Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Ανθρωποι και ζώα.........
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 19

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2012 :  00:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό θα κάνει και σε εμάς και στο υπόλοιπο φυσικό περιβάλλον. Γιατί φάουλ είμαστε και το συνεχίζουμε. Δημιουργήσαμε τα "κατοικίδια" ζώα και μας ξέφυγε ο έλεγχος.
Στη φύση τίποτε δε ξεφεύγει. Όλα είναι ισορροπημένα.

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 27/06/2012 00:43:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gia ta xalia irtha
Senior Forum-Runner

Greece


704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2012 :  01:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι κινεζοι ηδη το εφαρμοζουν...
http://www.tovima.gr/world/article/?aid=462303

Και οπως φαινετα αυτος ο πλανητης σε χλωριδα πανιδα φυσικους πορους ηθικη ανθρωπια συμπονοια εχει παρει την κατιουσα
http://25.media.tumblr.com/tumblr_m46xisgsQb1r2iivso1_500.jpg

amor fati
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2012 :  01:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ
όλοι οι άνθρωποι πάνω από τα εξήντα
πρέπει να στειρώνονται!!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2012 :  16:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Xipolitakos, δεν θέλω να δημιουργήσω κανέναν συνειρμό του τύπου "Τρώς κρέας αρα εισαι δολοφόνος". Το ανέφερα και πιο πάνω. Εξάλλου μόλις ένα χρόνο το έχω κόψει και εγώ. Δεν είμαι αφελής , ούτε την έχω ψωνίσει για να βγαίνω με τίποτα λάβαρα στο χερι και να φωνάζω πως όσοι τρώτε άλλα ζώα είστε εγκληματίες. 35 και βάλε χρόνια τα ζωικά μια χαρα τα έτρωγα... και αυτο είανι το θέμα : Μας έχει βάλει η αγορά αλλά και η νοοτροπία να τρώμε ΑΗΔΙΕΣ , και επίσης να ΚΑΝΙΒΑΛΙΖΟΥΜΕ σε βάρος των υπολοίποων μη ανθρώπινων όντων ! Ολα , η τροφή, η χλωρίδα, η πανίδα, ο άνθρωπος, η φυση κτλ όλα έχουν σχέση μεταξύ τους. Εδώ συνοψίζονται πιο καλά δείτε το, είναι μόλις 4 λεπτά από τον χρόνο σας ! :

http://www.youtube.com/watch?v=9kbP4ULF5yQ

Επομένως δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να βάλω κάποιο άτομο να εκφραστεί μεσα από χειμαρώδη άρνηση σε ένα φιλοσοφικό ζήτημα. Με άλλα λόγια δεν έχω καμία όρεξη να βγάζω από τους άλλους τον εγωισμό τους στην φόρα. Ουτε τον δικό μου. Συζητάμε για ένα ηθικό ζήτημα, χωρίς πάθος βασιζόμενοι στην κοινή λογική, την γνώση , την ιστορία και χωρίς τις επιρροες στερεοτύπων με μοναδικό σκοπό την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.

Ανθρωποι και ζώα είναι το θρεντ και εδώ χωράνε όλα τα σχετικά στην συζήτηση.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2012 :  20:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως έτρεχα σήμερα είδα μια κυρία πίσω από το αυτοκίνητό της σκυμμένη. Πλησιάζοντας διέκρινα ένα μικρό και χαριτωμένο κανίς μπρος τα χέρια της. Λίγο ακόμη και φάνηκαν υγρά κάτω από το κανίς.
Έ λέω κάποιος χ€στηκε, ΟΚ. Προσπερνώντας κατάλαβα πως είχε ένα μπουκάλι μπιμπελό με νερό ιόλη και το έριχνε στο στόμα του αξιαγάπητου, άστε δε λέω άλλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2012 :  01:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαβάζοντας τα γραφόμενά σας
θυμήθηκα ένα ωραίο που άκουσα
πριν από δυο μήνες στην επαρχία

Στο εξοχικό ο κύριος άφησε σε κάποιον για φύλαξη
δύο σκυλιά
Κάθε τόσο του έστελνε κούτες με κονσέρβες
Μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα
πήγε για να τα δει
και τα βρήκε σε άθλια κατάσταση
Λυσσασμένα και κοκκαλιάρικα από την πείνα
μόλις που στεκότανε όρθια

