Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2013 :  14:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Leonardo

ανατρεπονται τα δεδομένα???
http://www.fitnesspulse.gr/item.php?id=13423


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"




"Κουκουρούκου - Μάντολες" δηλαδή!



+1
Το κείμενο είνα για τα τρία πουλάκια που κάθονταν.....

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2013 :  08:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από 3 μέρες αγρανάπαυσης 6 παρά σήμερα φορτώθηκα τα σανδάλια μου στη ζώνη και έφυγα για το 10 μου ξυπόλητο 20αρι σε άσφαλτο. Όλα καλά πήγαν μόνο που για περίπου 2 χλμ συνολικά φόρεσα τα σανδάλια υποχρεωτικά λόγω άσχημου οδοστρώματος. Οι πατούσες πολύ καλά τα πήγαν δείχνοντας σημεία κόπωσης προς το τέλος. Άλλωστε δεν ήταν και κατάλληλα προετοιμασμένες για τέτοιο άλμα στην απόσταση.
Σκοπός της προπόνησης δεν ήταν ο χρόνος, που δεν πήγε και άσχημα τελικά, αλλά η αντοχή στο ξυπόλητο.
Το γκάρμιν έδειξε 01:49:29 ρυθμός 05:28, γρηγορότερος 04:23, παλμοί μο 133 και μεγ 147.
Θα έβαζα την προπόνηση με σύνδεσμο αλλά μου γράφει ότι στην συγκεκριμένη υπάρχει σφάλμα. Ίσως γιατί στα πρώτα 500μ εν κινήσει το άλλαξα από ταχύτητα(λόγω ποδηλάτου) που υπολόγιζε σε ρυθμό.
Αντε τώρα τρίψιμο με την σιδερόβουρτσα να ασπρίσει η πατούσα...............


Ωστέ έτσι Τρεχαντιράκο; Αφου βάλαμε τους άλλους να βγάλουν τα παπούτσια,εσείς τα φορέσατε δήθεν γιατί προετοιμαζόσαστε για τον ΚΜΑ στο γήπεδο ε;

Λεο
αφιερώνω στον δημοσιογράφο την προπόνησή μου!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2013 :  12:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

--------------------------------

Ωστέ έτσι Τρεχαντιράκο; Αφου βάλαμε τους άλλους να βγάλουν τα παπούτσια,εσείς τα φορέσατε δήθεν γιατί προετοιμαζόσαστε για τον ΚΜΑ στο γήπεδο ε;

----------------------------




Μα…δε φορούσα παπούτσια! Ούτε στην άσφαλτο «της ταλαιπωρίας» του Υμηττού δε φοράω (πλην κάποιων εξαιρέσεων). Στο γήπεδο πάντως γενικά, όσα χιλιόμετρα και να κάνω τρέχω πλέον άνευ υποδημάτων, αδιάφορα με το ρυθμό που θα ακολουθήσω…


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2013 :  12:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μετά από 3 μέρες αγρανάπαυσης 6 παρά σήμερα φορτώθηκα τα σανδάλια μου στη ζώνη και έφυγα για το 10 μου ξυπόλητο 20αρι σε άσφαλτο. Όλα καλά πήγαν μόνο που για περίπου 2 χλμ συνολικά φόρεσα τα σανδάλια υποχρεωτικά λόγω άσχημου οδοστρώματος. Οι πατούσες πολύ καλά τα πήγαν δείχνοντας σημεία κόπωσης προς το τέλος. Άλλωστε δεν ήταν και κατάλληλα προετοιμασμένες για τέτοιο άλμα στην απόσταση.
Σκοπός της προπόνησης δεν ήταν ο χρόνος, που δεν πήγε και άσχημα τελικά, αλλά η αντοχή στο ξυπόλητο.
Το γκάρμιν έδειξε 01:49:29 ρυθμός 05:28, γρηγορότερος 04:23, παλμοί μο 133 και μεγ 147.
Θα έβαζα την προπόνηση με σύνδεσμο αλλά μου γράφει ότι στην συγκεκριμένη υπάρχει σφάλμα. Ίσως γιατί στα πρώτα 500μ εν κινήσει το άλλαξα από ταχύτητα(λόγω ποδηλάτου) που υπολόγιζε σε ρυθμό.
Αντε τώρα τρίψιμο με την σιδερόβουρτσα να ασπρίσει η πατούσα...............


Ωστέ έτσι Τρεχαντιράκο; Αφου βάλαμε τους άλλους να βγάλουν τα παπούτσια,εσείς τα φορέσατε δήθεν γιατί προετοιμαζόσαστε για τον ΚΜΑ στο γήπεδο ε;

Λεο
αφιερώνω στον δημοσιογράφο την προπόνησή μου!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Δε νομίζω να φταίει αυτό Βασίλη, καθώς το έχω κάνει κι εγώ με το δικό μου garmin (310 xt) και την προπόνηση την πέρασα κανονικά μετά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2013 :  13:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχθές συνολικά 5 χιλιόμετρα στο ταρτάν και 3 χιλιόμετρα στη άσφαλτο περιμετρικά του γηπέδου. Η διαπύστωση είναι ότι απαιτούνται προσαρμογές στις πατούσες.

Μόλις παρέλαβα τα mizuno wave evo levitas (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=52195&strPageHistory=search&numSearchStartRecord=1) για τις άγριές ασφάλτους. Με την πρώτη ευκαιρία θα γράψω εντυπώσεις.

Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2013 :  15:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι λίγο παλιό το άρθρο οπότε δεν ξέρω εάν το είχατε διαβάσει, παρ’ όλα αυτά το παραθέτω

http://blogs.sch.gr/stpapadakis/archives/3294



Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  09:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχθές δοκίμασα τα mizuno wave evo levitas. Η προπόνηση ήταν 10χλ. (5 ανηφορικά + 5 κατηφορικά) σε άσφαλτο. Η γενική αίσθηση ήταν πολύ καλή αλλά να ληφθεί υπόψη ότι δεν έχω ξαναφορέσει τόσο ελαφρύ παπούτσι. Τα φόρεσα με κάλτσες κι όχι με γυμνό πόδι επειδή φοβήθηκα μήπως η επαφή των νυχιών με το “ύφασμα” του παπουτσιού θα έχει ως συνέπεια την πρώιμη φθορά του. Μαλακό, άνετο με πολύ καλό αερισμό. Θεωρώ ότι θα με βοηθήσει στις προσαρμογές και τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν ακόμα στον τρόπο τρεξίματός μου, προστατεύοντας τις πληγωμένες μου πατούσες, μέχρι την κατάκτηση του ανυπόδητου τρεξίματος. Για την ώρα θα περιορίσω τις ξυπόλυτες προσπάθειές μου στον προστατευμένο/αποστειρωμένο χώρο του ταρτάν.


Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  10:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μετά από 3 μέρες αγρανάπαυσης 6 παρά σήμερα φορτώθηκα τα σανδάλια μου στη ζώνη και έφυγα για το 10 μου ξυπόλητο 20αρι σε άσφαλτο. Όλα καλά πήγαν μόνο που για περίπου 2 χλμ συνολικά φόρεσα τα σανδάλια υποχρεωτικά λόγω άσχημου οδοστρώματος. Οι πατούσες πολύ καλά τα πήγαν δείχνοντας σημεία κόπωσης προς το τέλος. Άλλωστε δεν ήταν και κατάλληλα προετοιμασμένες για τέτοιο άλμα στην απόσταση.
Σκοπός της προπόνησης δεν ήταν ο χρόνος, που δεν πήγε και άσχημα τελικά, αλλά η αντοχή στο ξυπόλητο.
Το γκάρμιν έδειξε 01:49:29 ρυθμός 05:28, γρηγορότερος 04:23, παλμοί μο 133 και μεγ 147.
Θα έβαζα την προπόνηση με σύνδεσμο αλλά μου γράφει ότι στην συγκεκριμένη υπάρχει σφάλμα. Ίσως γιατί στα πρώτα 500μ εν κινήσει το άλλαξα από ταχύτητα(λόγω ποδηλάτου) που υπολόγιζε σε ρυθμό.
Αντε τώρα τρίψιμο με την σιδερόβουρτσα να ασπρίσει η πατούσα...............


Ωστέ έτσι Τρεχαντιράκο; Αφου βάλαμε τους άλλους να βγάλουν τα παπούτσια,εσείς τα φορέσατε δήθεν γιατί προετοιμαζόσαστε για τον ΚΜΑ στο γήπεδο ε;

Λεο
αφιερώνω στον δημοσιογράφο την προπόνησή μου!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Καλημερα
Ειμαι περιεργος να μαθω τι χρονους και ποσους καρδιακους παλμους θα ειχες στις ιδιες συνθηκες φορωντας παπουτσια.
Ιδιαιτερα θα με ενδιεφεραν οι παλμοι


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  12:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
160 μέσο όρο!

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  12:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν νομιζω...


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  12:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπομονή μέχρι την Κυριακή που θα το κάνω παπουτσωμένος. Φυσιολογικά θα είναι ελαφρά αυξημένοι ενώ ο χρόνος λίγο καλύτερος.
Να 1 προηγούμενη παπουτσωμένη στην ίδια απόσταση αλλά του Μαρτίου με καλύτερα κλιματολογικά:
http://connect.garmin.com/activity/288051765

Λεο έτσι κι αλλιώς δεν είμαι αθλητής επιδόσεων, απλά τρέχω με εκλάμψεις διαλειματικών....

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  13:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ όμως είχες μεγαλύτερη ταχύτητα.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  13:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Leonardo

δεν νομιζω...


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"





Το θέμα είναι να συνηθίσεις τον πόνο... το ξυπόλητο ήθελα να πω... Μετά δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Όλα στο μυαλό είναι.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  13:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φυσικά γιατί δεν με απασχολούσε τι θα πατήσω στον δρόμο και είχα επικεντρωθεί στον ρυθμό!!!!! Άλλωστε τα 20 ξυπόλητα χλμ γίνανε διερευνητικά και με κάποιο σφίξιμο θα έλεγα για το αν θα τα καταφέρω.
Μην ξεχνάς ότι δεν είμαι γνήσιος ξυπόλητος, προσπαθώ να γίνω. Λογικό λοιπόν οι σφυγμοί να είναι χαμηλότεροι και λόγω των στάσεων που έκανα για να βάλω σανδάλια στα κακοτράχαλα σημεία του δρόμου. Με το παπούτσι δεν έχεις τέτοια θέματα.
Που θα πάει όμως, θα γίνουν και πατούσες σόλες!!!!!!!! :) :) :)



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  14:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βλέπω ΄τι η παρέα όλο και μεγαλώνει .
Χθες 8 χιλιόμετρα στην γνωστη διαδρομη της παραλιακής σε 36 όλα καλα οι πατούσες δεν με απασχόλησαν μια μικρη ενόχληση κάτω απο το μικρο δάκτυλο μάλλον μου είχε μεινει απο το open run .
Κανονίστε όλη η παρέα αρχες Σεπτέμβρη στον ημι του μαραθωνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000