Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Είμαστε σαράβαλα τελικά;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/04/2011 :  22:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δει κάποιος 3ος τα θέματα υγείας που απασχολούν τους δρομείς αλλά και τους ποδηλάτες, είμαι σίγουρος ότι θα φρίξει!!!!
Αλήθεια, είμαστε τόσο ευάλωτοι τελικά;
Είναι αυτά που κάνουμε πέραν της φύσης μας ή φταίει η μικρή προσαρμογή για κάτι τόσο μεγάλο;
Μήπως μας "φτύσανε" όσοι δεν αθλούνται;
Και είναι τόσο μεγάλο τελικά (πέραν της φύσης μας) να θέλεις να τρέξεις 1 μαραθώνιο (μπορεί και παραπάνω) ή να συμμετέχεις σε 1 αγώνα 100 χλμ ποδηλάτου;
Μα τι θέλουν τελικά όλα αυτά τα στραβά της υγείας που μας τυχαίνουν;

Ορθοπεδικός δρομέας που είχα επισκεφτεί στην Αθήνα μου είπε ότι όταν τον ρώτησαν τι έχει να προτείνει στους νεοεισερχόμενους στο τρέξιμο, απάντησε, να περπατάνε όχι να τρέχουν!!!!!!!!!!!!!! Εμεινα κάγκελο...

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2011 :  22:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θεωρώ ότι είναι η πραγματικά εξωφρενικά ελάχιστη προσαρμογή σε αυτά που πάει να κάνει ο κάθε αθλούμενος. Συχνά πυκνά βλέπουμε άτομα που ξεκινούν το τρέξιμο πραγματικά απευθείας από καναπέ και σε 6 μήνες να τρέχουν μαραθώνιο ή να τους προτρέπουμε κι εμείς οι ίδιοι να τον τρέξουν. Ο μαραθώνιος είναι ιδιαίτερα απαιτητικό αγώνισμα και η πιθανότητα να τραυματιστείς αν δεν έχεις καλές βάσεις είναι μεγάλες. Έχω δει παρά ελάχιστους αθλούμενους να ασχολούνται με το χτίσιμο της "βάσης" τους για 2-3 χρόνια και μετά να τρέξουν μαραθώνιο. Το ίδιο λάθος έκανα ακόμα κι εγώ όταν επέστρεψα ξανά στο τρέξιμο και άσχετα με το γεγονός ότι είχα δρομική εμπειρία ως έφηβος, βιάστηκα να τρέξω το πρώτο μου μαραθώνιο επιστρέφοντας στο τρέξιμο, τρέχοντάς τον μέσα σε 6 μήνες. Το αποτέλεσμα ήταν 2-3 φορές λαγονοκνημιαίες και μία θλάση δικεφάλου. Ένα άλλο πολύ βασικό που δεν κάνουν οι περισσότεροι αθλούμενοι που γνωρίζω είναι γενική γυμναστική. Πολλοί κοροϊδεύουμε εδώ για τους "κοιλιακούς" αλλά ενώ θα έπρεπε να είναι αναπόσπαστο κομμάτι μαζί με ραχιαίους και βάρη τα έχουμε εξαφανίσει τελείως. Στα υπόψη ότι διανύω το τρίτο μου χρόνο τελείως ατραυμάτιστος με καθημερινή γυμναστική και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι έβαλα μυαλό και πήρα τα πράγματα από την αρχή....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIM
Advanced Forum-Runner

421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2011 :  22:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο!!Αν και δεν σε γνωρίζω διαβάζοντας αυτά που γράφεις και παρατηρώντας και τις επιδόσεις σου βλέπω ότι όλα κτίζονται με μέθοδο και υπομονή , δεν χρειάζονται ρισκα στα αγωνίσματα των μεγάλων αποστάσεων. Είναι προτιμότερο να έλθει ο καλός χρόνος αργότερα , παρά να μείνει εκτός αγώνων και προπόνησης κάποιος για αρκετό διάστημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2011 :  23:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρόλο που όσα λέει ο Γιάννης είναι λογικά και φαίνονται σωστά, θα ήθελα να συμπληρώσω πως σε γενικές γραμμές όποιος αθλείται κινδυνεύει από τραυματισμούς. Προσωπικά, τα 4 χρόνια που έκανα στίβο έπαθα 4 θλάσεις δικέφαλου μηριαίου. Οσο δεν έκανα προπόνηση και ασχολούμουν ερασιτεχνικά με τον αθλητισμό έβλεπα τους κάθε είδους αθλητές να τραυματίζονται και γέλαγα... έλεγα , καλά τόσο ευαίσθητοι είναι όλοι αυτοί... Οταν μπήκα και εγώ στον χορό είδα πόσο εύκολο είναι... Σκέψου λοιπόν τι γίνεται όταν ξεκινάμε με μια ώριμη ηλικία και πέφτουμε με τα μούτρα χωρίς την καθοδήγηση κάποιου ειδικού για να μας φρενάρει λίγο.

