Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Εκχυση κορτιζόνης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  10:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά, τι φλεγμονή είναια αυτή που με τόσο καθισιό δεν λέει να φύγει;;;

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  10:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον Δεκέμβριο θα αρχίσω δειλά δειλά με κανονικά παπούτσια το τρέξιμο και από Ιανουάριο θα αρχίσω το περίπου ξυπόλητο. Δε νομίζω να μπορώ να τρέχω τέτοιες αποστάσεις ξυπόλητος τόσο σύντομα!!! Θα αρχίσω όμως σωστά και τέρμα οι βλακείες.

Νίκο ξέρεις αν επηρεάζεται η δράση της κορτιζόνης από το κρύο (λόγω χειμερινών μπάνιων);

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  10:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι Βασίλη δεν υπάρχει πρόβλημα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2011 :  10:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Καλά, τι φλεγμονή είναια αυτή που με τόσο καθισιό δεν λέει να φύγει;;;

Life is full of surprises



Αλεξάνδρα
είναι να μη σου κάτσει............... Τελικά δεν είναι τόσο απλά τα ορθοπαιδικά και δεν κάνουν διακρίσεις σε καλούς, κακούς ή μέτριους.


"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2011 :  15:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2η ένεση χθές και ήδη σήμερα δεν ένοιωσα κανένα τσίμπημα. Μιλώντας χθές με τον γιατρό μου είπε ότι δεν θα έπρεπε να περιμένω τόσο πολύ και από τον Ιούνιο έπρεπε να βάλω μπροστά την κορτιζόνη. Αυτής της άποψης ήταν και 1 γυμναστής μου μιλούσα σήμερα ο οποίος ταλαιπωρήθηκε κοντά στο χρόνο από φλεγμονή αλλού και λυτρώθηκε με τις ενέσεις.
Αλλη 1 έκχυση σε 2 εβδομάδες και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2011 :  15:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να δούμε ρε Βασίλη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά.

--------------------------------------------------------
Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2011 :  16:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

2η ένεση χθές και ήδη σήμερα δεν ένοιωσα κανένα τσίμπημα. Μιλώντας χθές με τον γιατρό μου είπε ότι δεν θα έπρεπε να περιμένω τόσο πολύ και από τον Ιούνιο έπρεπε να βάλω μπροστά την κορτιζόνη. Αυτής της άποψης ήταν και 1 γυμναστής μου μιλούσα σήμερα ο οποίος ταλαιπωρήθηκε κοντά στο χρόνο από φλεγμονή αλλού και λυτρώθηκε με τις ενέσεις.
Αλλη 1 έκχυση σε 2 εβδομάδες και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"



Η ώρα της λύτρωσης φαίνεται πλέον να σου χτυπά την πόρτα!
Και δεν φαντάζομαι ύστερα να το γυρίσεις πάλι;
Είσαι πλέον επίσημος κατασκευαστής Huaraches!


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2011 :  17:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αχχχ, τα χουαρατσάκια μου περιμένουν!!!!

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2011 :  21:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1 μέρα πριν την 3η έκχυση και το πόδι μου πρέπει να έχει επανέλθει στα κανονικά του τόσο, που μου ερχόταν να βγώ να τρέξω σήμερα το βράδυ!! Υπομονή όμως, η ουρά του γαϊδάρου έμεινε.

Τελικά καταπληκτικό φάρμακο η κορτιζόνη. Κακώς δεν την έκανα από την αρχή.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2011 :  19:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγγούρια καλαβρέζικα τελικά με τις ενέσεις κορτιζόνης.

Η δικιά μου φλεγμονή στα δάχτυλα αποδείχτηκε ισχυρότερη της κορτιζόνης. 1 1/2 χρόνος από την εμφάνισή της!!!!!!!!
Ιατρικά και φαρμακευτικά νομιζώ ότι εξάντλησα τα πάντα αλλά και κουράστηκα να ψάχνω πλέον.
Μόνο ο Θεός έμεινε τώρα.
Το άλλο που μου μένει επίσης είναι ο χρόνος να γιατρευτεί από μόνη της. Ισως σε 1-2 χρόνια δηλαδή ή όποτε.

Οπως καταλαβαίνετε, αντίο τρέξιμο..................................Δυστυχώς μου έμεινε μόνο το γυμναστήριο και λίγο ποδήλατο.

