Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Εναλλακτική ιατρική (βελονισμός)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/05/2011 :  17:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ηθελα να ανοίξω αυτό το θέμα περισσότερο για να ρωτήσω αν κάποιοι έχουν εμπειρία από τέτοιες θεραπείες.
Προσωπικά είχα κάνει βελονισμό το 2000 για να κόψω το τσιγάρο (2 πακέτα) και βέβαια έπιασε.
Πρόσφατα βρέθηκα στη Λάρισα όπου επισκέφτηκα τον ίδιο γιατρό (παθολόγος-ομοιοπαθητικός-βελονιστής) και αφού του εξήγησα το πρόβλημα με τις βελόνες στο δάχτυλο, μου είπε να κάνω βελονισμό σε συνδιασμό με ομοιοπαθητικά φάρμακα. Ετσι έκανα 3 επισκέψεις. Βέβαια είναι πολύ νωρίς για να πω ότι έγινα καλά. Νοιώθω όμως το πόδι μου καλύτερα. Σύμφωνα με τον ίδιο, σε σύντομο χρονικό διάστημα (λιγότερο από μήνα) θα έχω πολύ καλό αποτέλεσμα.
Με προβλημάτισε αρκετά όταν μου είπε ότι πολλά αθλητικά τραύματα επιλύονται με τον βελονισμό και βέβαια άρχισα να ψάχνω σιγά σιγά στο ίντερνετ σχετικά με αυτό. Σε κάποιο κέντρο βελονισμού βρήκα αυτό: http://www.dietaclub.gr/velonism/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=30&Itemid=46 όπου στο τέλος της 1ης κατηγορίας αναφέρει για αθλητικά τραύματα. Τον ρώτησα για λαγονοκνημιαίες, τενοντίτιδες και χονδροπάθειες και είπε ότι τέτοια προβλήματα επιλύονται με 3-4 επισκέψεις!!!!
Μου είπε βέβαια ότι στη χώρα μας αρκετοί πλούτισαν λόγω υπερτιμολόγησης των επισκέψεων (και 120 Ε) με αποτέλεσμα να μην είναι προσιτός. Να προστεθούν εδώ πέρα και οι αγύρτες που δεν είχαν αποτέλεσμα λόγω του ότι δεν έβαζαν όσες βελόνες έπρεπε ή δεν τις έβαζαν σε σωστό μέρος.
Πέραν του χρηματικού όμως ο ίδιος θεωρεί τον βελονισμό τρομερά αποτελεσματικό.
Ειδικά για το κάπνισμα έλεγε ότι είναι 50% ο βελονισμός και 50% η προσωπική θέληση. Αν δεν θέλεις να το κόψεις μην κάνεις. Τζάμπα τα λεφτά.
Το παραπάνω όμως μπορεί να οδηγεί στο συμπέρασμα ότι είναι θέμα αυθυποβολής. Από την άλλη μεριά, για να εξασκήσεις το βελονισμό θα πρέπει υποχρεωτικά να είσαι γιατρός.
Εσείς τι λέτε;


"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2011 :  17:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη,
Έκανα βελονισμό για το κάπνισμα, την Δευτέρα και σήμερα.
Προς το παρόν, κανένα αποτέλεσμα. Βέβαια είμαι καπνιστής των 2,5 πακέτων...
Πόσες φορές είχες κάνει εσύ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2011 :  22:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3 επισκέψεις ήταν αρκετες. Ηδη είχα κάνει 3 αποτυχημένες προσπάθειες με άλλα μέσα. Το 2000 πλήρωσα 7000 την επίσκεψη, συνολικά σχεδόν όσο τα τσιγάρα του μήνα. Τώρα έχει 30 Ε. Βέβαια όπως έγραψα και παραπάνω, αν δεν έχεις θέληση, ΔΕΝ κόβεται. Ενοιωθα αλλαγή στη γεύση του τσιγάρου (όχι τίποτα τρομακτικό) και δεν είχα ιδιαίτερη επιθυμία να καπνίσω, από την 1η επίσκεψη. Δοκίμασα να καπνίσω το ίδιο απόγευμα της 1ης και την επομένη αλλά δεν μου έκανε αίσθηση όπως παλιά και το πέταξα. Μετά το βελονισμό έπρεπε να πάω εξωτερικό σε δουλειά λίγο πιεστική και σκέφτηκα ότι εκεί θα τέσταρα τα πραγματικά αποτελέσματα. Δεν χρειάστηκε όμως και το θεώρησα επιτυχία. Από τότε δεν ξανακάπνισα και χωρίς να με πειράζει ιδιαίτερα όταν καπνίζουν άλλοι στον ίδιο χώρο.
Πιστεύω ότι εκεί που με βοήθησε ήταν στο ότι μειώθηκε η επιθυμία μου για τσιγάρο.
Πίεσε λίγο τον εαυτό σου.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2011 :  00:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ ευχαριστώ για την προτροπή!
Προς το παρόν, έχω διαπιστώσει αυτή την αμυδρή αλλαγή στη γεύση, όπως το περιέγραψες. Ίδωμεν....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2011 :  06:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ το 'κοψα με το τρέξιμο echetlos, αλλά και με τσίκλες νικορέτ στην αρχή (για 2-3 μέρες). Είναι εγκεφαλικό βέβαια το όλο ζήτημα και καλό θα ήταν να το κοιτάξεις στα ίσα το θέμα.
http://whyquit.com/greek/Joel_02_17_smoke_in_lung.html

