Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Χονδροπάθεια και ενέσεις υαλουρονικού οξέως.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  13:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανεις διαγνωσεις και προτεινεις και ενεσεις.Για τον πονο στις χονδροπαθειες ευθυνονται στο 90% οι μυς και η fascia γιαυτο και μπορουμε να βοηθησουμε .Σ αρεσει δε σ αρεσει ειναι ετσι ακριβως.Ο παγος συσπα τους μυς και μειωνει την κυκλοφορια του αιματος σε αυτους.Σ αρεσει δε σ αρεσει ειναι ετσι ακριβως.Οι κορυφαιοι Ολυμπιονικες ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ.Σ αρεσει δε σ αρεσει ειναι ετσι ακριβως.Τα πραγματα στο χωρο εξελισσονται συνεχως.Νεες ερευνες ανατρεπουν δεδομενα που κι εγω ειχα,δεν το αρνουμε.Υπαρχουν δυο τροποι να το αντιμετωπισεις αυτο.Ο ενας να τα αρνεισαι και ο αλλος να τα ελεγχεις στην πραξη και να τα συγκρινεις με τα προηγουμενα δεδομενα που ειχες.Ετσι μονο φερεσαι υπευθυνα για τους ασθενεις σου.Δεν εχεις ακουμπησει κανενα γονατο,δεν εχεις θεραπευσει κανενα,εχεις καταδικασει αρκετα προφανως με τις συστασεις που κανεις και λες εμενα ασχετο.ΟΚ ,καληνυχτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  13:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γυριστε στο φορουμ στα ερωτηματα και προβληματισμο στο θεμα για την κρυοσαουνα να δειτε τι γραφει ο bloom που προφανως αναγκαστηκε να κανει μια προχειρη ερευνα.Μπραβο του παντως που ανασκευαζει οσα γραφει εδω

Edited by - spiros tsi on 21/11/2016 13:51:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  14:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ κάνω διαγνώσεις; Επικοινωνείς με τον εγκέφαλό σου;

Παράθεσε ρε πού κάνω διαγνώσεις! Κι αν προτείνω ενέσεις πολύ καλά κάνω και τις προτείνω. Είναι η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.

Εσύ άσχετε σε ποιο πανεπιστήμιο έμαθες πως οι γιατροί είναι απατεώνες και η ιατρική κατά 90% σκάρτη;



Αυτή εδώ η διάγνωση είναι δική σου, όχι δική μου και την έκανες μόλις σήμερα. Για τόσο σοβαρό πρόβλημα, διαβάζοντας πέντε σειρές στο ίντερνετ. Τέτοιος είσαι. "Είναι ολοφάνερο τι έχεις"...

quote:
Originally posted by spiros tsi

Eχεις μπερδευτει πολυ χωρις λογο.Ειναι ολοφανερο τι εχεις.Το χτυπημα στα γονατα πυροδοτησε μια αλυσιδα σπασμων σε περιτονιες τουλαχιστον ως τη μεση σου .Αυτο γινεται στην αρχη για να σε προστατευσει.Αν μετα δε διωξεις τον προστατευτικο αυτο σπασμο, αυτος απλωνεται σε γειτονικους μυς και χειροτερευεις.Προφανως δεν εχεις ακολουθησει σωστη θεραπεια.



http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=14695&whichpage=1

Edited by - Bloom on 21/11/2016 14:19:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  14:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Spiros tsi, έχω αρκετές ερωτήσεις για τα γραφόμενά σου. Γιατί πιστεύεις ότι η ΜΟΝΗ θεραπεία είναι η "διόρθωση των μυϊκών ανισορροπιών"; Πώς κρίνεις ότι η χονδροπάθεια (της επιγονατίδας;) έχει μία μόνο θεραπεία; Και γιατί θεωρείς ότι οφείλεται σε μυϊκή ανισορροπία; Δεν υπάρχουν άλλοι αιτιολογικοί παράγοντες; Και γιατί οι ασκήσεις δεν βοηθούν στην αντιμετώπισή της; Η μυϊκή ανισορροπία αντιμετωπίζεται ΜΟΝΟ "με εντοπισμενη δουλεια σε συγκεκριμενα σημεια στη fascia και στους μυς μεχρι και πολυ μακρια απο τα γονατα"; Μπορείς να δώσεις αρθρογραφικές αναφορές γι αυτά που γράφεις (περιοδικό, τεύχος, σελίδες, συγγραφείς, είδος αναφοράς κλπ); Όταν γράφεις "εντοπισμένη δουλειά" αναφέρεσαι στην μυοπεριτονιακή απελευθέρωση και στα σημεία πυροδότησης μυοπεριτονιακού πόνου; Μπορείς να δώσεις κάποιες αναφορές σε συστηματικές ανασκοπήσεις, μετα-αναλύσεις ή σε τυχαιοποιημένες μελέτες που να αφορούν στην χονδροπάθεια και την περιτονιακή απελευθέρωση;

