Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2013 :  19:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσπαθώ να κάνω ένα δεκαράκι τη βδομάδα τουλάχιστον.
Είχα παρατηρήσει και παλιότερα ότι το ξυπόλητο έχει μια τάση να μ' εκσφεντονίζει.
Τάση που φέρνει ξεφλούδισμα και λίγες φουσκαλίτσες.
Στο αργό τρέξιμο είναι όλα καλά. Όταν βάλω ταχύτητα πάντα καταπονούνται οι πατούσες.
Η αίσθηση πάντως εξακολουθεί και είναι ερεθιστική. Η σωστή λέξη!
Ένα 11άρι σύνολο με 3 εκσφεντονισμένα χιλιάρια στο 4:03 μέσο όρο, τα ταχύτερα του τετραμήνου.
Ούτε ήθελα να κάνω χιλιάρια, στο 5:10 ήθελα να παώ που λέει ο λόγος αλλά όταν τις βγάζω (τις πατούσες) στον αέρα παθαίνω αμόκ, μέχρι να τσούξει.
Ο Αύγουστος έφυγε με αρκετό ξυπόλητο, 50χλμ τρέξιμο περίπου κι αρκετό περπάτημα. Οι πατούσες παραμένουν πολύ μαλακές αλλά αντέχουν παραπάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  14:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε συ σιγανοπαπαδιά!!! Τρέχεις-τρέχεις και τίποτα δε λες!!!
Τα σχόλιά μου παρακάτω…

quote:
Originally posted by giorgosdelta

Προσπαθώ να κάνω ένα δεκαράκι τη βδομάδα τουλάχιστον.
Είχα παρατηρήσει και παλιότερα ότι το ξυπόλητο έχει μια τάση να μ' εκσφεντονίζει.
Τάση που φέρνει ξεφλούδισμα και λίγες φουσκαλίτσες.
Στο αργό τρέξιμο είναι όλα καλά. Όταν βάλω ταχύτητα πάντα καταπονούνται οι πατούσες.
Όπως τα λες, η ταχύτητα αυξάνει σημαντικότατα τις τριβές μεταξύ πατούσας/εδάφους. Οπότε το δέρμα πρέπει να έχει υποστεί και τις κατάλληλες προσαρμογές.

Η αίσθηση πάντως εξακολουθεί και είναι ερεθιστική. Η σωστή λέξη!
Ηδονή/Ελευθερία/Ερεθισμός: Γιώργο, καταλαβαίνεις γιατί «κολλάμε» με αυτό και καμιά φορά μαζοχιζόμαστε κιόλας!

Ένα 11άρι σύνολο με 3 εκσφεντονισμένα χιλιάρια στο 4:03 μέσο όρο, τα ταχύτερα του τετραμήνου.
Ούτε ήθελα να κάνω χιλιάρια, στο 5:10 ήθελα να παώ που λέει ο λόγος αλλά όταν τις βγάζω (τις πατούσες) στον αέρα παθαίνω αμόκ, μέχρι να τσούξει.
Ο Αύγουστος έφυγε με αρκετό ξυπόλητο, 50χλμ τρέξιμο περίπου κι αρκετό περπάτημα. Οι πατούσες παραμένουν πολύ μαλακές αλλά αντέχουν παραπάνω.
!?!?!?!?!?!?!?!?!?! (μου έχει πέσει το σαγόνι)





Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  14:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο συγκεκριμένο τουλάχιστον θέμα μπορούμε να εκφραζόμαστε ελεύθερα; Ή θα μας την πέσουν και εδώ;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  14:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Η αίσθηση πάντως εξακολουθεί και είναι ερεθιστική. Η σωστή λέξη!



Συμφωνώ!

