Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πελματιαία απονεύρωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

Fanis.
Advanced Forum-Runner

Greece


373 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2011 :  20:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρε παιδια εχω μια ενοχληση εδω και 3 μερες στη δεξια πατουσα.εχω να κανω προπονηση πολλες μερες γιατι εκανα θεραπεια στη θλαση που ειχα παθει.μηπως σχετιζετε με την πελματιαια??

το σημειο ειναι ακριβως αυτο με το μαυρο κυκλακι
http://img257.imageshack.us/f/footlf.jpg/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2011 :  22:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by george-s


Γεια σου Βασίλη
Και εγώ πέρασα μια περίοδο Πελματιέας η οποία αντιμετωπίστηκε (κατα 95%) με μπαλάκι, αποχή για λίγες μέρες,περπάτημα ξυπόλητος, καινούργιους πάτους και καινούργιο ζευγάρι παπούτσια.
ειναι βασικό να κάνεις μασάζ στην περιοχή του αχίλλειου τένοντα μιας και απο εκεί ξακινάει
η ιστορία.
Επίσης προθέρμανση και αποθεραπεία χωρίς υπερβολές ομως.
Ενα λάθος που έκανα εγώ είναι οτι κατά την περίοδο της αποχής να κάνω ποδηλατο αντί για τρέξιμο, δυστυχώς ομως ο μύς που χρησιμοποιούμε ειναι ο ίδιος και δεν βελτιώνει την κατάσταση.
Λογικά τα Nike free πρέπει να βοηθούν πολύ, μετά ομως την οξεία φάση.






Συγνώμη που επεμβαινω αλλά περπάτημα ξυπόλυτος απαγορεύεται. Χειροτερεύει πολύ την πελματιαία.

Φιλικά
Ως παθούσα
Μαντονα

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2011 :  22:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostas1

Πάσχω απο πελματιαία απονέυρωση και στα 2 πόδια, εδώ και 4 χρόνια έχω δοκιμάσει τα πάντα. (φυσικοθεραπείες,shock wave,κορτιζονη.....)Το πρόβλημα παραμένει και δεν ξέρω τι να κάνω . Έχω σταματήσει να αθλούμε λόγω αυτου του προβλήματος . Έχω επισκεφτει κάμποσους γιατρούς και 2 απο αυτους μου προτείναν να κάνω επέμβαση και στα 2 πόδια . Ξέρει κανείς κάποιον με το ίδιο πρόβλημα πού να έχει κάνει επέμβαση? Παρακαλώ ενημερώστε για οτιδήποτε .



Ανοιγεις ενα πολύ μεγάλο κεφαλαιο. Είμαι παθουσα πέρασα πάρα πολλά, τελικά επέλεξα χειρουργείο και μετα από 6 εβδομάδες τρεχω κανονικά χωρίς πονο. Φυσικά η δική μου περίπτωση εξελίχτηκε σε μερική ρηξη της πελματιαίας η οποία ποτέ δεν περνά, ούτε γίνεται συρραφή σε επεμβατική μέθοδο, απλά αφαίρεση (εγώ εκανα μερική αφαίρεση 2/3 πελματιαίας - φυσικά μόνο η μαγνητική τομογραφία δειχνει ακριβώς το μέγεθος της ζημιάς. Πρεπει αρχικά να κάνεις μαγνητική τομογραφία του πέλματος για να εξακριβωσεις αν είναι μονο φλεγμονή δηλαδή απονευρωσίτιδα ή κάτι άλλο. Μπορείς να ανατρεξεις στα θέματα του forum, υπάρχουν σχετικά άρθρα για αυτήν την περίπτωση, (ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ) και για την οποία υπάρχουν απόψεις και γιατρών. Αν και πιστεύω πως καλύτερα θα ήταν να σε αναλάβει ένας καλός γιατρός ετσι ώστε να μπορεσει να σε κατευθύνει σωστά, με σκοπο την αποκαταστασή του πέλματος σου.

Φιλικά
ΜΑΝΤΟΝΑ


<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fanis.
Advanced Forum-Runner

Greece


373 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2011 :  01:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANTONA


Συγνώμη που επεμβαινω αλλά περπάτημα ξυπόλυτος απαγορεύεται. Χειροτερεύει πολύ την πελματιαία.
Φιλικά
Ως παθούσα
Μαντονα
<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!



κι εμενα η ενοχληση αρχισε οταν κανοντας γυμναστικη με βαρη,ημουνα και περπατουσα μεσα στο δωματιο του φυσιοθεραπευτηριου ξυπολητος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2011 :  19:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fanis.

quote:
Originally posted by MANTONA


Συγνώμη που επεμβαινω αλλά περπάτημα ξυπόλυτος απαγορεύεται. Χειροτερεύει πολύ την πελματιαία.
Φιλικά
Ως παθούσα
Μαντονα
<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!



