Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2016 :  00:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είδες πως ελευθερώνεται το πόδι;
Χωρίς τα παπούτσια το πόδι βρίσκει ενστικτωδώς το φυσικό του πάτημα,
έτσι είναι αδύνατον να χτυπήσει φτέρνα, γιατί απλά αν γίνει παίρνουμε το πόδι στο χέρι

Ωχ ποιός ακούει τον Νίκο (echetlo )τώρα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2016 :  13:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by george11

Δοκίμασα με καλτσες σε στιβο, στον πλαστικο χλοοταπητα κανα 12λεπτο. Πολυ ωραια αισθηση και εμπειρια, ενοιωθα πολυ ελαφρυς στα ποδια και το πατημα μου απο μονο του ηταν νομιζω πολυ απαλο και ετεινε περισσότερο σε midfoot παρα forefoot, χωρις να χρειαζεται να το πολυ σκεφτομαι πως να παταω. Ενω με τα παπουτσια οπως το χω προσαρμοσει τωρα ειναι forefoot και παντα το χω στο μυαλο μου.

Θα το επαναλαβω σιγουρα και θα το προτεινω και σε αλλους εστω μια φορα να το δοκιμασουν



Όντως όταν φοράς παπούτσια και θέλεις πραγματικά να τρέχεις με φυσική εμβιομηχανική τότε ή θα κτυπάς (έστω και ελαφριά) πτέρνα αλλά δε θα το καταλαβαίνεις ή θα «υπερβάλεις» στο forefoot, στην προσπάθειά σου να πετύχεις το πάτημα που θέλεις! Αν έχεις την κατάλληλη εμπειρία στο ανυπόδητο και το κατάλληλο παπούτσι (χαμηλό/μηδενικό drop, λεπτόσολο), τότε μπορείς και έτσι να κάνεις καλή δουλειά!

Προφανώς χωρίς να μεσολαβεί η «σόλα» μεταξύ εδάφους και πέλματος τότε τα πράγματα γίνονται σαφώς πιο εύκολα! ;-)

