα παπούτσια στα πρώτα βήματα προσπαθούσα να ισορροπήσω λες και φορούσα τακούνια.

Τελικά δεν ξέρω αν μου άρεσε αλλά σίγουρα θα το ξαναδοκιμάσω σύντομα.


Καλά Χιλιόμετρα.



Σήμερα έγινε η δεύτερη δοκιμή στον ίδιο χώρο αλλά τσίμπησα λίγο τον χιλιομετρικό όγκο. 5χλμ στο συνθετικό χλοοτάπητα και άλλα 5χλμ στο ταρτάν με ένα μέσο ρυθμό 6:01/Χλμ. Ενοχλήσεις γενικά δεν έχω και τα πέλματα τα νιώθω σχετικά καλά. Εάν γίνει και τρίτη προσπάθεια λέω να δοκιμάσω και την ασφάλτινη περίμετρο. Ακόμα δεν ξέρω εάν μου αρέσει.


Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2013 :  12:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιάννη, την ασφάλτινη περίμετρο την έχω δοκιμάσει δύο φορές, όταν ήταν σχετικά καθαρή. Το ένα πέμπτο είναι τσιμέντο.

Κάποια στιγμή είχε γεμίσει με χαλίκια και έβλεπα και γυαλιά από μπύρες. Αυτή την εποχή στο σημείο που είναι οι κερκίδες και τα δέντρα, έχει σπόρους, οι οποίοι ενοχλούν λίγο. Μου έχουν καρφωθεί δύο φορές στην καμάρα ενώ έτρεχα στο ταρτάν και σταμάτησα για να τους βγάλω… Δεν έλιωναν οι άτιμοι…

Σιγουρέψου ότι είναι ΟΚ πριν αρχίσεις να τρέχεις…


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2013 :  12:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και λιγότερα ξυπόλητα χλμ. για αρχή. Θα σου έρθει από εκεί που δεν το περιμένεις...

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2013 :  12:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ’ ευχαριστώ πολύ Χρήστο για τις πληροφορίες. Αναφορικά με τα λιγότερα ξυπόλυτα χιλιόμετρα εσύ καλά τα λες αλλά επειδή με πέτυχα σε σχετικά καλή ημέρα παρασύρθηκα κι έκανα περισσότερα απ’ ότι είχα αρχικά προγραμματίσει. Θα προσπαθήσω να έρθω στο γήπεδο κάποιο πρωί για να κάνουμε καμιά ξυπόλητη προπόνηση παρέα αλλά δυστυχώς δεν θα το ξέρω με σιγουριά από την προηγούμενη κι έτσι ελπίζω στη θεά τύχη για να σε πετύχω.



Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2013 :  12:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποιον από τους δύο θα πετύχεις...

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2013 :  13:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MEDEON

====================================

Σήμερα έγινε η δεύτερη δοκιμή στον ίδιο χώρο αλλά τσίμπησα λίγο τον χιλιομετρικό όγκο. 5χλμ στο συνθετικό χλοοτάπητα και άλλα 5χλμ στο ταρτάν με ένα μέσο ρυθμό 6:01/Χλμ. Ενοχλήσεις γενικά δεν έχω και τα πέλματα τα νιώθω σχετικά καλά. Εάν γίνει και τρίτη προσπάθεια λέω να δοκιμάσω και την ασφάλτινη περίμετρο. Ακόμα δεν ξέρω εάν μου αρέσει.


Καλά Χιλιόμετρα.



#1 «Γιαβάς-γιαβάς»! Μπορεί οι γάμπες/αχίλλειος να είναι προσαρμοσμένα, αλλά τα ίδια τα πέλματά σου είναι «άμαθα» ακόμη στις πλήρεις φορτίσεις που δέχονται λόγω του ανυπόδητου. Όπως τονίζει και ο έτερος ξυπόλητος, ενοχλήσεις στο πέλμα έρχονται συνήθως «ουρανοκατέβατοι» και είναι πολύ-πολύ επίμονες! Τουλάχιστον αυτό υποδεικνύει η εμπειρία μας με τους άπειρους πειραματισμούς που έχουμε κάνει στον εαυτό μας…

#2 Για την άσφαλτο περιμετρικά του ταρτάν, τα πράγματα φέτος είναι και λίγο χειρότερα από ότι γράφει ο Χρήστος: οι πολλές και δυνατές βροχές φέτος έχουν παρασύρει ένα σωρό πετραδάκια και το τρέξιμο πλέον εκεί έχει γίνει λίγο…επίπονο (πέρυσι ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα).

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2013 :  16:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές κι ελπίζω κάποια μέρα να σας πετύχω στο γήπεδο.

Νομίζω το έχουμε ξανακουβεντιάσει κι απ' όσο θυμάμαι πηγαίνετε για προπόνηση το πρωί κι όχι το απόγευμα/βράδυ που πάω εγώ.



Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2013 :  19:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει κάποιος που να έχει τρέξει Μαραθώνιο ξυπόλητος ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2013 :  09:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο χωριό μου λένε «είπαν της γριάς να χέσει κι εκείνη ξεκωλιάστηκε». Εχθές έκανα άλλα 10 ανυπόδητα χιλιόμετρα στο ταρτάν σε 60 λεπτά ενώ το τελευταίο χιλιάρι το πήγα στο 5:30. Ξέρω ότι κάνω υπερβολές για αρχή που ελπίζω να μην μου βγει κάποιος τραυματισμός αν και με νιώθω ότι είμαι αρκετά κοντά και θα πρέπει να χαλαρώσω λιγάκι.



Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2013 :  11:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κόψε λίγο...

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000