κι εμενα η ενοχληση αρχισε οταν κανοντας γυμναστικη με βαρη,ημουνα και περπατουσα μεσα στο δωματιο του φυσιοθεραπευτηριου ξυπολητος



Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά ήμουν εκτός Αθηνών. Δεν υπάρχει περίπτωση να προήλθε από εκεί. Εκτός και αν προυπήρχε κάτι και σου εκδηλώθηκε την συγκεκριμένη στιγμή.

Τί να πώ... Περαστικά. Και ενημερωσέ μας

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fanis.
Advanced Forum-Runner

Greece


373 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2011 :  20:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANTONA


Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά ήμουν εκτός Αθηνών. Δεν υπάρχει περίπτωση να προήλθε από εκεί. Εκτός και αν προυπήρχε κάτι και σου εκδηλώθηκε την συγκεκριμένη στιγμή.

Τί να πώ... Περαστικά. Και ενημερωσέ μας

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!



Μπορω να πω οτι εχει κατα πολυ υποχωρησει.βαζω παγο και το τριβω και με voltaren
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

destiny
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2011 :  03:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σασ!ειμαι νεοσ στο φορουμ,αλλα υποφερω τρελλα απο πελματιαια απονευρωσιτιδα...υπαρχει καποιοσ που να μπορει να βοηθησει???εχω φρικτουσ πονουσ και πανω απο 1 χροννο να κοιμηθω καλα....ολοι οι γιατροι που εχω παει,συγνωμη αλλα.......!!!βαζω παγουσ,διατασεισ,πατουσ,αλλα μολισ χαλασουν οι πατοι...στο 5μινο,ξανα φρικτοι πονοι....μπορει σασ παρακαλω καποιοσ να βοηθησει????ευχαριστω!!!!!

life is good!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

destiny
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2011 :  03:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καναν 2 χροννια να μου το βρουνε...λεγαν οτι μπορει να εχω σκληρυνση κατα πλακασ....παρανοια!!!μου ειχαν διαλυσει τη ψυχολογια....εδω και 8 μηνεσ το βρηκα απο ποδολογο,αλλα δεν υποχορει!!!!!!κι αν εχετε καποιο καλο γιατρο...προσ γλυφαδα...ευχαριστω εκ των προτερων....

life is good!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis
Forum-Runner

Greece
181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2011 :  13:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωτήρη στείλε μου με email(στο: vas67tsak@yahoo.gr) το τηλέφωνό σου για να τα πούμε.
Στις 6 Ιανουαρίου που μας πέρασε μου παρουσιάστηκε και στις δύο πατούσες,το είχα πάρει βαριά αφού για 1,5 μήνα δεν έκανα τίποτα απο τον πόνο και τις ενοχλήσεις, αλλα ακολούθησα σ'αυτό το διάστημα μια μέθοδο όπου και κατάφερα απο τις 20 Φεβρουαρίου έως σήμερα (που το έχω φυσικά ξεπεράσει)και να προπονούμαι κανονικά και να έχω τρέξει παράλληλα σε 2 ημιμαραθώνιους και 2 δεκάρια.
Σήμερα είμαι 100% σίγουρος οτι σε μένα παρουσιάστηκε αποκλειστικά λόγω των παπουτσιών που φορούσα(NIKE lunarglide) που είναι απίστευτα πολύ μαλακά-για απορόφηση κραδασμών-και που μόνο ο Ν. Μαρκέας το αναφέρει και αυτό ως μία αιτία για την εκδήλωση της ''πελματιαίας απονευρωσίτιδας''.
Σ'εσένα μάλον η κατάσταση έχει χρονίσει και δεν ξέρω αν έχεις κάνει και μαγνητικές για τις φλεγμονές και για να αποκλειστεί και το ενδεχόμενο και μερικής ρήξης της πελματιαίας.
Περαστικά και μην το βάζεις κάτω γιατι η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο στην αντιμετώπιση της πάθησης,και ΠΡΟΣΟΧΗ στον πάγο διότι επιδεινώνει την κατάσταση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2011 :  13:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by destiny

καναν 2 χροννια να μου το βρουνε...λεγαν οτι μπορει να εχω σκληρυνση κατα πλακασ....παρανοια!!!μου ειχαν διαλυσει τη ψυχολογια....εδω και 8 μηνεσ το βρηκα απο ποδολογο,αλλα δεν υποχορει!!!!!!κι αν εχετε καποιο καλο γιατρο...προσ γλυφαδα...ευχαριστω εκ των προτερων....

life is good!!



ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΕΛΛΑΝΟΥΝ!!!
Επικοινωνησε με τον φίλο Βασίλη, πιστεύω πως με ηρεμία όλα θα τα αντιμεπτωπίσεις. Σου μιλώ ως πρωην παθούσα!

Καλή δύναμη και γρήγορη αποκατάσταση!
ΜΑΝΤΟΝΑ

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2011 :  13:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANTONA

quote:
Originally posted by destiny

καναν 2 χροννια να μου το βρουνε...λεγαν οτι μπορει να εχω σκληρυνση κατα πλακασ....παρανοια!!!μου ειχαν διαλυσει τη ψυχολογια....εδω και 8 μηνεσ το βρηκα απο ποδολογο,αλλα δεν υποχορει!!!!!!κι αν εχετε καποιο καλο γιατρο...προσ γλυφαδα...ευχαριστω εκ των προτερων....

life is good!!



ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΕΛΛΑΝΟΥΝ!!!
Επικοινωνησε με τον φίλο Βασίλη, πιστεύω πως με ηρεμία όλα θα τα αντιμεπτωπίσεις. Σου μιλώ ως πρωην παθούσα!

Καλή δύναμη και γρήγορη αποκατάσταση!
ΜΑΝΤΟΝΑ

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!




ΥΓ. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΠΕΛΜΑΤΟΣ (με σκιαγραφικό). Θα δείξει το μέγεθος της ζημιάς!!!
Προσοχή αυτός που θα στην κάνει πρέπει να είναι πολύ πολύ πολύ εξειδικευμενος σε αυτη την εξέταση.

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

destiny
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2011 :  16:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω παρα πολυ μαντονα!!μιλησα και με το φιλο βασιλη,με βοηθησ πολυ με τα λογια του!!αν εχετε κανα καλο γιατρο να μου πειτε απο αθηνα...η κατι να κανω για να ηρεμησουν οι πονοι στο πελμα και στισ γαμπεσ....ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

life is good!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2011 :  18:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βλέπε στο βιβλίο "ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΕΑ" του Ν. Μαρκέα.

Έμεινα 2 μήνες εκτός με πολύ μασάζ στο σημείο με τα χέρια μου και το stick.

Ευτυχώς, ξεκίνησα το τρέξιμο και μέχρι τώρα όλα καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

destiny
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2011 :  19:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
sas ευχαριστω ολουσ για τη βοηθεια και τα λογια σασ!σημερα πηρα καινουργιουσ πατουσ και ηδη νιωθω καλυτερα.εχω φλεγμονη τησ πελματιαιασ οχι ρηξη...αλλα υπαρχουν συνεχεια πονοι...βαζω καθε μερα παγο και κανω διατασεισ....και για να γελασουμε,πηγα προχτεσ στο ασκληπειο τησ βουλασ γιατι 1 φιλη στρμπουλιξε τον αστραγαλο τησ....τησ ελεγα να μην παμε εκει,δεν ξερουν τι τουσ γινεται....τησ ειπαν οτι το εχει σπασει και τησ το δεσανε...τελικα δεν ηταν σπασιμο....και για να τησ αποδειξω οτι δεν ξερουν τι τουσ γινεται,πηγα κι εγω μεσα στο γιατρο...του λεω ππονανε ποδια,γαμπεσ και τρλλο καψιμο στα ποδια....μου κανουν πλακεσ,ολα καθαρα..γιατι ποναω γιατρε του λεω...μου λεει ξεκουραση και τα λοιπα...δεν εχεισ τιποτα...και του λεω οτι κατι μου εχουν πει οτι μπορει να εχω πελματιαια απονευρωσιτιδα....μου λεει οχι!!!!!εχω κανει και πελματογραφημα και μαγνιτικη πελματοσ,φαινεται οτι αυτο εχω!!!!τραγικοι γιατροι!!!!ελπιζω να μην σασ κουρασα και ευχαριστω για ολα!!!!!περαστικα μασ!!!και μακρια απο γιατρουσ...ειδικα τουσ ασχετουσ!!!!

life is good!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bambino
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2011 :  13:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ , ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΩΝ ΑΡΓΑ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΩΝΕΥΡΩΣΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΦΕΝΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΜΕΤΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ Η ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΙΤΙΔΑ.
ΕΒΑΛΑ ΠΑΤΟΥΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΩ 2-3 ΜΗΝΕΣ .
ΚΑΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΠΟΔΟΓΙΑΤΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ-ΔΡΑΜΑ-ΚΑΒΑΛΑ?
ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΩ ΓΙΑΤΡΕΙΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000