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  15:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Στο συγκεκριμένο τουλάχιστον θέμα μπορούμε να εκφραζόμαστε ελεύθερα; Ή θα μας την πέσουν και εδώ;

___________________
Run Natural... run Bare


Για να λέμε και του στραβού το δίκιο και εμείς την πέφτουμε στους "άλλους" σε θέματα που βρίσκονται αρκετά μακρυά από το συγκεκριμένο νήμα...οπότε "τα πάντα σχετικά...και άρα ανεκτά"!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  15:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 10/09/2013 15:54:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  16:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(Εδώ θα πεταχτώ και ας λέει ο Νίκος ότι θέλει)

Αφού έχουμε δίκιο και οι άλλοι άδικο!!!!!!! Πως να το κάνουμε; Κρύβεται ο ήλιος; Δεν γίνεται!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2013 :  15:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας από εμένα μετά από ένα πρόβλημα στην μέση που με άφησε εκτος περίπου 15 μέρες ( καμια σχέση με το τρέξιμο την πάτησα από κουβάλημα ) εδω και 15 μέρες επιστροφη στις προπονησεις, ο στοχος για το δεκάρι του μαράθωνιου δεν ξέρω αν θα βγει πλέον το πάω βδομάδα βδομάδα και θα δούμε, εγραψα αρκετά χιλιόμετρα περίπου 100-120 όλα ανυπόδητος .
Εκεί που έμεινα πισω είναι στις διαλειματικές δεν με άφηνε η μέση με τίποτα να ανεβάσω .
Πλέον έχω βάλει στις προπονήσεις και γρήγορα κομάτια στο 3.45 - 4.00 χιλιάρια και 2χίλιαρα αλλά το καταλαβαίνω ότι έχω μείνει πίσω.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω έλεγα για τις επόμενες 2 βδομάδες να έβαζα στην βδομάδα μέσα 2 διαλειματικες για να καλύψω λίγο το χαμένο έδαφος θα ήτανε υπερβολη ? θα με χρέωνε πολύ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2013 :  16:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσες δυνατές προπονήσεις (για το 10άρι) κάνεις την εβδομάδα, μέχρι τώρα;
Ένα τέμπο και μία διαλειμματική ή μόνο τη διαλειμματική;

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 19/09/2013 16:09:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2013 :  16:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Γειά σας από εμένα μετά από ένα πρόβλημα στην μέση που με άφησε εκτος περίπου 15 μέρες ( καμια σχέση με το τρέξιμο την πάτησα από κουβάλημα ) εδω και 15 μέρες επιστροφη στις προπονησεις, ο στοχος για το δεκάρι του μαράθωνιου δεν ξέρω αν θα βγει πλέον το πάω βδομάδα βδομάδα και θα δούμε, εγραψα αρκετά χιλιόμετρα περίπου 100-120 όλα ανυπόδητος .
Εκεί που έμεινα πισω είναι στις διαλειματικές δεν με άφηνε η μέση με τίποτα να ανεβάσω .
Πλέον έχω βάλει στις προπονήσεις και γρήγορα κομάτια στο 3.45 - 4.00 χιλιάρια και 2χίλιαρα αλλά το καταλαβαίνω ότι έχω μείνει πίσω.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω έλεγα για τις επόμενες 2 βδομάδες να έβαζα στην βδομάδα μέσα 2 διαλειματικες για να καλύψω λίγο το χαμένο έδαφος θα ήτανε υπερβολη ? θα με χρέωνε πολύ?




