Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ρινικό Διάφραγμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Everts
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 06/07/2011 :  12:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σε όλους, έχει κάνει κάποιος από σας επέμβαση στο ρινικό διάφραγμα; Οι ιδιώτες ΩΡΛδες μου λένε ότι οπωσδήποτε πρέπει να το διορθώσω ενώ σε δημόσιο νοσοκομείο μου είπαν ότι εφόσον μπορώ να εισπνέω και να εκπνέω, δεν είναι απαραίτητο... Η επέμβαση πονάει, τι χρειάζεται μετά απ΄ αυτή, αξίζει, το αποτέλεσμα, είναι μόνιμο, βοηθάει στο τρέξιμο;;; Ευχαριστώ

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  14:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί να το κάνεις αυτό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

orldoc
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  14:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η επεμβαση αυτη γινεται μονο επι ρινικης δυσχερειας και εφ οσον αυτη οφειλεται στο διαφραγμαΣυμπτωματικα ειμαι,εκτος απο δρομεας και ΩΡΛ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  14:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν και τα αυτοκόλητα μύτης που την ανοίγουν και διευκολύνουν την αναπνοή. Ψάξε το καλά πριν εγχειρηστείς.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  16:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα μπορούσα να πω ότι σχεδόν πάντα η μια πλευρά είναι κατά 50% βουλωμένη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2011 :  10:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Υπάρχουν και τα αυτοκόλητα μύτης που την ανοίγουν και διευκολύνουν την αναπνοή. Ψάξε το καλά πριν εγχειρηστείς.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"





Τα αυτοκόλλητα αυτά με ενδιαφέρουν και εμένα.Θα τα βρώ σε μαγαζιά με αθλητικά είδη-πρατήρια να υποθέσω?

Στερνά καλά,όλα καλά.
Το μή χείρον βέλτιστον.
Dum spiro spero.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2011 :  12:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε φαρμακεία λογικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2011 :  15:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lamkon

Σε φαρμακεία λογικά.





Σωστά.Το πήρα ήδη.


Στερνά καλά,όλα καλά.
Το μή χείρον βέλτιστον.
Dum spiro spero.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2011 :  09:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαι χθές απόγευμα έτρεξα κιόλας με το αυτοκολλητάκι για να δώ άν κάνει κάτι.Ε σας πληροφορώ παιδιά,κάνει πολύ καλή δουλειά.Μεγάλη διαφορά στην αναπνοή,ειδικά για όσους έχουν προβλήματα με το διάφραγμα(θα μου πείτε βέβαια,για όσους έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι τα αυτοκόλλητα).

Στερνά καλά,όλα καλά.
Το μή χείρον βέλτιστον.
Dum spiro spero.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stefanos18
Newbie Forum Runner

Greece


13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2011 :  00:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω και γω ακριβως το ιδιο προβλημα.Παντα ενα ρουθουνι ειναι μισοβουλωμενο.Οταν τρεχω στην αρχη αναπνεω απο το μυτη και προς το τελος οταν δεν μου φτανει ο αερας αναπνεω απο το στομα.
Εγκυμονει κινδυνους αυτο, να περνω δηλαδη λιγοτερο αερα λογω στραβου διαφραγματος απο τη μυτη ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Everts
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2011 :  08:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σκέφτομαι να κάνω την επέμβαση γιατί: 1)Από μικρός αρρωσταίνω πολύ εύκολα, 2) Όλο το χρόνο ΄΄τρέχει΄΄ η μύτη μου, 3) Στον ύπνο δεν ξεκουράζομαι ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να χρειάζομαι περισσότερο από άλλους, 4) έχω διπλάσιο χρόνο αποκατάστασης μετά το τρέξιμο σε σχέση με τους υπόλοιπους, πράγμα για το οποίο νομίζω ότι φταίει το διάφραγμα, 5) Όταν τρέχω, πιστεύω ότι ο αέρας δεν μου καλοφτάνει. Επιπλέον ξεροβήχω συνεχώς μέσα στη μέρα για να έχω καθαρό λαιμό και 1-2 φορές το χρόνο κλείνει τελείως ο λαιμός μου για μερικά δευτερόλεπτα, πράγμα για το οποίο εικάζουν ότι φταίει το διάφραγμα εφόσον στα υπόλοιπα είμαι οk. Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stefanos18
Newbie Forum Runner