--------------------------------------------------------
Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  00:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άσχετο, αλλά κάτι τέτοιο σαν τον τίτλο σκεφτόμουν το πρωί βλέποντας στη tv τον μαραθώνιο Λόνδίνου, να τερματίζουν σαν τις μύγες ο ένας μετά τον άλλον, οι άνδρες μετά το 2:08 και οι γυναίκες μετά το 2:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  07:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Άσχετο, αλλά κάτι τέτοιο σαν τον τίτλο σκεφτόμουν το πρωί βλέποντας στη tv τον μαραθώνιο Λόνδίνου, να τερματίζουν σαν τις μύγες ο ένας μετά τον άλλον, οι άνδρες μετά το 2:08 και οι γυναίκες μετά το 2:23


Κάτσε να βρω τη συνέντευξη της Shobukova που έλεγε για τους 2500 κοιλιακούς που κάνει τη μέρα και εγώ με 400 - 600 τη μέρα το παίζω αθλητής

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Yianvla
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  08:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
.... κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζονται σε καμία περίπτωση 2500 κοιλιακοί...και άχρηστοι είναι και να τραυματιστείς κινδυνεύεις! (θα μου πεις βέβαια, τι μιλας εσύ, εδώ μιλάνε αθλητές με ολόκληρο γυμναστικό επιτελείο απο πίσω.....!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  09:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
E δεν θα πας καρφωτά από το 0 στο 2500 :P Εγώ έκανα ένα μήνα να πάω από τους 400 στους 600 και μπορεί να κάνω ένα χρόνο για να πάω στους 1000ους. Να τραυματιστείς αν τους κάνεις σωστά δεν πιστεύω. Έχω ακούσει για τραυματισμούς στους κοιλιακούς αλλά από άτομα που δεν έκαναν. Το αντίθετο όχι ακόμα. Το έτερον ήμισυ κάνει κατά περιόδους 2.000 - 2.500 τη μέρα και δεν έχει τραυματιστεί εκεί ποτέ. Το θέμα είναι που χρόνος για να τα κάνεις όλα αυτά... και το βασικότερο... που όρεξη ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  09:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η καθοδήγηση προπονητή θα ήταν 1 τρόπος να αποφύγεις τους τραυματισμούς με 1 προϋπόθεση. Οτι ξέρει τη δουλειά του και δεν σε βλέπει σαν 50ευρώ ή άλλο χαρτονόμισμα. Δυστυχώς έχω δει και αθλητές που χρησιμοποίησαν προπονητή αλλά τελικά ατύχησαν. Εκεί τι να έφταιγε άραγε; Νομίζω ότι είναι μεγάλη κουβέντα η λέξη προπονητής γιατί θα πρέπει να ξέρει τα πάντα για σένα ώστε να βγάλει συμπέρασμα τι σου ταιριάζει. Αυτό μάλλον θα το συναντάς σε επαγγελματικό επίπεδο. Πιθανά καλά αποτελέσματα πιστεύω ότι οφείλονται κατά βάση σε άλλους παράγοντες (π.χ. καλύτερη κατάσταση σώματος).