Επίσης, αναφέρεις ότι "Ο πονος προερχεται απο τους γυρω μυς και τη fascia ... Οταν οι δυσλειτουργιες αυτες διορθωθουν μαζι με καποια πιθανα ξεμπλοκαρισματα σε ισχιο, κνημη ,περονη και 03-04 ολα πανε καλα." Έχεις κάνει κάποια διαφοροδιάγνωση για να εντοπίσεις την πηγή του πόνου στις παραπάνω δομές; Ποια κλινικά εργαλεία έχεις χρησιμοποιήσει και ποιες μελέτες επιβεβαιώνουν την ευαισθησία, εγκυρότητα και αξιοπιστία τους, μεταξύ άλλων, στην συγκεκριμένη παθολογία; Ακόμα, όταν αναφέρεσαι σε "ξεμπλοκάρισμα", τι ακριβώς εννοείς; Γιατί πριν αναφέρεις ως ΜΟΝΗ πηγή του πόνου τους μύες και την περιτονία αλλά τώρα εμπλέκεις γειτονικές αρθρώσεις; Και πώς θα κάνεις διαφοροδιάγνωση για την κύρια πηγή του πόνου μεταξύ των παραπάνω πιθανών περιοχών και δομών (μύες, περιτονίες, κνήμη, περόνη, γόνατο, ισχίο, ΟΜΣΣ); Ή μήπως θεωρείς ότι όλες οι παραπάνω δομές συμβάλλουν το ίδιο στην εμφάνιση πόνου;

Επιπλέον, γράφεις "Ο πονος εκτος απο ακραιες περιπτωσεις φθορας του χονδρου δεν προερχεται απο τον χονδρο οσο και να φαινεται αυτο περιεργο". Τελικά, αναφέρεσαι σε χονδροπάθεια ή σε πρόσθιο επιγονατιδομηριαίο πόνο; Ή θεωρείς ότι είναι το ίδιο πράγμα; Αν δεν είναι το ίδιο, μπορείς να μας περιγράψεις τις διαφορές τους; Μπορείς, επίσης, να μας πεις αν για τη "θεραπεία" που προτείνεις αναφέρεσαι μόνο στη μία ή και στις δύο περιπτώσεις (χονδροπάθεια και πρόσθιο επιγονατιδομηριαίο πόνο);

