Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  17:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Όχι, τον Χρήστο εννοώ...
Ο xipolitos δεν μετράει. Δεν ενδιαφέρεται για το αν το barefoot είναι αποδοτικότερο ή όχι, αρκεί να κλείσουν οι βιομηχανίες παπουτσιών που πίνουν το αίμα των εργαζομένων...

Τια σένα εγω μπορεί να μη μετράω και να μην έχω καμμία αξία.. ίσως όμως για τους υπόλοιπους εδω μέσα να μετράω, καθώς και για τον εαυτό μου, μια που δεν τον υποτιμώ αλλά ούτε τον υπερεκτιμώ.

Πως βγάζεις ετσι τέτοια επιπόλαια συμπεράσματα πως δεν με ενδιαφέρει η αποδοτικότητα ή οχι του barefoot. Προφανώς και δεν έχεις διαβάσει τις αναρτήσεις μου για το ξυπόλιτο, γιατι αλλιώς δεν εξηγείται.

Ούτε διάλογο έχεις κάνει μαζί μου αλλά ούτε και ανταλλαγή απόψεων ούτως ώστε να κατανοήσεις τον τρόπο που σκέφτομαι. Αντι αυτού απο την αρχή κρατάς μια απαξιωτική στάση απέναντι μου χωρίς να σου έχω κάνει κάτι.

Εχω την εντύπωση πως επειδή γράφεις πιο πριν απο απο κάποιους απο εμάς εδω στο φόρουμ, αυτό σου δείνει αυτομάτως και την πρωτοκαθεδρία να το θεωρείς "δικό" σου. Για να μην γίνει παρεξήγηση δεν αμφισβητώ τις γνώσεις που έχεις πάνω σε δρομικά θέματα, αλλά τον τρόπο αντίδρασης και απαξίωσης απέναντι σε "νεα" μέλη όπως παράδειγμα εγω.

Το barefoot έχει και μια φιλοσοφία εναλλακτική ως προς το τρέξιμο αλλά και την στάση ζωής πιο "φυσική" και αντικαταναλωτική. Οσο πιο πολύ πλησιάζει κάποιος την ουσία των πραγμάτων, τόσο πιο απλά και αφαιρετικά τα προσεγγύζει.

Εχω εκφράσει ανοιχτά τις πολιτικές μου ιδέες (είναι και αυτός ενας απο τους λόγους που δέχομαι "επιθέσεις" εδω στο φόρουμ) και εχω αντιταχθεί σε ενα σύστημα που θεωρεί τον άνθρωπο καταναλωτικό ον και καταπατά την δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα στο όνομα του κέρδους και της εκμετάλευσης, γιατί ακολουθώ τα αξιακά μου πιστεύω.

Βέβαια υπάρχουν βιομηχανίες παπουτσιών που πίνουν το αίμα των εργαζομένων... ισως κάποια στιγμή να αναφερθώ εκτενώς επι του θέματος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  17:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Μετά από το Γύρο Νέας Σμύρνης και αρκετές ανυπόδητες προπονήσεις από 5 μέχρι 25 χιλιόμετρα πήγα χθες στον αγώνα που διοργάνωσε το ιδρυμα Νιάρχου για να κάνω ένα 6 άρι τέμπο .
Τελικά η κατηφόρα είναι γλυκιά πολύ γλυκιά και σε συνδιασμο με 2-3 άτομα που μου έδωσαν ένα καλό ρυθμό πέρασα το 5 άρι σε 19.08 και συνολικά τα 5750 σε 22 .
Δεν θα αναφερθώ καν στις πατούσες έχουν πάψει να μου δημιουργούν οποιοδήποτε πρόβλημα , σε όποια επιφάνεια και αν τρέξω , εδώ και πολύ καιρό αυτό που μου έμεινε είναι ένα μικρό πιάσιμο στις στις γάμπες που μου εμφανίζεται σχεδόν πάντα όταν πάω σε τετοιες ταχύτητες .



!!!!!!!!! Στον τερματισμό τα λέγαμε με τον Γιώργο Μάλλιαρη και μου λέει (γνωρίζει ότι προπονούμαι ανυπόδητος) «ρε συ ήταν ένας ξυπόλητος ο οποίος πήγαινε βζιιιιιινκ(!)»

