Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2011 :  01:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον έχουν πάει για ύπνο Βαγγέλη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2011 :  21:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
….ύπνο γιατί το πρωί είχε LR! Στην γνωστή διαδρομή που προπονούνται όλοι για τον Μαραθώνιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2011 :  00:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

….ύπνο γιατί το πρωί είχε LR! Στην γνωστή διαδρομή που προπονούνται όλοι για τον Μαραθώνιο.



Δέν κατάφερα να έρθω σήμερα!Κρίμα!Ελπίζω σύντομα να μας δωθεί η ευκαιρία πάλι!
Αλήθεια,ποιά είναι αυτή η γνωστή διαδρομή...;;;
LR...πόσα χιλιόμετρα και πόσο χρόνο εννοείς;Φαντάζομαι ανυπόδητα ε;Όχι με VFF...

Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2011 :  11:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PrimitiveRunner

quote:
Originally posted by xipolitakos

….ύπνο γιατί το πρωί είχε LR! Στην γνωστή διαδρομή που προπονούνται όλοι για τον Μαραθώνιο.



Δέν κατάφερα να έρθω σήμερα!Κρίμα!Ελπίζω σύντομα να μας δωθεί η ευκαιρία πάλι!
Αλήθεια,ποιά είναι αυτή η γνωστή διαδρομή...;;;
LR...πόσα χιλιόμετρα και πόσο χρόνο εννοείς;Φαντάζομαι ανυπόδητα ε;Όχι με VFF...

Free Your Mind...Free Your Feet!!!


Στο δρόμο που βγαίνει στο νεκροταφείο Χολαργού & Παπάγου, συνεχίζεις και μετά από μερικές "φουρκέτες" βγαίνεις σε ένα "σταυροδρόμι". Εκεί παρκάρουν οι περισότεροι δρομείς/ποδηλάτες/περιπατητές. Προς τα αριστερά ή και προς τα δεξιά υπάρχουν δύο ασφάλτινα κομμάτια, πάνω στα οποία μπορείς να βγάλεις τα χιλιόμετρα που θέλεις.
Εχθές πηγαίναμε για 27Κ με έναν άνετο ρυθμό (5:30 - 6:00) αλλά τελικά δε μας βγήκε ολόκληρο (και λόγω της "τραχύτητας" του οδοστρώματος). Τη επόμενη Κυριακή θα το κυνηγήσουμε εκ νέου.
Ξυπόλητοι βέβαια, μια που τα Vibram είναι σε θέση "μάχης" στο αυτοκίνητο...για κάθε ενδεχόμενο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2011 :  16:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν πώ πως κατάλαβα που ακριβώς εννοείς θα πώ ψέμματα!Τις περισσότερες φορές που έχω ανέβει στο βουνό ήταν απο την απ'εδώ πλευρά,όπου επικρατεί το χώμα!Κυρίως ανέβαινα για τα μονοπάτια μέσω των οποίων έφτανα μέχρι την απέναντι πλευρά,εκεί που εσύ περιγράφεις..και πάλι μετά πίσω!Έχω τρέξει πάντως σε δρόμους και μονοπάτια και πιο πέρα,απο την Καλοπούλα και μετά!Τί όμορφα μέρη..!Ελπίζω την ερχόμενη Κυριακή να τα καταφέρω και να έρθω μαζί σας!

Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2011 :  17:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοεί εκεί που συναντηθήκαμε Βαγγέλη!
Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι το πώς θα βγουν τα 27 km, καθώς τα ασφάλτινα κομμάτια είναι μικρά (γύρω στα 2 km).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2011 :  18:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lamkon

Εννοεί εκεί που συναντηθήκαμε Βαγγέλη!
Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι το πώς θα βγουν τα 27 km, καθώς τα ασφάλτινα κομμάτια είναι μικρά (γύρω στα 2 km).


Ζαλούρα σου λέω!
Πολύ καλύτερα όμως από τα 24+Κ που έβγαλα πριν λίγες μέρες στο στοίβο. Εκεί χάνεις το μέτρημα (των γύρων) από την πρώτη στιγμή!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2011 :  18:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους

Δύο χιλιόμετρα αριστερά και δύο δεξιά. Σύνολο 4Κ
Τα 2 αριστερά είναι ανηφόρα και η άσφαλτος φαγωμένη. Αρκετά έως πολύ τραχιά για τρίτο πέρασμα.
Έτσι περιοριστήκαμε στα 2,5 χιλιόμετρα που σημαίνει 5 χιλιόμετρα ανά γύρο. Ο πρώτος ολοκληρωμένος γύρος ήταν 8 χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2011 :  19:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και κάνετε ολόκληρο ταξίδι για να βρείτε 2,5 km άσφαλτο;
Έλα πες... για άλλο λόγο πάτε εκεί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2011 :  02:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@lamkon:Λάμπρο αυτή είναι ακριβώς η διαδρομή που τρέχαμε μαζί έτσι;Είναι 4 χιλιόμετρα;Μπράβο,μου φάνηκε πολύ λιγότερο.Είδες αν τρέχεις με παρέα και κουβεντούλα δεν παίρνεις χαμπάρι!