Σχετικά τώρα με τις μελέτες που αναφέρεις, μάλλον θα διάβασες αυτό στο διαδίκτυο:
http://genome.fieldofscience.com/2015/05/do-hyalonuric-acid-injections-help-knee.html
Το σχετικό δημοσίευμα, το οποίο αναφέρεται σε παραπομπές από άλλες ιστοσελίδες και όχι σε μελέτες, είναι ουσιαστικά ένα κείμενο που ο συντάκτης του δεν κάνει ανασκόπηση ερευνών αλλά ανασκόπηση άλλων δημοσιευμάτων. Αναφέρεται στη μελέτη των Rutjes et al που έγραψες και ήδη έστειλα αίτημα για να μου σταλεί το άρθρο για μελέτη. Στην περίληψη του άρθρου, αναφέρονται πολλά και είναι δύσκολο να βγει συμπέρασμα, όταν μάλιστα αναφέρεται ότι
1) υπάρχει σημαντική ετερογένεια μεταξύ των μελετών που αναλύθηκαν,
2) λιγότερες από τις μισές μελέτες (40 από τις 89 που αναφέρεις) έχουν follow-up πάνω από 3 μήνες (χωρίς μάλιστα να καθορίζονται οι ελάχιστες-μέγιστες τιμές),
3) η ποιότητα των μελετών είναι γενικά φτωχή (όπως αναφέρουν οι συγγραφείς ήδη από την περίληψη) και
4) δεν υπάρχουν λεπτομέρειες για τις ομάδες ελέγχου.
Χωρίς, λοιπόν, να διαβάσει κανείς ολόκληρο το άρθρο, χωρίς να μελετήσει τη μεθοδολογία κλπ, βλέπει πως υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί στη διεξαγωγή συμπερασμάτων. Είναι, επομένως, παράτολμο να βγει συμπέρασμα μόνο από το άρθρο αυτό (που δεν νομίζω να το έχεις μελετήσει διεξοδικά), πόσο μάλλον ο συντάκτης του δημοσιεύματος στο οποίο βασίζεις τα γραφόμενά σου.
Το πιο "κουλό", όμως, είναι άλλο: Στο ίδιο δημοσίευμα, υπάρχει αναφορά στις κατευθυντήριες οδηγίες της American Academy of Orthopaedic Surgeons (AAOS) (δείτε εδώ αναλυτικά http://www.aaos.org/research/guidelines/OAKSummaryofRecommendations.pdf ), όπου δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σύσταση για μυοπεριτονιακή απελευθέρωση (βλέπε σελίδα 5, recommendation 3C). Για την ακρίβεια, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι incoclusive. Να φανταστώ ότι αυτό δεν το διάβασες ή σου ξέφυγε. Ακόμα, να φανταστώ ότι σου ξέφυγε και η πρώτη-πρώτη σύσταση (σελίδα 1) που λέει, μεταξύ άλλων, ότι η άσκηση και η φυσική δραστηριότητα, συστήνονται ισχυρά! Το μόνο που "σώζει" την κατάσταση είναι ότι στη σελίδα 9 υπάρχει η μη σύσταση της έγχυσης υαλουρονικού που έχει ισχυρή ερευνητική τεκμηρίωση, δηλαδή οι εγχύσεις υαλουρονικού ΔΕΝ συστήνονται για τη συμπτωματική οστεοαρθρίτιδα του γόνατος.
Τέλος, το συγκεκριμένο δημοσίευμα καταλήγει στο εξής:
" So what does work for knee pain? Physical therapy and exercise to strengthen the muscles around the knee is still the best course, according to the AAOS's clinical guide. Weight loss also helps, by reducing the load on the knee. The only medical intervention that helps is an NSAID pain reliever such as ibuprofen. (See my 2013 article for other treatments that don’t work, including acupuncture (not even close) and glucosamine-condroitin supplements).
As for me, I bought a knee brace even though the AAOS says it doesn’t help. But it feels like it’s helping, and it was cheap. And my knee is definitely feeling better. Why not take advantage of a placebo effect once in a while?"
Δηλαδή, ο συντάκτης αποφάνθηκε ότι η άσκηση είναι η καλύτερη επιλογή αλλά ο ίδιος αγόρασε ένα νάρθηκα που παρότι δεν αποδεικνύεται ότι προσφέρει κάτι, τον βοήθησε! Και τελειώνει γράφοντας ότι "γιατί να μην εκμεταλλευόμαστε καμιά φορά την (θεραπευτική) επίδραση του placebo;". Άρα, "ακυρώνει" το κείμενό του διότι και η έγχυση υαλουρονικού μπορεί να επιδράσει ως placebo, όπως αποδεικνύουν οι μελέτες στις οποίες αναφέρθηκε!!! Πιασ' τ'αβγό και κούρευ'το δηλαδή...

Και επειδή η απάντηση κατέληξε σε ένα ωραιότατο σεντόνι, σταματάω εδώ. Καλό είναι να προσέχουμε τι γράφουμε, λοιπόν, και να κρατάμε και επιφυλάξεις όπου χρειάζεται, διότι στην ιατρική επιστήμη υπάρχει ο παράγοντας που λέγεται άνθρωπος ο οποίος συνεχώς μας διαψεύδει... και κάνει και λάθη ενίοτε, ακόμα και στα συμπεράσματα!

