Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2013 :  23:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίσως θα ήταν καλό να υπάρχει σαφής διαχωρισμός, άλλο ξυπόλητο και άλλο ενυπόδητο με "μίνιμαλ" παπούτσια έστω και με την λιγότερη προστασία.

Edited by - xipolitos on 21/06/2013 23:33:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2013 :  22:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πηγαίνοντας σήμερα στο ΤΖΑΜΠΟ για τον μικρό είδα κάτι παπουτσάκια θαλάσσης μούρλια για μίνιμαλ τρέξιμο με μόνο 5 Ε.
Η σόλα είναι αρκετά μαλακή και η αίσθηση είναι πολύ κοντά στο ξυπόλητο. Από αερισμό πρέπει να πάσχουν λίγο.
Αν σας πάει ο δρόμος κατά κει ρίξτε 1 ματιά σε αυτά με το κορδονάκι πίσω, όχι με το χριτς χρατς. Πήρα 1 ζευγάρι για την θάλασσα αλλά δεν ξέρω αν θα τρέξω με αυτά γιατί στο πόδι μου είναι οριακά (44-45).

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2013 :  23:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν τα δοκιμάσεις να μας πεις τις εντυπώσεις σου. Κάποτε είχα δοκιμάσει ένα ζευγάρι και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα είχαν τρυπήσει οι σόλες, μάλλον γιατί αυτού του είδους τα παπούτσια δεν είναι φτειαγμένα για δρόμο.

Edited by - xipolitos on 24/06/2013 23:16:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  09:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα αγοράσει ένα τέτοιο ζευγάρι πριν από 3-4 χρόνια και ουσιαστικά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Τον τελευταίο καιρό που έχω ξεκινήσει το ανυπόδητο μου πέρασε από το μυαλό να τα δοκιμάσω ως μίνιμαλ παπούτσια αλλά πρώτα θα πρέπει να ψάξω να τα βρω στο υπόγειο. Ο προβληματισμός μου είναι ότι η υπόλοιπη οικογένεια που τα χρησιμοποίησε τους τραυμάτισε το δέρμα στο ύψος του αχίλλειου με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τα ξαναβάλουν.


Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  13:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Πολλοί ειδικά σε άλλες χώρες μιλάνε για ξυπόλητο τρέξιμο και συμπεριλαμβάνουν και όσους τρέχουν με μίνιμαλ, και σε αγώνες barefoot τρέχουν με μίνιμαλ. Προφανώς το "ενυπόδητο" τρέξιμο αλλάζει έστω και με μίνιμαλ παπούτσια τον φυσικο τρόπο πατήματος.


Ξυπόλητο τρέξιμο σημαίνει...Ξυπόλητο τρέξιμο (όχι "σαν", "περίπου" κλπ) ".-"

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  13:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MEDEON

Είχα αγοράσει ένα τέτοιο ζευγάρι πριν από 3-4 χρόνια και ουσιαστικά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Τον τελευταίο καιρό που έχω ξεκινήσει το ανυπόδητο μου πέρασε από το μυαλό να τα δοκιμάσω ως μίνιμαλ παπούτσια αλλά πρώτα θα πρέπει να ψάξω να τα βρω στο υπόγειο. Ο προβληματισμός μου είναι ότι η υπόλοιπη οικογένεια που τα χρησιμοποίησε τους τραυμάτισε το δέρμα στο ύψος του αχίλλειου με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τα ξαναβάλουν.


Καλά Χιλιόμετρα.


Χμμμ, το πάνινο ύφασμα που έχουν από πάνω, δεν πρέπει να αναπνέει και καλά. Ενώ η πολύ μαλακή σόλα τους θα είναι και σίγουρα ευαίσθητη! Από την άλλη είναι πάμφθηνα, 0 drop και πολύ κοντά στο έδαφος. Οπότε για πρώτους πειραματισμούς μια χαρά θα είναι! Προτείνω στον αχίλλειο να βάλεις «tape» έτσι ώστε να αποφύγεις ξεπετσιάσματα!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  13:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα μόνα ξυπόλητα παπούτσια που υπάρχουν τα φόραγε ο πρωταγωνιστής στο "Τα ρούχα του αυτοκράτορα".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  14:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα προσπαθήσω να τα βρω σήμερα κι όταν τα δοκιμάσω θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου.


Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2013 :  09:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
6 παρά σήμερα το πρωί είχε 10αρακι σανδαλάτο σε 50΄. Ο μανδύας και η περικεφαλαία μου έλειπαν!!!!!
Χρήστο, Μανώλη
τα θυμόσαστε τα σανδάλια που δεν μπορούσα να τρέξω από τις πληγές; Ε τελικά μαλάκωσαν και είναι 1 χαρά.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  12:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

6 παρά σήμερα το πρωί είχε 10αρακι σανδαλάτο σε 50΄. Ο μανδύας και η περικεφαλαία μου έλειπαν!!!!!
Χρήστο, Μανώλη
τα θυμόσαστε τα σανδάλια που δεν μπορούσα να τρέξω από τις πληγές; Ε τελικά μαλάκωσαν και είναι 1 χαρά.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Ωραίος! Σαν τουρίστας που τρέχει ανέμελα στην εξοχή σε φαντάζομαι!
Το πολύ-πολύ να βάζεις και λίγο tape στα σημεία επαφής πέλματος-σανδαλιού...για παν ενδεχόμενο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  13:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην προπόνηση πηγαίνω με πέδιλα παρόμοια. Δεν είναι δερμάτινα.
Κάποιες μέρες δοκίμασα να τρέξω με αυτά 500 έως 800 μέτρα. Ωραία η αίσθηση Βασίλη.

