Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Σχετικά με το σωστό μέγεθος παπουτσιού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

kyrgeorge
Newbie Forum Runner

Greece


28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/08/2011 :  15:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά χαρά. Λόγω εποχής και δή περιόδου εκπτώσεων , είπα να αγοράσω απο το ίντερνετ ένα καλό παπούτσι για τρέξιμο.
Έτσι αγόρασα τα Asics Kinsei 3.
Τα παρέλαβα τα φόρεσα και εδώ αρχίζουν οι προβληματισμοί μου σχετικά με το μέγεθός τους...
-Ως τώρα έτρεχα με nike με μέγεθος 47,5. (Κανονικά φοράω 47)-.
Οι επιλογές που είχα στα asics λοιπόν μέσω internet , ηταν 47 και 48.
Οπότε και πήρα τα 48 για να είμαι στο ένα νούμερο παραπάνω από το κανονικό μου μέγεθος (όπως έχω διαβάσει στο forum.)
Όμως μου φαίνονται πολύ γκουμούτσες. Αναγκάζομαι και σφίγγω πολύ τα κορδόνια για να πιάσουν σωστά στο ποδι με αποτέλεσμα να ζεσταίνονται πολυ τα πόδια μου, και να με ενοχλει στο κουντουπιέ. Παρόλο το σφίξιμο των κορδονιων παλι αισθανομαι ένα μικρο κενο μπροστά στα δακτυλα - ελάχιστο μεν αλλα υπάρχει. Έτσι πρέπει να είναι ή εκανα λάθος αγορά??
Απο 47,5 nike τι νούμερο έπρεπε να πάρω σε asics??


MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2011 :  16:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 47,5 ΝΙΚΕ και το 48 της Asics είναι το 12 Αγγλικό οπότε εκ πρώτης όψεως πήρες το σωστό νούμερο. Και λέω εκ πρώτης γιατί όχι μόνο καθε εταιρεία αλλά και κάθε μοντέλο της ίδιας εταιρείας, έχει την δικιά του φόρμα και μπορεί να χρειάζεται διαφορετικό νούμερο για διαφορετικά παπούτσια. Γενικότερα δεν παραγγέλνουμε παπούτσια απο το ιντερνετ αν δεν τα δοκιμάσουμε πρώτα σε ένα μαγαζί. Οχι και πολύ έντιμη πρακτική αλλά...Για να σου φύγει η απορία πήγαινε σε ένα μαγαζί τώρα και δοκίμασε το 11,5
Οσον αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο, είναι απο την φύση του τεράστιο, βαρυ και γκουμούτσα που λες. Μου δίνεις την εντύπωση ότι το πήρες μόνο και μόνο για το τεράστιο οικονομικό όφελος. Υποθέτω θα το πήρες 100 ευρώ περίπου ενω λίγο πιο αριστερά απο εδω που μιλάμε υπάρχει μια διαφήμιση για 160 και παρουσιάζεται σαν πολύ μεγάλη προσφορά. Αν έχω δίκιο σε αυτό, οτι το πήρες για αυτό τον λόγο, είναι εντελώς λάθος κριτήριο.

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kyrgeorge
Newbie Forum Runner

Greece


28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2011 :  17:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια χαρά, όντως το πήρα μέσω ίντερνετ για οικονομικό όφελος. Πήρα το συγκεκριμένο μοντέλο επειδή ειμαι αρκετά βαρύς (105 kg) και πατάω με την εξωτερική πλευρά του πέλματος. Αλλά το πρόβλημα τώρα είναι, ότι δεν είμαι σίγουρος τελικά για το αν όντως είναι σωστό το μέγεθος που επέλεξα ή αν έπρεπε να ειχα παρει το 47άρι. Και αντε βρές 47άρι asics kinsei ή nimbus αυτη την εποχή σε κατάστημα στην Αθήνα για δοκιμή!! :-(
Καποια στιγμή στο forum αν θυμαμαι καλα κυκλοφορούσε ενας πινακας που σε καθοδηγούσε σχετικα με το μεγεθος παπουτσιου απο την μια μαρκα στην αλλη , αλλα δεν τον βρίσκω :-/

Edited by - kyrgeorge on 18/08/2011 17:57:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2011 :  22:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.runningwarehouse.com/LearningCenter/ShoeSizing.html

Θα σε βοηθήσει!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 18/08/2011 22:18:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kyrgeorge
Newbie Forum Runner

Greece


28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2011 :  22:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν συνέβη το εξής. Πήγα σήμερα στην Νεα Ερυθραία για να δοκιμάσω τα asics μια και με ενημερώσανε οτι είχαν καποια νουμερα στο μεγεθός μου. Και συζητώντας, με το πραγματικά εξυπηρετικότατο παιδι στο κατάστημα, για καποιους παλιους τραυματισμους μου, με ανέβασε σε διάδρομο για βιντεοσκόπηση του πατήματός μου.Καμία σχέση!! Χρησιμοποιούσα λαθος παπουτσια τόσο καιρό και χρειαζόμουν άμεσα stability παπούτσι. Υπερπρυνισμος full.
Οι επιλογές ήταν δυο...kayano & wave rider. Τελικα πήρα τα kayano οπου τα αισθάνομαι προς το παρών πολυ καλά στο πόδι μου. Τώρα σχετικά με το νούμερο τελικά σε asics φοράω 47. Και μου εμεινε αμανάτι το 48αρι kinsei... Να δώ τι θα το κάνω .. και ειναι και αφόρετο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  01:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kyrgeorge