ΥΓ Εμπιστευτείτε τους ειδικούς επαγγελματίες υγείας (ιατρούς, φυσικοθεραπευτές κ.ά.) για το πρόβλημά σας. Όταν μάλιστα το πρόβλημα αφορά την κίνηση και τη λειτουργικότητα του σώματος, οι πλέον ειδικοί επαγγελματίες για την αποκατάστασή τους είναι οι γιατροί και οι φυσικοθεραπευτές. Οι βοηθοί, ειδικοί κινησιοθεραπείας, μαλάκτες/μασέρ, ρεφλεξολόγοι, siatsu "θεραπευτές", γυμναστές κλπ ΔΕΝ είναι επαγγελματίες υγείας, ΔΕΝ έχουν το νομικό δικαίωμα της παροχής οποιασδήποτε μορφής θεραπείας και όταν το κάνουν παρανομούν, θέτουν σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία και αντιποιούν τα επαγγέλματα του ιατρού και του φυσικοθεραπευτή. Η μάλαξη (επειδή αναφέρθηκε "έμμεσα" ως μυοπεριτονιακή απελευθέρωση) είναι ΕΝΑ από τα "εργαλεία" στα χέρια του ειδικού επαγγελματία υγείας και είναι παράνομο να χρησιμοποιείται από άλλους πέραν των φυσικοθεραπευτών (και των αισθητικών) για επαγγελματικο λόγο. Όλοι οι άλλοι, απλά αντιποιούν το επάγγελμα του φυσικοθεραπευτή. Η παρακολούθηση σεμιναρίων μάλαξης ΔΕΝ δίνει επαγγελματικό δικαίωμα. Τα αναφέρω γιατί με την πρόσφατη εμπειρία μου ως εθελοντής φυσικοθεραπευτής στον Μαραθώνιο, ο κόσμος αγνοεί ότι οι μασέρ (που δεν έχουν πτυχίο φυσικοθεραπείας οι άνθρωποι αλλά έχουν τελειώσει μια ιδιωτική σχολή) ΔΕΝ μπορούν να εφαρμόζουν μάλαξη. Ένεκα και των σχολίων του spiros tsi, πρέπει να αποσαφηνιστεί με κάθε τρόπο για να μην υπάρχουν παρερμηνείες και τίθεται σε κίνδυνο η δημόσια υγεία.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  14:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσο για τις διατάσεις που δεν κάνουν οι ολυμπιονίκες (εικόνες 2 και 3):

http://www.houstonchronicle.com/olympics/article/Bolt-vs-Gatlin-Believe-what-you-want-in-100-9141232.php#photo-10682616

Αλλά, ξέχασα, ο Γκάτλιν έρχεται δεύτερος. Να όμως που και ο Μπολτ κάνει, όμως ποτέ δεν αποκλείεται να είναι ντοπαρισμένος (εικόνες 10 και 11).

http://running.competitor.com/2011/06/photos/training-day-with-usain-bolt_28807

Kαι ο Κριστιανο Ρονάλντο

http://www.gettyimages.in/detail/news-photo/real-madrid-forward-cristiano-ronaldo-stretches-his-back-news-photo/481331724#real-madrid-forward-cristiano-ronaldo-stretches-his-back-during-a-picture-id481331724

Αλλά θα μου πεις, δεν είναι ολυμπιονίκης... E τότε, ας δούμε αν δεν κάνει διατάσεις ο Νευμάρ, που ολυμπιονίκης είναι:

http://discoversoccer.info/stretch-your-game/

Μια όμως και είμαστε δρομείς, για να δούμε αν δεν κάνει διατάσεις ο Μο Φάρα:

http://www.gettyimages.co.uk/detail/news-photo/mo-farah-stretching-during-training-session-at-indoor-track-news-photo/140899443#track-field-mo-farah-stretching-during-training-session-at-indoor-at-picture-id140899443