Edited by - giorgosdelta on 13/05/2011 13:44:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2011 :  08:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Γιώργο...
25 χρόνια καπνιστής, δεν ξέρω αν είναι μόνο εγκεφαλικό το ζήτημα. Μακάρι να αποδειχθεί τέτοιο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2011 :  10:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To θεμα ειναι καθαρα εγκεφαλικο echetle.
Χρειάζεται μονάχα ισχυρή θέληση, καποιο ισχυρό κίνητρο!!
Σκεψου ποσο κακο εκανες στον εαυτο σου τοσα χρονια κ το ελαχιστο που εχεις να κανεις ειναι να το κοψεις!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2011 :  11:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο μυαλο ειναι ολα, καπνιζα τι καλοκαιρι στον στρατο μεχρι και 2 πακετα και μολις απολυθηκα και αρχισα να τρεχω τα εριξα στα 10 την ημερα.Τωρα που τρεχω λιγο πιο συστηματικα κανω γυρω στα 2-3 την ημερα κι αυτο γιατι μου αρεσει να καπνιζω σε καποιες στιγμες.
Αν αρχισω προγραμμα με σκοπο καποιο αγωνα θα το κοψω τελειως.
Ειναι θεμα κινητρου οπως ειπε και ο Νικος.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2011 :  11:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το παλεύω με νύχια και δόντια..!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2011 :  11:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε συ Echetle, εδώ παλεύεις την ταινία στο κόψιμο του τσιγάρου θα κωλώσεις!!!!!????

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2011 :  12:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Jonsson

Ρε συ Echetle, εδώ παλεύεις την ταινία στο κόψιμο του τσιγάρου θα κωλώσεις!!!!!????

A Physical Measure Odyssey




Δεν ξέρω, να δούμε...
Το έχω πάρει ζεστά πάντως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2011 :  11:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και γω καπνιζα 10 με 15 χρονια απο ασσο αφιλτρο μεχρι μαλμπορακι....ειναι καθαρα θεμα ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ....σε μια μερα το εκοψα...δυσκολευτηκα στην αρχη ...αλλα το ΣΤΟΙΧΗΜΑ που εβαλα με τον εαυτο μου το ΚΕΡΔΙΣΑ.. αυτο κανε και συ φιλε μου και δειξε δυνατος..

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis
Forum-Runner

Greece
181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2011 :  15:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει και άλλη λύση για κόψιμο του τσιγάρου χωρίς έξοδα,βελονισμούς και τα σχετικά:
Πάμε μια βόλτα ένα πρωί σ'ένα μεγάλο Νοσοκομείο(π.χ ο Βασίλης στο Πανεπιστιμιακό της Αλεξ-λης),και αφού πάρουμε άδεια απο τον Διευθυντή της Καρδιολογικής,επισκεπτόμαστε την εντατική της Στεφανιαίας Νόσου.
Το θέαμα των συνανθρώπων μας ιδίως των νέων σε ηλικία με τα καλώδια,τα μηχανήματα,τους σωλήνες ή τους συγγενείς έξω με την αγωνία και τον τρόμο στο πρόσωπο είναι τόσο συγκλονιστικό που δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κόψεις ''μαχαίρι''.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2011 :  19:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[size=1][quote]Originally posted by vasilis

Υπάρχει και άλλη λύση για κόψιμο του τσιγάρου χωρίς έξοδα,βελονισμούς και τα σχετικά:
Πάμε μια βόλτα ένα πρωί σ'ένα μεγάλο Νοσοκομείο(π.χ ο Βασίλης στο Πανεπιστιμιακό της Αλεξ-λης),και αφού πάρουμε άδεια απο τον Διευθυντή της Καρδιολογικής,επισκεπτόμαστε την εντατική της Στεφανιαίας Νόσου.
Το θέαμα των συνανθρώπων μας ιδίως των νέων σε ηλικία με τα καλώδια,τα μηχανήματα,τους σωλήνες ή τους συγγενείς έξω με την αγωνία και τον τρόμο στο πρόσωπο είναι τόσο συγκλονιστικό που δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κόψεις ''μαχαίρι''.[/size=1

Σε όλα αυτά που λες συνήθως το δήθεν σόκ κρατάει λίγα λεπτα. Δηλαδή τα τροχαία μειωθήκαν;



Απ΄ ότι κατάλαβα μάλλον δεν εμπιστεύεστε τον βελονισμό.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2011 :  19:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκανα και για την ταινία, την 2η φορά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2011 :  20:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικά με το κάπνισμα, τότε που προσπαθούσα μανιωδώς να το κόψω είχα σκεφτεί την ακόλουθη θεραπεία:

" Ο ασθενής χωρίς να το γνωρίζει μπάινει σε ενα θάλαμο μαζί με μια αγριεμένη πεινασμένη αρκούδα που την έχει πλάτη. Ο Γιατρός χαμογελαστός του προσφέρει ένα cigar και φωτιά. Μόλις ο ασθενής ανακουφισμένος τραβήξει την πρώτη τζούρα, βγάζουν με δύναμη τη μονωτική ταινία από το στόμα της αρκούδας."

Το μετατραυματικό σοκ θα διαρκέσει μια ζωή, θα βλέπει καπνό και θα ουρλιάζει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000