Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 προπονηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/10/2011 :  20:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας,σχεδιαζω να τρεξω κι εγω για πρωτη φορα ΚΜΑ κι εχω αρχισει εδω και τρεις εβδομαδες προετοιμασια με 10αρια,12αρια ανα δυο μερες.Σημερα ετρεξα τα πρωτα μου 20χλμ. Μαραθωνας-Λουτσα με σταθερο ρυθμο οπως και σε ολες μου τις προπονησεις 6`/χλμ χωρις ιδιαιτερους μυικους πονους και με την αναμενομενη κουραση προς το τελος.Δεν μπορω να πω οτι κοιταζω χρονους και επιδοσεις αλλωστε θελω μονο να χαρω τον αγωνα.Ξερει καποιος να με ενημερωσει αν πρεπει να ελεγχω παλμους ή κατι αλλο που θα με βοηθησει στην προπονηση μου?

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  09:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σταύρο μπράβο γι’ αυτή σου την απόφαση. Δυστυχώς δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για να σου δώσω συμβουλές αφού κι εγώ είμαι περίπου στην ίδια μοίρα. Η μόνη μας διαφορά είναι ότι αυτό που κάνεις εσύ φέτος εγώ το έκανα πέρυσι και μάλιστα έτρεχα με τον ίδιο ρυθμό (6min/Km). Σου εύχομαι να είσαι υγιείς για να χαρείς τον αγώνα σου και σίγουρα οι πιο έμπειροι του forum θα σου δώσουν ότι πληροφορία χρειαστείς.

Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  10:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε μου δεν νομιζω,γνωμη μου βεβαια,οτι εισαι σε τετοια φαση εξειδικευμενη..παλμους και τα συναφη.Σκοπος σου ειναι απλα ο τερματισμος.Γραφεις οτι ξεκινησες πριν 3 βδομαδες..αργα νομιζω προετοιμασια για μαραθωνιο..δεν γνωριζω βεβαια και το υποβαθρο σου..ποσα χρονια ασχολεισαι,ποσα χμ τη βδομαδα κ.α.Προσπαθησε να κανεις στον επομενο μηνα μεχρι 25 Οκτωβρη 2-3 μεγαλα αργα κομματια..πανω απο 25 χμ μεχρι 30χμ.Πολυ σημαντικο αυτο..κοιτα να χαρεις τον αγωνα,αφου σε ενδιαφερει απλα ο τερματισμος..ξεκινα τον αγωνα πιο αργα απο 6/χμ..μετα το 32 χμ λογικα θα εχεις μεγαλα θεματα καταπονησης..στο λεω για να εισαι προετοιμασμενος ψυχολογικα..κρατα δυναμεις,θα τις χρειαστεις..ο μαραθωνιος απαιτει απο ολους μας σεβασμο και ψυχη..θα με θυμηθεις..καλη συνεχεια κι αν θελεις κατι αλλο εδω ειμαστε!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  14:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να τερματίσεις μαραθώνιο πρέπει να έχεις κάνει και μεγάλα προπονητικά κομμάτα >25km τα οποία απ'ότι κατάλαβα δεν έχεις κάνει. Ο καιρός όμως έχει πλησιάσει αρκετά. Δεν ξέρω βέβαια αν έχεις σκοπό να τρέξεις (έστω και με 6:00/km) ή να περπατοτρέξεις τον αγώνα. Όλα τα παραπάνω βέβαια χωρίς να είναι γνωστό το υπόβαθρο που τυχόν έχεις.
Άν και άρχισες αργά την προετοιμασία κατέβα στον αγώνα για την εμπειρία.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  15:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητε Σταυρο... δεν το αφηνεις για του χρόνου???
Πηγαινε καλύτερα στο 10αρι να το ευχαριστηθεις