Είδε τα κενά κουτιά των κονσερβών
και απλά ρώτησε τον φύλακα
αν ΗΤΑΝ ΝΟΣΤΙΜΕΣ ΟΙ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2012 :  08:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρήστο
η στείρωση στο σκύλο δεν του αφαιρεί κάτι αλλά μάλλον το αντίθετο, του προσθέτει. Ο σκύλος αν δεν μυρίσει δεν έχει ορμές. Γι΄ αυτό άλλωστε οι σκύλοι έρχονται σε επαφή 2 φορές το χρόνο (όσες και οι περίοδοι του θηλυκού). Η κίνηση της επαφής τους είναι ενστικτώδης. Δεν υπάρχει κάποια αντιστοιχία με τον άνθρωπό, μην το μπερδεύεις. Ο άνθρωπος άλλωστε δεν έρχεται σε επαφή ΜΟΝΟ για την τεκνοποίηση!!! Η στείρωση όμως έχει 2 μονοπάτια. Αυτό του περιορισμού δημιουργίας αδέσποτων που είπαν παραπάνω και αυτό της αποκλειστικής εκτροφής και διάθεσης των ζώων αυτών με ότι αυτό συνεπάγεται.
Το ότι έχει κάποιος κατοικίδιο δεν σημαίνει ότι είναι φιλόζωος αλλά ούτε ότι τα μισεί.
Συμφωνώ ότι καλύτερα θα ήταν στο φυσικό τους περιβάλλον όμως έχω την υποψία ότι τα έχουμε προσαρμόσει στη ζωή μας(είτε αδέσποτα είτε κατοικίδια) και είναι πλέον αργά (χρονικά) ακόμα και για αυτά. Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και με τον άνθρωπο. Κάποιος που ζει σε αστικό περιβάλλον μάλλον δεν θα επιβιώσει σε φυσικό χώρο χωρίς εξωτερικές παρεμβάσεις. Εσύ π.χ. μπορεί να τρέχεις γυμνοπόδαρος, πόσους ξέρεις που θα τρέχανε έτσι αύριο για την τροφή τους; Επίσης ο σκύλος δεν έχει το σκεπτικό του ανθρώπου για να είναι μίζερος στο διαμέρισμα επειδή αυτό είναι μιζέρια για τον άνθρωπο. Αν ο σκύλος ή το λιοντάρι σκεφτόταν έτσι μάλλον εμείς θα ήμασταν τα κατοικίδια τους. Ειδικά ο σκύλος αποζητά την ανθρώπινη συντροφιά και αυτό το βλέπεις και με 1 αδέσποτο που αν του γλυκομιλήσεις θα έρθει κοντά σου. Και δεν έρχεται κοντά σου αποκλειστικά για να φάει!!!
Η σχέση κατοικίδιου-ανθρώπου δεν θα διαφωνήσω ότι είναι 1 σχέση του αφέντη και του υποτακτικού. Εσύ του μαθαίνεις πως θα φέρεται, πότε θα τρώει, τι θα τρώει, πότε θα το μαλώσεις, πότε θα είναι με λουρί και πότε όχι. Ομως ο σκύλος έχει μάθει να ζει έτσι γιατί και στις αγέλες, μόνο 1 σκύλος κάνει κουμάντο. Αυτός θα επιτεθεί πρώτος, αυτός θα φάει το καλύτερο, αυτός θα πάει πρώτος με το θηλυκό που σέρνει και αυτός θα επιβάλει την τάξη στην υπόλοιπη αγέλη. Η σχέση κυριαρχίας (υπήρχε) υπάρχει (και θα υπάρχει) παντού και πάντοτε.
Φυσικά και είναι φάουλ ο πολιτισμός μας!!!!!
Ναι έχω σκύλο αρσενικό, 2 ετών, στειρωμένο, 6 ολόκληρα κιλά και μένει μαζί μου στο διαμέρισμα. Στα 2 χρόνια που διανύουμε μαζί έχει κοιμηθεί 4 βράδια σε ξενοδοχείο σκύλων. Είναι μαζί μου παντού. Στο τρέξιμο μου τα χαλάει λίγο γιατί δεν αντέχει και θέλει ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2012 :  08:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS
(...)
Είδε τα κενά κουτιά των κονσερβών
και απλά ρώτησε τον φύλακα
αν ΗΤΑΝ ΝΟΣΤΙΜΕΣ ΟΙ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ!!!



Πάλι καλά που ο φύλακας δεν ήταν κινέζος, γιατί θα έτρωγε και τα σκυλιά...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2012 :  10:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...τις πρώτες μέρες
που ήτανε παχειά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2012 :  16:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Χρήστο
Ναι έχω σκύλο αρσενικό, 2 ετών, στειρωμένο, 6 ολόκληρα κιλά και μένει μαζί μου στο διαμέρισμα. Στα 2 χρόνια που διανύουμε μαζί έχει κοιμηθεί 4 βράδια σε ξενοδοχείο σκύλων. Είναι μαζί μου παντού. Στο τρέξιμο μου τα χαλάει λίγο γιατί δεν αντέχει και θέλει ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