Λοιπόν συνέβη το εξής. Πήγα σήμερα στην Νεα Ερυθραία για να δοκιμάσω τα asics μια και με ενημερώσανε οτι είχαν καποια νουμερα στο μεγεθός μου. Και συζητώντας, με το πραγματικά εξυπηρετικότατο παιδι στο κατάστημα, για καποιους παλιους τραυματισμους μου, με ανέβασε σε διάδρομο για βιντεοσκόπηση του πατήματός μου.Καμία σχέση!! Χρησιμοποιούσα λαθος παπουτσια τόσο καιρό και χρειαζόμουν άμεσα stability παπούτσι. Υπερπρυνισμος full.
Οι επιλογές ήταν δυο...kayano & wave rider. Τελικα πήρα τα kayano οπου τα αισθάνομαι προς το παρών πολυ καλά στο πόδι μου. Τώρα σχετικά με το νούμερο τελικά σε asics φοράω 47. Και μου εμεινε αμανάτι το 48αρι kinsei... Να δώ τι θα το κάνω .. και ειναι και αφόρετο.



Μάλλον κάνεις λάθος για το wave rider (είναι για ουδέτερο πάτημα!). Πιθανότατα κάποιο άλλο μοντέλο θα σου πρότεινε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  02:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν τα έχεις χρησιμοποιήσει, νομίζω μπορείς να τα επιστρέψεις και πάρε κάποιο κατάλληλο για σένα

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kyrgeorge
Newbie Forum Runner

Greece


28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  09:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@lamkon ... Ναι έχεις δίκιο. Μου είπε το Mizuno Wave Nirvana.
@Manolis2004. Thanx , 8α δοκιμάσω μπας και τα παίρνουν πίσω , αλλα μαλλον δυσκολο δεν είναι αφου εχω κόψει τα καρτελάκια απο πάνω??
Πάντως, και για να παραμείνω στο θέμα που ανοιξα, ... επιβαιβαιώνω τα λεγόμενα του Manolis2004 οτι επρεπε όντως να είχα δοκιμάσει πρώτα πριν αγοράσω απο το ίντερνετ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  13:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κράτα και το μεγαλύτερο γιατί ενδέχεται να πρηστούν τα πόδια σου και τότε θα σου είναι μια χαρά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kyrgeorge
Newbie Forum Runner

Greece


28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  14:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@georged ... Το σκέφτηκα αλλά τα kinsei δεν είναι stability!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  14:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Κράτα και το μεγαλύτερο γιατί ενδέχεται να πρηστούν τα πόδια σου και τότε θα σου είναι μια χαρά.


+1

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  14:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα kinsei σύμφωνα με τον σύνδεσμο είναι ουδέτερα.
http://www.runningwarehouse.com/descpageMRS-AKNS3MY.html
Δοκίμασε μήπως με επιπλέον πάτο σου κάθονται καλά και μπορείς να τα έχεις εναλλακτικά για μικρές προπονήσεις.
Τα kayano εκτός του ότι χτυπάς φτέρνα υποχρεωτικά, τα θεωρώ πολύ άκαμπτα και γι΄ αυτό δεν θα τα χρησιμοποιήσω. Προσωπικά δεν μ΄ αρέσαν.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

Edited by - gargadua on 19/08/2011 14:39:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  14:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον δεν επιστρέφονται χωρίς τα καρτελάκια....Η εναλλακτική που έχεις είναι να βάλεις μια αγγελία εδώ για πώληση..

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  15:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και με προσοχή τα kayano. Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kyrgeorge
Newbie Forum Runner

Greece


28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  16:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι έχουν τα kayano ρε παίδες?? Ποια προτείνετε ως καλύτερα για stability , ώστε να τα έχω υπόψιν για την επόμενη αγορά??
@Manolis2004 .. Thanx για την πρόταση. Αν τελικά πουληθούν, λέω να αγοράσω ενα δεύτερο stability απο αλλη μάρκα και ετσι θα αποκτήσω και πιο καλή αποψη στην συγκεκριμένη κατηγορία παπουτσιών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  18:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα kayano εμένα μου έκαναν τα γόνατα τούμπανο μια φορά κι έναν καιρό αλλά δεν το έψαξα παραπάνω. Πάντως ήταν σκληρό και άκαμπτο παπούτσι.
Τα βλέπω στη κατηγορία structure & support. Στην ίδια κατηγορία είδα τα asics ds trainer ένα πολύ καλό παπουτσάκι ελαστικό που το είχα λιώσει 2-3 φορές. Επίσης τα nike lunarglide που τα έχω αλλά δεν τα τρέχω ακόμα γιατί μου φαίνονται βαριά. Να λιώσω κάποια άλλα πρώτα και αν έχω τσιγκουνιές τα λιώνω κι αυτά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000