Σε κάθε περίπτωση προσοχή στις τυχόν ενοχλήσεις που ενδέχεται να σου «βγάλει» το ίδιο το πέλμα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  20:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...χθες το μεσημερακι μετα απο ενα γρηγορο, για τα δεδομενα μου παντα, ανυποδητο 5αρακι στο στιβο του Ζηρινειου ... αποφασισα να κανω το μεγαλο αλμα ... και να τρεξω για πρωτη φορα, εστω με τις καινουργιες ειδικες καλτσες, στους χωματοδρομους, με μεγαλες, μυτερες και χοντρες πετρες, του δασους Συγγρου!Εκαλυψα την υπεραποσταση του 1 χλμ σε 9'40" ... περπατοτρεχοντας φυσικα ... και δεν μ'αρεσε καθολου ... διοτι πονεσα!Πονεσα τοσο ... που δεν με ενοιαζε καν, αν με εβλεπαν και πως με σχολιαζαν (επεσα πανω και σε γνωστους!), και φυσικα σταματησα ... παρα το γεγονος οτι ειχα προγραμματισει για πρωτη φορα να τρεξω 2 χλμ!Το μονο θετικο που απεκομισα ηταν να κατανοησω πληρως, μεσω του δυσκολου δρομου, της τεχνικης του Kenbob περι ανυποδητου τρεξιματος οπως αυτη παρουσιαζεται στο βιβλιο του barefoot running!Ο πονος απο τις πετρες ηταν τετοιος που θελοντας και μη ... αναγκαστικα λυγιζα τα γονατα!Επειδη ειμαι πολυ πεισματαρης ... θα ξαναδοκιμασω (πρεπει να βρω και ωρες οχι πολυσυχναστες...διοτι ηδη με "δουλευουν" που τρεχω ξυπολητος αραια και που στους δρομους της γειτονιας μου) ... και θα επανελθω επι του θεματος!Οι ειδικες καλτσες, υπερβολικα λεπτες, για το συγκεκριμενο εδαφος, απειδειχθησαν ιδιαιτερα ανθεκτικες κι ειναι βεβαιο οτι θα βοηθησουν σημαντικα στην αυξηση του ανυποδητου τρεξιματος στους δρομους της Κηφισιας, ανεξαρτητου ποιοτητας ασφαλτου, αφου παρεχουν πληρη προστασια απο αιχμηρα αντικειμενα, γυαλια κ.λ.π.!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  21:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι πέτρες θέλουνε παπούτσια με προστασία. Στον δρόμο και στο χώμα που δεν είναι πατημένο, τα πράγματα είναι διαφορετικά.
Αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν αισθάνεσαι το καλτσοπαπούτσι σαν κάτι πρόσθετο, και αν η ευλιγισία του ακολουθεί ανεμπόδιστα την φυσική κίνηση του ποδιού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  23:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...ειναι σαν οποιαδηποτε καλτσα ... με τη διαφορα οτι ο πατος τους ειναι φτιαγμενος με τετοιο υλικο, που δεν το διαπερνα τιποτα!Απλα θεωρησε οτι τρεχεις στο δρομο ... με αθλητικες καλτσες, οι οποιες ομως δεν θα σκισθουν στα πρωτα χλμ, παρεχοντας σου ομως προστασια απο αιχμηρα αντικειμενα!Ειναι λεπτες ... δεν εχουν παχος ... ειναι ο,τι πρεπει για προστασια απο μολυνσεις, που προερχονται απο τη τριβη του πελματος σε χωμα ... και διαφορες αλλες κακοτοπιες που εσεις οι πιο εμπειροι μπορει να συναντησετε στο ανυποδητο τρεξιμο! Ειναι ανθεκτικες!Τα vibram ff μπροστα τους ειναι σαν τα nimbus ... δεν μπορω να σκεφθω πιο χοντροπαπουτσο απ'αυτο!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2016 :  05:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Σπύρο.
Θα είναι η προσεχής αγορά που θα κάνω, γιατί σε λίγο καιρό θα είμαι αναγκασμένος να τρέχω στο αστικό περιβάλλον όπου τα πράγματα δυσκολεύουν και πρέπει να προστατευθώ!
Μπορείς να με βοηθήσεις στο πως επιλέγουμε το μέγεθος;
Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2016 :  07:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...καλημερα!
...Αν μπεις στο site ... υπαρχουν αναλυτικες οδηγιες!Βαζεις το πελμα καθετα στο τοιχος, μετρας το μηκος του και εν συνεχεια ανατρεχεις σε πινακακι που ειναι αναρτημενο και προσδιοριζει το μεγεθος της καλτσας!Εχει κι ορισμενα βιντεακια ... οποτε θα εχεις μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για το τι αγοραζεις!Το μονο βασικο που θα πρεπει να εχεις υποψη σου ειναι οτι η παραδοση γινεται σε 8 εβδομαδες!Παντως, με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω στο ανυποδητο τρεξιμο ... ειναι ο,τι πιο minimal υπαρχει ... πιο πολυ κι απο τα χειροποιητα σανδαλια, αφου στα στα σανδαλια το παχος της σολας τους και μεγαλυτερο ειναι ... και σκληροτερο (λιγοτερο ανελαστικο η ευκαμπτο)!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2016 :  07:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα το κοιτάξω Σπύρο, ευχαριστώ πολύ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2016 :  10:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@xipolitos: ακόμα και στο αστικό περιβάλλον (άσφαλτος & πεζοδρόμια & πάρκα/αλσύλια & κάποιος στίβος) δεν είναι τόσο δύσκολο τελικά να τρέχεις ανυπόδητος, ειδικά για σένα που έχεις εμπειρία! Όσο κινείσαι βέβαια σε περιβάλλον εκτός σταδίου, τότε θα συνιστούσα το βράδι να αποφεύγεις να τρέχεις ανυπόδητος γιατί απλά δε βλέπεις…τι πατάς ;-) Στην τελευταία περίπτωση μια μινιμαλιστική λύση όπως οι κάλτσες που πρόσφατα απέκτησε ο Σπύρος σίγουρα θα βηθήσει πολύ!