…προφανώς ο νους μου σε σένα πρώτα πήγε!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  18:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Xipolitos,

Το σχόλιο ήταν ξεκάθαρα χιουμοριστικό, ασχέτως αν συγχρόνως κατεδείκνυε και μια αλήθεια (όπως παραδέχθηκες άλλωστε).
Την επομένη φορά θα βάλω και φατσούλες, μιας και είσαι και παρεξηγησιάρης...

Το σχόλιο περί "παλαιότητος" στο φόρουμ, δεν αξίζει καν σχολιασμού.

Και τελειώνοντας, δεν είσαι εσύ που έχεις δεχθεί επιθέσεις στο φόρουμ. Ακριβώς το αντίθετο...
Εσύ είσαι αυτός που χαρακτηρίζει οποιονδήποτε δεν συμφωνεί με τις πεποιθήσεις σουλ, λες κι αυτές είναι ευαγγέλια (δες προσφάτως τον χαρακτηρισμό σου "δεξιοτζιχαντιστές" για αυτούς που είχαν πάει στην διαδήλωση υπέρ του €).
Αυτός ήταν κι ο λόγος που είχαμε αρπαχτεί όταν είχες πρωτομπεί στο φόρουμ. Απαξίωνες οτιδήποτε σε έβρισκε αντίθετο.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2015 :  01:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
echetlos ας μένει πίσω οτι δεν λύνεται, με τις παρεξηγήσεις και τις τυχόν αμφιβολίες και τα κωλύματα, και ας προχωρήσει οτι είναι να προχωρήσει, εφ΄όσον οι συγκυρίες και ο ρους των καταστάσεων επέφεραν το αποτέλεσμα.

Εχω δεχθεί επανηλλειμένες επιθέσεις λόγω των πολιτικών και κοινωνικών μου θέσεων. Ναι όντως χρησιμοποίησα τον όρο δεξιοτζιχαντιστές θέλοντας μ΄αυτόν τον τρόπο να καταδείξω την στάση μιας συντηριτικής προνομιούχας τάξης που έπαιξε με την τύχη της Ελλάδας και του Ελληνικού λαού για να εξασφαλείσει τα δικά της συμφέροντα και προνόμια.

Αυτή η τάξη έβαζε πλάτη αλλά και υλοποιούσε επι τόσα χρόνια τις πιο σκληρές πολιτικές που εφαρμόστηκαν ποτέ σε χώρα και το λαό της. Τα δε κέρδη που αποκόμισε απο την εξαθλίωση των χαμηλών και μεσαίων στρωμάτων της κοινωνίας είναι τεράστια. Με λίγα λόγια "ο θάνατος σου η ζωή μου".

Ο καννιβαλικός καπιταλισμός η καζινοκαπιταλισμός που υπηρετούν ισοπέδωσε και στέρησε απο τον λαό τα κατακτηθέντα με τόσους εργατικούς αγώνες κοινωνικά αγαθά, σπρώχνοντας τον στην απόγνωση την απελπισία την εξαθλίωση στα συσσίτια και τις αυτοκτονίες.

Η εύπορη και προνομιούχα τάξη κατεβαίνει για να διαδηλώσει υπέρ του ευρώ γιατί φοβάται μήπως χάσει τα προνόμια απο τις παρενέργειας μιας ενδεχόμενης ρήξης, γι΄αυτό και τόσο "πάθος" στο μένουμε ευρώπη με όποιο τίμημα, αποδεχόμενη τις διαταγές της ευρωσυμμορίας και του ΔΝΤ. Πολλοί απο αυτούς έβγαλαν ή είχαν βγάλει τον πλούτο τους στο εξωτερικό (σημ. Ελληνες πατριώτες...)

Η εργατική τάξη αποκομμένη ακόμα και απο τα βασικά αγαθά και τις κοινωνικές παροχές και χωρίς χρήματα και καταθέσεις πολλοί ακόμα και χωρίς σπίτι, δεν έχει απολύτως τίποτα να χάσει, μια και της τα πήραν όλα και την οδήγησαν στην καταστροφή.

Ο Marx και πάλι επιβεβαιώνεται.. είναι καθαρά μια διαχρονική πάλη των τάξεων.