@xipolitakos:Σας φάνηκε όντως τόσο τραχιά η άσφαλτος σε αυτόν τον δρόμο;Χμμμ...για τιμωρία θα χοροπηδάς μέσα στη λεκάνη μία ώρα κάθε μέρα!

Σοβαρά τώρα...σας δυσκολεύει αυτή η ποιότητα εδάφους λόγω του ότι σας προκαλεί φουσκάλες κλπ(μη σκληραγωγημένα πέλματα) ή λόγω του πόνου που προκαλείται(νευρικές απολήξεις-μή σκληραγωγημένοι μύες);

Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2011 :  03:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Sid1

Ευχαριστώ τρεχαντηρι για τις συμβουλές.
Σήμερα πήγα σε φίλο φυσικοθεραπευτή τον οποίο τον εμπιστέυομαι και ξέρω οτι είναι ενημερωμένος, και εκεί του είπα ότι ξεκίνησα το ξυπόλητο τρέξιμο.Αν και του εξέθεσα τα πλεονεκτήματα του να τρέχεις ξυπόλητος,μου εξέφρασε τους ενδοιασμούς του όσον αφορά τους κραδασμούς που δέχεται η μέση και τα πόδια ,με ένα παπούτσι το οποίο δεν έχει καθόλου σόλα.Επίσης μου είπε οτι δεν είναι απαραίτητο κάποιος ο οποίος τρέχει να χτυπάει απαραίτητα φτέρνες.
Έφυγα προβληματισμένος απο το φυσικοθεραπευτήριο,χωρίς να σημαίνει οτι θα παρατήσω το ξυπόλητο τρέξιμο,τώρα που μπήκα στο χορό θα χορέψω,αλλά θα ήθελα και την γνώμη των εμπειρότερων.



Sid1 μου επιτρέπεις να μεταφέρω εδώ το ερώτημα σου,μιας και θεωρώ το θέμα εδώ πιο κατάλληλο για να αναπτυχθεί διάλογος πάνω σε αυτό!

Όταν διάβασα όσα έγραψες το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν μια κουβέντα που έχω κάνει και με άλλους φίλους αλλά και πρόσφατα με τον Λάμπρο όταν βρεθήκαμε στον Υμηττό!Μια κουβέντα όσον αφορά τους περισσότερους Έλληνες επιστήμονες σε σχέση με οτιδήποτε καινούργιο!Εκτός του ότι δεν γνωρίζουν,θέλουν να έχουν άποψη!Οι περισσότεροι πχ όταν ακούσουν για ανυπόδητο τρέξιμο θα σου απαντήσουν προκατειλημμένα κάτω απο το βάρος της άγνοιας και του φόβου τους για κάτι πέραν της πεπατημένης!
Ίσως ακόμα να φοβούνται και την ευθύνη της βαρύτητας που φέρει ο λόγος ενός επιστήμονα στα αυτιά του ασθενούς!
Το λάθος είναι πως αντί να πούν απλά πως δεν έχουν μελετήσει το αντικείμενο και δεν γνωρίζουν να απαντήσουν..λένε ότι μπούρδα τους έρθει!

Στην προκειμένη λές πως ο φίλος σου είναι εμπιστοσύνης και ενημερωμένος...
Εγώ απλά θα σου πώ να ακούσεις τα πόδια σου και το σώμα σου!Δοκίμασε και κρίνε!
Προσωπικά πλέον δεν μπορώ να τρέξω με παπούτσια!Μου φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά,ότι υπάρχει ένα εμπόδιο κάτω απο το πέλμα μου που με ενοχλεί και με εμποδίζει απο το να βαδίζω/τρέχω σωστά!Πέρα απο αυτό όμως..το διασκεδάζω,μου αρέσει η αίσθηση και όπως απάντησε μια κυρία που γνώρισα στον Υμηττό όταν δύο άλλοι δρομείς με πλησίασαν και με ρωτούσαν γιατί τρέχω ξυπόλητος.."τρέχει ξυπόλητος για να είναι ενωμένος με τη γή,να παίρνει ενέργεια"..ε λοιπόν αυτή η κυρία που πιθανότατα δεν έχει καμία σχέση με το τρέξιμο μπόρεσε και με κατάλαβε πολύ καλύτερα στη σύντομη γνωριμία μας και είχε μια πολύ πιο διαφορετική οπτική γωνία επι του θέματος,πέρα απο το θετικότατο τρόπο σκέψης της!Τρέξιμο δεν είναι μόνο αθλητική περιβολή,ακουστικά στα αυτιά,πολλά χιλιόμετρα,επιδόσεις και μετάλλια...είναι πολλά περισσότερα!
Κάνε λοιπόν αυτό που σε ευχαριστεί και σε γεμίζει!Άκου το σώμα σου!Δές πως ανταποκρίνεται και προχώρα ανάλογα!Τόλμα να αμφισβητήσεις με ασπίδα αυτό που νιώθεις και ζείς!



Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2011 :  10:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με κάθε λέξη του Πρωτόγονου… που βγήκε από την σπηλιά!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2011 :  11:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PrimitiveRunner

@xipolitakos:Σας φάνηκε όντως τόσο τραχιά η άσφαλτος σε αυτόν τον δρόμο;Χμμμ...για τιμωρία θα χοροπηδάς μέσα στη λεκάνη μία ώρα κάθε μέρα!

Σοβαρά τώρα...σας δυσκολεύει αυτή η ποιότητα εδάφους λόγω του ότι σας προκαλεί φουσκάλες κλπ(μη σκληραγωγημένα πέλματα) ή λόγω του πόνου που προκαλείται(νευρικές απολήξεις-μή σκληραγωγημένοι μύες);

Free Your Mind...Free Your Feet!!!


Χαλικολεκάνη (λόγω της δυσφορίας που ένιωσα στην δεύτερη επανάληψη της ανηφόρας) ξεκινάω από αύριο! Το απόγευμα πάω να πάρω την λεκάνη και τα χαλίκιααα…

Ο trexantiris που κάνει την άσκηση της χαλικολεκάνης εδώ και 2-3 εβδομάδες δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα. Τον έβλεπα συνέχεια χαμογελαστό! Θα τολμούσε και άλλο ένα γύρο… ανηφόρας…
Το θέμα, από την δική μου την πλευρά, δεν είναι το δέρμα. Κανένα γδάρσιμο, πληγή ή φουσκάλα. Είναι λόγω πόνου-φοβου στις νευρικές απολήξεις που μου χάλαγε το forefoot strike (χαμήλωνα αρκετα). Ήμουν σφιγμένος με αποτέλεσμα να κουραστούν τα πέλματα και να πονάνε στο πλάι και πάνω.

Κάποια στιγμή, στο κοντινό παρελθόν, που έτρεξα ένα 20άρι στο πάρκο Τρίτση, πηγαίνοντας κυριολεκτικά από τα κατσάβραχα (μια από τις λιγοστές φορές που φόρεσα τα Vibram σε προπόνηση) μαζί με κάτι «αίλουρους» (Biil+Lampros), παρατήρησα ότι, ενώ ήταν σαν να μου είχαν πετάξει στις πατούσες όλες τις πέτρες του πάρκου, τις επόμενες ημέρες -στο ξυπόλυτο- δεν ένιωθα κανένα χαλίκι ή ανωμαλία στο έδαφος. Τα πέλματα είχαν αναισθητοποιηθεί!

Από ότι τελικά κατάλαβαίνω, για να παραμείνει η «αναισθησία» αυτή, χρειάζεται αρκετές παρόμοιες επαναλήψεις.

Συμπέρασμα. Χαλικολεκάνη για συντομότερα, εντός οικίας…., αποτελέσματα.
Αν και είμαι φρέσκος (σχετικά με εσένα) στο Ξυπόλητο Τρέξιμο (ξεκίνησα από Ιανουάριο του 2011)…, που θα πάει θα φτάσουμε κάποια στιγμή στο ύψος σου Πρωτόγονε!

Και μετά… θα μας φοβούνται και οι πέτρες!

Edited by - xipolitakos on 06/09/2011 12:01:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2011 :  13:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαφώς επηρεασμένος από την παρουσία στο forum, των Τrexantiri-Xipolitakou και πρόσφατα του PrimitiveRunner,ξέθαψα από την παπουτσοθήκη μου, ένα από τα τρία διακοσμητικά-αγωνιστικά flat racer παπούτσια που έχω.
Συτγκεκριμένα τα mizuno wave ronin 3, 210 γρ.
Πρόκειται για την τέταρτη προσπάθεια!



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2011 :  14:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ Νίκο με τα Ronin 2 βγάζω για την ώρα όλες μου τις προπονήσεις. Εχω τρέξει μέχρι και 23km χωρίς πρόβλημα. Αν με πάνε καλά και στα μεγάλα μάλλον θα τολμησω να τα τρέξω στον μαραθώνιο.

--------------------------------------------------------
Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000