@spy: παρόλο που μόνος ή μαζί με τον xipolitako έχω καλύψει ανυπόδητος κάποια χιλιόμετρα σε χωματόδρομο (συμπεριλαμβανομένου και τις χωμάτινες επιφάνειες του Άλσους Συγγρού!) αλλά και 4Κ συνεχόμενα σε σκληρό χωματόδρομο στη Σάμο με ρυθμούς γύρω στο 5’+, αυτό που θα σου πρότεινα είναι να μη συνεχίσεις την προσπάθεια εκτός και αν έχεις κάτι ειδικότερα κανά νου! Σε γενικές γραμμές δεν αξίζει ο κόπος, δεν έχεις να κερδίσεις κάτι στην αντοχή του πέλματος κλπ, εκτός όμως και αν έχεις σκοπό γενικότερα στο μέλλον να τρέχεις σε τέτοιου είδους επιφάνειες! Θεωρητικά είναι επιτεύξιμο κάτι τέτοιο αλλά ο σύγχρονος αστικός τρόπος ζωής δεν μας «επιτρέπει» να φτιάξουμε την απαραίτητη σόλα κάτω στα πέλματά μας!
Αν πάντως θέλεις να φτιάξεις χαρακτήρα υπάρχουν δύο τρόποι:
- Πλακώνεις το περπάτημα στο χώμα του Άλσους μέχρι το πέλμα από κάτω γίνει «τσαρούχι» (που θα γίνει κάποια στιγμή ;-))
- Ή δοκιμάζεις τη λεγόμενη «χαλικολεκάνη» που είναι ο πλέον αποτελεσματικός τρόπος για επιτάχυνση των προσαρμογών στο πέλμα σε τέτοιου είδους επιφάνειες. Μια λύση που είναι εκτενώς δοκιμασμένη από μένα και καμιά φορά ρίχνω που και που κάποιο «φρεσκάρισμα» ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=_24-oCx1lek


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2016 :  11:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

- Ή δοκιμάζεις τη λεγόμενη «χαλικολεκάνη» που είναι ο πλέον αποτελεσματικός τρόπος για επιτάχυνση των προσαρμογών στο πέλμα σε τέτοιου είδους επιφάνειες. Μια λύση που είναι εκτενώς δοκιμασμένη από μένα και καμιά φορά ρίχνω που και που κάποιο «φρεσκάρισμα» ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=_24-oCx1lek


Free your feet...free your senses!



Αυτό πήγα να γράψω και με πρόλαβες

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2016 :  11:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Μανωλη εχω παθει παρακρουση με το ανυποδητο ... κι αυτο ειναι επικινδυνο, αλλα προσπαθω να το κρατησω υπο ελεγχο!Κατ'αρχην εχω διαπιστωσει οτι τρεχω ταχυτερα (αν ειναι δυνατον???) ... και μετα νοιωθω αναλαφρος ... οτι δεν κοπανιεμαι!Δε λεω οτι δεν τραυματιζει ... διοτι ενδεχεται το τραυματισμο του γονατου να τον επαθα τρεχοντας ανυποδητος ενα γρηγορο 10αρι στο Ζηρινειο στα τελη Νοεμβριου, απο υπερδρασκελισμο (υπερεκταση ποδιου) ... που στη συνεχεια σ'επομενα τρεξιματα ειχε ως συνεπεια να "ζοριζεται" η λαγοκνημιαια για να κρατα την αρθρωση σταθερη, με αποτελεσμα τη φλεγμονη!Το ιδιο και με τη πελματιαια, αφου κι αυτη μου προεκυψε μετα απο αγωνα 5 χλμ στο κεντρο της Αθηνας που τον ετρεξα ανυποδητος ... αλλα,ετσι κι αλλιως, τα λαθη τεχνικης πληρωνονται, ειδικα στο ανυποδητο.Παντως με τη πολυ μικρη εμπειρια που διαθετω οσον αφορα στο τρεξιμο γενικοτερα, θεωρω οτι τα οφελη του ανυποδητου ειναι πολυ περισσοτερα απο τις "ζημιες" του ... γι'αυτο και σκοπευω να το συνεχισω, αυξανοντας μαλιστα τα χλμ που τρεχω ανυποδητος!Στα πλαισια αυτα σκεφθηκα να τρεξω δοκιμαστικα στο δασος Συγγρου, αλλα, για αλλη μια φορα, εχεις δικιο ... ισως να μην αξιζει τον κοπο και τη ταλαιπωρια, αφου δε σκοπευω να τρεχω σε τετοια εδαφη χωρις παπουτσια!Η "χαλικολεκανη" που την εχω δοκιμασει μια φορα για 4 λεπτα (με διαλειμμα τουλαχιστον μισου λεπτου ενδιαμεσα) μου φανηκε εξ'ισου "βαρβαρη" ... οποτε μαλλον το περπατημα (σιγα-σιγα και με μετρο) ειναι ο καλυτερος τροπος σκληραγωγησης σε τετοιες επιφανειες, ετσι ωστε η ασφαλτος, με τα μικρα πετραδακια της, να σου φαινεται μετα μεταξωτο χαλι!Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ... και φυσικα θα σε κρατω ενημερο για τη προοδο μου ... στην οποια οπως εχω κατ'επαναληψη γραψει, εχεις συμβαλλει τα μεγιστα!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2016 :  12:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by trexantiris