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  15:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πω πω πρεμουρα οταν πανε να μας διαλυσουν τις αυταπατες.Μπορω κυριε bloom να σου κατεβασω χιλαδες εικονες πρωταθλητων που κανουν διατασεις.Ε και?Το 99% οπως εγραψα πριν, αυτο κανουν.Καποια στιγμη αρκετοι απο αυτους που για παραδειγμα επαθαν θλαση ενω εκαναν διαταση μπορει και να προβληματιστουν.Οσο για τις διαγνωσεις οι ιδιοι αθλητες ρωτανε αν εχει κανεις καποια ιδεα.Οι περιορισμοι ειναι προφανεις και ο μονος μου στοχος ειναι να τους βοηθησω στο ψαξιμο τους.Ολοι οι αλλοι που συστηνεται ενεσεις ,φαρμακα και χειρουργεια καταλαβαινετε τι κανετε?
Τωρα για τον physiorunner.Kαλα ο φαρμακοποιος δεν εχει καμμια σχεση,δεν εχει πιασει κανενα γονατο στη ζωη του και καλα κανει βεβαια γιατι δεν εχει σχεση το επαγγελμα του με την αποκατασταση.Καμια ενεσουλα θελει να πουλησει.Εσυ πως θεραπευεις τους ασθενεις σου?Παιρνεις τη διαγνωση πχ προσθιος επιγονατιδομηριαιος πονος και τι σκεφτεσαι?Ουαου τι διαγνωση γαματη ειναι αυτη?Δεν καταλαβαινεις οτι απλως ειναι μια τοπογραφια του πονου?Και μετα τι κανεις?Μηχανηματα,παγους, διατασεις,οτι σου εχουν πει στη σχολη ,ε?Τονοι ερευνων οτι ειναι η αδιαφορα η επιζημια.Αλλα κλεινεις τα αυτια σου γιατι δεν μπορεις να κανεις αλλιως.Γιατι δεν εχεις αλλα οπλα.Μου ζητας να σου αναλυσω την καθε διαγνωση.Ανοιξε κανα βιβλιο,εγω βαριεμαι να στα γραφω.Η μυοπεριτοναικη απελευθερωση που λες ειναι ο σωστος δρομος για να κανεις μια αρχη.Αν περιμενεις να βγουν ερευνες για το καθε σημειο της περιτονιας ,για το που να αγγιξεις τον καθε μυ, θα εισαι καμμια 50ρια χρονια πισω απο τους υπολοιπους.Μαθε απο τους κορυφαιους του χωρου ,δοκιμασε στην πραξη τι δουλευει και τι οχι,μην τα καταπινεις ολα αμασητα και ερευνα συνεχως.Η επιθετικοτητα σου βεβαια δε μου δινει πολλες ελπιδες.Ενα αλλο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι τιποτα δεν ειναι μονο του.Δεν υπαρχει ενα γονατο με χονδροπαθεια κι ολα τα αλλα ειναι καλα.Δεν ειναι δυνατο να εχουν προβλημα τα νευρα και οι μυς να δουλευουν καλα.Δεν ειναι δυνατο να δυσλειτουργουν οι μυς και οι αρθρωσεις να ειναι καλα.Ουτε ξημερωσε ενα πρωι χωρις λογο το γονατο και αποφασισε να εκφυλισει τον χονδρο του.Σε ολα υπαρχουν πιο πισω αιτιες που αν βρεθουν και λυθουν τοτε γινονται οι πραγματικες θεραπειες.Και το ζητουμενο δεν ειναι μονο να φυγει ο πονος αλλα να φυγει και η πιο πισω αιτια του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  16:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ spiros tsi,

Επειδή θα χρειαστώ πολύ χρόνο για να σου δώσω να καταλάβεις ότι αυτά που έγραψες εδώ και σε άλλες συζητήσεις είναι παραπλανητικά και μη τεκμηριωμένα, θα γράψω μόνο το εξής: Προτού βγάλεις συμπέρασμα για το τι κάνω ή τι δεν κάνω, ρώτα ή ψάξε. Το όνομά μου δεν είναι κρυφό, μπορείς να το βρεις. Το αν είμαι επιθετικός μάλλον το κατάλαβες μόνο εσύ. Το αν εσύ είσαι αγενής μάλλον το κατάλαβαν πολλοί εδώ μέσα. Και τέλος, αν πιστεύεις ότι η αιτία του πόνου είναι ένας "αδύναμος" μυς ή ένας "εξαρθρωμένος" σπόνδυλος, πλανάσαι πλάνην οικτράν και είσαι επικίνδυνος για τη δημόσια υγεία. Καλό θα ήταν να μαθαίναμε και το ονοματεπώνυμό σου.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  17:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξαναδιαβασα αυτα που γραψαμε και οφειλω να παραδεχτω οτι στο τελευταιο που εγραψα ειχα μπερδευτει γιατι διαβαζα ταυτοχρονα και τα σχολια του bloom και παρεξηγησα τον physiorunner που φυσικα ηταν ευγενης και καθολου επιθετικος.Την πληρωσε απο λαθος.Sorry και αφαιρω τα περι βλακειας.

