Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  14:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη θα κατέβεις;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  15:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω σαν αγώνα στόχο το Παρανέστιο Μονοπάτι(46 χλμ) στις 26 Οκτωβρίου.
Προφίλ: http://www.paranestivft.com/img/images/files/2013/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BBPP2013.pdf
και χάρτης διαδρομής: http://www.paranestivft.com/img/Uploads/%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%82PP2013.pdf

να ξεκολλήσω βρε αδελφέ από τ4ωρο τρέξιμο αλλά και γιατί είναι στην περιοχή μου.
Χρήστο
αν υπάρχει 1 περίπτωση να συνξυπολητρέξουμε θα είναι χειμώνα στην Αθήνα, μάλλον προς Χριστούγεννα.



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 12/07/2013 15:10:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2013 :  11:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα ένα γρήγορο 4άρι χθές σε 16.30 δοκιμή να δούμε που είμαστε όλα καλά 2 μικρες φουσκάλες στο 3 δάκτυλο του κάθε ποδιού αλλά ούτε πόνος ούτε τιποτα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2013 :  18:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα κι' απο εμένα, Χρήστος, 38 ετών, 1.73 76 κιλά, αθλούμαι πολλά χρόνια χομπύστικα, όχι σε μόνιμη βάση πάντως, 7-8 μήνες το χρόνο (ποδηλασία, κολύμβηση, τέννις, πυγμαχία, βάρη). Εδώ και 2 χρόνια μου μπήκε η ιδέα να αρχίσω να τρέχω και λίγο, έτσι για να διευρύνουμε την γκάμα. Ξεκίνησα λοιπόν στον στίβο στο Χαλάνδρι απο 3 χλμ. και σύντομα, καθότι φυσική κατάσταση (καρδιοαναπνευστικό) είχα έφτασα τα 7-8 χλμ. Εκεί άρχισαν και τα προβλήματα, δηλαδή πόνοι στο εσωτερικό των καλαμιών. Οι αποστάσεις αντί να αυξάνονται άρχισαν να μειώνονται, καθώς πόναγα ανυπόφορα και στα 3 χλμ. Μια μέρα τα παράτησα πέφτοντας στον στίβο και κάνοντας μισή ώρα να σηκωθώ απο το ταρτάν λόγω πόνων. Έτσι εγκατέλειψα το τρέξιμο μέχρι πέρισυ το καλοκαίρι που είπα να του δώσω άλλη μια ευκαιρία. Το αποτέλεσμα ακριβώς το ίδιο και ξανά εγκατάλειψη για άλλον ένα χρόνο και αρκετές φυσιοθεραπείες και μασάζ στα πόδια για να συνέλθω. Φίλος φυσιοθεραπευτής μου είπε οτι έχω κάνει φλεγμονές και στα 2 καλάμια εσωτερικά και να προσέξω τον τρόπο που τρέχω και να πειραματιστώ με παπούτσια. Απογοητεύτηκα και τα παράτησα. Έτσι κάπως φτάνουμε προ 2μήνου που κάνω 3η προσπάθεια, πολύ χαλαρά και πάλι νιώθω ενοχλήσεις. Ψάχνοντας λοιπόν ένα βράδυ στο internet, τι στο διάολο φταίει και πονάω (εδώ να συμπληρώσω πως σε εντατικό πολύωρο ποδήλατο δεν είχα κανένα πρόβλημα, άρα είχα καταλήξει πως έχει να κάνει με τους κραδασμούς του τρεξίματος), πέφτω πάνω στο forum και διαβάζω για τα shin splints. Βλέπψ επίσης τις 81 σελίδες του barefoot running και τις διαβάζω εις διπλούν, έτσι για να εμπαιδώσω..!!!!! Πιστεύοντας λοιπόν πως έχω βρεί την λύση στο πρόβλημά μου και καθώς διαπιστώνω πως καρφώνω την φτέρνα μου στο έδαφος, ένα ωραίο βράδυ με ζεστούλα τράβάω ένα πέταμα σε όλα μου τα παπούτσια (8 ζευγάρια υπερπροστατευτικές μ@λ@κίες) και την άλλη μέρα αγοράζω adidas adizero pro 4 απο stock στην Μεσογείων, NB MR00 και παραγγέλνω και απο internet τα VFF KMD SPORT. Είπα να μην πάω σε μεταβατικό στάδιο, γιατί ούτως ή αλλιώς με φτέρνα δεν μπορώ ούτε χιλιόμετρο να τρέξω. Έτσι αποφάσισα να κάνω reset σε ότι ξέρω, και να ξεκινήσω κατευθείαν, μαλακά μαλακά όμως το forefoot running. Για να μην μακρυγορώ λοιπόν 1ο τρέξιμο προ 2 εβδομάδων 1200 μέτρα και οι γάμπες πιάστηκαν. Συνεχίζω χαλαρά όμως και έκανα εχθές 2200 μέτρα καθαρό forefoot, με λίγο πιο γρήγορο ρυθμό (6λεπτά/χλμ.) και νέο πιάσιμο στις γάμπες και λίγο στους τετρακέφαλους. SΗΙΝ SPLINTS ??????? ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ μέχτι στιγμής. Περιττό να σας πώ πως νιώθω ευτιχισμένος, αν και συγκρατημένος ακόμα καθότι μικρές οι αποστάσεις που τρέχω, αλλά επειδή 3 χρόνια πονάω, καταλαβαίνω πλέον πότε είμαι σε καλό δρόμο και πότε όχι. Ανεβάζω σιγά σιγά λοιπόν, καθώς βλέπω οτι δουλεύουν άλλες μυικές ομάδες τώρα και προσαρμόζομαι σιγά σιγά. Τα vibram σήμερα τα παρέλαβα και τα mr00 δεν τα έχω φορέσει ακόμη, τα adidas πάντως τα νιώθω φανταστικά στο πόδι μου, λίγο ζόρι στο να τα φορέσω, αλλά μετά γίνονται ένα...!!!!!!! Κάνω καλό ζέσταμα στην αρχή και με βάρη και με περπάτημα, καθώς και περπάτημα στο τέλος και μπόλικες διατάσεις και για τα shin splints για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.. Τέλος να προσθέσω πως ήδη έχω κάνει και 2 ξυπόλητα περπατο-jogging στην γειτονιά, μέχρι 1 χλμ απόσταση γιατί μετά ζορίζομαι και η αίσθηση είναι πολύ ωραία, αν και με μικρές φουσκάλες... Αυτά και συγγνώμη αν σας ζάλισα, αλλά είχα πολλά να μοιραστώ μαζί σας και να σας ευχαριστήσω όλους τους ξυπόλητους και μη, γιατί απο το συγκεκριμένο topic ξεκίνησα όλα αυτά που προανέφερα..!!!!! Θα σας ενημερώνω για την πορεία μου και ελπίζω και με κάποιους απο εσάς να τα πούμε και απο καντά στον στίβο Χαλανδρίου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2013 :  15:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά τα λέω εγώ ότι η παρέα όλο και μεγαλώνει .
Σε λίγο καιρο θα λένε στους αγώνες τώρα τερματίζει και ένας με παπούτσια χαχαχα.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας .
Χθες το πρωι στην γνωστη διαδρομη μου στην παραλιακή απο βούλα μέχρι καβούρι 8 χιλιόμετρα με 5 λεπτά το χιλιόμετρο και ενδιαμεσα 8 Χ 200 με ρυθμο 3.20 - 3.30 .
Το καλό είναι ότι οι πατούσες δείχνουν ότι δεν έχουν θέμα ούτε καν σε αυτές τις ταχύτητες .
Έχουν στρώσει σε μερικά κομάτια νέα ασφαλτο ούε 10 - 15 μέρες και το πόδι κολάει κάτω ένιωθα σαν να έτρεχα και να είχα 2 βεντούζες απο κάτω .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2013 :  00:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
gligore καλώς ήρθες στην παρέα και καλές ξυπολητοπεριπέτειες!