Λύση: Ποτό + παγούρι

http://funchkins.com/home-design/pet/portable-pet-water-bottle/#.T-xCTPVsw3s

http://www.thegearcaster.com/the_gearcaster/2010/10/vitamin-water-for-dogs-really.html

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2012 :  18:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λύση: Ποτό + παγούρι

http://funchkins.com/home-design/pet/portable-pet-water-bottle/#.T-xCTPVsw3s

http://www.thegearcaster.com/the_gearcaster/2010/10/vitamin-water-for-dogs-really.html

Μαγνήσιο να του δώσω ή saltsticks;;;;;;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2012 :  16:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio


Επομένως δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να βάλω κάποιο άτομο να εκφραστεί μεσα από χειμαρώδη άρνηση σε ένα φιλοσοφικό ζήτημα. Με άλλα λόγια δεν έχω καμία όρεξη να βγάζω από τους άλλους τον εγωισμό τους στην φόρα. Ουτε τον δικό μου. Συζητάμε για ένα ηθικό ζήτημα, χωρίς πάθος βασιζόμενοι στην κοινή λογική, την γνώση , την ιστορία και χωρίς τις επιρροες στερεοτύπων με μοναδικό σκοπό την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.

Ανθρωποι και ζώα είναι το θρεντ και εδώ χωράνε όλα τα σχετικά στην συζήτηση.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Αφού χωράνε όλα τα σχετικά ας πω και κάτι άσχετο.


Στη ζωή υπάρχουν οι απτές αποδείξεις και οι θεωρίες με σκοπό την απόδειξη τους.
Η ανθρώπινη κοινή λογική και γνώση, που στηρίζεται σε θεωρίες, μπορεί να είναι ελλιπής ή λανθασμένη ή να ανατραπεί από οποιαδήποτε νέα θεωρία ή απόδειξη. Πόσο δε μάλλον η πορεία προς την αναζήτηση της αλήθειας.
Ο καθένας μας έχει τις δικές του προσωπικές εμπειρίες - αποδείξεις και πορεύεται με τις δικές του επιλεγμένες θεωρίες προς την αναζήτηση της αλήθειας. Το να υποστηρίζεις κάτι με πάθος δεν είναι κακό. Το να αλλάζεις γνώμη βλέποντας ότι κάτι είναι ορθότερο, είναι ακόμα καλύτερο. Το να υποστηρίζεις κάθε νέα θεωρία επειδή είναι το νέο μοντέλο, τελευταία λέξη της μόδας, δεν το βλέπω λογικό.

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 29/06/2012 16:19:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2012 :  16:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αναφέρεσαι μήπως στο barefoot running ? :p αστείο :)

ασχετο ~ Προχθές είχα πάει με το ποδήλατο για κάποια ψώνια μαστορικά σε ένα μαγαζί με δομικά υλικά. Στο γυρισμό και περνόντας από τον ποδηλατοδρομο στο νέο ρυσιο μου ήρθε μια αναλαμπή. Φορούσα και σαγιονάρες. Αφήνω το ποδήλατο στην άκρη και δοκιμάζω να τρέξω ξυπόλητος πάνω στο ποδηλατοδρομο για 1-2 χιλιόμετρα ως ένας εκολαπτόμενος cucuzzella. Αυτό που νιώθεις είναι καταρχάς μια σχετική ελευθερία ενώ νιώθεις να δουλεύουν ακόμα περισσότερο οι γλουτοί. Ενδιαφέρον πρόταση για μια εναλακτική έξοδο για τρέξιμο (οχι απαραίτητα για κατάργηση των αθλητικών παπουτσιων) που πιστεύω όλοι θα πρέπει να δοκιμάσουν, μιας και προσεγγίζεις κατα κάποιο τρόπο τα θεμέλια ενός σωστου διασκελισμου. Είναι ελευθερία και διασκέδαση. 20 λεπτάκια ως μια ανεξάρτητη δραστηριότητα.

Τις γκουμουτσες για κάτι πιο χαμηλό σε heel drop θα τις ξεφωρτοθώ πάντως σίγουρα.. σας λέω κάθε άλλο παρα μόδα ειναι... :)




People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2012 :  22:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους

Μόδα των προϊστορικών χρόνων.
Παλαιομοδίτες ή ανακυκλωτες μόδας…


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2012 :  22:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Λύση: Ποτό + παγούρι

http://funchkins.com/home-design/pet/portable-pet-water-bottle/#.T-xCTPVsw3s

http://www.thegearcaster.com/the_gearcaster/2010/10/vitamin-water-for-dogs-really.html

Μαγνήσιο να του δώσω ή saltsticks;;;;;;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




Δες εδώ:
http://www.provet.co.uk/Petfacts/healthtips/athletefood.htm


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 29/06/2012 22:52:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 19 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000