Edited by - spiros tsi on 22/11/2016 01:18:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  18:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει λύση... μην κοιτάζεις άλλο στον καθρέφτη.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rafdesipris
Forum-Runner

95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2016 :  15:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η δική μου εμπειρία με ενέσεις για καταπολέμηση της χονδροπαθειας δεν απέφερε καθόλου καρπούς. Μπορεί σε κάποιους άλλους να έχει. Αργότερα ένας ορθοπεδικός μου είπε βλέποντας τις μαγνητικές ότι δεν είχα ποτέ σημαντική βελτίωση με τις ενέσεις και ότι είχα πέσει θύμα "παραπλάνησης" ορθοπεδικού και συγκεκριμένου ακτινολογου, που διέγνωσε δήθεν βελτίωση μετα τις ενέσεις. Κοινώς, όσο χονδροπαθεια είχα πριν τις ενέσεις,είχα και μετα, παρά τη θριαμβευτική διάγνωση της μαγνητικής, που δυστυχώς δεν επιβεβαιωνοταν με έλλειψη πόνου στις επόμενες προσπάθειες να τρέξω.
Δε θέλω να προσβάλω κανέναν, δεν κατέχω ιατρικές γνώσεις,αλλά νοιωθω ότι η διάγνωση της χονδροπαθειας είναι μια γενικευμένη τοποθέτηση γύρω από τους πόνους στο γόνατο (φαντάζομαι πολύς κόσμος υποφέρει Αλλά δεν το ξέρει ή δε του έχει προκύψει Επειδή δεν τρέχει). Εγώ στα σίγουρα νοιώθω θύμα κάποιων διαγνώσεων, αλλά αυτό λέω πάλι είναι η δική μου προσωπική ιστορία.
Η δική μου σωτηρία, αυτή που απέφερε καρπούς στο δικό μου πρόβλημα αφού πρώτα δαπανησα 2000€ σε φυσιοθεραπεία, γιατρους, μαγνητικες, γλουκοζαμινες, πελματογραφηματα κλπ ήταν η ενδυνάμωση και τα ορθωτικα πέλματα, κατόπιν επίσκεψης σε ειδικό για εμβιομηχανικη ανάλυση. Υπεφερα απο υπερπρηνισμο και ανισοσκελια, που σε συνδυασμό με το βαρύ σουλουπι μου και το ατσουμπαλο τρέξιμο, οδηγούσαν σε πόνο. Από τότε και μετά, δεν ασχολήθηκα ξανά αν έχω λεπτυνση χονδρου και Αλλά χαριτωμένα.
Πλέον όμως εχω τρεις μαραθωνιους να καμαρώνω, με άλλο σώμα και άλλο τρεξιμο