Γι΄ αυτό και (ήμουνα)είμαι αρκετά συγκρατημένος όταν ακούω για νέους σε μαραθώνιο ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ προετοιμασία. Προσέχουμε για να έχουμε και όχι να λέμε "στερνή μου γνώση...................να σε χέσω"!!!!!!

Αλεξάνδρα, Αντώνη (aad)
την πάτησα για καλά τελικά.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2011 :  20:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν υπάρχει τίποτε άλλο;
Μόνο αναμονή;
Τι λένε οι γιατροί;


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2011 :  07:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by xipolitakos

Δεν υπάρχει τίποτε άλλο; ΟΧΙ, ΤΕΛΟΣ, ΟΥΤΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ
Μόνο αναμονή; ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ (ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΡΙΑ)
Τι λένε οι γιατροί; ....ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΗΚΩΣΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ

Εχουν δει αυτη τη μαγνητική τόσοι γιατροί που ούτε καν φαντάζεσαι. Αν έβλεπες και τα πρόσωπά τους (ειδικά σε 2-3) όταν την κοιτούσαν θα καταλάβαινες. Επαιζα μεταξύ morton και φλεγμονής αλλά κέρδισε η φλεγμονή.

Φοβάμαι ότι όλα αυτά τα δήθεν αναπαυτικά παπούτσια κρύβουν τις πραγματικές βλάβες, οι οποίες τρέφονται, μεγαλώνουν και όταν εμφανίζονται είναι ήδη προχωρημένες.
Οχι βέβαια ότι δεν φταίω και γω ως πρός τη χρήση!!!!!! Το έσκισα γιατί διεκδικούσα το υπεράνθρωπο!!!!!!
Εγώ να πάθω ζημιά; Μπά!!! Εγώ μασάω σίδερα ρεεεεεεεε!!!
Πάρε τώρα τη μπάλα σου και σε άλλη παραλία.



The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Edited by - gargadua on 05/12/2011 07:40:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ant
Newbie Forum Runner

Greece
48 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2011 :  10:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε gargadua,
Έχω πολύ να γράψω στο φόρουμ γιατί δεν το παρακολουθώ συχνά αλλά μόλις έπεσε το μάτι μου στο τόπικ σου δε μπορούσα να μη σχολιάσω!

Έχω εδώ και 10 μήνες φλεγμονή στο δεξί γόνατο. Εμφανίστηκε το Φεβρουάριο του '11. Είχα τρέξει τελευταίο αγώνα το 30αρι στο Παρανέστι το Νοέμβριο του '10 και για τους επόμενους 3 μήνες (Νοέμβριο-Φεβρουάριο) έτρεχα ελάχιστα λόγω πολλής δουλειάς..Και εκεί που δεν το περίμενα άρχισα να μαζεύω υγρό στο γόνατο, να μη μπορώ να το λυγίσω και να δυσκολεύομαι ακόμη και στο περπάτημα.

Έκτοτε έχω γυρίσει κι εγώ τη μισή επιστημονική κοινότητα (ορθοπεδικό, φυσιοθεραπευτή, βελονιστή, ρευματολόγο) και έχω κάνει ένα κάρο εξετάσεις (μαγνητική, αιματολογικές, δείγμα υγρού, κτλ) χωρίς να μπορεί κανείς να μου δώσει σαφή διάγνωση. Οι γνώμες που έχω ακούσει αντιφατικές. Ο φυσιοθεραπευτής μου λέει "κάνε ποδήλατο και θα σου περάσει", ο ορθοπεδικός "ξεκουράσου" (για πόσο πια????)

Μέσα σε αυτούς τους 10 μήνες, δοκίμασα διαδοχικά απόλυτη ξεκούραση, χαλαρή άσκηση, εναλλακτική άσκηση (κολύμπι), δυνατή άσκηση, όλα μάταια.

Δυστυχώς, οι φλεγμονές προκαλούν και ατροφίες, με αποτέλεσμα ο δεξής τετρακέφαλος μου να είναι ο μισός από τον αριστερό...

