Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Η δικη μου περιπετεια (χονδροπαθεια;)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Hamurabi
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/04/2011 :  11:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα σας και καλωσηρθα.
Δεν ειμαι επαγγελματιας runner.
Ηλικιακα ειμαι στη 3η δεκαετια... 90 κιλα .184 υψος.

Εντελως ερασιτεχνικα τρεχω εδω και 5-6 χρονια σε διαδρομο στο σπιτι μου ειναι 40λεπτο. Κατα καιρους βεβαια σταματω για μεγαλο διαστημα (π.χ. 4-5 μηνες) και ξαναξεκιναω μετα.
Επισης κανω και βαρη στο γυμναστηριο αλλα ως τωρα δεν εκανα ποτε για τα ποδια,μονο στο ανω σωμα. λαθος μου το ξερω.
Αλλο ενα λαθος μου ειναι οτι η λεξη διατασεις ηταν εντελως αγνωστη για μενα,δεν εκανα ποτε τοσα χρονια.

Η περιπετεια μου ξεκιναει τον Ιουλιο του 2010.
Μετα απο καιρο αποχης αρχιζω τρεξιμο στο διαδρομο μου...
μετα απο 3 συνεχομενες μερες 35-40' τρεξιματος αρχιζω να νοιωθω καποια τσιμπηματα στο ενα γονατο και μετα στο αλλο.
Δυο μερες μετα τα τσιμπηματα εγιναν ενα "πιασημο" ή "μουδιασμα" μεσα και στα δυο γονατα. Και με ενοχλουσε εντονα οταν ανεβαινα σκαλες ή αμα καθομουνα ορθιος πανω απο 5 λεπτα.
1 μηνα μετα, παω σε χειρουργο ορθοπεδικο ,μεγαλο ονομα στο χωρο, και μου λεει οτι εξω ρηξη εσω μηνισκου στο αριστερο γονατο και οτι και στα δυο εχω χονδρομαλακυνση στις επιγονατιδες.
Αλλα μου λεει "δεν υπαρχει τιποτα που δε μπορω να φτιαξω με την αρθροσκοπηση" και με στελνει κατευθειαν εκει.
Εγω ειχα τρομαξει τοσο καιρο που δε περναγε οτι εχω παθει καμια μονιμη ζημια στα ποδια και τελικα κανονιζω αρθροσκοπηση.

10 Σεπτεμβριου 2010 γινεται η αρθροσκοπηση και στα δυο γονατα.
Πληρης ακινησια αρχικα, μετα αρχισω κατι ισσομετρικες ασκησεις και οσο περνουσαν οι βδομαδες μηνες με στελνει ο γιατρος για βαρη στο γυμναστηριο οπου εκανα προτη φορα στη ζωη μου στα ποδια. Σιγα σιγα περναει ο καιρος και περνανε και οι πονοι της επεμβασεις και συνηδητοποιω οτι οι πονοι πουχα στα γονατα δεν υπαρχουν. Ειμαστε γυρω στον Ιανουαριο του 2011.
Ο γιατρος μου λεει εγινες καινουργιος και μπορεις να κανεις οτι θες.

15 Μαριου 2011: Εχω παρει θαρρος που ειμαι εντελως καλα εχω και στο μυαλο μου τα λογια του γιατρου "εχεις καινουργια γονατα" και μου τη βιδωνει και αρχιζω τα παλια μου.
Ξεκιναω πρωτη μερα 30' γρηγορο περπατημα.
Δευτερη μερα καπακι 30' γρηγορο περπατημα και 10' τρεξιμο στο τελος.
Τριτη συνεχομενη μερα το ιδιο.

Και δυο μερες μετα να σου παλι τα παλια συμπτωματααααα. "Πιασιμο" εντονο και στα δυο γονατα οπου στο ανεβασμα σε σκαλες ειναι μαρτυριο,ανεβαινω 2 οροφους και νοιωθω τα γονατα τοσο πιασμενα σαν να ανεβηκα 15 οροφους. και στην ορθοστασια τα ιδια.
Περνω τηλ το γιατρο, τιποτα μου λεει ιδεα σου ειναι ειναι και ο καιρος που αλλαζει και κατι τετοια παραμυθια.
Του κλεινω το τηλεφωνο αφου εχω πει οτι βρισια ξερω και βουρ για αλλον γιατορ επιτοπου.