Σχετικά με τον μαραθώνιο τώρα όταν πας απλά για να τερματίσεις γιατί θα πρέπει να συναντάμε τόσα προβλήματα έστω και με απλά προπονητικά προγράμματα; Δεν μιλάω για επίδόσεις επειδή πιστεύω ότι εκεί θα έχεις περισσότερες πιθανότητες τραυματισμού σαν αρχάριος. Είμαστε τόσο χάλια από μυοσκελετικής πλευράς; Τα γράφω όλα αυτά γιατί μετά από 3 μαραθωνίους (οι 2 με τραυματισμό) και έχοντας αρχίσει το τρέξιμο από το 2000 μου φαίνεται ακόμα περίεργο που δεν έχω προσαρμοστεί. Βέβαια σε μένα έφταιγε η κάθετη αύξηση των χλμ. στον 1ο τραυματισμό αλλά βλέπω το παραμύθι των τραυματισμών να συνεχίζεται.
Σωστή η παρατήρηση ότι ξεχνάμε το υπόλοιπο σώμα μας και το θυμίζει μετά.
Ομως αυτές οι κωλοφλεγμονές τι είναι; Ακόμα και αυτές οφείλονται στην υπόλοιπη αγυμνασιά;
Θα μου πείτε για διατάσεις. Ομως όταν ήδη κινείσαι όλη την ημέρα, σκύβεις περπατάς ή μεταφέρεις κάτι δεν είναι η αρχική προετοιμασία για το τρέξιμο μεσημέρι ή απόγευμα; Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι διατάσεις προετοιμάζουν το σώμα για τις συνεχόμενες κινήσεις που θα ακολουθήσουν.
Και όμως, οι τραυματισμοί είναι εκεί.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

Edited by - gargadua on 18/04/2011 09:23:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  10:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με τον Gargadua για τον προπονητή ότι θα πρέπει να ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του. Κι εγώ τη θλάση δικεφάλου με προπονητή την έπαθα. Από όταν όμως βρήκα έναν άνθρωπο ο οποίος μου έμαθε τα στοιχειώδη δεν ξανατραυματίστηκα. Γενικότερα θα ήθελα να αναλύσουμε αυτό περί "πάω μόνο για τερματισμό". Ο μαραθώνιος είναι ένα επίπονο άθλημα που δεν είναι για "φυσιολογικά" άτομα. Τι εννοώ με τον όρο "φυσιολογικά". Φυσιολογικό στις μέρες μας είναι ένα άτομο που το πρωί ή και το απόγευμα πάει στη δουλειά του και κάποια στιγμή ξεκλέβει λίγο χρόνο για την άθλησή του. Ο μαραθώνιος όμως αυτός καθ'αυτός δεν είναι γι' αυτά τα άτομα. Όπως είχε πει και ο Bill Rogers ο μαραθώνιος μπορεί να σε ταπεινώσει. Μία δομημένη σωστά προπόνηση μαραθωνίου δεν μπορεί να είναι ένα περιστασιακό τρέξιμο 3εις και 4ρις φορές την εβδομάδα. Θέλει καθημερινή ή σχεδόν καθημερινή προπόνηση, πειθαρχία και επιμέλεια. Επίσης χρειάζεται προσεγμένα κιλά. Οι συνδέσμοι μας και οι κλειδώσεις μας δεν είναι φτιαγμένα για να αντέχουν όλων των ειδών των βαρών ειδικά όταν σε κάθε μας διασκελισμό δέχεται 4ρις φορές το βάρος μας. Κατά τη γνώμη μου (και μόνο) ένα άτομο που δεν μπορεί να διαθέσει 