gegeorgios: είδες τώρα που η κάθε ποιότητα ασφάλτου γίνεται ΑΜΕΣΑ αντιληπτή;(!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2013 :  11:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ετσι είναι όπως τα λές .
Αν βάλεις ότι αυτη την διαδρομη την έχω κάνει αμέτρητες φορές μπορώ να καταλάβω οποιαδήποτε άλλαγη .
Σήμερα το πρωι 15 χιλιόμετρα με ρυθμο 4.55 - 5.00 όλα καλά .
Είδα πολύ κόσμο στην παραλιακη - καβούρι - λαιμός και φυσικα το άλλο μέλος του φόρουμ τον Λεονάρδο με την παρέα του .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2013 :  17:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρηστο
καλώς ήρθες στους ξυπολητους.
Αυτή η έβδομαδα καλά πήγε με 41 χ λμ σύνολο εκ των οποίων 15 βουνό με τα Mc kinley 6 ξυπολητα και σήμερα 20άρι ξυπολητο με λίγο σανδαλι. Σας γράφω από Πέτρα Λέσβου όπου το μέρος είναι τέλειο για ορεινές και ανήφορικες προπονησεις

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 21/07/2013 17:35:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2013 :  01:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς σας βρήκα παιδιά.... Αύριο to απόγευμα πάω για 2,5 χλμ. forefoot και στο τέλος μπορεί να δοκιμάσω και κανέναν γύρο bare ή με τα VFF στον στίβο... Καλή εβδομάδα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2013 :  05:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Χρηστο
καλώς ήρθες στους ξυπολητους.
Αυτή η έβδομαδα καλά πήγε με 41 χ λμ σύνολο εκ των οποίων 15 βουνό με τα Mc kinley 6 ξυπολητα και σήμερα 20άρι ξυπολητο με λίγο σανδαλι. Σας γράφω από Πέτρα Λέσβου όπου το μέρος είναι τέλειο για ορεινές και ανήφορικες προπονησεις