Παω σε εναν πολυ καλο οπως αποδειχτηκε χειρουργο ορθοπεδικο που ασοχλειται μονο με αθλητες. Μου λεει οτι κακως μουκανε ο αλλος αρθροσκοπηση,δεν χρειαζοταν, και οτι εχω χονδρομαλακυνση και στις δυο επιγονατιδες η οποιια δεν περναει. Θελει λεει να γυμναζω συνεχεια τους 4κεφαλους γιατι αν τους αφηνω και ατροφουν και αρχισω να κανω τρεξιματα τοτε θα εχω αυτα τα συμπτωματα.
Με εστειλε σε εναν κορυφαιο φυσικοθεραπευτη ο οποιος ειναι απτους λιγους πουχε ενα ειδικο μηχανημα σαν το leg extension και εχω ηδη κανει εκει 5 επισκεψεις ( θα μου κοστισει αυτο 1.200 ευρω και για τα δυο γονατα,ωραια,ε;;;).
Εκει ο φυσικοθεραπευτης μου βρηκε τη λαγονοκνημιαια ταινια και των δυο ποδιων τσιτα τελιως και πρωτου παω στο μηχανημα αυτο θα πρεπει πρωτα να χαλαρωσουμε την ταινια με κατι μασαζ που με τσακιζουν στον πονο.

Αυταααααα....

Υ.Σ. ξεχασα να αναφερω οτι ολες οι φορες που κανω διαδρομο ειναι σε ανηφορικη κληση. μουχε κολλησει πριν χρονια και απο τοτε ετρεχα μονο σε ανηφορικη κληση. Επισης ετρεχα με κατι Nike shox τοσα χρονια.
Προτεινετε μου καποιο καλο παπουτσι asics να παρω;

Edited by - Hamurabi on 21/04/2011 11:36:17

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  12:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από πού να αρχίσει και πού να τελειώσει κανείς...

Χωρίς να θέλω να παίξω τον γιατρό ή τον έμπειρο, θεωρώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ο μηνίσκος ξεπερνιέται με ενδυνάμωση των ποδιών.
Ίδια περίπτωση με εσένα ήμουν, γυμναστήριο μόνο κορμό και σπάνια πόδια, παθαίνω ρήξη έσω μηνίσκου και στα δύο γόνατα από το μπάσκετ, 3 γιατροί με στέλνουν για αρθροσκόπηση κι ο 4ος μου λέει "πλακώσου στα βάρη" (όχι κατευθείαν φυσικά, ισομετρικές κτλ.). 4 χρόνια από τότε, στα 40 μου, παίζω μπάσκετ 2 φορές την εβδομάδα, τρέχω, δραστηριοποιούμαι γενικότερα και καμμία, μα καμμία ενόχληση! Εννοείται πως συνεχίζω και γυμνάζω τα πόδια μου με βάρη.
Κι η χονδρομαλάκυνση δεν είναι τίποτα φοβερό (έχω και στα 2 από τα 17 μου), μην ανησυχείς.
Τα κιλά σου δεν είναι λίγα (για αθλούμενο), τα shox ακατάλληλα για τρέξιμο κι ίσως φόρτωσες απότομα τα πόδια σου.
Θεωρώ πάντως ότι οι ακήσεις ενδυνάμωσης μπορούν να γίνουν και στο γυμναστήριο κι όχι απαραίτητα στον φυσιοθεραπευτή, πληρώνοντας.
Γενικότερα, σπάνια θα βρεις κάποιον που δεν έχει κάποιο θέμα με τα γόνατα (από κάποια ηλικία και μετά, έτσι..;) αλλά αν δεν δραστηριοποιείται δεν θα του εμφανιστεί.

Είσαι τυχερός που σού βρήκε την τριβή της λαγονοκνημιαίας σε τόσο αρχικό στάδιο. Οι πιο πολλοί εδώ μέσα μάθαμε την ύπαρξή της...the hard way!