Τίθεται και ενα σοβαρό κοινωνικό και συνάμα ηθικό ερώτημα, να σώσω την πάρτη μου και τα προνόμια μου και να ταχθώ υπέρ των συμφερόντων των καπιταλιστών ενάντια στην πλειοψηφία του κοινωνικού σύνολο ή να γίνω και γω μέρος της πλειοψηφίας του κοινωνικού συνόλου που παλεύει να ανατρέψει την αδικία και την ανισότητα που παράγει το καπιταλιστικό σύστημα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2015 :  16:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ένα δεκάλεπτο barefoot στο χορτάρι του γηπέδου μετά την κυρίως προπόνηση που έγινε με υποδήματα. ωραία ήταν. λέω να το εντάξω 2-3 φορές την εβδομάδα σε επίπεδο χαλαρώματος

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2015 :  16:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

ένα δεκάλεπτο barefoot στο χορτάρι του γηπέδου μετά την κυρίως προπόνηση που έγινε με υποδήματα. ωραία ήταν. λέω να το εντάξω 2-3 φορές την εβδομάδα σε επίπεδο χαλαρώματος

SWIM BIKE RUN



10' ήταν πολλά (!) για πρώτη φορά... Όχι πάνω από 5' τις πρώτες λίγες φορές (π.χ. την 1η βδομάδα). Στο τέλος του μήνα θα μπορείς να κάνεις με ασφάλεια 10-15 λεπτά αποθεραπείας. Μετά από μεγαλύτερο χρονικό διάστημα θα μπορείς να εντάξεις και μέρος της προθέρμανσης (εκτός των ανοιγμάτων όμως!)...

..."keep up the good job"


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2015 :  19:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ηταν καλό μετα απο διαλλειματικη σε στιβο να εκανα χαλάρωμα 5 λεπτο barefoot στο χορτάρι;

Edited by - jeremyalfisti on 15/07/2015 19:51:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2015 :  20:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειχα δοκιμασει και περσι ανυποδητο σε αμμουδια, και ειχαν βγει 4χμ και σε καλο ρυθμο!
σήμερα βγήκαν άλλα 4χμ ανυπόδητα και μάλιστα αρκετά γρήγορα στο χορτάρι, και πάνω στον ενθουσιασμό δοκίμασα και 3 ευθείες στο πιο σκληρό ταρτάν! όλα καλά! αφού μετά που φόρεσα τα παπούτσια φαινόταν κάπως αφύσικη η κίνηση.

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

ένα δεκάλεπτο barefoot στο χορτάρι του γηπέδου μετά την κυρίως προπόνηση που έγινε με υποδήματα. ωραία ήταν. λέω να το εντάξω 2-3 φορές την εβδομάδα σε επίπεδο χαλαρώματος

SWIM BIKE RUN



10' ήταν πολλά (!) για πρώτη φορά... Όχι πάνω από 5' τις πρώτες λίγες φορές (π.χ. την 1η βδομάδα). Στο τέλος του μήνα θα μπορείς να κάνεις με ασφάλεια 10-15 λεπτά αποθεραπείας. Μετά από μεγαλύτερο χρονικό διάστημα θα μπορείς να εντάξεις και μέρος της προθέρμανσης (εκτός των ανοιγμάτων όμως!)...

..."keep up the good job"


Free your feet...free your senses!



SWIM BIKE RUN

Edited by - NESTORAS1980 on 16/07/2015 01:00:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2015 :  12:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια ερώτηση: έχω καταλάβει ότι το να τρέχεις ξυπόλυτος έχει εφαρμογή πιο πολύ στην άσφαλτο. Τι θα κάνω όταν θελήσω να πάω σε χώματα και χαλίκια; Έχω παρατηρήσει ότι όταν βρω κάποιο μικρό χαλικάκι ή πετραδάκι όσο τρέχω στην άσφαλτο το καταλαβαίνω και με πονάει εκείνη την ώρα και αρκετές από τις διαδρομές που προτιμάω για τις προπονήσεις μου είναι σε χωμάτινα μονοπάτια.
Εδώ είναι που πρέπει να πάρω σανδάλια; Ή Vibram ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2015 :  15:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Έχω παρατηρήσει ότι όταν βρω κάποιο μικρό χαλικάκι ή πετραδάκι όσο τρέχω στην άσφαλτο το καταλαβαίνω και με πονάει εκείνη την ώρα και αρκετές από τις διαδρομές που προτιμάω για τις προπονήσεις μου είναι σε χωμάτινα μονοπάτια.
Εδώ είναι που πρέπει να πάρω σανδάλια; Ή Vibram ;


