Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ρινικό Διάφραγμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  01:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν 2 χρόνια έκανα επέμβαση στο διάφραγμα και δεν γινότανε διαφορετικά γιατί είχα βαρεθεί για χρόνια την βουλωμένη μύτη, τον καθημερινό καθαρισμό με φυσιολογικό ορό, και φυσικά τις ιγμορίτιδες και τις ανάλογες γι'αυτήν αντιβιώσεις(τουλάχιστον 3-4 από αυτές κάθε χρόνο).
Έκανα λοιπόν το χειρουργείο με μια νέα μέθοδο σχεδόν αναίμακτη και παντελώς ανώδυνη για το μετά του χειρουργείου, δεν έμεινα καθόλου μέσα στο Νοσοκομείο (αν και προβλέπεται 1 μέρα) και δεν ξέρω τίποτα από ''ταμπόν'' κτλ. που αναφέρουν οι άλλοι φίλοι, μετά από 2 χρόνια και δεν έχω πλέον ποτέ βουλωμένη μύτη και δεν έχει μου έχει εμφανιστεί ούτε 1 φορά ιγμορίτιδα οπότε και δεν έχω πάρει ούτε 1 φορά αντιβίωση!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  12:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis dr

Πριν 2 χρόνια έκανα επέμβαση στο διάφραγμα και δεν γινότανε διαφορετικά γιατί είχα βαρεθεί για χρόνια την βουλωμένη μύτη, τον καθημερινό καθαρισμό με φυσιολογικό ορό, και φυσικά τις ιγμορίτιδες και τις ανάλογες γι'αυτήν αντιβιώσεις(τουλάχιστον 3-4 από αυτές κάθε χρόνο).
Έκανα λοιπόν το χειρουργείο με μια νέα μέθοδο σχεδόν αναίμακτη και παντελώς ανώδυνη για το μετά του χειρουργείου, δεν έμεινα καθόλου μέσα στο Νοσοκομείο (αν και προβλέπεται 1 μέρα) και δεν ξέρω τίποτα από ''ταμπόν'' κτλ. που αναφέρουν οι άλλοι φίλοι, μετά από 2 χρόνια και δεν έχω πλέον ποτέ βουλωμένη μύτη και δεν έχει μου έχει εμφανιστεί ούτε 1 φορά ιγμορίτιδα οπότε και δεν έχω πάρει ούτε 1 φορά αντιβίωση!!





Πολύ ενδιαφέρον θάλεγα

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  12:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by orldoc

Η επεμβαση αυτη γινεται μονο επι ρινικης δυσχερειας και εφ οσον αυτη οφειλεται στο διαφραγμαΣυμπτωματικα ειμαι,εκτος απο δρομεας και ΩΡΛ.



ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ :

Πριν 2 μηνες που ειχα ενα κρυωματακι και κραταγε μερες επισκεφτηκα ΩΡΛ...Μεσα στα αλλα μου ειπε οτι εχω ΄΄ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΕΣ ΚΟΓΧΕΣ΄΄ . Τι να σημαινει αυτο ??Αν δεν ηταν ΄΄ΥΠΕΤΡΟΦΙΚΕΣ΄΄ θα τραβουσα περισοτερο οξυγονο μηπως ?
Μου ειπε οτι οτι διορθωνονται με λεηζερ κλπ κλπ ....

Ευχαριστω .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  13:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien

quote:
Originally posted by orldoc

Η επεμβαση αυτη γινεται μονο επι ρινικης δυσχερειας και εφ οσον αυτη οφειλεται στο διαφραγμαΣυμπτωματικα ειμαι,εκτος απο δρομεας και ΩΡΛ.



ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ :

Πριν 2 μηνες που ειχα ενα κρυωματακι και κραταγε μερες επισκεφτηκα ΩΡΛ...Μεσα στα αλλα μου ειπε οτι εχω ΄΄ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΕΣ ΚΟΓΧΕΣ΄΄ . Τι να σημαινει αυτο ??Αν δεν ηταν ΄΄ΥΠΕΤΡΟΦΙΚΕΣ΄΄ θα τραβουσα περισοτερο οξυγονο μηπως ?
Μου ειπε οτι οτι διορθωνονται με λεηζερ κλπ κλπ ....

Ευχαριστω .



Αρχιστράτηγε ενημερωτικά ο φίλος γιατρός ΩΡΛ ανάρτησε το παραπάνω πριν 4 χρόνια(2011) και δεν είναι σίγουρο ότι παρακολουθεί την συζήτηση τώρα, το άρθρο βλέπεις είναι παλαιό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  14:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien

quote:
Originally posted by orldoc

Η επεμβαση αυτη γινεται μονο επι ρινικης δυσχερειας και εφ οσον αυτη οφειλεται στο διαφραγμαΣυμπτωματικα ειμαι,εκτος απο δρομεας και ΩΡΛ.



ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ :

Πριν 2 μηνες που ειχα ενα κρυωματακι και κραταγε μερες επισκεφτηκα ΩΡΛ...Μεσα στα αλλα μου ειπε οτι εχω ΄΄ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΕΣ ΚΟΓΧΕΣ΄΄ . Τι να σημαινει αυτο ??Αν δεν ηταν ΄΄ΥΠΕΤΡΟΦΙΚΕΣ΄΄ θα τραβουσα περισοτερο οξυγονο μηπως ?
Μου ειπε οτι οτι διορθωνονται με λεηζερ κλπ κλπ ....

Ευχαριστω .



Στρατηγέ να σου απαντήσω εγώ χωρίς να είμαι γιατρός αλλά εκ πείρας μιας και πριν 2 χρόνια έκανε ο σύζυγος διάφραγμα και κόγχες 2σε1?
Οι ρινικές κόγχες είναι σαν μεμβράνες που διαστέλλονται και συστέλλονται σαν άλλα όργανα λόγω υπεραιμίας που προκαλείται εκτός της θερμοκρασίας και λόγω αλλεργιών π.χ. ρινίτιδας. Όταν είναι υπετροφικές καταλαβαίνεις ότι δυσχεραίνουν την δίοδο του αέρα έως ένα βαθμό.
Όντως γίνονται με λέηζερ σε ιατρείο και ούτε καν νοσοκομείο, βλέπεις διαφορά ΑΛΛΑ το σημαντικότερο μειονέκτημα είναι ότι ξαναμεγαλώνουν. Οπότε το μίνιμουμ όφελος που θα έχεις είναι 6μήνες και μπορεί και έως 3 χρόνια. Συνήθως στην πλειοψηφία ξαναμεγαλώνουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  21:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Mimi
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Βασίλη επίσης σ ευχαριστώ!!! Το ότι δεν είδα ημερομηνία φανερώνει-λιιιγο!-την ηλεκτρονικη ασχετοσύνη μου!!!!

Παναγιώτης!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000