- Ή δοκιμάζεις τη λεγόμενη «χαλικολεκάνη» που είναι ο πλέον αποτελεσματικός τρόπος για επιτάχυνση των προσαρμογών στο πέλμα σε τέτοιου είδους επιφάνειες. Μια λύση που είναι εκτενώς δοκιμασμένη από μένα και καμιά φορά ρίχνω που και που κάποιο «φρεσκάρισμα» ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=_24-oCx1lek


Free your feet...free your senses!



Αυτό πήγα να γράψω και με πρόλαβες

___________________
Run Natural... run Bare



...Χρηστο, μηπως ειναι δοκιμο με τον Μανωλη μαζι ... ν'ανοιξετε σχολη ανυποδητου τρεξιματος???Πιστευω οτι θα ειχε πολυ μεγαλη επιτυχια!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2016 :  18:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@trexantiri μπορεί να έχω την εμπειρία, αλλά τώρα που θα είμαι αναγκασμένος να τρέχω σε αστικό περιβάλλον, δεν σου κρύβω ότι έχω κάποιους δισταγμούς και επιφυλάξεις.
Θα με βοηθούσε αν μου προτείνατε κάποια στάδια στην Αθήνα που θα μπορώ ανεμπόδιστα να τρέχω χωρίς τα παπούτσια, γιατί κάποτε που το επιχείρησα στο στάδιο του Πανελληνίου, είχα την χειρότερη εμππειρία ως δρομέας στην ζωή μου.

Edited by - xipolitos on 04/02/2016 23:38:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2016 :  22:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι έπαθες;

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 04/02/2016 22:33:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2016 :  23:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκεί που έτρεχα ξένοιαστος ένα απόγευμα, πετάγεται ξαφνικά μπροστά μου ένας τύπος, και με μεγάλη αγένεια και άσχημο τρόπο μου λέει, σταμάτα και βγες έξω. Τον αγνοώ και συνεχίζω την προπόνηση μου, στην επόμενη στροφή έρχεται ξανά κατα πάνω μου, και με χειρότερο τρόπο μου λέει, βγες έξω ρε, διατηρώ την ψυχραιμία μου και του εξηγώ ότι είμαι δρομέας μεγάλων αποστάσεων, με ειρωνικό και απαξιωτικό ύφος μου λέει, σιγά να μην χάσουμε τον πρωταθλητή, παρ΄όλα αυτά παραμένω ήρεμος, αυτός συνεχίζει πιό προσβλητικά, βγες έλω ρε μ@#!*@ γιατί αλλιώς θα βάλω να σε πετάξουν έξω με τις κλωτσιές. Κρατιέμαι με το ζόρι για να μην τον αρπάξω και μετά έχουμε κακά ξεμπερδέματα, και συνεχίζω όταν στην επόμενη στροφή στέλνει τους μπράβους-φύλακες να με πετάξουν έξω, στους οποίους κάνω ξεκάθαρο ότι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να με ακουμπίσουν, με όλα αυτά η διάθεση μου βέβαια έχει γίνει χάλια, και αποχωρώ στεναχωρεμένος και βαθειά προβληματισμένος...

Γι΄αυτό θα με βοηθούσε αν μου προτείνατε κάποια στάδια που θα μπορώ ανεμπόδιστα να τρέχω χωρίς παπούτσια και κυρίως χωρίς προβλήματα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000