Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2013 :  17:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα είσαι έτοιμος;
Ή είσαι ήδη;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2013 :  19:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω αν μπορώ σου απαντήσω με σιγουργια.. λέω και νοιώθω πως ίσως τα καταφέρω .. αλλά κι' αυτό είναι σχετικό.. δεδομένου ότι δεν έχω τρέξει τέτοια απόσταση.. που δεν σου κρύβω ότι με τρομάζει ..και δεν γνωρίζω τiς αντιδράσεις πέλματος-σώματος.. ελπίζω και εύχομαι να μπορέσω να ανταπεξέλθω..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2013 :  19:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λογικά θα στο πουν τα LRs σου...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2013 :  19:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα LR δείχνουν σχετικά καλά.. αλλά.. ο Μαραθωνιος.. έχω κρατήσει μια φράση που μου έκανε εντύπωση, κάποιος είχε πει ότι ''ο Mαραθώνιος σε ταπεινώνει''..

Edited by - xipolitos on 04/06/2013 20:54:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2013 :  20:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο μαραθώνιος σε ταπεινώνει όταν ζητάς παραπάνω από αυτά που έχεις να δώσεις. Και συνήθως υπερβάλουμε......
Τρέξε τον ΚΜΑ ανυπόδητος αλλά έχε μαζί σου, καλού κακού και κάτι για να τα προστατεύσεις 1 ζευγάρι κάλτσες, σανδάλια, σαγιονάρες , μίνιμαλ κάτι τελοσπάντων. θα είναι κρίμα να χάσεις την προσπάθεια πχ από 1 παλιοφουσκάλα ή 1 πληγή. Εδώ που τα λέμε και με σανδάλια να τερματίσεις σίγουρα είναι σπουδαίο, έτσι δεν είναι;

Εγώ φιλοδοξώ να αρχίσω να βγαίνω στην άσφαλτο από τον επόμενο μήνα. και εδώ δυστυχώς εκεί που ο δρόμος είναι κανονικός βρίσκεις κάτι μπαλοματάρες ή νέα στρωσίματα (1-2 χλμ) που η άσπρη γραμμή δεν είναι λύση. Θέλει σκληραγωγημένο πόδι, δεν είναι παίξε γέλασε!!!
Βέβαια οι πατούσες μου είναι σε καλύτερη κατάσταση από την τελευταία φορά που είχα τρέξει εκεί πέρα.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2013 :  21:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχεις δίκιο το ζητούμενο είναι ο τερματισμός και αυτό από μόνο του είναι πολύ σπουδαίο! Μερικές φορές τα σκέφτομαι και μπερδεύομαι, είναι και το ότι δεν έξω τρέξει αυτή την απόσταση για να έχω μια σχετική γνώμη, και το άγνωστο που πολλές φορές φοβίζει..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2013 :  22:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας βλέπω ότι η ανυπόδητη παρέα όλο και μεγαλώνει.
Το έχω γραψει και πιο παλιά προσωπικά ξεκίνησα αμέσως σε άσφαλτο και οι προσαρμογές μου γίνανε πολύ πιο γρήγορα από άλλα άτομα.
Δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο αυτό ή αν απλά τα πόδια μου ήταν έτοιμα για το ανυπόδητο, έκανα και εγώ τις υπερβολές μου αλλά είχα για μέτρο το αν πονάω ή όχι .
Οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να δωσω κάποια συμβουλή στα νέα μέλη της παρέας εκτός από αυτό που λένε όλα τα παιδιά σιγα σιγά και ακούς το σώμα σου .
Φέτος στόχο έχω το δεκάρι του μαραθωνίου (με ένα τρελό όνειρο το ρολόι να δείξει 39.59- )οπότε η κλασική θα περιμένει τουλάχιστον ένα χρόνο .
Χθες έκανα μεγάλη πατάτα πήγα στην γνωστη μου διαδρομη καβούρι βούλα 3 το μεσημέρι ( δεν είχα τρέξει ξανά τέτοια ώρα με τέτοια ζέστη ) με αποτελεσμα η δεξια πατούσα όλο το κομάτι μετά τα δάχτυλα μέχρι την καμάρα από την θερμότητα της άσφάλτου έπαθε κάτι σαν έγκαυμα σήμερα το απόγευμα πάτησα πάλι έδαφος .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 :  09:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 :  09:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Έχεις δίκιο το ζητούμενο είναι ο τερματισμός και αυτό από μόνο του είναι πολύ σπουδαίο! Μερικές φορές τα σκέφτομαι και μπερδεύομαι, είναι και το ότι δεν έξω τρέξει αυτή την απόσταση για να έχω μια σχετική γνώμη, και το άγνωστο που πολλές φορές φοβίζει..



Ακριβώς! Το σημαντικότερο είναι να τερματίσεις ύστερα από 42195 μέτρα, είτε ξυπόλητος, είτε φορώντας κάλτσα, είτε με σανδάλι είτε με οτιδήποτε σε βοηθήσει να φτάσεις με τη σωστή βιοκινητική.