quote:
Originally posted by vasilis

Φίλος κολλητός δρομέας υποφέρει 3 μήνες απο χονδροπάθεια στα γόνατα η οποία φάνηκε και στην μαγνητική.
Οι δύο ορθοπαιδικοί που απευθύνθηκε του πρότειναν Ενέσεις Υαλουρονικού Οξέως αφού τα χάπια και οι σκόνες Γλυκοσαμίνης δεν έκαναν τίποτα ως προς την βελτίωση.
Παρακαλείτε όποιος γνωρίζει κάτι για τις ενέσεις αυτές,αν δηλαδή κάποιος τις έκανε,αν είδε βελτίωση ως προς τον πόνο,αν μπόρεσε μετά να τρέξει κανονικά,πόση διάρκεια έχουν,αν αφήνουν σημάδια στα γόνατα,αν πονούν κ.τ.λ
Τέλος αν κάποιος που τις έκανε να μας πεί και ποιές ακριβώς έκανε γιατί ο ένας ιατρός του προτείνει τις YARDEL ενώ ο άλλος ΗYALGAN.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2016 :  00:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eτσι ειναι.Παιζει ρολο βεβαια και η αναγκη του ασθενη να του δωσουν μια ονομασια στο προβλημα του.Οποτε οι γιατροι του δινουν.Αυτο γινεται οχι μονο στη χονδροπαθεια αλλα και σε ολα τα υπολοιπα.Αν σε ποναει πχ. ο ωμος, παλια 8 στις 10 διαγνωσεις ηταν περιαρθριτιδα.Τωρα σπανια, μονο απο καναν ηλικιωμενο γιατρο, παιρνεις αυτη τη διαγνωση.Τωρα ειναι της μοδας η τενοντιτιδα, η η μερικη ρηξη του υπερακανθιου, η του στροφικου πεταλου ,επειδη το ειδαν στη μαγνητικη.Η αιτια του πονου παλι τις περισσοτερες φορες δεν εχει να κανει με αυτες τις διαγνωσεις.Αν ηταν ετσι θα θεραπευονταν οι τενοντιτιδες αυτες με αντιφλεγμονωδη .Ανοιγω μεγαλα κεφαλαια τωρα και θα εχουμε θεματα αλλα ο κοσμος καθοδηγειται σε τοσο λαθος μονοπατια και υποφερει για χρονια ενω μπορει να βρει λυση ,οπως βρηκε και ο φιλος μας ο rafdesipris.
Για ποιον ενδιαφερεται στα Ερωτηματα και προβληματισμοι, στο θεμα κρυοσαουνα, εχω ανεβασει αποσπασματα απο δυο αρθρα ανασκοπησεις για την κρυοθεραπεια και τις στατικες διατασεις.

Edited by - spiros tsi on 29/11/2016 01:26:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2016 :  02:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να μην μενουν ερωτηματα σας μεταφερω αυτουσια τη συσταση της American Academy of Orthopaedic Surgeons για το υαλορουνικο οξυ και το οστεοαρθριτικο γονατο.

We cannot recommend using hyaluronic acid for patients with symptomatic osteoarthritis of the
knee.
Strength of Recommendation: Strong
Description: Evidence is based on two or more “High” strength studies with consistent findings for recommending
for or against the intervention. A Strong recommendation means that the quality of the supporting evidence is high.
A harms analysis on this recommendation was not performed.
Implications: Practitioners should follow a Strong recommendation unless a clear and compelling rationale for an
alternative approach is present.
RATIONALE
Fourteen studies (three high-strength studies and 11 moderate-strength studies) assessed
intraarticular hyaluronic acid (HA) injections. A comparison of the patients in these studies and
the ones validating the MCIIs we used to judge clinical significance revealed that they were
demographically comparable for WOMAC and VAS pain as well as WOMAC function on the
basis of age, baseline pain scores, BMI, weight and gender. Meta-analysis in meaningfully
important difference (MID) units showed that the over effect was less than 0.5 MID units,indicating a low likelihood that an appreciable number of patients achieved clinically important
benefits in the outcomes (Guyatt et al.). Although meta-analyses of WOMAC pain, function, and
stiffness subscales scores all found statistically significant treatment effects, none of the
improvements met the minimum clinically important improvement thresholds. When we
differentiated high- versus low- molecular weight viscosupplementation, our analyses did show
that most of the statistically significant outcomes were associated with high-molecular cross
linked hyaluronic acid but when compared to mid-range molecular weight, statistical
significance was not maintained. Treatment comparisons between any weights higher than 750
kDa were not significantly different. The strength of this recommendation was based on lack of
efficacy, not on potential harm.
The 2008 edition of this guideline where the benefits of viscosupplementation were found to be
inconclusive rather than non-affirming used a systematic review from AHRQ that compared
Hylan G-F 20 to placebo. Although there was a statistically significant treatment effect
associated with the high molecular weight, different pain measurement outcomes (WOMAC and
VAS pain) were combined so clinical significance could not be determined. Also, the work
group found evidence of publication bias (publicizing of primarily favorable studies). We
excluded the AHRQ systematic review because the selection criteria did not match ours. The
primary difference was that in the current edition of the guideline clinical efficacy beyond a 4-
week treatment period was required for studies to be included. This 2nd edition was based on
meta-analyses that combined like measurement instruments, which made it possible to determine
that the overall effect of hyaluronic acid did not provide minimum clinically important
improvement to patients. Additionally, the AHRQ review included trials of varying researchdesign
quality due in part to variations in sample sizes. In AAOS clinical practice guidelines,
evidence of lower strength is excluded when there are at least two higher strength studies
evaluating an outcome, and we excluded many of the lower strength studies included in the
AHRQ review since they did not meet our selection criterion of at least 30 patients in each
treatment group. Noted in the AHRQ review was that “There is evidence consistent with
potential publication bias. Pooled results from small trials (<100 patients) showed effects up to
twice those of larger trials consistent with selective publication of underpowered positive trials”
(page 64 of Full Guideline Document).” Future research using clinically relevant outcomes,
sub-group analyses, and controls for bias are needed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2016 :  03:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για οσους θα πουν οτι δεν μιλαει για τη χονδροπαθεια το αρθρο αυτο, σας κατεβαζω το παρακατω αρθρο απο το περιοδικο Orthopaedics & Traumatology: Surgery & Research που διακειτε σχετικα θετικο στις ενεσεις αυτες για ΟΑ,να δειτε τι λεει για τις ενεσεις υαλορουνικου σε αθλητες με χονδροπαθεια