Πέρυσι είχα κάνει αρκετά χιλιόμετρα barefoot σε ταρταν και άσφαλτο και είχα το ίδιο πρόβλημα με τα πετραδάκια. Παρατήρησα οτι το πόδι συνηθίζει μετά από κάποιο διάστημα (πχ 20 προπονήσεις) και τα πετραδάκια (ακόμα και τα μικρά γυαλάκια) δεν είναι πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2015 :  12:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρα έχω ελπίδες να το συνηθίσω
quote:
Originally posted by n1kcha

quote:
Originally posted by kostao

Έχω παρατηρήσει ότι όταν βρω κάποιο μικρό χαλικάκι ή πετραδάκι όσο τρέχω στην άσφαλτο το καταλαβαίνω και με πονάει εκείνη την ώρα και αρκετές από τις διαδρομές που προτιμάω για τις προπονήσεις μου είναι σε χωμάτινα μονοπάτια.
Εδώ είναι που πρέπει να πάρω σανδάλια; Ή Vibram ;


Πέρυσι είχα κάνει αρκετά χιλιόμετρα barefoot σε ταρταν και άσφαλτο και είχα το ίδιο πρόβλημα με τα πετραδάκια. Παρατήρησα οτι το πόδι συνηθίζει μετά από κάποιο διάστημα (πχ 20 προπονήσεις) και τα πετραδάκια (ακόμα και τα μικρά γυαλάκια) δεν είναι πρόβλημα.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2015 :  13:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Μια ερώτηση: έχω καταλάβει ότι το να τρέχεις ξυπόλυτος έχει εφαρμογή πιο πολύ στην άσφαλτο. Τι θα κάνω όταν θελήσω να πάω σε χώματα και χαλίκια; Έχω παρατηρήσει ότι όταν βρω κάποιο μικρό χαλικάκι ή πετραδάκι όσο τρέχω στην άσφαλτο το καταλαβαίνω και με πονάει εκείνη την ώρα και αρκετές από τις διαδρομές που προτιμάω για τις προπονήσεις μου είναι σε χωμάτινα μονοπάτια.
Εδώ είναι που πρέπει να πάρω σανδάλια; Ή Vibram ;



#1 -> Θα φορέσεις παπούτσια! Επειδή δεν κινούμαστε ανυπόδητοι από τα γενοφάσκια μας σε τέτοιου είδους επιφάνειες, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι εύκολες οι προσαρμογές!

#2 -> Τα σανδάλια ή τα Vibram (ακόμα και στην έκδοσή τους για "trail") είναι μια λύση, κατάλληλη όμως μόνο για καλοπατημένο/ομαλό μονοπάτι/χωματόδρομο, χωρίς ιδιαίτερα "πετρώδη" στοιχεία! Την έχω δοκιμάσει αλλά μπορώ να πω με ασφάλεια ότι όταν μιλάμε για μονοπάτι βουνού, τότε εκεί θέλεις πραγματική προστασία από τις πέτρες, ειδικά όταν κουτρουβαλάς στην κάθοδο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2015 :  14:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα για πρώτη φορά και σ' αυτό το νήμα

Τα περισσότερα τα είπα στην «Εισαγωγή και χαιρετισμός στο Forum». Ειδικά τώρα, ξεκίνησα να τρέχω κατευθείαν με πάτημα στο πέλμα δε ξέρω για ποιο λόγο. Βέβαια επειδή ξεκίνησα κατευθείαν από την πρώτη κιόλας μέρα να ενημερώνομαι μέσω διαδικτύου διαπίστωσα πως έκανα πολλά λάθη και ακόμα μαθαίνω, τα οποία τα έχω πληρώσει αλλά φθηνά ευτυχώς. Είχα πάρει κάποια παπούτσια εισαγωγικού επιπέδου με αρκετά μεγάλη κλίση, οπότε όχι μόνο δεν υπήρχαν τα αναμενόμενα οφέλη από το πάτημα στο μπροστινό μέρος του πέλματος αλλά υπήρχαν και ενοχλήσεις. Γι αυτό και σχετικά σύντομα προσπάθησα να ευθυγραμμίσω τη σόλα με μαχαίρι και κοπίδι. Οπότε εκεί άρχισαν και οι προσαρμογές με τους αντίστοιχους πόνους που έχουν περιγραφεί κατά καιρούς σε αυτό εδώ το νήμα.