Από τη στιγμή που η μέση δε σε αφήνει να ανεβάσεις ταχύτητες, τότε πρέπει και εσύ να την «αφήσεις» στην ησυχία της!
Προτείνω:
Ανοίγματα -> κομμένα
Χιλιάρια -> Μάλλον κομμένα. Προτίμησε 2χίλιαρα με μικρό διάλειμμα ενδιάμεσα, «λογικούς» ρυθμούς, όπου όμως το τελικό αποτέλεσμα θα είναι οι παλμοί να ανέβουν στα επίπεδα που θέλεις, και να την «ακούς» κανονικά σε αυτού του είδους τις προπονήσεις.
Εναλλαγές ρυθμού -> Ένα γρήγορο χιλιάρι (σε ρυθμό όμως όπου δε σε τσιμπάει η μέση) και στο καπάκι ένα αργό. Ο μέσος ρυθμός που θα προκύπτει μπορεί να είναι ακόμη και ο ρυθμός αγώνα (του 10αριού), απλά κάνεις λίγα χιλιάρια για να μην «καείς». Αν λοιπόν θέλεις να πας αγωνιστικό 10άρι στο 4’15’’/km (ένα εντελώς τυχαίο νούμερο θέτω), τότε θα μπορούσες να δοκιμάσεις να κάνεις ένα χιλιάρι στο 4’/km και το επόμενο στο 4’30’’/km κοκ. Κάνεις 4-6 χιλιόμετρα έτσι και μετά έχεις κουραστεί πολύ…πάρα πολύ, χωρίς όμως να αναπτήσεις υπερβολική ταχύτητα.
Τέμπο (κατωφλίου) -> Πολύ χρήσιμη προπόνηση, οπότε πρέπει να βρίσκεται στο πρόγραμμά σου τακτικά. Κάθε βδομάδα μπορείς να κάνεις ένα τέμπο + 2χίλιαρα + το ήπιο τρέξιμο διαρκείας (όχι υπερβολικής απόσταση, αφού για 10άρι πας, και όχι για Μαραθώνιο). Αν αισθάνεσαι καλά κάνεις μεσοβδόμαδα και μια εναλλαγή ρυθμού σαν αυτή που περιέγραψα πιο πάνω.

Σε κάθε περίπτωση το πρόγραμμα παραμένει βαρύ και αν αισθανθείς τσιμπήματα στη μέση, τότε πάλι «κόβεις»/μειώνεις τις πολλές ταχύτητες.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2013 :  17:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μέση πλέον είναι καλά δεν με ενοχλει αν και δεν την νιώθω 100%έτοιμη.
Ο ρυθμός που θέλω να πάω είναι με 4 λεπτά το χιλιόμετρο μέχρι τωρα το πρόγραμμα είχε 2 τρέξιματα με 5 - 5.15 ( 8-10 χιλιόμετρα) ένα χαλαρό και 1 μερικές φορές 2 διαλειματικές 1000αρια ή 2χίλιαρα με Χ2-3 ανάλογα με 3.50 -4.00 Τέμπο δεν έχει ούτε εναλλαγές .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2013 :  17:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε συ Γιώργο, θες να κάνεις <40' και θα πας στο 10άρι του ΚΜΑ; Με 8.000 άτομα; Με ένα σωρό στροφές;
Δύο εβδομάδες αργότερα είναι το 10άρι του ΣΔΥΑ που προσφέρεται για κάτι τέτοιο.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2013 :  17:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικόλα πρώτη φορά θα τρέξω αυτόν τον αγώνα (όπως και σχέδον σε όποιο αγώνα πάω τον τρέχω για πρωτη φορά αφου τρέχω σκάρτα 2 χρόνια χαχαχαχα)το ξέρω ότι μετα είναι ο ΣΔΥΑ είπα αφού φέτος δεν θα τρέξω μαραθώνιο να κάνω το δεκάρι εκεί .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2013 :  18:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σύμφωνοι, πήγαινε για την συμμετοχή στη γιορτή αλλά κάνε το προγραμματισμένο σου ελεύθερο τρέξιμο ή το τέμπο σου, τέλος πάντων... Όχι όμως να πας για ΡΒ.
11άρι θα κάνεις από τα ζιγκ ζαγκ, αντί για 10άρι!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2013 :  21:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παίδες η μεση με εχει αφησει και έχω αρχισει να βάζω χιλιόμετρα προχθές 5 χιλιόμετρα τέμπο στο 4.15 172 παλμοί
χθες ρεπό και σήμερα 15χιλιόμετρα σε 1.17 με 144 παλμούς αύρι ένα χαλαρό 8άρι και τριτη λέω να δοκιμάσω αυτό που μου μου είπε ο τρεχαντιρης με την εναλλαγή ρυθμού .
Φυσικα όλα τα παραπάνω ανυπόδητος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000