ΥΓ: Διατάσεις, πολλές διατάσεις...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  12:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θελω να κανω τον γιατρο, αλλα η μικρη μου εμπειρια ειναι ΠΑΝΤΑ να παιρνεις μια δευτερη γνωμη και ΠΑΝΤΑ απο γιατρο που εχει σχεση με το αθλημα σου. Αυτα τα λίγα
Hamurabi καλη δυναμη και περαστικα




________________________________________________________________________
"...sometimes the moments that challenge us the most, define us"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  15:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν πας σε χειρούργο θα σου πει ότι θέλεις χειρουργίο. Αν πας σε φυσικοθεραπευτή θα σου προτείνει 7000 επισκέψεις και ειδικές ασκήσεις. Αν πας σε οφθαλμίατρο θα σου δώσει κολύριο για τα μάτια. Αν πας σε καρδιολόγο θα σου πει να κάνεις τεστ κοπώσεως.
κλπ κλπ κλπ. Ο καθένας ότι έχει αυτό πουλάει.

Δυστυχώς θα πρέπει να πάρεις αρκετές γνώμες για να δεις τι έχεις πραγματικά και όχι απαραίτητα από τον δήθεν χ ειδικό. Οταν βρείς αυτόν που πραγματικά ασχοληθεί με το πρόβλημά σου και όχι με την τσέπη του τότε θα δεις και βελτίωση. Προσπάθησε μήπως βρείς κάποιον ασχέτου ειδικότητας που τρέχει (όχι έτρεχε πριν 50 χρόνια) μήπως και σε καθοδηγήσει καλύτερα.
1200 Ε/μήνα;;;;;;;;;;;;;;;;;
Περαστικά σου


"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hamurabi
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  16:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο φυσικοθεραπευτης που παω ειναι μεν ακριβος αλλα βλεπω καθε μερα εκει επαγγελματιες ποδοσφαιριστες και μπασκετμπολιστες γνωστους. Ειδικα του ολυμπιακου και του παναθηναικου.
Οποτε απαυτο και μονο φαινεται οτι δεν ειναι τιποτα τυχαιοι.

Σκεφτομαι να τελιωσω απο κει τις φυσιοθεραπειες με το καλο, θα δωσω τα ρημαδια τα λεφτα, και μετα να αφοσιωθω σε βαρη για τετρακεφαλους και να ξαναασχοληθω με τρεξιμο ΜΟΝΟ οταν θαχω ανεβει πολυ επιπεδο στους τετρακεφαλους.
1)Σωστο δεν ειναι σα σκεψη,τι λετε;

echetlos, τα κιλα μου δεν ειναι λιγα γιατι ασχολουμε με το bodybuilding. Χειμωνες φτανω και τα 100 κιλα.

2)Eπισης θα ηθελα μια αποψη για καλα παπουτσια για τρεξιμο Asics μου λενε ολοι. πιο μοντελο ομως;
βεβαια δε σκοπευω να ξανατρεξω αμεσα αλλα εστω και για λιγο γρηγορο περπατημα ας εχω καλο παπουτσι.
Για διαδρομο πειτε μου ενα καλο asics μιας που τον εχω και στο σπιτι.

3)οταν τελιωσω με το φυσικοθεραπευτη πως μπορω να διατηρω την λαγονοκνημιαια ταινια μου σε φορμα; εκει μου κανουν ενα αρκετα επιπονο μασαζ για να χαλαρωσει. μονοσ πως μπορεις να το βοηθησεις ομως;

Edited by - Hamurabi on 21/04/2011 16:29:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  19:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
asics nimbus
Για λαγονοκνημιαία........................ μόνο όσοι την πάθανε.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  19:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Hamurabi:
Τα κιλά σου δεν είναι λίγα για τρέξιμο, όχι γενικότερα...
Η λαγονοκνημιαία θέλει συγκεκριμένες διατάσεις για να είναι χαλαρή και να μην έχεις πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  23:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hamurabi


... και μετα να αφοσιωθω σε βαρη για τετρακεφαλους και να ξαναασχοληθω με τρεξιμο ΜΟΝΟ οταν θαχω ανεβει πολυ επιπεδο στους τετρακεφαλους ...


Μην ξεχνάς τους οπίσθιους μηριαίους,γιατί μετά το πρόβλημα
θα μεταφερθεί εκεί!

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hamurabi
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2011 :  00:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορει να βοηθησει καποιος με το πως γινονται διατασεις για τη λαγοκνημιαια;

Για τα asics nimbus, συμφωνειτε οτι ειναι καλα; υπαρχει καποιο συγκεκριμενο μαγαζι που ναταχει σε καλη τιμη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000