Τελειώνοντας τις τελευταίες μέρες και την ανάγνωση αυτού του νήματος ξεκίνησα δειλά δειλά το ξυπόλητο τρέξιμο. Την πρώτη φορά 1 χλμ τη δεύτερη 1 χλμ μετά από 5 χλμ ενυπόδητου και χθες 5 χλμ ξυπόλητος. Επιφάνεια ταρτάν βοηθητικού παρατημένου στίβου στα Καλύβια για όποιον ξέρει και λίγο τσιμεντωμένη άμμο με χαλικάκια πέριξ του στίβου. Χθες που το παράκανα απέκτησα και τις πρώτες 3 μεγάλες φουσκάλες κάτω από τα μετατάρσια των μεγάλων δακτύλων και κάτω από το δεύτερο μετατάρσιο του αριστερού πέλματος. Με ταλαιπωρούν αλλά τις προτιμώ από τις γάμπες και τα πιασίματα πλάγια των ποδιών στο ύψος των γονάτων. Με προβληματίζει το δεύτερο μετατάρσιο του αριστερού ποδιού το οποίο με «καρφώνει» από τότε που άρχισα να τρέχω, όταν φτάνω στα 4-5 χλμ και είτε σταματάω είτε συνήθως το ξεκουράζω λίγο πατώντας εξωτερικά ή πρώτα φτέρνα και υπομένοντάς το συνεχίζω μέχρι και 11 χλμ που είναι η μεγαλύτερη μέχρι τώρα απόστασή μου. Είναι ένας κλασικός πόνος προσαρμογής που θα ξεπεραστεί ή έχει νόημα να το κοιτάξω από τώρα; Ακόμα και στο χειρότερο πόνο του, μόλις σταματήσω το τρέξιμο περνάει μέσα σε λίγα λεπτά χωρίς καμία ενόχληση μέχρι να ξανατρέξω την επόμενη μέρα. Ίσως να είναι χρόνια καταπόνηση από τα παπούτσια καθώς έχω πλατύ πέλμα και δεν υπάρχει παπούτσι (σταράκια κυρίως) που να μην πιέζει έστω και λίγο τα μετατάρσια. Κάνω και διάφορες ασκήσεις που έχω δει σ αυτό το νήμα και νομίζω έχουν βοηθήσει.

Γενικά, απ' όταν ξεκίνησα να περπατάω ξυπόλητος εμπνευσμένος από αυτό το νήμα, πλέον ακόμα και το πέδιλο μου δημιουργεί δυσφορία κυρίως λόγω ζέστης. Νιώθω λες και φοράω γάντια στα χέρια μέσα στο κατακαλόκαιρο. Πολλά χιλιόμετρα επίσης ξυπόλητος, τον τελευταίο καιρό, έχω κάνει οδηγώντας Δυναμώνει το πέλμα με τον καιρό και μ' αρέσει. Παλιότερα ούτε σε βότσαλα παραλίας δε μπορούσα να περπατήσω χωρίς να πηγαίνω πέρα δώθε ή/και να πέφτω. Επειδή όμως τα οφέλη του ξυπόλητου ή «ξυπόλητου» τρεξίματος θέλω να τα μεταφέρω και σε άλλες επιφάνειες αλλά και στο περπάτημα, με βλέπω να καταλήγω σε πέδιλα όπως αυτά των Ταραχουμάρα ή/και σε μινιμαλιστικά παπούτσια τρεξίματος/περπατήματος.

Για το περπάτημα δε διάβασα κάτι στο νήμα. Από το διαδίκτυο είχα διαβάσει πως στο «ορθό» περπάτημα ακουμπάς πρώτα τη φτέρνα και ύστερα το υπόλοιπο πέλμα τελειώνοντας και δίνοντας έμφαση στο μεγάλο δάκτυλο. Έχετε άποψη;

Τέλος, μπράβο σας και ευχαριστώ που έχετε μοιραστεί ένα σωρό γνώσεις και εμπειρίες σε αυτό το νήμα. Όταν μοιραζόμαστε μόνο κερδισμένοι βγαίνουμε όλοι μας.