Το ξυπόλητο όπως είπε και ο Γιώργος σε κάποιους απαιτεί λιγότερη προσπάθεια και χρόνο, ενώ κάποιοι άλλοι ίσως χρειαστούν περισσότερο χρόνο προσαρμογής, για συγκεκριμένους στόχους.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 :  09:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μέχρι και οι φουσκάλες εμφανίζονται με νέες προσαρμογές. 10 μέρες τώρα δεν λένε να σπάσουν. Ούτε πόνος ούτε ενόχληση, μόνο κανονικές προπονήσεις.
Αναρωτιέμαι μέσα στο παπούτσι με την υπερβολική υγρασία και τις τριβές έτσι πως θα μαλάκωνε και θα ζεσταινόταν το δέρμα αν θα άντεχαν τις μισές μέρες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 :  10:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
01:00:40 σήμερα στο γήπεδο στην 5η διαδρομή λόγω κυκλοφοριακού. 26 γύροι συνολικά. Σήμερα εγκαινίασα και την δεξιόστροφη πορεία γιατί δεν ζορίζει το αριστερό πόδι.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ippokampos
Advanced Forum-Runner



309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 :  11:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
που μπορω να αγορασω τα vibram?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 :  12:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nikola

Μέχρι και οι φουσκάλες εμφανίζονται με νέες προσαρμογές. 10 μέρες τώρα δεν λένε να σπάσουν. Ούτε πόνος ούτε ενόχληση, μόνο κανονικές προπονήσεις.
Αναρωτιέμαι μέσα στο παπούτσι με την υπερβολική υγρασία και τις τριβές έτσι πως θα μαλάκωνε και θα ζεσταινόταν το δέρμα αν θα άντεχαν τις μισές μέρες.



Αυτό λόγω του ότι το δέρμα παραμένει σκληρό και δεν αφήνει εύκολα τη φουσκάλα να «σπάσει». Μου έχει τύχει λόγω τραχύτητας ασφάλτου να βγάλω φουσκάλα (αρκετά μεγάλη μάλιστα), η οποία δεν έσπασε ποτέ αλλά απορροφήθηκε σιγά-σιγά από το ίδιο το σώμα. Το δέρμα σε εκείνη την περιοχή ήταν τόσο χοντρό και σκληρό («πετσί» ένα πράγμα) που δεν μπορούσα να την «αδειάσω» ούτε εγώ…οπότε άφησα τη «φύση» να κάνει τη δουλειά της!

@grgeorgios: άουτς! Κάτι τέτοια θα διαβάζουν οι ενυπόδητοι και θα βγάζουν σπυράκια (οι ατάκες του Leonardou από τις πιο πετυχημένες!)
Στον ΚΜΑ 2011 είχα τρέξει το 10άρι ανυπόδητος. Εμπειρίες: στα πιο πολλά σημεία η άσφαλτος είναι «βελούδο», χαλί να την πατήσεις, ποίημα, απόλαυση…πώς να το πω βρε παιδί μου! Ελάχιστα σημεία υπήρχαν που «ζόριζαν» λίγο. Σου εύχομαι να πετύχεις το χρόνο-στόχο σου (mama mia!) Να και μια φώτο μου από εκείνον το αγώνα…



Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 :  20:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://well.blogs.nytimes.com/2013/06/05/is-barefoot-style-running-best-new-studies-cast-doubt/?smid=fb-nytimes&WT.z_sma=HL_IBS_20130605

Φρεσκαδούρα άρθρο για το ανυπόδητο τρέξιμο!!! Τόσο φρέσκο που δεν το διάβασα ακόμη

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 :  21:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Nikola
Forum-Runner




105 Δημοσιεύσεις Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 : 09:45:14
Μέχρι και οι φουσκάλες εμφανίζονται με νέες προσαρμογές. 10 μέρες τώρα δεν λένε να σπάσουν. Ούτε πόνος ούτε ενόχληση, μόνο κανονικές προπονήσεις.
Αναρωτιέμαι μέσα στο παπούτσι με την υπερβολική υγρασία και τις τριβές έτσι πως θα μαλάκωνε και θα ζεσταινόταν το δέρμα αν θα άντεχαν τις μισές μέρες.

Σωστό ή λάθος δεν ξέρω τις δικές μου τις φουσκάλες τις σπάω και με ψαλιδάκι κόβω το δέρμα στα όρια και εμφανίζετε νέο ωραίο ρόζ δερματάκι από κάτω και μετά από 2 μέρες πάω κανονικά ανυπόδητο.

quote:
Στον ΚΜΑ 2011 είχα τρέξει το 10άρι ανυπόδητος. Εμπειρίες: στα πιο πολλά σημεία η άσφαλτος είναι «βελούδο», χαλί να την πατήσεις, ποίημα, απόλαυση…πώς να το πω βρε παιδί μου! Ελάχιστα σημεία υπήρχαν που «ζόριζαν» λίγο. Σου εύχομαι να πετύχεις το χρόνο-στόχο σου (mama mia!) Να και μια φώτο μου από εκείνον το αγώνα…

Τέτοια θέλω να ακούω για την άσφαλτο εκτός αν και αποφασήσουν να κάνουν τιποτα έργα και στρώσουν νέα χαχαχαχα.
Χθές και σήμερα δεν έιχε τρέξιμο αύριο μπάνιο να κάψει η θάλασσα τις πατούσες και ελπίζω παρασκευη για ένα χαλαρό .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000