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 02/07/2013 13:00:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2013 :  09:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλη την παρέα .
Χθες πήγα στο addidas open run στο καβούρι (7.500 την έβγαλε το ρολόι την απόσταση) μέσο όρο 4.15 το χιλιόμετρο .
Με έσκισε λίγο το πλακόστρωτο δεν πάταγε καλά το πόδι σε μερικά σημεία και έχω μια μικρη ενόχληση κάτω από ο μικρο δάκτυλο .
Κατά τα άλλα οι πατούσες πια δεν με απασχολούν η νέα πρόκληση είναι τώρα που θα αυξηθεί η ένταση να δούμε πως θα πάει .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2013 :  09:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Saucony Hattori (Δοκιμή 10 χλμ, χρόνος 51:30)

Τα ΄βγαλα από το κουτί τους και προσπάθησα να τα φορέσω. Ναι προσπάθησα, καλά διαβάσατε. Το άνοιγμα για να μπει η πατούσα ήταν στενό αν και μόλις χώρεσε το πόδι αισθάνθηκε πολύ άνετα. Απορώ γιατί δεν το κάνανε πιο ελαστικό επάνω στο άνοιγμα αφού έχει χριτς χρατς για να κλείνει. Ο χώρος μέσα υπέραρκετος για να χωρέσει η πατούσα. Αποκλείεται λοιπόν να πήρα λάθος νούμερο......ή είναι λάθος τελικά; Εννοείται ότι τα φόρεσα χωρίς κάλτσες. Το χειμώνα τι γίνεται οεοοο;
Γενικά έχουν την αίσθηση ότι φοράς γάντι στο πόδι. Ναι μεν άνετα αλλά εφαρμοστά αρκετά από πάνω. Ελπίζω να χαλαρώσουν λίγο με τον καιρό.
Δεν είναι ιδιαίτερα εύκαμπτα όμως η σόλα δεν ακούγεται σαν τα ΜΤ 00 στην άσφαλτο(αυτό με την μαϊμού!!). Είναι πολύ πιο ήσυχα και το χάρηκα. Ακόμα και από το ξυπόλητο είναι πιο ήσυχα . Επίσης η προστασία τους από πετραδάκια είναι αρκετά καλή.
Τι με ξένισε.
Αερισμός για τα πανηγύρια. Στη διαδρομή τα πόδια μου ζεσταθήκαν αρκετά. Κοιτώντας πιο προσεκτικά την εξωτερική όψη του παπουτσιού διαπίστωσα ότι ναι μεν υπάρχει διαπνέων πανί όμως πολύ λίγα σημεία του είναι ελεύθερα για αερισμό γιατί μεγάλο μέρος καλύπτεται από διάφανο πλαστικό που κλείνει τις τρύπες . Και ενώ φαίνονται παντού τρύπες, στην ουσία δεν υπάρχουν. μάλλον θα αρχίσω να τρυπάω το παπούτσι με καρφίτσα. Το ΜΤ 00 υπερέχει αισθητά στον αερισμό.
Περίπου στο 8ο χλμ με χτυπήσαν στα πόδια. Το αριστερό κάτω στον τένοντα του αχίλλειου και το δεξί στο κουτουπιέ. Τα έβγαλα και συνέχισα ξυπόλητος.
Σε γενικές γραμμές μάλλον δεν με εντυπωσίασαν. Το μέλλον θα δείξει.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2013 :  12:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@grgeorgios: καλώς επέστρεψες! Αν εννοείς το "σταμπαριστό τσιμέντο" (μοιάζει με πλακόστρωτο) που κινείται παραλιακά στο Καβούρι...έχει τις δυσκολίες του στην ανυπόδητη διάσχιση...μια που τον τελευταίο καιρό τέτοιες επιφάνειες αρχίζουν και μου φαίνονται ακόμη και ως "ήπιες" (η τραχιά άσφαλτος στον Υμηττό με έχει σκληραγωγήσει αρκετά)

@gargadua: αυτό με τον αερισμό στα Hattori με απογοήτευσε! Όπως επίσης και το γεγονός ότι η Saucony έχει ενισχύσει τη σόλα στην περιοχή πίσω από το μεγάλο δάκτυλο και ΟΧΙ στην περιοχή του 5ου μεταταρσίου (πίσω από το μικρό δάκτυλο)! Μα πάνω στο 5ο μετατάρσιο υπτιάζουν οι forefootάδες!
Καλοφόρετα και πολλά χιλιόμετρα μαζί τους!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2013 :  15:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη
απλά περίμενα κάτι καλύτερο από την εταιρεία. Τα Τζαζ 14 καλύτερο ύφασμα έχουν!!!!!!! Σωστή η παρατήρηση για την σόλα.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000