Πάνος

Η αγάπη οδηγεί σ'ένα σωρό, κάθε είδους, δρόμους και μονοπάτια σε ό'τι κι αν κάνουμε ~ https://www.youtube.com/watch?v=qB76jxBq_gQ

Edited by - P.D.etl on 05/08/2015 14:52:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  10:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ, μου φαίνεται ότι όταν περπατάμε ξυπόλητοι δεν πρέπει να σκεφτόμαστε πολύ και απλά να χαλαρώνουμε και να περπατάμε χωρίς να το σκεφτούμε και το πόδι μας θα πατήσει όπως πρέπει(έχω την εντύπωση πως το πιο φυσιολογικό είναι πρώτη η πτέρνα).Και το ίδιο πιστεύω και για το τρέξιμο, αν απλά χαλαρώσουμε και τρέχουμε ανάλαφρα θα μας οδηγήσει το σώμα μας.
Όσο για τον πόνο στο δεύτερο μετατάρσιο, τον έχεις και όταν τρέχεις με παπούτσια;
quote:
Originally posted by P.D.etl

Καλησπέρα για πρώτη φορά και σ' αυτό το νήμα

Τα περισσότερα τα είπα στην «Εισαγωγή και χαιρετισμός στο Forum». Ειδικά τώρα, ξεκίνησα να τρέχω κατευθείαν με πάτημα στο πέλμα δε ξέρω για ποιο λόγο. Βέβαια επειδή ξεκίνησα κατευθείαν από την πρώτη κιόλας μέρα να ενημερώνομαι μέσω διαδικτύου διαπίστωσα πως έκανα πολλά λάθη και ακόμα μαθαίνω, τα οποία τα έχω πληρώσει αλλά φθηνά ευτυχώς. Είχα πάρει κάποια παπούτσια εισαγωγικού επιπέδου με αρκετά μεγάλη κλίση, οπότε όχι μόνο δεν υπήρχαν τα αναμενόμενα οφέλη από το πάτημα στο μπροστινό μέρος του πέλματος αλλά υπήρχαν και ενοχλήσεις. Γι αυτό και σχετικά σύντομα προσπάθησα να ευθυγραμμίσω τη σόλα με μαχαίρι και κοπίδι. Οπότε εκεί άρχισαν και οι προσαρμογές με τους αντίστοιχους πόνους που έχουν περιγραφεί κατά καιρούς σε αυτό εδώ το νήμα.

Τελειώνοντας τις τελευταίες μέρες και την ανάγνωση αυτού του νήματος ξεκίνησα δειλά δειλά το ξυπόλητο τρέξιμο. Την πρώτη φορά 1 χλμ τη δεύτερη 1 χλμ μετά από 5 χλμ ενυπόδητου και χθες 5 χλμ ξυπόλητος. Επιφάνεια ταρτάν βοηθητικού παρατημένου στίβου στα Καλύβια για όποιον ξέρει και λίγο τσιμεντωμένη άμμο με χαλικάκια πέριξ του στίβου. Χθες που το παράκανα απέκτησα και τις πρώτες 3 μεγάλες φουσκάλες κάτω από τα μετατάρσια των μεγάλων δακτύλων και κάτω από το δεύτερο μετατάρσιο του αριστερού πέλματος. Με ταλαιπωρούν αλλά τις προτιμώ από τις γάμπες και τα πιασίματα πλάγια των ποδιών στο ύψος των γονάτων. Με προβληματίζει το δεύτερο μετατάρσιο του αριστερού ποδιού το οποίο με «καρφώνει» από τότε που άρχισα να τρέχω, όταν φτάνω στα 4-5 χλμ και είτε σταματάω είτε συνήθως το ξεκουράζω λίγο πατώντας εξωτερικά ή πρώτα φτέρνα και υπομένοντάς το συνεχίζω μέχρι και 11 χλμ που είναι η μεγαλύτερη μέχρι τώρα απόστασή μου. Είναι ένας κλασικός πόνος προσαρμογής που θα ξεπεραστεί ή έχει νόημα να το κοιτάξω από τώρα; Ακόμα και στο χειρότερο πόνο του, μόλις σταματήσω το τρέξιμο περνάει μέσα σε λίγα λεπτά χωρίς καμία ενόχληση μέχρι να ξανατρέξω την επόμενη μέρα. Ίσως να είναι χρόνια καταπόνηση από τα παπούτσια καθώς έχω πλατύ πέλμα και δεν υπάρχει παπούτσι (σταράκια κυρίως) που να μην πιέζει έστω και λίγο τα μετατάρσια. Κάνω και διάφορες ασκήσεις που έχω δει σ αυτό το νήμα και νομίζω έχουν βοηθήσει.