Το πρόβλημα μου δεν είναι πια όσο έντονο ήταν στην αρχή, πλέον στο περπάτημα και το ποδήλατο δε με ενοχλεί, ενώ άμα κάνω πολύ καλό ζέσταμα και διατάσεις, μπορώ και κουτσο-τρέχω μέχρι 5 χλμ, στα 6-6:20...

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο ρευματολόγος μου, μετά από ένα κάρο εξετάσεις και αδυναμία να μου δώσει μια απάντηση, μου είχε προτείνει να κάνουμε κορτιζόνη, αλλά κι εγώ λόγω των τόσων που έχω ακούσει το φοβήθηκα και δεν έκανα. Απ'οτι βλέπω απ την περίπτωση σου μάλλον σωστά έπραξα.

Δυστυχώς για αυτό το φαινομενικά τόσο απλό αλλά συνάμα τόσο επίμονο πρόβλημα η λύση φαίνεται να είναι μια. ΥΠΟΜΟΝΗ και πάλι ΥΠΟΜΟΝΗ. Με την ελπίδα οτι κάποτε (σε 6 μηνες, 1 χρόνο, 2 χρόνια?) θα ξαναμπορέσουμε να τρέξουμε κανονικά. Στην περίπτωση μου, μέσα στο 10μηνο παρατηρώ μια ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ βελτίωση, που δεν επηρεάζεται από το αν κάνω οποιαδήποτε άσκηση ή όχι. Δεν ξέρω αν σου δίνει καθόλου κουράγιο να γνωρίζεις ότι δεν είσαι ο μόνος με ένα τέτοιο πρόβλημα επίμονης φλεγμονής, εγώ πάντως για πρώτη φορά ένιωσα ότι δεν έχω κάτι εξωγήινο και ότι μπορεί να συμβεί και σε άλλους ανθρώπους...


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2011 :  15:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη
και μένα με ταλαιπωρήσαν αρκετά για να μου βγάλουν 1 διάγνωση και επισκέφτηκα (όπως και συ) αρκετούς γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων. Βελονισμό έκανα και γώ όπως και ομοιοπαθητική. Στην ομοιοπαθητική δεν πιστεύω πλέον ότι μπορεί να κάνει κάτι αλλά παίρνω τις κάψουλες για να παρηγοριέμαι.
Από τον Δεκ 10 και μετά έκοψα ουσιαστικά το τρέξιμο και από τον Ιουλ 11 σταμάτησα και το ποδήλατο γιατί μούδιαζε εντελώς το πόδι σε 2ωρες-3ωρες προπονήσεις.
Ποτέ δεν φανταζόμουνα ότι θα είχα κάτι που κανένας γιατρός δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι. Και όμως υπάρχουν και αυτοί οι τραυματισμοί!!!!
Η κορτιζόνη (δικιά μου άποψη) μάλλον είναι το φάρμακο που καταλήγουν οι ορθοπαιδικοί όταν δεν έχουν να δώσουν κάτι άλλο ή εξαντλήθηκε η βιβλιογραφία. Λύση απελπισίας δηλαδή.
Προσωπικά δεν τη θεωρώ κακό φάρμακο αλλά ούτε και το ματζούνι που λύνει όλα τα προβλήματα. Ισως να σε πιάσει, ίσως και όχι.
Γενικότερα και γω βλέπω μία ΑΡΓΗ ΜΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ βελτίωση και γι΄ αυτό πιστεύω ότι σε 1-2 χρόνια θα γίνω καλά. Πως να μην χρειαστεί τόσος χρόνος ειδικά όταν το πατάω κάθε μέρα στο περπάτημα!!

Μεγάλο πράγμα να ξέρεις ακριβώς πότε πρέπει να σταματήσεις!!!!!!!!!!

Ελπίζω αυτά να τα διαβάζει και κανένας άλλος για να δει ότι δεν είναι απλά να τρέχεις για τρελλές επιδόσεις και άπειρους αγώνες αλλά να αποκτήσεις και την σύνεση να ξέρεις πότε θα σταματήσεις ΚΑΙ ΟΧΙ να σε σταματήσουν.

Ελπίζω να τα πούμε κάποτε στο Παρανέστι................

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

myronas
Forum-Runner

Greece
102 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2011 :  00:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπότε τι κάνεις; Το ρίχνεις στο κολύμπι;

--
Είμαι θύμα του marketing.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000