Viscosupplementation by hyaluronic acid (HA) injections is frequently used for local treatment of osteoarthritis (OA), due to ease of use and good tolerance. A profusion of linear or reticulated HA derivates are marketed, with varied characters and levels of evidence. Viscosupplementation has demonstrated moderate but significant efficacy (20%) versus placebo in terms of pain and function, with a high rate of responders (60–70%) in knee osteoarthritis. It allows reduced administration of opioid analgesics and NSAIDs, with improved risk/benefit ratio, and may delay joint replacement. Cartilage protection remains to be proven. Clinical efficacy shows 1–4 weeks’ later onset than corticosteroids, but is maintained for 6 or even 12 months. Systematic association of corticosteroid and HA injection is not justified, and an interval has to be left before undertaking arthroplasty. Intra-articular injection of HA requires a skilled specialist, and may be difficult in a non-swollen joint; some tips and tricks may be helpful. In other joints than the knee, radiologic or ultrasound guidance is recommended. The efficacy of viscosupplementation is a matter of ongoing debate, after discordant findings in some meta-analyses. Some poor results may be due to inappropriate use of HA injections, poorly adapted to the patient's OA phenotype. Viscosupplementation is a treatment for chronic moderate symptomatic OA, and not for flares with joint swelling. Application in sport-related chondropathy has yet to be properly assessed. The optimal response profile remains to be determined. The ideal indication in the knee seems to be moderate femorotibial OA without swelling. Results have been generally disappointing in hip osteoarthritis but promising in OA of the ankle and shoulder (with and without rotator cuff tear). Further studies are needed to determine response profile and optimal treatment schedule, according to the joint.

. Application in sport-related chondropathy has yet to be properly assessed.
Δεν εχουν δηλαδη γνωμη ουτε οι ιδιοι οι ορθοπεδικοι που υποστηριζουν τις ενεσεις αυτες για ΟΑ αν πρεπει να γινονται σε χονδροπαθεια.

Keywords

Edited by - spiros tsi on 29/11/2016 03:02:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hariskar
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2017 :  12:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για χονδροπάθεια επιγονατίδας 1ου-2ου βαθμού τι κάνουμε; Έχω στο ένα γόνατο. Το παλεύω με ενδυνάμωση, σταμάτησα το τρέξιμο για 20 μέρες περίπου, τώρα σιγά σιγά ξανααρχίζω με το πρόβλημα να παραμένει, αλλά είναι λίγο καλύτερα.. Θα συμβουλεύατε ενέσεις; Αν ναι, ποια;
Ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARAKI_PD
Newbie Forum Runner



7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2019 :  15:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
anima μετα απο καιρο βεβαια... θα ηθελα να σε ρωτησω πως πηγε η επεμβαση χονδροπαθειας και αν επανηλθες πληρως...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000