Γενικά, απ' όταν ξεκίνησα να περπατάω ξυπόλητος εμπνευσμένος από αυτό το νήμα, πλέον ακόμα και το πέδιλο μου δημιουργεί δυσφορία κυρίως λόγω ζέστης. Νιώθω λες και φοράω γάντια στα χέρια μέσα στο κατακαλόκαιρο. Πολλά χιλιόμετρα επίσης ξυπόλητος, τον τελευταίο καιρό, έχω κάνει οδηγώντας Δυναμώνει το πέλμα με τον καιρό και μ' αρέσει. Παλιότερα ούτε σε βότσαλα παραλίας δε μπορούσα να περπατήσω χωρίς να πηγαίνω πέρα δώθε ή/και να πέφτω. Επειδή όμως τα οφέλη του ξυπόλητου ή «ξυπόλητου» τρεξίματος θέλω να τα μεταφέρω και σε άλλες επιφάνειες αλλά και στο περπάτημα, με βλέπω να καταλήγω σε πέδιλα όπως αυτά των Ταραχουμάρα ή/και σε μινιμαλιστικά παπούτσια τρεξίματος/περπατήματος.

Για το περπάτημα δε διάβασα κάτι στο νήμα. Από το διαδίκτυο είχα διαβάσει πως στο «ορθό» περπάτημα ακουμπάς πρώτα τη φτέρνα και ύστερα το υπόλοιπο πέλμα τελειώνοντας και δίνοντας έμφαση στο μεγάλο δάκτυλο. Έχετε άποψη;

Τέλος, μπράβο σας και ευχαριστώ που έχετε μοιραστεί ένα σωρό γνώσεις και εμπειρίες σε αυτό το νήμα. Όταν μοιραζόμαστε μόνο κερδισμένοι βγαίνουμε όλοι μας.


Πάνος

Η αγάπη οδηγεί σ'ένα σωρό, κάθε είδους, δρόμους και μονοπάτια σε ό'τι κι αν κάνουμε ~ https://www.youtube.com/watch?v=qB76jxBq_gQ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  10:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου.
Και κάτι άλλο, στους αγώνες, όταν τρέχεις στην άσφαλτο χωρίς παπούτσια και στους σταθμούς τροφοδοσίας έχουν ρίξει όλοι νερά, γλιστράει;Γιατί προχθές κάπου έτρεχα στην Χαλκιδική και βρέθηκα να τρέχω αναγκαστικά πάνω σε βρεγμένα πλακάκια και ήταν σαν παγοδρόμιο. Δεν έχω νιώσει ακόμα στην άσφαλτο αν είναι το ίδιο.
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by kostao

Μια ερώτηση: έχω καταλάβει ότι το να τρέχεις ξυπόλυτος έχει εφαρμογή πιο πολύ στην άσφαλτο. Τι θα κάνω όταν θελήσω να πάω σε χώματα και χαλίκια; Έχω παρατηρήσει ότι όταν βρω κάποιο μικρό χαλικάκι ή πετραδάκι όσο τρέχω στην άσφαλτο το καταλαβαίνω και με πονάει εκείνη την ώρα και αρκετές από τις διαδρομές που προτιμάω για τις προπονήσεις μου είναι σε χωμάτινα μονοπάτια.
Εδώ είναι που πρέπει να πάρω σανδάλια; Ή Vibram ;



#1 -> Θα φορέσεις παπούτσια! Επειδή δεν κινούμαστε ανυπόδητοι από τα γενοφάσκια μας σε τέτοιου είδους επιφάνειες, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι εύκολες οι προσαρμογές!

#2 -> Τα σανδάλια ή τα Vibram (ακόμα και στην έκδοσή τους για "trail") είναι μια λύση, κατάλληλη όμως μόνο για καλοπατημένο/ομαλό μονοπάτι/χωματόδρομο, χωρίς ιδιαίτερα "πετρώδη" στοιχεία! Την έχω δοκιμάσει αλλά μπορώ να πω με ασφάλεια ότι όταν μιλάμε για μονοπάτι βουνού, τότε εκεί θέλεις πραγματική προστασία από τις πέτρες, ειδικά όταν κουτρουβαλάς στην κάθοδο!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000