Greece


13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2011 :  15:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε forum που διαβασα για το συγκεκριμενο προβλημα, ολοι εμειναν ευχαριστημενοι απο την εγχειρηση, ενας ειπε ''δηλητηριαστικα απο το πολυ οξυγονο'' μετα απο την εγχειρηση.Για να το ειπε αυτο φαντασου, ποσο περισσοτερο αερα αρχισε να παιρνει...
Η εγχειρηση γινεται με γενικη αναισθησια, μενεις περιπου μιαμιση εβδομαδα στο νοσοκομειο αν θυμαμαι καλα και το πιο δυσκολο σημειο της εγχειρησης ειναι οταν θα πρεπει να σου βγαλουν τα tampon απο τα μυτη .Επισης ενδεχεται συχνα να εχεις ρινοραγιες τις πρωτες μερες, και λογω των tampon θα αναπνεεις απο το στομα για 1-2 βδομαδες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2011 :  11:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stefanos18

το πιο δυσκολο σημειο της εγχειρησης ειναι οταν θα πρεπει να σου βγαλουν τα tampon απο τα μυτη



Έκανα την εγχείρηση στα 18 μου (τώρα είμαι 45). Τη συγκεκριμένη διαδικασία της εξαγωγής των tampon τη χαρακτηρίζω ώς την πιο επώδυνη εμπειρία της ζωής μου. Πόνοι μέχρι δακρύων. Και μη νομίσεις ότι είμαι φοβιτσιάρης με τους γιατρούς. Από τη στιγμή που πρέπει να γίνει όμως μην το σκέφτεσαι.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2011 :  11:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stefanos18

Οταν τρεχω στην αρχη αναπνεω απο το μυτη και προς το τελος οταν δεν μου φτανει ο αερας αναπνεω απο το στομα.


Βρε αγόρι μου ποιός σου το είπε αυτό;
Όταν τρέχουμε παίρνουμε αέρα από όπου μπορούμε. Ένας προπονητής μου όταν ήμουν μικρός μου έλεγε, χαριτολογώντας, ότι αν μπορούμε να παίρνουμε αέρα και από τα αυτιά.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18

Edited by - Skakinen on 17/07/2011 11:25:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2015 :  15:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκανα επεμβαση ρινικου διαφραγματος το 2011. Μεχρι τοτε κρυωνα 3 με 4 φορες το χρονο και το προβλημα της καταροης ήταν ακετα ενοχλητικο, εκτοτε κρυώνω μια με δυο και η καταροη περναει πολυ πιο γρηγορα. Για το κατα ποσο επηρεαζει το τρεξιμο δεν έχω αποψη γιατι το 11 αρχισα να τρεχω. Οπως μου ειχε πει η γιατρος που εκανε την επεμβαση το ενα μου ρουθούνι ηταν βουλωμενο κατα 60 με 70%. Η ολη διαδικασια ήταν πολύ απλη, το μετα όμως, δηλαδη η περιοδος οπου απο τη μύτη εβγαιναν μικρα η μεγαλύτερα πηγματα αιματος με μύξες κρατησε κανενα μηνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2015 :  16:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκανα την επέμβαση πριν ένα χρόνο ακριβώς στο Γεννηματάς. Έμεινα δύο βράδυα στο νοσοκομείο. Η όλη αίσθηση ήταν ενός πολύ βαριού συναχιού. Το πιο ενοχλητικό ήταν το πρώτο βράδυ, όταν έτρεχαν υγρά και με γαργαλούσαν. Όταν μου έβγαλαν τα ταμπόν, θα το χαρακτήριζα ως μεγάλη ενόχληση, όχι πόνος. Πιο πολύ πόνεσα όταν έβγαλα τις σιλικόνες. Όχι τίποτα τραγικό. Λίγο πόνεσαν και τα ράματα. Και όταν λέω "λίγο" συνυπολογίστε πως δεν αντέχω καθόλου τον πόνο.
Είδα μεγάλη βελτίωση μετά από αρκετό καιρό. Όχι όμως τις υπερβολές που ακούω. Υπάρχει στην αρχή μεγάλη ευφορία. Λογικό, όταν έχεις τη μύτη σου στουμπωμένη με ένα σωρό γάζες, αν στις βγάλουν νιώθεις όμορφα, ακόμα και να μην σου είχαν κάνει τίποτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000