5-6 μέρες την εβδομάδα από μία έως 2 ώρες τη φορά για προπόνηση καλύτερα να μην ασχοληθεί με το μαραθώνιο αν δεν θέλει προβλήματα. Για να μην υπάρχουν παρερμηνίες το ξεκαθαρίζω ότι δεν λέω ότι ο μαραθώνιος δεν είναι για το καθένα αλλά το αντίθετο, αλλά όπως χρειάζεται διάβασμα για να περάσεις ένα διαγώνισμα έτσι χρειάζεται και συγκεκριμένη προπόνηση για να παραμείνεις απόλυτα υγειής ενώσω προετοιμάζεσαι για αυτόν. Οι υπερβολές κάνουν τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Έχω δει παραδείγματα ατόμων να κάνουν κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα 30 - 40 λεπτά δλδ λιγότερα από 6 - 8 κμ και ξαφνικά να ανεβαίνουν στον Υμμητό για ένα 20ρι - 30ρι για long run. Θα πρέπει να υπάρχει μία μεθοδικότητα στην όλη προετοιμασία. Φτάσε πρώτα τα συνεχόμενά σου στη 1 ώρα ~ 1.30 ώρα και μετά βλέπεις κατά πόσο είσαι έτοιμος για ένα Long run. Λίγο υπομονή. Αν συνεχίσω να γράφω θα γράψω 3-4 σελίδες οπότε καλύτερα να σταματήσω ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  10:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Συμφωνώ με τον Gargadua για τον προπονητή ότι θα πρέπει να ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του. Κι εγώ τη θλάση δικεφάλου με προπονητή την έπαθα. Από όταν όμως βρήκα έναν άνθρωπο ο οποίος μου έμαθε τα στοιχειώδη δεν ξανατραυματίστηκα. Γενικότερα θα ήθελα να αναλύσουμε αυτό περί "πάω μόνο για τερματισμό". Ο μαραθώνιος είναι ένα επίπονο άθλημα που δεν είναι για "φυσιολογικά" άτομα. Τι εννοώ με τον όρο "φυσιολογικά". Φυσιολογικό στις μέρες μας είναι ένα άτομο που το πρωί ή και το απόγευμα πάει στη δουλειά του και κάποια στιγμή ξεκλέβει λίγο χρόνο για την άθλησή του. Ο μαραθώνιος όμως αυτός καθ'αυτός δεν είναι γι' αυτά τα άτομα. Όπως είχε πει και ο Bill Rogers ο μαραθώνιος μπορεί να σε ταπεινώσει. Μία δομημένη σωστά προπόνηση μαραθωνίου δεν μπορεί να είναι ένα περιστασιακό τρέξιμο 3εις και 4ρις φορές την εβδομάδα. Θέλει καθημερινή ή σχεδόν καθημερινή προπόνηση, πειθαρχία και επιμέλεια. Επίσης χρειάζεται προσεγμένα κιλά. Οι συνδέσμοι μας και οι κλειδώσεις μας δεν είναι φτιαγμένα για να αντέχουν όλων των ειδών των βαρών ειδικά όταν σε κάθε μας διασκελισμό δέχεται 4ρις φορές το βάρος μας. Κατά τη γνώμη μου (και μόνο) ένα άτομο που δεν μπορεί να διαθέσει 5-6 μέρες την εβδομάδα από μία έως 2 ώρες τη φορά για προπόνηση καλύτερα να μην ασχοληθεί με το μαραθώνιο αν δεν θέλει προβλήματα. Για να μην υπάρχουν παρερμηνίες το ξεκαθαρίζω ότι δεν λέω ότι ο μαραθώνιος δεν είναι για το καθένα αλλά το