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



...ζηηηηηήλεια!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2013 :  17:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Χρηστο
καλώς ήρθες στους ξυπολητους.
Αυτή η έβδομαδα καλά πήγε με 41 χ λμ σύνολο εκ των οποίων 15 βουνό με τα Mc kinley 6 ξυπολητα και σήμερα 20άρι ξυπολητο με λίγο σανδαλι. Σας γράφω από Πέτρα Λέσβου όπου το μέρος είναι τέλειο για ορεινές και ανήφορικες προπονησεις

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



Το ρίξαμε στις διακοπές;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2013 :  19:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα ένα 15άρι με 5.20 είχα ένα φίλο μαζι και δεν μπορούσε πιο γρήγορα μια μικρή κούραση στα πόδια που την νιώθω όταν πάω αργα (το έχω παρατηρήσει και μερικές φορές που βγαίνω με την γυναίκα και πάμε με 7.00 το χιλιόμετρο ) νομίζω ότι τα ποδια μου είναι για κάτω απο 4.30 πια χχαχαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2013 :  15:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκλεισε και για μένα επιτυχώς η προηγούμενη εβδομάδα. όσο περνάει ο καιρός γίνομαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι τα shin splints δεν θα με ξαναενοχλήσουν ποτέ μα ποτέ πια μετα απο 2 χρόνια ταλαιπωρίας
Έιχα στο πρόγραμμα την προηγούμενη εβδομάδα 2 τρεξίματα μικρά (προσαρμογή γαρ), αλλά τελικά έγιναν 3. Τρίτη και 2 χλμ. στον στίβο forefoot με adidas adizero pro και οι γάμπες πιασμένες στο φούλ. Μια μέρα ρεπό και πέμπτη επιχειρώ πάλι 2 χλμ. αλλά είπα να το ζορίσω λίγο, οπότε πρώτη δοκιμή στα καινούρια μου Vibram KMD Sport. Μετά τα 1500 μέτρα, τα υπόλοιπα 500 ήταν σχεδόν βασανιστικά για τις γάμπες μου.!!! Μπορώ να πω, εκ πρώτης εικόνας, πως μπροστά στα adidas,τα vibram είναι "πέτρα" στα μετατάρσια..!! Τέλος, το Σάββατο, παρά τον καύσωνα, ένιωθα αρκετά καλά τα πόδια και είπα να δοκιμάσω και τρίτο τρέξιμο με τα adidas πάλι. Έτσι στόχος πάλι τα 2 χλμ., αλλά επειδή έβλεπα τα πόδια αρκετά "φρέσκα" το συνέχισα και ολοκλήρωσα τελικά στα 3 χλμ.
Στα ενδιάμεσα τις εβδομάδας 1χλμ. barefoot περπάτημα στην γειτονιά και 2 χλμ. χθές στην θάλασσα με αρκετό πολύ ψιλό βοτσαλάκι και μια μικρή φουσκαλίτσα "δείγμα"
Όλως παραδόξως και τα 3 τρεξίματα, παρά τα σκαμπανεβάσματα απο lap σε lap, έκλεισαν και τα 3 με ρυθμό 6'12" ακριβώς... Εξωγήινες δυνάμεις μήπως
Καλή εβδομάδα σε όλους....

Edited by - gligoros on 29/07/2013 18:17:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2013 :  00:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Σήμερα ένα 15άρι με 5.20 είχα ένα φίλο μαζι και δεν μπορούσε πιο γρήγορα μια μικρή κούραση στα πόδια που την νιώθω όταν πάω αργα (το έχω παρατηρήσει και μερικές φορές που βγαίνω με την γυναίκα και πάμε με 7.00 το χιλιόμετρο ) νομίζω ότι τα ποδια μου είναι για κάτω απο 4.30 πια χχαχαχαχα




Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2013 :  00:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ περπάτημα σε χοντρό βότσαλο παραλίας για να φτιάχνει "χαρακτήρα" το πέλμα (προφανώς χωρίς παντόφλες).

Τρέξιμο σε ασφάλτινες επιφάνειες με ποικιλία ποιότητας: από καλή έως πολύ-πολύ τραχιά. Από τη στιγμή που στις διακοπές κουβάλησα μόνο τα "χοντροπάπουτσά" μου, (τα οποία δε μου πολυκάθονται όμορφα έτσι κι αλλιώς), προτιμώ το ανυπόδητο και ας γίνομαι φακίρης καμιά φορά...(πάντως κάθε χρόνος που περνάει, προσθέτει και "πόντους" ανθεκτικότητας στο πέλμα μου).

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000