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  20:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητε Σταυρο θα συμφωνησω με τον φιλο Leonardo.Θα πονεσεις παρα πολυ στον μαραθωνιο,θα πεις τι κανω εγω εδω περα,κοινως θα τα δεις ολα...το χρονικο διαστημα ειναι πολυ συντομο για μια αξιοπρεπη εμφανιση χωρις πονους..εκτος αν το δεις παω βολτα,περπαταω,τρεχω σαν φιδι..σερνοντας δηλαδη..κλπ κλπ.αξιζει τον κοπο η ταλαιπωρια?για πιο λογο?για την εμπειρια?πηγαινε 10ακι ζησε την εμπειρια και του χρονου κανεις ενα αποδεκτο τριμηνο,τετραμηνο προγραμμα και πας για να αντιμετωπισεις την υπερτατη προκληση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  20:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως θα είναι και γύρω στους 2000 δρομείς στο επίπεδο του Σταύρου περίπου και κάτω! Αν κρίνω απ' τα αποτελέσματα του 2009.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  21:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει και το περπάτημα αφού δεν σε ενδιαφέρει ο χρόνος. Με 8:57/χλμ τερματίζεις σε 6 ώρες.
Ομως να θυμάσαι ότι είναι δύσκολος αρκετά, ειδικά για τα χλμ/εβδομάδα που κάνεις και με αρκετό ρίσκο για την υγεία σου.
Δεν είναι μόνο ο αγώνας αλλά και πως θα είσαι ΜΕΤΑ τον αγώνα.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  21:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σταυρο παιρνεις ρισκο...προσωπικα την ιδια ενεργεια εκανα στον πρωτο μου κμα κι ετσι δεν μπορω να σου πω μην το κανεις..αλλα θα ζοριστεις και μετα τον αγωνα θαχει πονους..τρεχαλοπερπατα τον για την εμπειρια αν επιμενεις αλλα 2 βδομαδες πριν μην κανεις μεγαλα κομματια..βασικα η λογικη λεει πού πας,καλα λενε τα παιδια, αλλα η ρημαδα η ψυχη δεν ακουει...με μετρο λοιπον...καλη δυναμη

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  21:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι εγινε ρε παιδια,με τρομαξατε με αυτα που γραφετε!Συγνωμη για τις ανακριβειες μου.Δεν ειμαι απροπονητος,απλα τις τελευταιες τρεις εβδομαδες τρεχω πιο εντατικα.Εχω λαβει μερος σε αρκετους αγωνες Παρνηθα,Πεντελη,Υμμητο απλα τωρα εντατικοποιησα το προγραμμα μου.Ηθελα καποια συμβουλη σχετικα με την προπονηση.Να τρεξω δηλαδη απ`οτι καταλαβα τις αλλες δυο κυριακες αλλο ενα 20αρι και ενα τριανταρι να δω πως θα συμπεριφερθει ο οργανισμος αρχιζοντας πολυ πολυ χαλαρα και με ενδιαμεσα μεσοβδομαδα 10αρια-15αρια?Υπαρχουν καποια στανταρ πραγματα που νομιζετε οτι θα βοηθησουν?Δεν τον χανω με τιποτα τον αγωνα!!!(gargadua μην με αποθαρρυνεις !)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  22:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βγάλε 30 με 32χλμ την Κυριακή. Να δεις περίπου τι γίνεται! Νερά άλάτια κλπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  22:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οκ τοτε...ενα κρας τεστ στα 30-32 χλμ ειναι τελεια ιδεα οπως λεει κι ο γιωργος

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  22:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λετε ε?Επειδη το ψιλοφοβαμαι τοσο αποτομα να μπω στα 32,ελεγα μηπως προσπαθουσα αυτη την κυριακη 25χλμ και την επομενη τα 32.Γιωργο λεγοντας νερα-αλατια τι εννοεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  22:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

οκ τοτε...ενα κρας τεστ στα 30-32 χλμ ειναι τελεια ιδεα οπως λεει κι ο γιωργος

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Μόνο μη μας βρίζεις μετά!
κράς=crash=μπαμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  22:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stavzzz

Λετε ε?Επειδη το ψιλοφοβαμαι τοσο αποτομα να μπω στα 32,ελεγα μηπως προσπαθουσα αυτη την κυριακη 25χλμ και την επομενη τα 32.Γιωργο λεγοντας νερα-αλατια τι εννοεις?



Για 32χλμ πρέπει να πάρεις πολύ νερό καθώς και ηλεκτρολύτες (αλάτι) για να μη πεθάνεις!
Ψάξε εδώ στο forum να βρεις σχετικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2011 :  22:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
A,ok καταλαβα.Θα`χω την γυναικα μου με το αυτοκινητο πισω μου να με τροφοδοτει τοτε.(τι τραβαει η κακομοιρα!).Παιδια υπερευχαριστω για τις πληροφοριες σας.Θα τις εφαρμοσω και θα σας πω εντυπωσεις.Ευχομαι καλη προπονηση και σε σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000