αντίθετο, αλλά όπως χρειάζεται διάβασμα για να περάσεις ένα διαγώνισμα έτσι χρειάζεται και συγκεκριμένη προπόνηση για να παραμείνεις απόλυτα υγειής ενώσω προετοιμάζεσαι για αυτόν. Οι υπερβολές κάνουν τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Έχω δει παραδείγματα ατόμων να κάνουν κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα 30 - 40 λεπτά δλδ λιγότερα από 6 - 8 κμ και ξαφνικά να ανεβαίνουν στον Υμμητό για ένα 20ρι - 30ρι για long run. Θα πρέπει να υπάρχει μία μεθοδικότητα στην όλη προετοιμασία. Φτάσε πρώτα τα συνεχόμενά σου στη 1 ώρα ~ 1.30 ώρα και μετά βλέπεις κατά πόσο είσαι έτοιμος για ένα Long run. Λίγο υπομονή. Αν συνεχίσω να γράφω θα γράψω 3-4 σελίδες οπότε καλύτερα να σταματήσω ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



Πάντα διαβάζω με προσοχή αυτά που γράφεις διότι είσαι έμπειρος. Αλλά εδώ διαφωνώ λιγάκι. Εγώ έκανα τον πρώτο μου μαραθώνιο έχοντας τρέξει τα 30 στα Γιάννενα, 1 ημημαραθώνιο στην Πάτρα και 2x 20χλμ. H προπόνησή ήταν μόνο Σαβ/κα από 10 χλμ. Έκανα 4 ώρες πηγαίνοντας πολύ συντηρητικά διότι ήθελα να τερματίσω. Σε όλη τη διαδρομή μιλούσα και έβγαζα φωτογραφίες. Τοίχο δεν βρήκα και πραγματικα δεν καταλάβαινα γιατί κάποιοι πονούσαν ή παραπατούσαν. Τερμάτισα χωρίς τραυματισμό, χωρίς κούραση και χωρίς καμία συγκίνηση. Την άλλη μέρα ήμουν πολύ καλά και μετά από 4 μέρες έτρεξα στον Υμηττό 15 χλμ ( λόγω απειρίας. Τώρα δε θα το έκανα με τίποτα, όπως ούτε με τέτοια "προπόνηση" θα έτρεχα μαραθώνιο-ούτε καν ημι).Γενικώς απομυθοποίησηα τον μαραθώνιο ( "αφού το κάνω εγώ, είναι εύκολος"). Δε μπορώ να πιστέψω ότι όλοι αυτοί που τρέχουν μαραθώνιο αφιερώνουν 5-6 μέρες την εβδομάδα. Εκτός και αν αναφέρεσαι για χρόνους κάτω των 3:30. Οπότε, καταλαβαίνω αυτό που λες (σου λέω εγώ για 4 ώρες που εσύ τις κάνεις με όπισθεν ).

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIM
Advanced Forum-Runner

421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  10:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, Σε μας τους μεγαλύτερους σε ηλικία το σώμα μας θέλει προσεκτικότερη μεταχείρηση από τα παιδια των 20-30 ετων.Εμείς πολλές φορές θέλουμε σε σύντομο χρονικό διάστημα να φανούν τα αποτελέσματα των προπονήσεων μας και ρισκάρουμε, ενώ κατά την απόψη μου πρέπει με την παραμικρή ενόχληση να συγκρατηθούμε και να αξιολογήσουμε την κατάσταση και αν κρίνουμε ότι πρέπει να μειώσουμε ταχύτητα ή και να εγκαταλείψουμε , θα περισώσουμε τα χειρότερα που έχουν σαν αποτέλεσμα την αποχή μας από το τρέξιμο για χ διάστημα.
Όσον για αυτά που λέει ο Dejan:Γιάννη , εσύ είσαι νέος ακόμη και με πολλά χρόνια αθλητισμό και προσαρμόζεσαι πιο εύκολα στον φόρτο προπόνησης (πιθανόν να έχεις και περισσότερο διαθέσιμο χρόνο την ημέρα σε σχέση με εμας τους μεγάλους που στον σύντομο χρόνο που διαθέτουμε την ημέρα θέλουμε να τα προλάβουμε όλα). Και ένα άλλο σχετικά με την ποσότητα των κοιλιακών, ΄΄ημουν κολυμβητής και πολίστας στα νιατα μου και πέρασαν από πάνω μου 6 προπονητές και κανένας δεν ήταν υπέρ των υπερβολών μάλιστα κάποις μας έβαζε κοιλιακους την μια μέρα και βαράκια την άλλη για να προλάβουν οι μυς να ξεκουραστούν για να είναι ικανοί να αποδώσουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  10:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα.... δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι κάποιος ο οποίος τρέχει 2 φορές την εβδομάδα σίγουρα θα τραυματιστεί αλλά ότι έχει περισσότερες περιπτώσεις από κάποιον άλλο ο οποίος είναι πιο δομημένος να τραυματιστεί. Όσο για τους κοιλιακούς σίγουρα υπάρχουν ατομικά όρια για το καθένα αλλά από το να μη κάνεις και καθόλου καλό είναι να κάνεις λίγους έστω και μέρα παρά μέρα. Επίσης φυσικά τερματίζουν 6-7.000 μπορεί και περισσότεροι στον ΚΜΑ πάνω από 4ρις ώρες και όντως αυτοί να προπονούνται λιγότερο από 5-6 φορές την εβδομάδα, αλλά δεν ξέρουμε αν έχουν τραυματισμούς :'( . Αν δούμε αναλογικά σε σχέση με το φόρουμ μάλλον δεν θα έχουν?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Yianvla
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  11:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...εγώ θα επιμείνω λιγάκι για το θέμα των κοιλιακών (το θέμα των 2500 μου θυμίζει λιγάκι το "καπνίζω χρόνια αλλά δεν έχω πάθει τίποτα"). Εχω την αίσθηση - και σαν γυμναστής αυτό ξέρω - οτι όπως πχ με τα βάρη (και όχι μόνο) έχουν γίνει έρευνες που λένε οτι κάνοντας παραπάνω σετ/επαναλήψεις κλπ δεν έχεις ουσιαστικά οφέλη (αν θέλετε μπορώ να προσπαθήσω να τις βρω κάποια στιγμή), κάτι τέτοιο ισχύει και με τους κοιλιακούς. Σε προγράμματα πάντως αθλητών που είναι "κομμάτια", δεν έχω δει ποτέ μου τόσες επαναλήψεις. Καλημέρα παιδιά....απλά μια ακόμα άποψη! ;-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  11:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαράβαλα δε λές τίποτα. Ρε παιδιά τι 400 και 600 κάμψεις. Στις 20 κάμψεις φρικάρω. Δεν τις υποφέρω με τίποτα. Πάνω κάτω πάνω κάτω. Σκέτη τιμωρία μου φαίνονται. Το τρέξιμο από την άλλη είναι μεγάλη ευχαρίστιση. 2 ώρες ανάμεσα στα λουλούδια, στα γήπεδα, δίπλα από τα φορτηγά και τα καυσαέρια... είναι υπέροχα πάντως. Απόλαυση. Βέβαια αν αρχίσω να απολαμβάνω κάποτε τους κοιλιακούς μπορεί να κάνω και 25000 τη μέρα. Μέχρι τότε θα αρκεστώ στους 400 με 600 κοιλιακούς ανά έτος που κάνω τώρα.
Τώρα οι τραυματισμοί κατ' εμέ είναι αποτέλεσμα του ανταγωνισμού και όχι του αθλητισμού. Π.χ. Πέρυσι ξεκίνησα να κάνω διαλειματικές προπονήσεις αφού με 3:05 μαραθώνιο χωρίς κομμάτια, πω πω που μπορείς να πας, κάνε διαλειματικές μου είπαν. Κάνω μια, κάνω δύο, κάνω τρεις παθαίνω ισχυρότατη θλάση στη δεξιά γάμπα και επί 2 μήνες πονούσα και κούτσαινα. Τιμώρησα και τον ευατό μη κόβοντας χλμ, αργό τρέξιμο με πολύ πόνο και πιστεύω και εύχομαι ότι έβαλα μυαλό και δε θα το ξανακάνω. Εκτός κι αν με ευχαριστίσει αυτό το πράγμα. Επίσης στους αγώνες τραυματιζόμαστε γιατί πάμε γρήγορα για λόγους ανταγωνισμού και εγωισμού πάντα, όχι ότι είναι τόσο κακό αυτό.
Στη Θεσσαλονίκη τρέχοντας και εγώ γρήγορα πήγα καλά χωρίς πολλά προβλήματα, έκαψα όμως λίγο τετρακέφαλο (έντονος πόνος ιδιαίτερα σε γρήγορο ρυθμό και στις διατάσεις και σήμερα άρχισε να περνάει). Τώρα αν το πάλευα για το χρυσό τρίωρο μπορεί να ήμουν και τέζα. Αν πήγαινα όπως στις προπονήσεις κανονικά(αργά) πιστεύω θα ήμουν περδίκι.
Κάτι άλλο που ήθελα να αναφέρω (λίγο υπομονή ακόμα παρακαλώ) είναι ότι με το τρέξιμο είναι πιο πιθανό να διορθωθούν τα προβλήματα που έχει κάποιος παρά να επιδεινωθούν. Μη ξεχνάτε ότι τα κύτταρα του σώματος έχουν την ιδιότητα να αναγεννούνται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  11:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ετσι για την ιστορία να διευκρινίσω κάτι: δεν εννοούσα πως με την καθοδήγηση προπονητή δεν τραυματίζεσαι. Και εγώ άλλωστε τις 4 θλάσεις με προπονητή τις έπαθα (βέβαια σηκώνει πολύ κουβέντα ποιος φταίει... Υπήρχαν π.χ. περιπτώσεις που ο προπονητής ξελαρυγγιαζόταν να κάνουμε καλό ζέσταμα, πολλές διατάσεις και πολλά ανοίγματα πριν ξεκινήσουμε να βάζουμε ταχύτητες και εμείς κοιτάγαμε να λουφάρουμε...). Αυτό που θέλω να πω είναι πως ένας προπονητής (όσο άσχετος και να είναι) δεν θα σε αφήσει ποτέ να κάνεις αυτές τις λαλακίες που κάνεις μόνος σου... όπως: τρέχω μαραθώνιο ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ. είμαι 2 μήνες εκτός από τραυματισμό, ξανατρέχω 1 εβδομάδα και μετά πάω σε αγώνα 20km, ή αυτά που περιγράφει παραπάνω ο Γιάννης (Dejan). Εγώ προσωπικά, ακόμη, πολύ δύσκολα και σπάνια τηρώ αυτό που συνεχώς γράφω στους νεότερους δρομείς, δηλ. να μην προσθέτουν παραπάνω από 10% όγκο την εβδομάδα. Τις περισσότερες φορές λέω, έλα μωρέ το σώμα έχει προσαρμοστεί σιγά μην το πάω λίγο-λίγο. Από την άλλη βέβαια παραπονιέμαι που από την αρχή της χρονιά είμαι συνεχώς σε καραντίνα από τραυματισμούς. Και το πιο πρόσφατο παράδειγμα: αυτή την εβδομάδα έτρεξα μόνο μια φορά και διέκοψα την προπόνηση από πόνο στη γάμπα και εχθές το βράδυ πήγα για ένα χαλαρό τρεξιματάκι που τελικά κατέληξε σε 10km τέμπο... (τι τέμπο δηλαδή, σαν αγώνας ήταν αφού έκανα μόλις ενάμιση λεπτό πάνω από το ατομικό μου ρεκόρ...). Θα με άφηνε προπονητής να κάνω τέτοια εξυπνάδα? Θέλει λίγη ωριμότητα και αυτοσυγκράτηση που πολλές φορές δεν δείχνουμε...

--------------------------------------------------------
Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000